
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 жовтня 2018 р. м. Чернівці справа № 824/540/18-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Левицький В.К., розглянув в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України про визнання протиправних дій та зобов`язання вчинити дії.
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі – позивачка) звернулася до суду із вказаним позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Міністерства соціальної політики України у виданих довідках від 23.11.2017 р. за № 2284/0/2-17-21 та №1378/0/51-17 щодо неврахування до її посадового окладу 3963,00 грн державного службовця ОСОБА_2 Верховної ОСОБА_2 України 10% (десятивідсоткового) підвищення посадового окладу на 396,30 грн (3963,00 грн х 10%) та розміру надбавки за 6-ий ранг державного службовця у розмірі 500,00 грн;
- зобов'язати Міністерство соціальної політики України взамін виданих довідок від 23.11.2017 р. за № 2284/0/2-17-21 та №1378/0/51-17 для призначення пенсії держслужбовця, видати їй, ОСОБА_1, нові довідки про складові її заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та про середні розміри надбавок, премій та інших виплат із зазначенням посадового окладу 4359,30 грн (з врахуванням десятивідсоткового підвищення посадового окладу (3963,00 грн + (3963,00 грн х 10%) = 4359,30 грн) та надбавки за 6-ий ранг державного службовця у розмірі 500,00 грн.
В обґрунтування позовної заяви позивачка зазначала, що з 22.04.2014 р. є отримувачем пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, а з 11.09.2016 р. – відповідно до Закону України "Про державну службу". Пенсія відповідно до Закону України "Про державну службу" призначена на підставі рішення Шевченківського районного суду м. Чернівці від 14.12.2017 р. у справі №727/10352/16-а. Проведення обчислення пенсії за віком здійснено пенсійним органом з 11.09.2016 р. у розмірі 60% від суми заробітку на підставі витребуваних ухвалою Шевченківського районного суду довідок Міністерства соціальної політики України від 23.11.2017 р. №1378/0/51-17 та №2284/0/2-17-21. Як вказувала позивачка, під час виконання рішення суду нею встановлено, що довідки від 23.11.2017 р. №1378/0/51-17 та №2284/0/2-17-21 видані з порушенням вимог чинного на той час законодавства, що призвело до звуження її прав. А саме, при формуванні довідок не було враховано положення приміток постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 р. №292 "Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році". Крім того, у довідках вказаний 7-ий ранг державного службовця, однак, як зазначила позивачка, їй присвоєно 6-ий ранг державного службовця.
Міністерство соціальної політики України (далі – відповідач, Мінсоцполітики) подало до суду відзив на адміністративний позов відповідно до змісту якого вказувало, що довідки для призначення пенсії видаються за формами довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 р. № 1-3, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017р. за №180/30048. Відповідно до ухвали Шевченківського районного суду м. Чернівці у справі №727/10352/16-а Міністерством соціальної політики видані довідки про заробітну плату колишнього помічника-консультанта народного депутата України ОСОБА_1 від 23.11.2017 р. № 1378/0/51-17 та 2284/0/2-17/21.
Крім того, відповідач зазначав, що постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 р. № 292 "Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році" було визначено, що посадові оклади державних службовців ОСОБА_2 Верховної ОСОБА_2 України, Адміністрації Президента України, ОСОБА_2 національної безпеки і оборони України, Секретаріату Кабінету Міністрів України, Конституційного Суду України, Верховного Суду України, вищих спеціалізованих судів, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Державної судової адміністрації України, передбачені цією схемою, підвищуються на 10 відсотків. Оскільки, на 01.05.2016 р. ОСОБА_1 не працювала на державній службі у вищезазначених державних органах, а також відповідно до ст. 92 Закону України “Про державну службу” № 889 посада помічника-консультанта народного депутата України належить до посад патронатної служби, оплата праці яких визначена іншою постановою Кабінету Міністрів України, підстав для підвищення розміру посадового окладу для визначення розміру пенсії на 10 відсотків немає.
Щодо рангу державного службовця відповідач зазначав, що відповідно до ст. 25 Закону України “Про державну службу” посада ОСОБА_1 належала до 4 категорії посад державних службовців (посади спеціалістів ОСОБА_2 Верховної ОСОБА_2 України), які наразі ст. 6 вказаного Закону віднесені до категорії “В”, яким присвоюються ранги 6, 7, 8, 9. У разі переходу на посаду нижчої категорії або звільнення з державної служби за державним службовцем зберігається раніше присвоєний йому ранг. Відповідно до пункту 10 Порядку присвоєння рангів державних службовців, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 р. № 306, державним службовцям, яким присвоєно ранг відповідно до Закону України “Про державну службу” №3723, присвоюється найнижчий ранг у межах категорії посад, до якої належить посада державної служби.
Враховуючи вищезазначене, відповідач вказував, що підстав для встановлення надбавки ОСОБА_1 за 6 ранг державного службовця немає.
Крім того, у відзиві на позов, відповідач просив розглянути справу без участі його представника.
Позивачка скористалася своїм правом передбаченим ст. 163 КАС України та подала відповідь на відзив.
Ухвалами Чернівецького окружного адміністративного суду від 26.07.2018 р. з метою з`ясування всіх обставин у справі, судом витребувано з Головного управління пенсійного фонду України в Чернівецькій області копії матеріалів пенсійної справи позивачки, а з Шевченківського районного суду м. Чернівці матеріали адміністративної справи № 727/10352/16-а (провадження № 2-а/727/32/17).
У судовому засіданні, яке відбулося 17.09.2018 р. позивачка підтримала позовні вимоги та просила суд адміністративний позов задовольнити в повному обсязі. Крім того, позивачкою подано до суду заяву, відповідно до змісту якої просила суд розглянути адміністративну справу на підставі матеріалів наявних у справі матеріалів за її відсутності в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Враховуючи приписи ст. 194 КАС України, суд вважає, що подання учасниками справи заяв про розгляд справи за їх відсутності є підставою для розгляду і вирішення справи за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.
Заслухавши вступне слово позивачки, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстроване місце проживання ІНФОРМАЦІЯ_2 корпус В, м. Чернівці, РНОКПП НОМЕР_1) перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України з 22.04.2014 р., що підтверджується пенсійним посвідченням серія ААИ №657905 від 03.06.2014 р.
Постановою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 14.12.2017 р. у справі №727/10352/16-а, яка набрала законної сили, урахуванням ухвал Шевченківського районного суду м. Чернівці від 16.04.2018 р про виправлення описок, позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного Управління пенсійного фонду України у Чернівецькій області про визнання протиправним розпорядження відповідача щодо відмови у переході на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" та зобов'язання відповідача здійснити призначення (перерахунок) пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" - задоволено частково. Визнано протиправною відмову Головного Управління пенсійного фонду України в Чернівецькій області за розпорядженням № 810182 від 23.09.2016 р. та зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області призначити і виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком, відповідно Закону України "Про державну службу", здійснивши переведення обчислення пенсії за віком, призначеної останній у відповідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на обчислення пенсії за віком згідно Закону України "Про державну службу", провівши з 11.09.2016 р. перерахунок призначеної пенсії, у розмірі 60% від суми складових заробітної плати, відповідно до довідки Міністерства соціальної політики України від 23.11.2017 р. за №1378/0/51-17 "Про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця" та довідки Міністерства соціальної політики України від 23.11.2017 р. за №2284/0/2-17/21 "Про середній розмір надбавок, премій та інших виплат за серпень 2016 року", що передує місяцю звернення за призначенням пенсій, з врахуванням попередніх виплат. В іншій частині заявлених позовних вимог – відмовлено (а.с. 15- 20, 22, 23).
Постановою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 14.12.2017 р. у справі №727/10352/16-а встановлено наступні обставини.
З 22.04.2014 р. позивачка отримувала пенсію згідно п.7-2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а у вересні 2016 року, досягнувши пенсійного віку (57 років 6 місяців), визначеного ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який дає право на призначення пенсії згідно Закону України "Про державну службу" та маючи станом на 01.05.2016 р. відповідно до трудової книжки загальний трудовий стаж 36 років 7 місяців 13 днів, з яких стаж державної служби 22 роки 9 місяців 23 дні, позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою про призначення їй пенсії державного службовця.
Відповідно до запиту поданого ОСОБА_1 на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, посилаючись на те, що їй виповнюється 57,5 років і наступає пенсійний вік на підставі наявних у її пенсійній справі документів просила провести попередній розрахунок розміру її пенсії згідно Закону України "Про державну службу" та відповідно до інших нормативних документів та повідомити її, які ще документи їй необхідно подати до 10.09.2016 р.
Розпорядженням Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області №810182 від 23.09.2016 р. та листом №10737/16 від 06.10.2016 р. у призначенні такого виду пенсії позивачці було відмовлено з посиланням на відсутність необхідного стажу державної служби (зарахований стаж: державні службовці - 6 років 4 місяці 16 днів, загальний стаж - 36 років 7 місяців 13 днів) та повідомлено, що в стаж державної служби їй не зараховано період роботи 16 років 5 місяців 9 днів як посадової особи в органах державної митної служби на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися персональні звання, а саме: у Вадул - Сіретській митниці, з 02.09.1982 р. по 10.02.1999 р. на посадах інспектора, старшого інспектора, начальника транзитно-вантажного відділу, на яких позивачці присвоювалися персональні звання у відповідності до довідки Чернівецької митниці ДФС від 05.09.2016 р. та від 21.09.2016 р. та під час роботи вона прийняла Присягу державного службовця 08.06.1995 р., останнє присвоєне персональне звання - радник митної служби ІІІ рангу.
До стажу державної служби ОСОБА_1 зараховано 6 років 4 місяці 16 днів - лише час роботи в Чернівецькому обласному управлінні юстиції з 11.02.1999 р. по 25.09.2003 р. та помічником-консультантом народного депутата України в ОСОБА_2 Верховної ОСОБА_2 України з 03.07.2006 р. по 20.07.2007 р., з 14.12.2007 р. по 30.06.2008 р. та з 20.02.2014 р. по 15.04.2014р.
У листі від 06.10.2016 р. №10737/16 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області посилається на те, що за нормами Митного кодексу України посадовим особам митної служби присвоюються спеціальні звання, а не ранги державних службовців, а тому відповідно такі посади не належать до посад, віднесених до категорій державних службовців, визначених ст. 25 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів, стаж державної служби позивачки складає 6 років 4 місяці 16 днів, що не дає права на призначення пенсії за віком по Закону "Про державну службу".
Згідно записів трудової книжки, ОСОБА_1 працювала на посадах в органах митної служби 16 років 5 місяців 9 днів, як посадова особа в органах державної митної служби на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися персональні звання, а саме: у Вадул - Сіретській митниці з 02.09.1982 р. по 10.02.1999 р. на посадах інспектора, старшого інспектора, начальника транзитно-вантажного відділу, на яких їй присвоювалися персональні звання.
У відповідності до листа Міністерства соціальної політики України від 23.11.2017 р., на виконання ухвали Шевченківського районного суду м. Чернівці від 05.04.2017 р., надано довідки №2284/0/2-17/21 від 23.11.2017 р., №1378/0/51-17 від 23.11.2017 р., у відповідності до яких посадовий оклад ОСОБА_1, яка працювала в ОСОБА_2 Верховної ОСОБА_2 України на посаді помічника-консультанта народного депутата України заробітна плата складалася з посадового окладу, надбавки за ранг (7 ранг) надбавки за вислугу років (50%) за стаж державної служби 22 роки). На усі види оплати праці, включені в довідку, нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Як зазначила позивачка у адміністративному позові та в ході судового розгляду справи, під час виконання рішення суду у справі № 727/10352/16-а нею встановлено, що довідки від 23.11.2017 р. №1378/0/51-17 та №2284/0/2-17-21 видані з порушенням вимог чинного на той час законодавства, що призвело до звуження її прав. А саме, при формуванні довідок не було враховано положення приміток постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 р. №292 "Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році". Крім того, у довідках вказаний 7-ий ранг державного службовця, однак їй присвоєно 6-ий ранг державного службовця.
Крім того, судом встановлено, що 21.04.2018 р. позивачка звернулася із заявою до Мінсоцполітики України, відповідно до змісту якої просила видати нові довідки з врахуванням 6 рангу державного службовця та посадового окладу 4359,30 грн (3963,00 грн + (3963,00 грн х 10%) = 4359,30 грн) взамін виданих довідок №1378/0/51-17 від 23.11.2017 р. про складові заробітної плати позивачки для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та №2284/0/2-17/21 про середні розміри надбавок, премій та інших виплат.
08.05.2018 р. позивачкою отримано від Міністерства соціальної політики України лист №5813/0/52-18/214 від 26.04.2018 р. відповідно до змісту якого зазначено, про те що довідки їй видано 23.11.2017 р. №2284/0/2-17/21 р. та №1378/0/51-17.
Вважаючи дії відповідача щодо неврахування до посадового окладу 3963,00 грн державного службовця ОСОБА_2 Верховної ОСОБА_2 України 10% (десятивідсоткового) підвищення посадового окладу на 396,30 грн (3963,00 грн х 10%) та розміру надбавки за 6-ий ранг державного службовця у розмірі 500,00 грн, позивачка звернувся до суду з вказаним позовом.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши вступне слово позивачки, повно та всебічно з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши письмові докази по справі, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі, з таких міркувань.
На час проходження позивачкою державної служби діяв Закон України "Про державну службу" №3723-XII від 16.12.1993 р. (далі - Закон №3723-XII).
Відповідно до ст. 26 Закону №3723-XII встановлювалися такі ранги державних службовців: службовцям, які займають посади, віднесені до першої категорії, може бути присвоєно 3, 2 і 1 ранг; службовцям, які займають посади, віднесені до другої категорії, може бути присвоєно 5, 4 і 3 ранг; службовцям, які займають посади, віднесені до третьої категорії, може бути присвоєно 7, 6 і 5 ранг; службовцям, які займають посади, віднесені до четвертої категорії, може бути присвоєно 9, 8 і 7 ранг; службовцям, які займають посади, віднесені до п'ятої категорії, може бути присвоєно 11, 10 і 9 ранг; службовцям, які займають посади, віднесені до шостої категорії, може бути присвоєно 13, 12 і 11 ранг; службовцям, які займають посади, віднесені до сьомої категорії, може бути присвоєно 15, 14 і 13 ранг.
Ранг службовцю присвоюється відповідно до займаної посади, рівня професійної кваліфікації та результатів роботи.
Ранги, які відповідають посадам третьої - сьомої категорій, присвоюються керівником державного органу, в системі якого працює державний службовець.
Закон №3723-XII втратив чинність на підставі Закону України “Про державну службу” №889-VIII від 10.12.2015 р. (далі - Закон №889-VIII, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. п. 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII.
У ст. 1 Закону №889-VIII надано визначення поняттям державна служба - це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави.
Державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов’язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.
Правове регулювання державної служби здійснюється Конституцією України, цим та іншими законами України, міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною ОСОБА_2 України, постановами Верховної ОСОБА_2 України, указами Президента України, актами Кабінету Міністрів України та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби (ст. 5 Закону №889-VIII).
Статтею 6 Закону №889-VIII встановлено категорії посад державної служби. Так, посади державної служби в державних органах поділяються на категорії залежно від порядку призначення, характеру та обсягу повноважень і необхідних для їх виконання кваліфікації та професійної компетентності державних службовців.
Встановлюються такі категорії посад державної служби: 1) категорія "А" (вищий корпус державної служби) – посади: державного секретаря Кабінету Міністрів України та його заступників, державних секретарів міністерств; керівників центральних органів виконавчої влади, які не є членами Кабінету Міністрів України, та їх заступників; керівників апаратів Конституційного Суду України, Верховного Суду України, вищих спеціалізованих судів та їх заступників; голів місцевих державних адміністрацій; керівників державної служби в інших державних органах, юрисдикція яких поширюється на всю територію України; 2) категорія "Б" – посади: керівників структурних підрозділів Секретаріату Кабінету Міністрів України та їх заступників; керівників структурних підрозділів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та інших державних органів, їх заступників, керівників територіальних органів цих державних органів та їх структурних підрозділів, їх заступників; заступників голів місцевих державних адміністрацій; керівників апаратів апеляційних та місцевих судів, керівників структурних підрозділів апаратів судів, їх заступників; заступників керівників державної служби в інших державних органах, юрисдикція яких поширюється на всю територію України; 3) категорія "В" - інші посади державної служби, не віднесені до категорій "А" і "Б".
Кількість посад державної служби категорій "А" і "Б" в державному органі повинна становити не більше третини його штатної чисельності.
Ранги державних службовців є видом спеціальних звань (ч. 1 ст. 39 Закону №889-VIII).
Відповідно до ч. 2 ст. 39 Закону №889-VIII встановлюється дев'ять рангів державних службовців. Порядок присвоєння рангів державних службовців та співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями визначаються Кабінетом Міністрів України. Співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями встановлюється для випадків призначення осіб, яким присвоєно такі спеціальні звання, на посади державних службовців, на яких може бути присвоєно нижчий ранг. У такому разі особі присвоюється ранг державного службовця на рівні рангу, який вона мала відповідно до спеціальних законів.
Згідно з ч. 3 ст. 39 Закону №889-VIII присвоюються такі ранги: державним службовцям, які займають посади державної служби категорії "А", - 1, 2, 3 ранг; державним службовцям, які займають посади державної служби категорії "Б", - 3, 4, 5, 6 ранг; державним службовцям, які займають посади державної служби категорії "В", - 6, 7, 8, 9 ранг.
Ранги державним службовцям присвоює суб'єкт призначення, крім випадків, передбачених законом (ч. 4 ст. 39 Закону №889-VIII).
Відповідно до ч. 5 ст. 39 Закону №889-VIII ранги державних службовців присвоюються одночасно з призначенням на посаду державної служби, а в разі встановлення випробування - після закінчення його строку. Державному службовцю, який вперше призначається на посаду державної служби, присвоюється найнижчий ранг у межах відповідної категорії посад.
Згідно з ч.6 ст. 39 Закону №889-VIII черговий ранг у межах відповідної категорії посад присвоюється державному службовцю через кожні три роки з урахуванням результатів оцінювання його службової діяльності. Протягом строку застосування дисциплінарного стягнення, а також протягом шести місяців з дня отримання державним службовцем негативної оцінки за результатами оцінювання службової діяльності черговий ранг державному службовцю не присвоюється. Такі періоди не зараховуються до строку, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
У разі переходу на посаду нижчої категорії або звільнення з державної служби за державним службовцем зберігається раніше присвоєний йому ранг (ч. 9 ст. 39 Закону №889-VIII).
У п. 1 "Порядку присвоєння рангів державних службовців», затвердженого 20.04.2016 р. постановою Кабінету Міністрів України №306 (надалі – Порядок №306) зазначено, що цей Порядок визначає механізм присвоєння державним службовцям рангів під час прийняття на державну службу та її проходження.
Відповідно до п. 2 Порядку №306 особі, яка має військове звання, дипломатичний ранг чи інше спеціальне звання та призначається на посаду державного службовця, присвоюється ранг відповідно до співвідношення між рангами державних службовців і військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями (далі - співвідношення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016р. №306.
Як зазначено у п. 10 "Порядку присвоєння рангів державних службовців", державним службовцям, яким присвоєно ранг відповідно до Закону України від 16 грудня 1993р. №3723-XII "Про державну службу", присвоюється найнижчий ранг у межах категорії посад, до якої належить посада державної служби. При цьому строк відпрацювання для присвоєння чергового рангу включає попередній період роботи державного службовця на займаній посаді. У разі належності посади державного службовця до категорії посад, в межах якої передбачено присвоєння рангу нижчого, ніж присвоєний державному службовцю згідно із зазначеним Законом, за ним зберігається раніше присвоєний ранг. У разі коли державному службовцю, який має відповідне військове звання, дипломатичний ранг чи інше спеціальне звання, присвоєно ранг відповідно до зазначеного Закону, що є нижчим, ніж передбачено співвідношенням, йому присвоюється ранг на рівні рангу виходячи із співвідношення.
Додатком 6 до постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 №306 є "Співвідношення між рангами державних службовців і спеціальними званнями працівників посадових осіб органів доходів і зборів".
У вказаному "Співвідношенні між рангами державних службовців і спеціальними званнями працівників посадових осіб органів доходів і зборів" спеціальному званню "радник податкової та митної справи III рангу" відповідає 6 ранг державного службовця.
Водночас, відповідно до п. 3 розділу ІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України від 04.07.2013 р. №404-VІІ встановлено, що спеціальні звання податкової та митної служби, встановлені цим Законом, присвоюються посадовим особам органів доходів і зборів, яким раніше було присвоєно спеціальні звання податкової служби України, за таким співвідношенням незалежно від займаних посад, зокрема спеціальне звання “радник податкової служби III рангу” відповідає спеціальному званню “радник податкової та митної справи III рангу”.
З аналізу вищенаведених норм, суд приходить до висновку, що у разі коли державному службовцю, який має відповідне військове звання, дипломатичний ранг чи інше спеціальне звання, присвоєно ранг відповідно до Закону №3723-XII, що є нижчим, ніж передбачено співвідношенням, йому присвоюється ранг на рівні рангу виходячи із співвідношення. У разі переходу на посаду нижчої категорії або звільнення з державної служби за державним службовцем зберігається раніше присвоєний йому ранг.
Відповідно до додатку №2 до постанови Кабінету Міністрів України “Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році” №292 від 06.04.2016 р. (далі - Постанова №292) розмір надбавок до посадових окладів за ранги державних службовців розмір надбавки за 6-ий ранг державного службовця складає - 500,00 грн.
Як видно з матеріалів справи, а саме довідки Чернівецької митниці ДФС №6906/24-70-04-21/01 від 05.09.2016 р., ОСОБА_1 дійсно працювала у Вадул-Сіретській митниці з 02.09.1982 р. по 10.02.1999 р. на посадах інспектора, старшого інспектора, начальника транзитно-вантажного відділу митного поста “Чернівці” Вадул-Сіретської митниці (наказ про призначення у Вадул-Сіретськой митниці від 01.09.1982 р. №39-л, наказ Вадул-Сіретської митниці від 29.01.1999 р. №36-о "Про звільнення ОСОБА_1О.”), прийняла Присягу державного службовця 08.06.1995 р. та стаж роботи на митниці становить 16 років 5 місяців 9 днів.
Крім того, у довідці зазначено, що за час роботи в Вадул-Сіретській митниці ОСОБА_1 були присвоєні персональні звання: “Контролер митної служби III рангу” (наказ Міністерства зовнішньої торгівлі від 03.05.1983 р. №1062-л), “Інспектор митної служби II рангу” (наказ ГУГТК при СМ СССР від 08.11.1986 р. №139), “Інспектор митної служби І рангу” (наказ ГУТТК при СМ СССР від 03.09.1992 р. №278-к), “Радник митної служби III рангу” (наказ Державного митного комітету України від 16.06.1995 р. №290-к). В особовій справі ОСОБА_3 немає матеріалів, які свідчать про позбавлення присвоєних їй персональних звань в установленому законом порядку та свідоцтва про закінчення курсів підвищення кваліфікації (а.с. 28).
Із змісту постанови Шевченківського районного суду м. Чернівці від 14.12.2017 р. у справі №727/10352/16-а видно, що відмовляючи позивачу у переведенні на пенсію державного службовця листом від 06.10.2016 р. №10737/16 відповідач не врахував, що пунктом ІІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до Митного кодексу України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" від 04.07.2013 р. № 405-VII було встановлено співвідношення між спеціальними званнями працівників митниць та органів доходів і зборів. Присвоєне позивачу звання “Радник митної служби ІІІ рангу” відповідає званню “Радник податкової та митної справи III рангу”, що відповідає 6 рангу державного службовця згідно додатку №6 Порядку про співвідношення мiж рангами державних службовцiв i спецiальними званнями працiвникiв посадових осiб органiв доходiв i зборiв, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 20.04.2016 р. № 306.
Дослідженням довідки №2284/0/2-17/21 від 23.11.2017 р. виданої Міністерством соціальної політики України встановлено, що для призначення згідно п.п. 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" пенсії відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ "Про державну службу" про те, що середні розміри надбавок, премій та інших виплат за серпень 2016 р., що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, становили: щомісячна премія 396,30 грн; інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) в частині, що відповідає календарному місяцю) у сумі 561,73 грн, разом 958,03 грн. На всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне страхування (а.с. 25).
Дослідженням довідки №1378/0/51-17 від 23.11.2017 р. про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, набавка за ранг, надбавка за вислугу років) виданої Міністерством соціальної політики України встановлено, що ОСОБА_1, працювала в ОСОБА_2 Верховної ради України на посаді помічника-консультанта народного депутата України, заробітна станом на 01.05.2016 р. становить: посадовий оклад - 3963,00 грн; надбавка за ранг (7 ранг) - 400,00 грн; надбавка за вислугу років (50%) (за стаж державної служби 22 роки) - 1981,50 грн; усього - 6344,50 грн. На всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове держане соціальне страхування (а.с. 24).
Отже, враховуючи вищенаведені обставини справи, суд приходить до висновку, про те, що відповідачем при видачі довідок від 23.11.2017 р. за №1378/0/51-17 та №2284/0/2-17/21 не враховано, те що ранг державного службовця "радник податкової та митної справи III рангу" відповідає 6 рангу державного службовця, внаслідок чого відповідачем не включено до посадового окладу позивачки розмір надбавки за 6-ий ранг державного службовця у розмірі 500,00 грн та не враховано до посадового окладу 10% підвищення за роботу на посаді державного службовця ОСОБА_2 Верховної ОСОБА_2 України.
Відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу” №3723-XII від 16.12.1993р. пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (Закон №3723-XII втратив чинність на підставі Закону №889-VIII від 10.12.2015 р., крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону №889-VIII від 10.12.2015 р.).
Згідно п. 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 р. №622 (далі - Порядок №622) "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб", пенсія призначається особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями у розмірі 60% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому, для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць. За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби).
Пунктом 6 Порядку №622 передбачено, що у разі відсутності посад державної служби в органі, де працювала особа (до таких посад належить посада помічника-консультанта народного депутата України), довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики України за погодженням із Нацдержслужбою.
21.07.2017 р. набув чинності Порядок видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад (для суду надається в роздрукованому вигляді), затверджений наказом Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 р. № 750, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 р. за №766/30634, відповідно до змісту якого довідка про заробітну плату для призначення пенсії видається Міністерством соціальної політики (далі - Порядок №750).
Пунктами 4-5 Порядку №750 визначено, що для надання довідок для призначення пенсії враховуються: 1) посадовий оклад і надбавка за ранг - в розмірах, чинних на день звернення за призначенням пенсії працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи та займаною посадою на державній службі, до яких прирівнюються посади працівників ліквідованих державних органів, згідно з переліком посад та постанов Кабінету Міністрів України, відповідно до яких затверджувалися посадові оклади працівників державних органів, що наведені у додатку 1 до цього Порядку, та згідно з переліком посад та нормативно-правових актів, відповідно до яких затверджувалися посадові оклади працівників установ та організацій до набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, що наведені у додатку 2 до цього Порядку; 2) надбавка за вислугу років - на рівні 3 відсотків посадового окладу за прирівняною посадою державної служби за кожен календарний рік стажу державної служби на час призначення пенсії, але не більше ніж 50 відсотків посадового окладу; 3) премія - в розмірі 10 відсотків посадового окладу за прирівняною посадою державної служби; 4) грошова допомога, що надається до щорічної основної оплачуваної відпустки державним службовцям, - у розмірі 1/12 сум розмірів посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років, премії, визначених відповідно до підпунктів 1-3 цього пункту; 5) надбавка до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень залежно від ступеня секретності інформації - у розмірах, визначених законодавством (за умови встановлення).
Довідки для призначення пенсії видаються за формами довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям, затвердженими постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 р. № 1-3, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 р. за № 180/30048.
Згідно п. 7 Порядку № 750 у разі відсутності або перейменування (відсутності) у державному органі посади, що була останньою, яку особа займала на державній службі, її посада визначається цим органом згідно з додатком 1 до цього Порядку. Розмір заробітної плати для призначення пенсій таким особам визначається відповідно до підпунктів 1-5 пункту 4 цього Порядку.
Додатком №1 до Порядку №750 визначено перелік посад та постанов Кабінету Міністрів України, відповідно до яких затверджувалися посадові оклади працівників державних органів. Графа 5 таблиці визначає посади керівників та спеціалістів державних органів згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 р. №292. У рядку 10 вказаного додатку зазначено, що провідний спеціаліст державного органу відноситься до групи оплати праці - 8.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 р. №292 "Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році" затверджено "Схеми посадових окладів з 1 травня 2016 року на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів". Відповідно до Додатку 1 Постанови №292, розмір посадового окладу провідного спеціаліста державного органу, юрисдикція якого поширюється на всю Україну, становить 3963,00 грн.
Відповідно до Додатку 4 до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. №268 "Схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів ОСОБА_2 та секретаріатів комітетів Верховної ОСОБА_2 України, а також помічників-консультантів народних депутатів України, на яких поширюється дія Закону України "Про державну службу"", посада помічника-консультанта народного депутата України за розміром посадового окладу прирівнювалася до посади провідного спеціаліста.
Дослідженням довідки № 20-26/812 від 01.04.2014 р. виданої ОСОБА_2 Верховної ради України (Управління кадрів) встановлено, що ОСОБА_1 - державний службовець 7 рангу, працює з 20.02.2014 р. на посаді помічника-консультанта народного депутата України ОСОБА_4, яка віднесена до IV категорії посад державних службовців. Стаж державної служби станом на 01.04.2014 р. становить 22 роки 09 місяців 08 днів (а.с. 31).
З оспорюваних довідок Міністерства соціальної політики України про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 23.11.2017 р. №1378/0/51-17 та №2284/0/2-17/21 видно, що розмір посадового окладу позивачки становить 3963,00 грн, що відповідно до "Схеми посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів", вказаної у Додатку 1 до Постанови №292, відповідає найменуванню посади державної служби - провідний спеціаліст державного органу.
З 01.05.2016 р. посада помічника-консультанта народного депутата України віднесена до посад патронатної служби, тобто на час призначення пенсії 10.09.2016 р. посада помічника-консультанта на державній службі була відсутня. Вказані обставини підтверджується довідкою Управління справами Верховної ОСОБА_2 України від 26.04.2017 р. №9-1-15/556 та листом Першого заступника керівника ОСОБА_2 Верховної ОСОБА_2 України від 26.04.2017 р. №29/1-15/555 (а.с. 243, 244).
Отже, з огляду на вищезазначені обставини справи, відсутня на державній службі посада помічника-консультанта народного депутата України прирівнюється до посади провідного спеціаліста державного органу - ОСОБА_2 Верховної ОСОБА_2 України, юрисдикція якого поширюється на всю Україну. Відповідно до п. 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 р. №622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб", посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби).
16.08.2018 р. ОСОБА_2 Верховної ОСОБА_2 України видано довідку №15/26-1018(173956) відповідно до змісту якої, посадовий оклад провідного спеціаліста ОСОБА_2 Верховної ОСОБА_2 України за період з 1 травня по 11 вересня 2016 р. становив 4359,00 грн (а.с. 239).
Отже, дії Міністерства соціальної політики України щодо неврахування у виданих довідках від 23.11.2017 р. за № 2284/0/2-17-21 та №1378/0/51-17 посадового окладу позивачки 3963,00 грн державного службовця ОСОБА_2 Верховної ОСОБА_2 України, 10% (десятивідсоткового) підвищення посадового окладу на 396,30 грн (3963,00 грн х 10%) є протиправними.
У відзиві на адміністративний позов відповідач зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 р. №292 "Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році" було визначено, що посадові оклади державних службовців ОСОБА_2 Верховної ОСОБА_2 України, Адміністрації Президента України, ОСОБА_2 національної безпеки і оборони України, Секретаріату Кабінету Міністрів України, Конституційного Суду України, Верховного Суду України, вищих спеціалізованих судів, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Державної судової адміністрації України, передбачені цією схемою, підвищуються на 10 відсотків.
Однак, в супереч вказаним вимогам, відповідачем при видачі довідок від 23.11.2017 р. №1378/0/51-17 та №2284/0/2-17/21 не враховано вищенаведені норми Постанови №292 і не вказано розмір посадового окладу позивачки з врахуванням 10-відсоткової надбавки.
З огляду на вищенаведені обставини справи, на переконання суду, посадовий оклад у виданих довідках Мінсоцполітики України від 23.11.2017 р. №1378/0/51-17 та №2284/0/2-17/21 повинен складати 4359,30 грн ((3963,00 грн + (3963,00 грн х 10%) = 4359,30 грн), а розмір надбавки за 6-ий ранг державного службовця - 500 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Оцінюючи правомірність дій та рішень відповідача, суд керується критеріями, закріпленими у ч. 2 ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, яких повинні дотримуватися суб'єкти владних повноважень при реалізації дискреційних повноважень. Так, 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом встановлено, що під час прийняття оскаржуваної відмови відповідач діяв не на підставі, та не у межах повноважень і не в спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 129 Конституції України однією із основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до положень, закріплених ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Як зазначено ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ч. ч. 1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів належними засобами доказування правомірність своїх дій щодо не включення до посадового окладу позивачки 3963,00 грн державного службовця ОСОБА_2 Верховної ОСОБА_2 України 10% (десятивідсоткового) підвищення посадового окладу на 396,30 грн (3963,00 грн х 10%) та розміру надбавки за 6-ий ранг державного службовця у розмірі 500,00 грн.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи видно, що за подання вказаного позову позивачкою понесено судові витрати у розмірі 757,66 грн, що підтверджується квитанцією №211 від 11.06.2018 р. та № 57 від 22.06.2018 р. (а.с. 47).
Оскільки, позов задоволено повністю, суд стягує на користь позивачки судові витрати (судовий збір) у сумі 757,66 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 72-77, 139, 241 - 246, 250 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Міністерства соціальної політики України щодо не включення у довідках від 23.11.2017 р. за № 2284/0/2-17-21 та №1378/0/51-17 до посадового окладу ОСОБА_1, що складає 3963,00 грн державного службовця ОСОБА_2 Верховної ОСОБА_2 України, 10% (десятивідсоткового) підвищення посадового окладу на 396,30 грн та розміру надбавки за 6-ий ранг державного службовця у розмірі 500,00 грн.
3. Зобов'язати Міністерство соціальної політики України видати ОСОБА_1 нові довідки про складові її заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та про середні розміри надбавок, премій та інших виплат із зазначенням посадового окладу 4359,30 грн (з врахуванням десятивідсоткового підвищення посадового окладу) та надбавки за 6-ий ранг державного службовця у розмірі 500,00 грн.
4. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (місто Чернівці, вулиця Оренбурзька, будинок 7-А, код ЄДРПОУ 40329345) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (вулиця М. Пирогова, 3 квартира, місто Чернівці, РНОКПП НОМЕР_1) судові витрати (судовий збір) у сумі 757,66 грн.
Згідно ст. 255 КАС України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до ст. ст. 293, 295 КАС України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його складання.
Суддя В.К. Левицький