Рішення № 77044340, 02.10.2018, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.10.2018
Номер справи
819/1151/18
Номер документу
77044340
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/1151/18

02 жовтня 2018 рокум.Тернопіль Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Осташа А. В. за участю: секретаря судового засідання Гавіловської Х.М., представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2, представника відповідача - ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Тернопільський кар'єр" до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування припису,

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство "Тернопільський кар'єр" (далі – позивач, або ПрАТ "Тернопільський кар'єр") 25.06.2018 звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати припис №252-ДК/0198Пр/03/01/-18 від 16.05.2018 Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідачем проведено перевірку без передбачених на це законом підстав, порушено встановлений Законом України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” порядок проведення позапланових перевірок. Крім того, позивач вважає протиправним припис відповідача, оскільки, спеціальний дозвіл для зняття верхнього ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) необхідний лише в тому випадку, коли ґрунт є родючим, а саме вміст гумусу відповідно до ГОСТ 17.5.1.03-85 повинен містити більш ніж 2 %. Згідно аналізу зразка верхнього шару ґрунту земельної ділянки який проведений Тернопільською філією ДУ “Держгрунтохорона" вміст гумусу в даному ґрунті становить - 0,61 %. Тому, ПрАТ "Тернопільський кар’єр" провів зняття верхнього шару ґрунту без спеціального дозволу оскільки, ґрунт на цій земельній ділянці не є родючим.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 26.06.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

Представник відповідача подав 23.07.2018 відзив на адміністративний позов (аркуш справи 29-32) в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки, за результатом перевірки державним інспектором встановлено, що підприємство приступило до зняття та перенесення ґрунтового покриву ділянки площею 1,5 га без спеціального дозволу на ці дії, чим порушено вимоги статті 168 Земельного кодексу України. За наслідком проведеного обстеження ділянки складено акт обстеження земельної ділянки, акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом, щодо порушень вимог статті 168 Земельного кодексу України. В ході проведеного обстеження було визначено площу ділянки на якій проведено зняття верхнього шару ґрунту без спеціального дозволу. З метою усунення недоліків виявленого порушення державним інспектором винесено припис, який прийнятий на цілком законних підставах та відповідає чинному законодавству.

Ухвалою суду від 10.09.2018 закрито підготовче провадження у даній справі та призначено її до судового розгляду по суті.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників позивача, представника відповідача, пояснення свідків, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав та мотивів.

Суд встановив, що ПрАТ "Тернопільський кар'єр" неодноразово звертався до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області з приводу отримання спеціального дозволу на зняття верхнього шару ґрунту.

Зокрема, відповідач розглянувши заяву Позивача від 23.02.2018 (аркуш справи 33) надав відмову у наданні такого дозволу від 13.03.2018 №28-19.0.182-1/60-18 (аркуш справи 34) в якій зазначено, що для подальшої видачі спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки є необхідність обстеження ділянки працівниками управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління.

Позивач 02.05.2018 повторно звернувся до відповідача із заявою щодо надання дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки площею 11,0000 га кадастровий номер 6122484200:01:001:0542, розташована на території с.Максимівка Киданецької сільської ради Збаразького району (аркуш справи 36).

Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області прийнято рішення про проведення обстеження вказаної ділянки, як об'єкта перевірки відповідно до вимог Закону України “Про Державний контроль за використанням, та охороною земель” Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області, з врахуванням повноважень визначених вказаним Положенням про Головне управління та у зв'язку із заявою Позивача від 02.05.2018 видано наказ від 07.05.2018 №252-ДК “Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності” (аркуш справи 37).

На виконання вказаного наказу старшим державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог земельного законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області ОСОБА_4 16.05.2018 у присутності керівника ПрАТ “Тернопільський кар'єр” ОСОБА_1 проведено обстеження вказаної вище земельної ділянки. У результаті перевірки державним інспектором встановлено, що земельна ділянка державної форми власності площею 11,0000 га, за кадастровим номером 6122484200:01:001:0542, надана в користування на умовах оренди Позивачу для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств, що пов'язані з користуванням надрами. Згідно розробленого робочого проекту землеустрою щодо зняття, складування, збереження та перенесення родючого шару ґрунту на земельній ділянці планується зняття родючого шару ґрунту на площі 5,4203 га та потенційного родючого шару ґрунту на площі 2,4356 га. Крім того встановлено, що підприємство приступило до зняття та перенесення ґрунтового покриву ділянки площею 1,5 га без спеціального дозволу на ці дії, чим порушено вимоги статті 168 Земельного кодексу України.

За наслідком проведеного обстеження ділянки складено акт обстеження земельної ділянки від 16.05.2018 №252-ДК/62/АО/10/01-18 (аркуш справи 8) та акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельною ділянкою від 16.05.2018 №252- ДК/284/АП/09/01-18 щодо порушень вимог статті 168 Земельного кодексу України (аркуш справи 9).

До вказаних документів перевірки долучено на окремому аркуші план (схему) земельної ділянки, обстеження якої проводилося (аркуш справи 38).

У відповідності до положень статті 53-3 КУпАП державним інспектором Каспруком В.С. 16.05.2018 складено протокол про адміністративне правопорушення за № 252- ДК/0075П/07/01/-18, (аркуш справи 10) за результатами розгляду якого 29.05.2018 винесено постанову про накладення на громадянина ОСОБА_1 адміністративного стягнення №252- Дк/0085поп0/08/01/-18.

Державним інспектором проведено розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу та визначено заподіяну шкоду в розмірі 52657,5 грн (аркуш справи 11).

З метою усунення наслідків виявленого порушення державним інспектором 16.05.2018 видано припис №252-ДК/0198Пр/03/01/-18, в якому поставлено вимогу усунути порушення земельного законодавства та про виконання припису в термін до 16.06.2018 повідомити Головне управління (аркуш справи 7).

Не погоджуючись із приписом відповідача позивач звернувся із даним адміністративним позовом до суду.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з наступного.

Правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель визначає Закон України “Про державний контроль за використанням та охороною земель”.

Відповідно до статті 4 Закон України “Про державний контроль за використанням та охороною земель” об'єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України. Як передбачено підпунктом 25-1 пункту 4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі - Держгеокадастр), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 15, Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань, серед іншого, організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за:

- виконанням умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних із порушенням ґрунтового покриву, своєчасним проведенням рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених відповідним робочим проектом землеустрою;

- дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.

Таким чином, до повноважень Держгеокадастру входить здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності.

Згідно із Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 29.09.2016 № 333, Головне управління Держгеокадастру в області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане. Завданням Головного управління є реалізація повноважень Держгеокадастру на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці. Відповідно, в межах Тернопільської області реалізація повноважень віднесена до завдань Головного управління Держгеокадстру у Тернопільській області, зокрема повноваження щодо здійснення державного нагляду (контролю) в сфері використання та охорони земель.

Відповідно до статті 9 Закону України “Про державний контроль за використанням та охороною земель”, державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів серед іншого здійснюються шляхом проведення перевірок та розгляду звернень юридичних і фізичних осіб.

Як встановлено статтею 10 Закону України “Про державний контроль за використанням та охороною земель”, державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право:

- безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель;

- давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків;

- складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.

Згідно із статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством України та перебуває під особливою охороною держави. Враховуючи особливий правовий статус землі як головного багатства держави, а також цінності сільськогосподарських земель, питання зняття та перенесення ґрунтового покриву земельної ділянки знайшло своє особливе правове регулювання.

Зокрема, ст.1 Закону України “Про охорону земель” визначено, що ґрунт - природно-історичне органо-мінеральне тіло, що утворилося на поверхні земної кори і є осередком найбільшої концентрації поживних речовин, основою життя та розвитку людства завдяки найціннішій своїй властивості - родючості;

- родючість ґрунту - здатність ґрунту задовольняти потреби рослин в елементах живлення, воді, повітрі і теплі в достатніх кількостях для їх нормального розвитку, які в сукупності є основним показником якості ґрунту.

Відповідно до частини другої ст. 168 Земельного кодексу України, власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Процедуру видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок визначає Порядок видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, затверджений Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах 04.01.2005 року №1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20 січня 2005 року за №70/10350 (надалі - Порядок).

Згідно з п. 1.3. Порядку, вимоги Порядку щодо отримання дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок є обов'язковими для власників земельних ділянок та землекористувачів, діяльність яких пов'язана з порушенням поверхневого (родючого) шару ґрунту.

Відповідно до п. 2 Порядку, ґрунтовий покрив земельних ділянок - це поверхневий шар ґрунту, який характеризується родючістю; спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок (далі - дозвіл) - це офіційний документ, який видається на підставі затвердженого в установленому законом порядку проекту землеустрою і дає право власнику земельної ділянки чи землекористувачу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки.

Згідно з п. 3.1. Порядку, власники земельних ділянок та землекористувачі, які проводять гірничодобувні, геологорозвідувальні, будівельні та інші роботи, зобов'язані отримати дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, якщо це призводить до порушення поверхневого (родючого) шару ґрунту.

Відповідно до п. 3.2. Порядку, дозвіл не вимагається у випадках, якщо переміщення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) здійснюється в межах однієї й тієї самої земельної ділянки, що надана для ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва та будівництва індивідуальних гаражів.

Згідно зі ст. 1 Закону України “Про охорону земель” від 19.06.2003 року №962-IV, зокрема гумус - це органічна складова частина ґрунту, яка утворюється в процесі біохімічного розкладу рослинних і тваринних решток та формує його родючість; ґрунт - це природно-історичне органо-мінеральне тіло, що утворилося на поверхні земної кори і є осередком найбільшої концентрації поживних речовин, основою життя та розвитку людства завдяки найціннішій своїй властивості - родючості; родючість ґрунту - здатність ґрунту задовольняти потреби рослин в елементах живлення, воді, повітрі і теплі в достатніх кількостях для їх нормального розвитку, які в сукупності є основним показником якості ґрунту.

Як зазначено в Листі Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 11 вересня 2006 року №6-8-1487/885, дозвіл видається на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок. Ґрунтовий покрив земельних ділянок характеризуватиметься родючістю і підлягатиме землюванню, якщо буде відповідати вимогам та показникам, встановленим у ГОСТ 17.5.1.03-78, ГОСТ 17.4.2.02-83, ГОСТ 17.5.3.05-84, ГОСТ 26213-84, ГОСТ 17.5.3.06-85 (відповідні обстеження земельних ділянок проводять юридичні та фізичні особи, які отримали ліцензії на проведення землевпорядних робіт). Ґрунтовий покрив земельних ділянок, який не відповідає вимогам та показникам, встановленим у зазначених ГОСТах, не є родючим, а отже, дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок не видається.

В Листі Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель “Щодо надання роз'яснення про необхідність подання агрохімічного паспорта земельної ділянки для отримання дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок” від 08 вересня 2008 року №6-8-2857/1272 зазначено, що однією із умов отримання дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки є наявність агрохімічного паспорта земельної ділянки, що є документом, який підтверджує наявність чи відсутність родючого шару ґрунту. При цьому документом, який підтверджує наявність чи відсутність родючого шару ґрунту на землях сільськогосподарського призначення, є виключно агрохімічний паспорт цієї земельної ділянки, а не довідка про стан родючості ґрунтів земельної ділянки.

Як вбачається з вимог та показників, встановлених в ГОСТ 17.5.1.03-86 “Охорона природи. Землі. Класифікація вскришиних та вмістких порід для біологічної рекультивації земель” придатний родючий шар ґрунту класифікується як такий, що містить, зокрема більш ніж 1% гумусу - для лісної та напівпустинної зон та більш ніж 2% - для степової та лісостепової зон.

З урахуванням викладеного вище, суд дійшов до висновку, що необхідність отримання дозволу на зняття і перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок має місце лише у тих випадках, коли він характеризується родючістю (у даному випадку - вміст гумусу в ґрунті має бути більш ніж 2%) та не підпадає під винятки, передбачені п. 3.2. Порядку.

В даному випадку, земельна ділянка державної власності площею 11,0000 га з кадастровим номером 6122484200:01:001:0542, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Киданецької сільської ради Збаразького району, перебуває в оренді Приватного акціонерного товариства “Тернопільський кар'єр”, що підтверджено Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права (аркуш справи 60).

На підставі звернення ПрАТ “Тернопільський кар'єр” розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 28 вересня 2017 року № 600-од надано дозвіл публічному акціонерному товариству “Тернопільський кар'єр” на розроблення робочого проекту землеустрою щодо зняття, складування, збереження та перенесення родючого шару ґрунту на земельній ділянці державної власності площею 11,0000 га з кадастровим номером 6122484200:01:001:0542, наданій для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Киданецької сільської ради Збаразького району, про що зазначено в пункту 1 розпорядження (аркуш справи 61).

Робочий проект землеустрою щодо зняття, складування, збереження та перенесення родючого шару ґрунту (надалі - Робочий проект) розроблено ліцензованою організацією ПП “Вектор”. Завдання на складання Робочого проекту погоджене між замовником та виконавцем та п. 7 передбачено, що матеріали проекту погодити у відділі у Збаразькому районі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області та управлінні екології та природних ресурсів Тернопільської обласної державної адміністрації.

У відповідності до вимог ст. 186 Земельного кодексу України та на виконання пункту 7 зазначеного Завдання Робочий проект погоджено:

- у відділі Збаразького району Головного управління Держгеокадастру Тернопільської області, про що видано Висновок від 11.04.2018 № 97/106-18 (аркуш справи 64);

- в управлінні екології та природних ресурсів Тернопільської обласної державної адміністрації, про що видано Висновок № 05/595 від 25.04.2018 (аркуш справи 69-70).

На підставі статті 186 Земельного кодексу України наказом ПАТ “Тернопільський кар'єр” №47 від 27.04.2018 Робочий проект затверджено замовником.

До складу проекту входить Технічний звіт детального ґрунтового обстеження земельної ділянки площею 11.0000 га, що відводиться в оренду ПАТ “Тернопільський кар'єр” для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами.

У даному Технічному звіті міститься:

- карта ґрунтів, у якій визначено цінність ґрунтів та земельна ділянка під позначенням З L є - чорноземи слабореградовані сильнозмиті ґрунти;

- картограма агровиробничих груп ґрунтів, де земельна ділянка під позначенням 51 д значиться як чорноземи слабореградовані сильнозмиті середньо суглинкові ґрунти на лесовидних суглинках;

- результати аналізів ґрунтів, у якому зазначено, що зразок № 3 (75-85) містить в орному шарі 0,51 % гумусу, забезпеченість - дуже низька.

- пункт 1.3.4 Характеристика агровиробничих груп ґрунтів зазначає, що земельна ділянка під 51д - це чорноземи слабореградовані сильнозмиті середньогуглинкові на лесовидних суглинках, площею 3,1441 га, та за даними агрохімічного аналізу, проведених Тернопільською філією ДУ “Держгрунтохорона” для даних ґрунтів характерні слідуючі фізико-хімічні показники: вміст гумусу в верхньому горизонті - 0,61 %.

У зв 'язку з відсутністю верхніх гумусових горизонтів ґрунти мають невисокий вміст гумусу, що не забезпечує створення водостійності структури, що різки понижує їх родючість.

У Плані агровиробничих груп ґрунтів зазначено, що на земельній ділянці під позначенням 51 д зняття грунтово-рослинного шару не проводиться через низький вміст гумусу - 0,61 %, тобто дана частина земельної ділянки не відноситься до родючого шару ґрунту.

Робочий проект та всі у ньому матеріали розроблено у відповідності до ГОСТ 17.5.3.06-86 “Охрана природь. Земли. Требования к определению норм снятия плодородного слоя почвы при производстве земляних работ”, згідно якого зняття родючого шару ґрунту проводиться при вмісті гумусу більше 2 %, а потенційно родючого шару ґрунту при вмісті гумусу 1-2 %.

Робочий проект розроблено відповідно до Технічних умов, в абзаці 2 пункту 1 якого зазначено, що лише на земельній ділянці площею 7,8559 га (яка є частиною від земельної ділянки площею 11,0000 га) передбачається зняття родючого шару та потенційно-родючого ґрунту.

Земельна ділянка площею 7,8559 га - це сукупність земельних ділянок під позначенням на карті 49д площею 5,4203 га та позначенням 50д площею 2,4356 га, і лише ці земельні ділянки потребують спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву відповідно до Порядку, затвердженого наказом Державного Комітету України по земельних ресурсах від 04.01.2005 року № 1.

В даному випадку, земельна ділянка під позначенням 51 д площею 3,1441 га на якій позивач розпочав роботи по знесенню і перенесенню верхнього шару ґрунту, не відноситься до родючого шару ґрунту та спеціального дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву відповідно до зазначеного Порядку не потребує. Крім того, допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_5 пояснив, що він брав безпосередню участь у розробці Робочого проекту землеустрою щодо зняття, складування, збереження та перенесення родючого шару ґрунту. Зокрема зазначив, що складовими Робочого проекту являється Технічний звіт із детального ґрунтового обстеження земельної ділянки та Висновок про склад ґрунтового покриву та якісну характеристику ґрунтів, виданого приватним підприємством "КіФ ФЕОН" (аркуш справи 17-18) де зазначено, що чорноземи слабореградовані сильнозмиті середньосуглинковими на лесовидних суглинках (шифр агрогрупи 51 д) у верхньому горизонті вміст гумусу становить 0,61%. Згідно ГОСТ 17.5.3.06-85 Охрана природы. Земли. Требования к определению норм снятия плодородного слоя почвы при производстве земляных работ" при вмісті гумусу зняття родючого шару ґрунту проводиться при вмісті гумусу більше 2%, а потенційно родючого шару ґрунту при вмісті гумусу 1-2%. Отже, на його думку порушень в діях позивача не має.

Суд зазначає, що відповідачем при обстеженні земельної ділянки площею загальною 11,0000 га в Акті від 16.05.20018 № 252-ДК/62АО/10/01/-18 не зазначено, в якій саме частині даної земельної ділянки виявлено зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту). Таких даних не міститься в додатку до Акта обстеження земельної ділянки та Акта перевірки дотримання вимог земельного законодавства і не доведено представником відповідача в судовому засіданні.

Також, в судовому засіданні було допитано як свідка старшого державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області ОСОБА_4, який пояснив, що під час обстеження земельної ділянки він не проводив жодних обмірів, а для визначення площі земельної ділянки з якої нібито було знято родючий шар ґрунту він використовував дані мережі Інтернет, а саме "Google maps".

Судом, що не приймаються до уваги доводи позивача, з приводу того, що державний інспектор при проведенні перевірки протиправно не застосував Закон України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” оскільки, перевірка проводилась не суб'єкта господарювання, а земельної ділянки як об'єкта державного контролю та охорони тому, цей Закон в даному випадку спірні правовідносини не регулює.

Разом з тим, як зазначено вище, суд повністю погоджується з доводами позивача в тій частині, що необхідність отримання дозволу на зняття і перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок має місце лише у тих випадках, коли він характеризується родючістю (у даному випадку - вміст гумусу в ґрунті має бути більш ніж 2%) та не підпадає під винятки, передбачені п. 3.2. Порядку. Це в свою чергу доводить відсутність порушень земельного законодавства зі сторони позивача, які наведені в оспорюваному приписі, а відтак на невідповідність припису вимогам п.3 ч.2 ст.2 КАС України.

При цьому судом не приймаються до уваги посилання представника відповідача на те, що порушення положень ч.2 ст.168 Земельного кодексу України мали місце, оскільки позивач звертався із заявою про отримання дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву на всю земельну ділянку площею 11 га і не отримавши відповідного дозволу провів зняття ґрунтового покриву (навіть без урахування родючості ґрунту). Такі твердження немають відношення до предмета доказування в даній справі, оскільки предметом позову є законність припису, а не дослідження підстав для отримання дозволу чи відмови в отриманні відповідного дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Із врахуванням вказаного, суд дійшов висновку, що оскільки суб'єктом владних повноважень в ході судового розгляду не доведено належними та допустимими доказами правомірності прийнятого ним припису, не спростовано доводи позивача, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Вирішуючи питання про судові витрати, суд виходить з приписів ст.139 КАС України, відповідно до яких, у разі задоволення позову сторони, яка не суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати припис винесений Головним управління Держгеокадастру у Тернопільській області №252-ДК/0198Пр/03/01-18 від 16.05.2018.

3. Стягнути з державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру в Тернопільській області в користь приватного акціонерного товариства "Тернопільський кар'єр" понесені судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 1 762 грн сплаченого згідно платіжного доручення №395 від 14.06.2018.

Реквізити сторін: позивач (ПрАТ "Тернопільський кар'єр") - 46011, м.Тернопіль, вул. Піскова, 7, код ЄДРПОУ 00292623; відповідач (Головне управління Держгеокадастру в Тернопільській області) - 46021, м.Тернопіль, вул.Грушевського, 8, код ЄДРПОУ 39766192.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 11 жовтня 2018 року.

Головуючий суддя Осташ А.В.

копія вірна

Суддя Осташ А.В.