
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 жовтня 2018 р. № 820/4228/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бабаєва А.І.
при секретарі судового засідання Боднар І.Ю.
за участі:
представника позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області про визнання протиправним та скасування рішення, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -
В С Т А Н О В И В:
31 травня 2018 року ОСОБА_4 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області, в якому, з підстав протиправності рішення, просить суд:
- визнати протиправним та скасувати розпорядження Голови Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області № 65-ос від 20.04.2018 року «Про звільнення ОСОБА_4»;
- поновити ОСОБА_4 на посаді завідувача сектору містобудування та архітектури Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області з 20.04.2018 року;
- стягнути з Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області на користь ОСОБА_4 (ІПН НОМЕР_1) середній заробіток за час вимушеного прогулу починаючи з 21.04.2018 року по день постановлення рішення по справі.
Згідно з ч. 2 ст.223 Кодексу адміністративного судочинства України якщо спір, розгляд якого по суті розпочато, не може бути вирішено в даному судовому засіданні, судом може бути оголошено перерву в межах встановлених цим Кодексом строків розгляду справи, тривалість якої визначається відповідно до обставин, що її викликали, з наступною вказівкою про це в рішенні або ухвалі.
01.10.2018 року в судовому засіданні представником позивача заявлено клопотання про надання часу для підготовки до судових дебатів. Клопотання було задоволено протокольною ухвалою суду та оголошено перерву у судовому засіданні до 04.10.2018 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що Вовчанська районна державна адміністрація Харківської області, на думку позивача, не здійснила всіх передбачених законодавством дій, а саме: не попередила ОСОБА_4 про майбутнє вивільнення, одночасно з попередженням про звільнення, не запропонувала позивачу всі наявні вакантні посади, які він може обіймати відповідно до своєї кваліфікації, не були вжиті усі заходи до працевлаштування позивача, у зв'язку з чим розпорядження Голови Вовчанської районної державної адміністрації № 65-ос від 20.04.2018 року підлягає скасуванню.
Відповідач, Вовчанська районна державна адміністрація Харківської області, проти позову заперечувала. В обґрунтування заперечень зазначила, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.
В судове засідання представники позивача прибули, позов підтримали та просили його задовольнити.
В судове засідання представник відповідача прибула, проти позову заперечувала та просила відмовити в його задоволенні.
Суд, заслухавши пояснення представників позивача, представника відповідача та свідків, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач займав посаду завідувача сектору містобудування та архітектури Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області.
Головою Вовчанської районної державної адміністрації було винесено розпорядження № 22-ос від 19 лютого 2018 року «Про реорганізацію шляхом перетворення сектору містобудування та архітектури Вовчанської районної державної адміністрації», яким реорганізовано сектор містобудування та архітектури Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області шляхом перетворення у відділ містобудування, архітектури та інфраструктури Вовчанської районної державної адміністрації. Також розпорядженням виведено зі штатного розпису посаду завідувача сектору та спеціаліста сектору містобудування та архітектури Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області, введено до штатного розпису посади начальника, провідного спеціаліста та головного спеціаліста – бухгалтера відділу містобудування, архітектури та інфраструктури Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області.
Вовчанською районною державною адміністрацією Харківської області складено лист № 01-33/530 від 19 лютого 2018 року до позивача, в якому було запропоновано надати до сектору управління персоналом апарату Вовчанської районної державної адміністрації письмову заяву про переведення із зазначенням обраної посади. Також, позивачеві було роз’яснено, що у разі ненадходження письмової заяви про переведення на обрану ним посаду, після спливу 60-денного строку попередження його буде звільнено відповідно до пункту 1 частини 1 статті 87 Закону України «Про державну службу».
Також, відповідачем складено попередження ОСОБА_4 про наступне вивільнення, яким у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, вводиться нова структура та штатний розпис відділу містобудування, архітектури та інфраструктури Вовчанської районної державної адміністрації, відповідно до розпорядження голови Вовчанської районної державної адміністрації від, 19 лютого 2018 року №22-ос «Про реорганізацію шляхом перетворення сектору містобудування та архітектури Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області», попереджено про наступне скорочення посади завідувача сектору містобудування та архітектури Вовчанської районної державної адміністрації, яку обіймає позивач по закінченню двох місяців з моменту вручення цього попередження. Також, у даному документі вказано про наявні вакансії у Вовчанській районній державній адміністрації.
20 лютого 2018 року Вовчанською районною державною адміністрацією складено акт про відмову підписатися про ознайомлення з попередженням про наступне вивільнення, в якому вказано, що начальником юридичного відділу апарату Вовчанської районної державної адміністрації - ОСОБА_3, завідувачем сектору управління персоналом апарату Вовчанської районної державної адміністрації - ОСОБА_5, спеціалістом відділу організаційної роботи апарату Вовчанської районної державної адміністрації ОСОБА_6, складений акт в тому, що 20 лютого 2018 року зокрема завідувач сектору містобудування та архітектури Вовчанської районної державної адміністрації ОСОБА_4 після попереднього ознайомлення, відмовився підписатися про попередження про наступне вивільнення, у зв’язку із чим йому було вголос начальником юридичного відділу прочитано текст попередження.
В подальшому, відповідно до розпорядження голови Вовчанської районної державної адміністрації №47-ос від 03 квітня 2018 року було оголошено проведення конкурсу на зайняття вакантної посади начальника відділу містобудування, архітектури та інфраструктури Вовчанської районної державної адміністрації.
Позивач 17.04.2018 року подав заяву до конкурсної комісії Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області, в якій просив допустити його до участі в конкурсі на зайняття посади начальника відділу містобудування, архітектури та інфраструктури Вовчанської районної державної адміністрації.
За результатами автоматизованого тестування на зайняття вакантної посади начальника відділу містобудування, архітектури та інфраструктури, проведеного 20 квітня 2018 року, позивач не набравши прохідного балу, етап конкурсу у вигляді тестування не склав.
Вовчанською районною державною адміністрацією Харківської області відповідно до п.1 ч.1 статті 87 Закону України «Про державну службу», винесено розпорядження № 65-ос від 20.04.2018 року, яким ОСОБА_4 було звільнено із займаної посади завідувача сектора містобудування та архітектури Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області у зв'язку зі скороченням штату та реорганізацією сектору.
Позивач, вважаючи оскаржуване рішення відповідача протиправним, звернувся з даним позовом до суду.
Статтею 43 Конституції України встановлено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб. Використання примусової праці забороняється. Не вважається примусовою працею військова або альтернативна (невійськова) служба, а також робота чи служба, яка виконується особою за вироком чи іншим рішенням суду або відповідно до законів про воєнний і про надзвичайний стан. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Використання праці жінок і неповнолітніх на небезпечних для їхнього здоров'я роботах забороняється. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Закон України «Про державну службу» № 889-VIII від 10 грудня 2015 року (далі по тексту – Закон України №889-VIII) визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях.
Приписами п.1 ч.1 ст.43 Закону України №889-VIII підставами для зміни істотних умов державної служби є ліквідація або реорганізація державного органу.
Так, відповідачем винесено розпорядження № 22-ос від 19 лютого 2018 року «Про реорганізацію шляхом перетворення сектору містобудування та архітектури Вовчанської районної державної адміністрації». Позивача було ознайомлено з вказаним розпорядженням 19 лютого 2018 року, про що свідчить його особистий підпис.
Згідно зі статтею 49-2 Кодексу законів про працю про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці.
Відповідачем складено попередження ОСОБА_4 про наступне вивільнення.
20 лютого 2018 року Вовчанською районною державною адміністрацією складено акт про відмову підписатися про ознайомлення з попередженням про наступне вивільнення, в якому вказано, що 20 лютого 2018 року зокрема завідувач сектору містобудування та архітектури Вовчанської районної державної адміністрації ОСОБА_4 після попереднього ознайомлення, відмовився підписатися про попередження про наступне вивільнення, у зв’язку із чим йому було вголос начальником юридичного відділу прочитано текст попередження.
В ході розгляду справи по суті, судом було допитано свідків, а саме ОСОБА_4, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_5, ОСОБА_6
Свідками ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 зазначено, що попередження про наступне вивільнення було оголошено позивачу усно.
Вказане спростовує посилання позивача на те, що його не було попереджено за два місяці про його звільнення, а також про те, що йому, не було запропоновано варіант переводу на рівноцінну посаду або будь-яку іншу посаду.
За таких обставин, суд вважає, що позивача було належним чином ознайомлено зі змістом попередження про наступне вивільнення.
Відповідно до ч.5 ст.22 Закону України №889-VIII у разі реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації державного органу переведення державного службовця на рівнозначну або нижчу (за його згодою) посаду в державному органі, якому передаються повноваження та функції такого органу, здійснюється без обов’язкового проведення конкурсу.
Згідно з ч. 2 ст.41 Закону України №889-VIII переведення здійснюється лише за згодою державного службовця.
Отже, в даному випадку Вовчанська районна державна адміністрація Харківської області позбавлена можливості самостійно визначити посаду для переведення позивача, а має керуватись виключно волевиявленням ОСОБА_4.
Так, незважаючи на зазначені у вищевказаному переліку вакантні посади, відповідна письмова заява з волевиявленням про переведення з посади завідувача сектору містобудування та архітектури на відповідну вакантну посаду, позивачем не подана.
ОСОБА_4 подано заяву від 26.03.2018 року до голови Вовчанської районної державної адміністрації, якою у відповідності до правових норм Кодексу законів про працю щодо реорганізації шляхом перетворення позивачем надано згоду на продовження роботи після зміни істотних умов праці з 20.04.2018 року. Проте, письмової заяви про переведення на будь-яку обрану із вакантних посад до Вовчанської районної державної адміністрації не подано.
Проте, вищевказана заява від 26 березня 2018 року не містить назви посади, на яку позивач погоджувався бути переведений, а тому не може вважатися волевиявленням про переведення.
Крім того, Головним управлінням Держпраці у Харківській області проведено інспекційне відвідування Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області.
За результатами вказаного заходу контролюючим органом було складено акт інспекційного відвідування (невиїзного інспектування) юридичної особи (фізичної особи), яка використовує найману працю № ХК0409/303/АВ від 01 червня 2018 року.
З вказаного акту вбачається, що порушень Кодексу законів про працю (окрім проведення остаточного розрахунку не в день звільнення, а на наступний робочий день) під час проведення процедури звільнення позивача не виявлено.
У зв’язку із допущеним порушенням та проведенням остаточного розрахунку не в день звільнення, а наступного робочого, позивачеві виплачено середній заробіток за час затримки по день фактичного розрахунку, що підтверджується платіжним дорученням №110 від 06.06.2018 року.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.87 Закону України №889-VIII підставою для припинення державної служби за ініціативою суб’єкта призначення є скорочення чисельності або штату державних службовців, ліквідація державного органу, реорганізація державного органу у разі, коли відсутня можливість пропозиції іншої рівноцінної посади державної служби, а в разі відсутності такої пропозиції - іншої роботи (посади державної служби) у цьому державному органі.
У зв’язку зі спливом терміну попередження позивача про можливе вивільнення та враховуючи відсутність його письмової згоди для переведення на іншу посаду, розпорядженням голови Вовчанської районної державної адміністрації № 65-ос від 20 квітня 2018 року «Про звільнення ОСОБА_4Л.» позивача було звільнено з посади завідувача сектору містобудування та архітектури Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області у зв'язку із скороченням посади та реорганізацією сектору.
Позивача було ознайомлено під підпис із зазначеним розпорядженням. Також, було складено акт про ознайомлення під підпис з розпорядженням голови Вовчанської районної державної адміністрації № 65-ос від 20 квітня 2018 року «Про звільнення ОСОБА_4Л.» та надання копії відповідного розпорядження.
За таких обставин, суд вважає, що розпорядження Голови Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області № 65-ос від 20.04.2018 року «Про звільнення ОСОБА_4» винесено з урахуванням приписів чинного законодавства.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування розпорядження Голови Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області № 65-ос від 20.04.2018 року «Про звільнення ОСОБА_4», поновлення ОСОБА_4 на посаді завідувача сектору містобудування та архітектури Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області з 20.04.2018 року та стягнення з Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області на користь ОСОБА_4 (ІПН НОМЕР_1) середній заробіток за час вимушеного прогулу починаючи з 21.04.2018 року по день постановлення рішення по справі.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на те, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, то у суду відсутні підстави для задоволення позову.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст. 255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позов ОСОБА_4 (61108, АДРЕСА_1) до Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області (62504, Харківська область, м. Вовчанськ, вул. Соборна, 73) про визнання протиправним та скасування рішення, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу – відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаєв А.І.
Повний текст рішення складено 11.10.2018 року.