
С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д
У Х В А Л А
08 жовтня 2018 р. Справа № 818/1457/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шаповала М.М.,
за участю секретаря судового засідання - Іуткіної І.С.,
представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, державного кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру у Сумській області ОСОБА_3, третя особа - ОСОБА_4, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення дій,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, у якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення державного кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру у Сумській області ОСОБА_3 про відмову в прийнятті заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру за № ПВ-5900005212017 від 13.11.2017;
- зобов'язати ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру згідно з технічною документацією із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_2 - 57/100 частки, наданої для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, за адресою: м. Суми, вул. Кругова, 6, територія Сумської міської ради.
Представники Головного управління Держгеокадастру у Сумській області подали до суду клопотання від 14.05.2018 та від 13.09.2018 (а.с. 80-82, 122), у якому просили суд закрити провадження в справі та зазначили, що в даному випадку позивач невірно визначив відповідача по справі, оскільки: по-перше. державний кадастровий реєстратор при опрацюванні та розгляді документів самостійно приймає рішення про внесення відомостей до Державного земельного кадастру або про відмову у здійсненні таких дій; по-друге, державний кадастровий реєстратор не може бути належним відповідачем, так як підставою для відмови в прийнятті заяви про внесення відомостей стала відсутність погодження меж земельної ділянки з іншим співвласником - ОСОБА_4 Вважають, що спір про погодження земельної ділянки між позивачем та ОСОБА_4 повинен вирішуватися в порядку цивільної юрисдикції, оскільки виникає спір про право цивільне.
У судовому засіданні представник позивача заперечував проти клопотання про закриття провадження та зазначив, що предметом даного спору є саме незаконність рішення державного кадастрового реєстратора ОСОБА_3 від 13.11.2017 № ПВ-5900005212017 про відмову в прийнятті заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, а не спір про право. Крім того, зазначив, що спору між ОСОБА_2 та ОСОБА_4 щодо земельної ділянки немає. ОСОБА_4 відмовляється займатися цим питанням, оскільки не розуміє правових наслідків приватизації земельної ділянки. Державний кадастровий реєстратор є суб’єктом владних повноважень, питання щодо законності його дій, пов’язаних з реалізацією владних управлінських функцій, є предметом розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Вислухавши думку представника позивача, перевіривши матеріали справи, суд визнає, що клопотання про закриття провадження у справі не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи позивач оскаржує рішення державного реєстратора про відмову в прийнятті заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру.
Державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера (ст. 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр").
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України "Про Державний земельний кадастр" ведення та адміністрування Державного земельного кадастру забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про Державний земельний кадастр" внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Визначення державного кадастрового реєстратора сформульовано в ст. 9 Закону України "Про Державний земельний кадастр", відповідно до якої встановлено його спеціальний статус у сфері державної реєстрації земельних ділянок.
Основними повноваженнями кадастрового реєстратора є: здійснення реєстрації заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевірка на відповідність поданих документів вимогам законодавства; формування поземельних книг на земельні ділянки, внесення записів до них, забезпечення зберігання цих книг; внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надання відмови щодо внесення; присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам; надання відомостей із Державного земельного кадастру й відмови в наданні; виправлення помилок у Державному земельному кадастрі; передання органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомостей про земельні ділянки.
Отже, державний кадастровий реєстратор - це службова особа, суб'єкт владних повноважень, що здійснює всі необхідні дії з ведення Державного земельного кадастру.
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 39 Закону України "Про Державний земельний кадастр" дії або бездіяльність реєстратора може бути оскаржено до суду в порядку, встановленому законом. Шкода, яку державний кадастровий реєстратор заподіяв фізичним чи юридичним особам під час виконання своїх обов'язків, підлягає відшкодуванню за рахунок держави відповідно до закону.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України публічно-правовий спір - спір, у якому:
хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв’язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов’язує надавати такі послуги виключно суб’єкта владних повноважень, і спір виник у зв’язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
хоча б одна сторона є суб’єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв’язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб’єкта владних повноважень або іншої особи;
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження (п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України).
На підставі викладеного суд зазначає, що в цій ситуації державний реєстратор діяв як суб'єкт владних повноважень, а тому з урахуванням характеру спору, суб'єктного складу правовідносин, предмета та підстав заявлених вимог, суд визнає, що ця справа є адміністративною та підсудна окружному адміністративною суду. Предметом судового спору по цій справі є рішення державного кадастрового реєстратора щодо відмови в відмову в прийнятті заяви про реєстрацію земельної ділянки, а не цивільно-правові відносини між позивачем та третьою особою. Таким чином, правовідносини в цій справі пов’язані з оскарженням рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень, тобто відносяться до публічно-правових спорів.
Керуючись ст.ст. 19, 238, 243 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання представника позивача про закриття провадження по адміністративній справі № 818/1457/18 за позовом до ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, державного кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру у Сумській області ОСОБА_3, третя особа - ОСОБА_4, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення дій - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 15 днів з її складання.
Повний текст ухвали складено 08 жовтня 2018 року.
Суддя М.М. Шаповал