Ухвала суду № 77043130, 05.10.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.10.2018
Номер справи
818/67/18
Номер документу
77043130
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д

У Х В А Л А

"05" жовтня 2018 р. Справа № 818/67/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М.М.,

секретаря судового засідання - Іуткіної І.С.,

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 03.04.2018 задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо непроведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VIII, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та довідки від 10.05.2017 № 11/130-275 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Сумській області. Зобов’язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області негайно провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VIII, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та довідки від 10.05.2017 № 11/130-275 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Сумській області, починаючи з 01.01.2016. Рішення суду набрало законної сили 04.05.2018.

13.09.2018 до суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 03.04.2018 шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення у встановлений судом строк, оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області фактично проігнорувало виконання судового рішення та станом на 10.09.2018 не здійснило виплату перерахованої пенсії з 01.01.2016 до 31.12.2017. Також зазначив, що листом від 22.07.2018 Відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області повідомив ОСОБА_1 про те, що виконавче провадження закінчено у зв’язку з тим, що Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провело перерахунок пенсії згідно з рішенням суду, а виплату заборгованості здійснюватиме згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Позивач вважає неправомірним посилання відповідача на підзаконний акт - постанову Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, оскільки вона прийнята пізніше, ніж виникло право позивача на перерахунок пенсії. Відповідач фактично відтягує виплату пенсії.

Позивач у судовому засіданні просив задовольнити заяву про встановлення судового контролю.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти встановлення судового контролю та зазначила, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 03.04.2018 позивачу проведено перерахунок пенсії. Виплату пенсії у новому розмірі забезпечено в липні поточного року. ЇЇ доплату за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 буде виплачено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Пунктом 3 вказаної постанови передбачено, що сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету. Пенсійний фонд України сформував потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), та направив її до Міністерства соціальної політики України як до головного розпорядника бюджетних коштів. Таким чином, Пенсійний фонд України вчинив всі залежні від нього дії для забезпечення виплати перерахованих пенсій.

Вислухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суд вважає, що заява про встановлення судового контролю не підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов’язати суб’єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Із матеріалів заяви вбачається, що позивач 11.05.2018 подав заяву до начальника Головного управління в Сумській області ОСОБА_3 з вимогою добровільно виконати рішення суду від 03.04.2018 (а.с. 94).

Листом від 25.05.2018 № 1583/Б-11 (а.с. 96) Головне управління в Сумській області повідомило позивача про те, що йому проведено перерахунок пенсії згідно з рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 03.04.2018. Розмір пенсії згідно з рішенням суду склав 3387,36 грн. Доплата розміру пенсії, яка виникла за період з 01.01.2016 буде виплачена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", яка визначила механізм виплати перерахованих пенсій, після виділення коштів на їх фінансування з Державного бюджету в такому порядку:

- з 01.01.2019 по 31.12.2019 - щомісяця окремою сумою в розмірі 50% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017;

- з 01.01.2020 - щомісяця окремою сумою в розмірі 100% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

З питання відшкодування витрат по сплаті судового збору відповідач повідомив, що згідно з ч. 2 ст. 72 "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.

07.06.2018 позивач повторно подав звернення до начальника Головного управління в Сумській області ОСОБА_3, у якому просив надати інформацію про причини невиконання рішення суду та строк, у який буде виконане рішення суду (а.с. 95).

Листом № 1848/Б-11 (а.с. 97) Головне управління в Сумській області повідомило позивача про те, що з порушеного в зверненні питання листом від 25.05.2018 № 1583/Б-11 йому вже були надані роз’яснення про виконання рішення суду від 03.04.2018. Також зазначено, що сума перерахованих коштів в сумі 44947,12 грн за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 буде виплачена в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

У даному випадку матеріалами справи підтверджено, що на виконання виконавчого листа № 818/67/18, виданого Сумським окружним адміністративним судом 23.05.2018 (а.с. 80), Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зобов'язано провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01.01.2016.

Згідно з постановою про закінчення виконавчого провадження від 15.08.2018 ВП № 56621707 (а.с. 99) виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа № 818/67/18 закінчено у зв’язку з виконанням рішення суду в повному обсязі, а саме: здійснено перерахунок пенсії, а виплата розміру пенсії, яка виникла за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 буде виплачена в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

ОСОБА_1 не оскаржував постанову про закінчення виконавчого провадження від 15.08.2018 ВП № 56621707 в судовому порядку.

Із матеріалів справи вбачається, що Головне управління в Сумській області здійснило нарахування пенсії позивачу, проте кошти для виплати на даний час відсутні, тобто рішення суду виконано частково.

Проведення відповідачем перерахунку пенсії позивача на підставі довідки від 10.05.2017 № 11/130-275 жодним чином не звужує зміст та обсяг його існуючих прав, оскільки об’єктом захисту у межах спірних правовідносин є право позивача, колишнього працівника міліції, на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення поліцейських, визначене ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а не право на здійснення перерахунку пенсії саме на підставі довідки Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Сумській області. Така довідка є лише документом, який містить інформацію про складові грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, і сама по собі не породжує виникнення у позивача права на перерахунок раніше призначеної пенсії.

Що стосується встановлення постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" порядку виплати заборгованості з перерахованої пенсії за період з 01.01.2016, суд зазначає, що таке право надано Кабінету Міністрів України частиною 4 статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою визначено, що всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Предметом позову в цій справі є покладення на відповідача в судовому порядку обов’язку щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу внаслідок унормування Законом № 900-VIII порядку перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених законодавством для поліцейських. У свою чергу, відповідач, здійснивши позивачу перерахунок пенсії, визначивши різницю між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абз. 1 п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", та місячним розміром отриманої позивачем пенсії за період з 01.01.2016, встановив графік виплати такої різниці.

Отже, в силу приписів ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивач отримав право на перерахунок пенсії. При цьому Кабінет Міністрів України уповноважений визначати порядок проведення такого перерахунку, що й було реалізовано ним шляхом прийняття Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.

Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" врегульовані строки виплати пенсій, а не порядок проведення перерахунку.

Відповідно до ст. 382 КАС України, встановлення судового контролю за виконанням рішення є правом суду, що реалізується в разі безпідставної відмови суб'єктом владних повноважень виконувати рішення суду.

З огляду на викладені вище обставини, відповідач не відмовляється здійснювати виплату пенсії позивачу, а зазначає про те, що виплата перерахованої пенсії буде здійснена не однією сумою, а поділена по періодам, у зв'язку з чим суд відмовляє у встановленні судового контролю.

Керуючись ст. ст. 248, 256, 382 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Сумського окружного адміністративного суду від 03.04.2018 у справі № 818/67/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п’ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.

Повний текст ухвали складено 10.10.2018.

Суддя М.М. Шаповал