Рішення № 77043100, 09.10.2018, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.10.2018
Номер справи
817/1159/18
Номер документу
77043100
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

09 жовтня 2018 року м. Рівне №817/1159/18

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Недашківської К.М., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Рівненський Молодіжний Жилий Комплекс» до Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області та Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії.

У провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Рівненський Молодіжний Жилий Комплекс» (далі іменується – позивач) до Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області (далі іменується – відповідач 1) та Головного управління ДФС у Рівненській області (далі іменується – відповідач 2), в якому позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача 1 щодо нарахування в період з 25.05.2016 по 29.08.2016 пені за платежем орендна плата з юридичних осіб у розмірі 65799 грн. 18 коп.; зобов’язати відповідача 2 внести зміни до інтегрованої картки платника з орендної плати з юридичних осіб шляхом скасування нарахованої за період з 25.05.2016 по 29.08.2016 пені в розмірі 65799 грн. 18 коп.

На обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначає, що оспорювана сума пені з орендної плати з юридичних осіб була нарахована в порушення вимог статті 129 Податкового кодексу України, саме: за відсутності факту сплати податкового боргу у зв’язку із подачею ТОВ «Рівненський МЖК» уточнюючих податкових декларацій, якими зменшено нараховану до сплати орендну плату з юридичних осіб; погашенням податкового боргу, відсутність якого встановлена судовими рішеннями, що набрали законної сили; погашенням податкового боргу з орендної плати з юридичних осіб у розмірі значно більшому, ніж був визначений позивачем у податкових деклараціях з орендної плати за землю, з урахуванням уточнюючих податкових декларацій з орендної плати за землю. Таким чином, позивач вказує на протиправність нарахування пені за період з 25.05.2016 по 29.08.2016 в розмірі 65799 грн. 18 коп. Тому, ТОВ «Рівненський молодіжний жилий комплекс» просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою суду від 21.05.2018 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено підготовче засідання.

Підготовче засідання 18.06.2018 було відкладено на 26.07.2018.

Відповідач 1 – Державна податкова інспекція у м. Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області 26.07.2018 подала відзив на позов, де вказала, що податковий борг з орендної плати з юридичних осіб погашався згідно з черговістю його виникнення відповідно до пункту 87.9 статті 87 Податкового кодексу України. Посилання позивача на невнесення змін до облікових даних платника на підставі судових рішень, які набрали законної сили, є необґрунтованими, оскільки спростовуються відомостями інтегрованої картки платника. Тому, відповідач просить в задоволенні позову відмовити повністю.

Відповідач 2 – Головне управління ДФС у Рівненській області також подало відзив, де зазначило, що пеня нараховується на суму податкового боргу. У випадку скасування судовим рішенням суми грошового зобов’язання, на яку нарахована пеня, остання також підлягає скасуванню. Однак, у судових рішеннях, наданих позивачем, не встановлені обставини щодо боргу, на який нараховувалася пеня в 2016 році. Тому, у відповідача 2 відсутні підстави для внесення змін до інтегрованої картки платника шляхом скасування пені в розмірі 65799 грн. 18 коп.

Ухвалою суду від 26.07.2018 підготовче провадження закрито та призначено справу до судового розгляду по суті на 16.08.2018.

В судовому засіданні оголошена перерва до 03.09.2018.

Ухвалою суду від 04.09.2018 судове засідання відкладено на 09.10.2018 у зв’язку з перебуванням головуючого судді 03.09.2018 на лікарняному.

У судове засідання 09.10.2018 позивач не прибув, подав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідач, належним чином повідомлений про дату, місце та час розгляду справи, у судове засідання також не прибув, не повідомив суду причини неявки.

Відповідно до частин першої та дев’ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

За приписами частини четвертої статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з’ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.

Розглянувши матеріали та з’ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Рівненський молодіжний жилий комплекс» (надалі – ТОВ «Рівненський МЖК) зареєстроване як юридична особа 02.12.1993 за розпорядженням виконавчого комітету Рівненської міської ради. На обліку в ДПІ у м. Рівному перебуває з 31.08.1995.

Товариство у зв’язку із видом здійснюваної діяльності - будівництво житлових і нежитлових будівель - має в користуванні земельні ділянки із числа земель житлової та громадської забудови. При цьому, кількість та/або розміри земельних ділянок періодично змінюються. У відповідності до цього, позивач подавав відповідачу як звітні податкові декларації з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, так і уточнюючі.

28 січня 2011 року ТОВ «Рівненський МЖК» подало до ДПІ у м. Рівному звітну податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік, в якій задекларувало до сплати грошове зобов’язання на загальну суму 396172 грн. 97 коп., в тому числі за грудень - 33014,46 грн., а за січень-листопад – по 33014,41 грн. щомісячно (а.с.34-35 том 1).

26 жовтня 2011 року товариство подало до ДПІ у м. Рівному уточнюючу податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік, в якій позивач зменшив свої зобов’язання по основній звітній декларації (позитивне значення: рядок 14 – рядок 13), зокрема за січень на 8975,57 грн., за грудень на 10304,93 грн., а за лютий-листопад – на 10305,29 грн. щомісячно (а.с. 36-39 том 1).

30 січня 2012 року ТОВ «Рівненський МЖК» подало звітну податкову декларацію з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012 рік, в якій було задекларовано до сплати за 2012 рік орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на загальну суму 272 509,50 грн., зокрема за: січень 2012 року у розмірі 22709,12 грн.; лютий 2012 року у розмірі 22709,12 грн.; березень 2012 року у розмірі 22709,12 грн.; квітень 2012 року у розмірі 22709,12 грн.; травень 2012 року у розмірі 22709,12 грн.; червень 2012 року у розмірі 22709,12 грн.; липень 2012 року у розмірі 22709,12 грн.; серпень 2012 року у розмірі 22709,12 грн.; вересень 2012 року у розмірі 22709,12 грн.; жовтень 2012 року у розмірі 22709,12 грн.; листопад 2012 року у розмірі 22709,12 грн.; грудень 2012 року у розмірі 22709,18 грн. (а.с.47-50 том 1).

Крім цього, 28.08.2012 ТОВ «Рівненський МЖК» подало до ДПІ у м. Рівному уточнюючу податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік, в якій позивач зменшив свої зобов’язання по основній звітній декларації з урахуванням попереднього уточнення (позитивне значення: рядок 14 – рядок 13), а саме: за січень - грудень на 3868,79 грн. щомісячно (а.с. 40-43 том 1).

28 серпня 2012 року ТОВ «Рівненський МЖК» подало уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012 рік, в якій було задекларовано до сплати за 2012 рік орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на загальну суму 226 083,90 грн., зокрема за: січень 2012 року у розмірі 18840,33 грн.; лютий 2012 року у розмірі 18840,33 грн.; березень 2012 року у розмірі 18840,33 грн.; квітень 2012 року у розмірі 18840,33 грн.; травень 2012 року у розмірі 18840,33 грн.; червень 2012 року у розмірі 18840,33 грн.; липень 2012 року у розмірі 18840,33 грн.; серпень 2012 року у розмірі 18840,33 грн.; вересень 2012 року у розмірі 18840,33 грн.; жовтень 2012 року у розмірі 18840,33 грн.; листопад 2012 року у розмірі 18840,33 грн.; грудень 2012 року у розмірі 18840,27 грн. (а.с.51-54 том 1).

Нараховано до зменшення податкового зобов’язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності на 2012 рік (позитивне значення (р.14-р.13)) за: січень у розмірі 3868,79 грн., лютий у розмірі 3868,79 грн., березень у розмірі 3868,79 грн., квітень у розмірі 3868,79 грн., за травень у розмірі 3868,79 грн., червень у розмірі 3868,79 грн., липень у розмірі 3868,79 грн., серпень у розмірі 3868,79 грн., вересень у розмірі 3868,79 грн., жовтень у розмірі 3868,79 грн., листопад у розмірі 3868,79 грн., грудень у розмірі 3868,91 грн.

19 лютого 2013 року ТОВ «Рівненський МЖК» подало до Державної податкової інспекції у м. Рівному звітну податкову декларацію з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) за 2013 рік, в якій було задекларовано до сплати за 2013 рік орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на загальну суму 226 083,90 грн., зокрема за: січень 2013 року у розмірі 18840,33 грн.; лютий 2013 року у розмірі 18830,33 грн.; березень 2013 року у розмірі 18840,33 грн.; квітень 2013 року у розмірі 18840,33 грн.; травень 2013 року у розмірі 18840,33 грн.; червень 2013 року у розмірі 18840,33 грн.; липень 2013 року у розмірі 18840,33 грн.; серпень 2013 року у розмірі 18840,33 грн.; вересень 2013 року у розмірі 18840,33 грн.; жовтень 2013 року у розмірі 18840,33 грн.; листопад 2013 року у розмірі 18840,33 грн.; грудень 2013 року у розмірі 18840,27 грн.

Крім цього, 22 березня 2013 року ТОВ «Рівненський МЖК» подало до ДПІ у м. Рівному уточнюючу податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік, в якій позивач зменшив свої зобов’язання по основній звітній декларації з урахуванням попередніх уточнень (позитивне значення: рядок 14 – рядок 13), а саме: за грудень на 1990,19 грн., за січень – листопад на 1990,22 грн. щомісячно (а.с.44-46 том 1).

Також 22 березня 2013 року було подано уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012 рік, в якій було задекларовано до сплати за 2012 рік орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на загальну суму 202 201,29 грн. Нараховано до зменшення податкового зобов’язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності на 2012 рік (позитивне значення (р.14-р.13)) за січень-листопад – по 1990,22 грн., за грудень – 1990,19 грн. (а.с.55-57 том 1).

22 березня 2013 року ТОВ «Рівненський МЖК» подало до ДПІ у м. Рівному уточнюючу податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2013 рік, в якій позивач зменшив свої зобов’язання по основній звітній декларації (позитивне значення: рядок 14 – рядок 13), а саме: за грудень на 1990,19 грн., а за січень – листопад на 1990,22 грн. щомісячно (а.с.58-60 том 1).

20 лютого 2014 року ТОВ «Рівненський МЖК» подало до ДПІ у м. Рівному звітну податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2014 рік, в якій задекларувало до сплати грошове зобов’язання на загальну суму 286250,73 грн., в тому числі за грудень - 23854,09 грн., а за січень-листопад – по 23854,24 грн. щомісячно (а.с. 80-82 том 1).

24 квітня 2014 року ТОВ «Рівненський МЖК» подало до ДПІ у м. Рівному уточнюючу податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2014 рік, в якій позивач зменшив свої зобов’язання по основній звітній декларації (позитивне значення: рядок 14 – рядок 13), а саме: за грудень на 145,93 грн., а за березень – листопад на 145,99 грн. щомісячно. При цьому, позивач збільшив свої зобов’язання за січень на 143,72 грн. і з лютий на 5,45 грн. із нарахуванням штраф і пені (а.с.83-88 том 1).

Крім того, товариство подало до Державної податкової інспекції у м. Рівному уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) за 2014 рік, в які було задекларовано до сплати за 2014 рік орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на загальну суму 284 490,06 грн., зокрема за: січень 2014 року у розмірі 23 997,96 грн.; лютий 2014 року у розмірі 23 859,69 грн.; березень 2014 року у розмірі 23 708,25 грн.; квітень 2014 року у розмірі 23 708,25 грн.; травень 2014 року у розмірі 23 708,25 грн.; червень 2014 року у розмірі 23 708,25 грн.; липень 2014 року у розмірі 23 708,25 грн.; серпень 2014 року у розмірі 23 708,25 грн.; вересень 2014 року у розмірі 23 708,25 грн.; жовтень 2014 року у розмірі 23 708,25 грн.; листопад 2014 року у розмірі 23 708,25 грн.; грудень 2014 року у розмірі 23 708,16 грн.

11 лютого 2016 року ТОВ «Рівненський МЖК» подало до ДПІ у м. Рівному звітну податкову декларацію з плати за землю за 2016 рік, в якій задекларувало до сплати грошове зобов’язання на загальну суму 512332,80 грн., в тому числі за січень-грудень – по 42694,40 грн. щомісячно (а.с.89-90 том 1).

Відповідачем систематично сплачувались податкові зобов'язання з орендної плати за землю, що підтверджено відповідними платіжними дорученнями та банківськими виписками (а.с.91-129 том 1).

При цьому, фіскальний орган здійснював нарахування пені за період з 25.05.2016 року по 29.08.2016 року в наступних сумах: - 1291,83 грн. (25.05.2016 року нараховано пені ІКП на борг мин.р (п.п. 129.1.1 ст. 129 ПКУ) невизначений документ N AUTOPENs з 31.01.2013 по 30.09.2013 на рішення ОДПС України про розстрочення (відстрочення) податкового боргу (ст. 100 ПКУ) N 170 вiд 30.09.2013; - 6068,72 грн. (25.05.2016 року нараховано пені ІКП на борг мин.р (п.п. 129.1.1 ст. 129 ПКУ) невизначений документ N AUTOPENs з 02.12.2013 по 24.05.2016 на Податковий розрахунок земельного податку N НОМЕР_1 вiд 19.02.2013; - 4446,38 грн. (17.06.2016 року нараховано пені ІКП на борг мин.р (п.п. 129.1.1 ст. 129 ПКУ) невизначений документ N AUTOPENs з 02.12.2013 по 16.06.2016 на Податковий розрахунок земельного податку N НОМЕР_1 вiд 19.02.2013; - 2043,14 грн. 17.06.2016 року нараховано пені ІКП на борг мин.р (п.п. 129.1.1 ст. 129 ПКУ) невизначений документ N AUTOPENs з 31.12.2013 по 16.06.2016 на Податковий розрахунок земельного податку N НОМЕР_1 вiд 19.02.2013; - 8019,26 грн. (22.06.2016 року нараховано пені ІКП на борг мин.р (п.п. 129.1.1 ст. 129 ПКУ) невизначений документ N AUTOPENs з 31.12.2013 по 21.06.2016 на Податковий розрахунок земельного податку N НОМЕР_1 вiд 19.02.2013; - 5542,55 грн. (22.06.2016 року нараховано пені ІКП на борг мин.р (п.п. 129.1.1 ст. 129 ПКУ) невизначений документ N AUTOPENs з 31.01.2014 по 21.06.2016 на Податковий розрахунок земельного податку N НОМЕР_1 вiд 19.02.2013; - 1,07 грн. 13.07.2016 року нараховано пені ІКП на борг мин.р (п.п. 129.1.1 ст. 129 ПКУ) невизначений документ N AUTOPEN з 31.01.2014 по 12.07.2016 на Податковий розрахунок земельного податку N НОМЕР_1 вiд 19.02.2013; - 3949,67 грн. (18.07.2016 року нараховано пені ІКП на борг мин.р (п.п. 129.1.1 ст. 129 ПКУ) невизначений документ N AUTOPEN з 31.01.2014 по 17.07.2016 на Податковий розрахунок земельного податку N НОМЕР_1 вiд 19.02.2013; - 318,17 грн. 18.07.2016 року нараховано пені ІКП на борг мин.р (п.п. 129.1.1 ст. 129 ПКУ) невизначений документ N AUTOPEN з 03.03.2014 по 17.07.2016 на Податковий розрахунок земельного податку N НОМЕР_2 вiд 20.02.2014; - 5262,68 грн. 21.07.2016 року нараховано пені ІКП на борг мин.р (п.п. 129.1.1 ст. 129 ПКУ) невизначений документ N AUTOPEN з 03.03.2014 по 20.07.2016 на Податковий розрахунок земельного податку N НОМЕР_2 вiд 20.02.2014; - 5727,30 грн. (28.07.2016 року нараховано пені ІКП на борг мин.р (п.п. 129.1.1 ст. 129 ПКУ) невизначений документ N AUTOPEN з 03.03.2014 по 27.07.2016 на Податковий розрахунок земельного податку N НОМЕР_2 вiд 20.02.2014; - 4946,65 грн. 28.07.2016 року нараховано пені ІКП на борг мин.р (п.п. 129.1.1 ст. 129 ПКУ) невизначений документ N AUTOPEN з 31.03.2014 по 27.07.2016 на Податковий розрахунок земельного податку N НОМЕР_2 вiд 20.02.2014; - 5865,36 грн. (25.08.2016 року нараховано пені ІКП на борг мин.р (п.п. 129.1.1 ст. 129 ПКУ) невизначений документ N AUTOPEN з 31.03.2014 по 24.08.2016 на Податковий розрахунок земельного податку N НОМЕР_2 вiд 20.02.2014; - 202,74 грн. (25.08.2016 року нараховано пені ІКП на борг мин.р (п.п. 129.1.1 ст. 129 ПКУ) невизначений документ N AUTOPEN з 04.04.2014 по 24.08.2016); - 62,42 грн. 25.08.2016 року нараховано пені ІКП на борг мин.р (п.п. 129.1.1 ст. 129 ПКУ) невизначений документ N AUTOPEN з 25.04.2014 по 24.08.2016 на Податковий розрахунок земельного податку N НОМЕР_3 вiд 24.04.2014; - 2,37 грн. 25.08.2016 року нараховано пені ІКП на борг мин.р (п.п. 129.1.1 ст. 129 ПКУ) невизначений документ N AUTOPEN з 25.04.2014 по 24.08.2016 на Податковий розрахунок земельного податку N НОМЕР_3 вiд 24.04.2014; - 1,94 грн. (25.08.2016 року нараховано пені ІКП на борг мин.р (п.п. 129.1.1 ст. 129 ПКУ) невизначений документ N AUTOPEN з 25.04.2014 по 24.08.2016 на Податковий розрахунок земельного податку N НОМЕР_3 вiд 24.04.2014; - 7176,41 грн. 25.08.2016 року нараховано пені ІКП на борг мин.р (п.п. 129.1.1 ст. 129 ПКУ) невизначений документ N AUTOPEN з 05.05.2014 по 24.08.2016 на Податковий розрахунок земельного податку N НОМЕР_2 вiд 20.02.2014; - 2135,73 грн. 26.08.2016 року нараховано пені ІКП на борг мин.р (п.п. 129.1.1 ст. 129 ПКУ) невизначений документ N AUTOPEN з 05.05.2014 по 25.08.2016 на Податковий розрахунок земельного податку N НОМЕР_2 вiд 20.02.2014; - 934,30 грн. 29.08.2016 року нараховано пені ІКП на борг мин.р (п.п. 129.1.1 ст. 129 ПКУ) невизначений документ N AUTOPEN з 05.05.2014 по 28.08.2016 на Податковий розрахунок земельного податку N НОМЕР_2 вiд 20.02.2014; - 1800,49 грн. 29.08.2016 року нараховано пені ІКП на борг мин.р (п.п. 129.1.1 ст. 129 ПКУ) невизначений документ N AUTOPEN з 02.06.2014 по 28.08.2016 на Податковий розрахунок земельного податку N НОМЕР_2 вiд 20.02.2014).

Проте такі дії відповідача суд вважає неправомірними з огляду на наступне.

Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податковий борг – це сума узгодженого грошового зобов’язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

В силу вимог підпункту 14.1.152 цієї статті, погашення податкового боргу – це зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.

Згідно пунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України, джерелами самостійної сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Сплату грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснено також: а) за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника); б) за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів; в) за рахунок суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість (на підставі відповідної заяви платника) до Державного бюджету України.

Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

З системного аналізу наведених норм випливає, що податковий борг може бути погашено лише коштами (в тому числі надміру сплаченими платником податків) або майном (майновими правами) платника податків.

Відповідно, податковий борг не може бути погашений за рахунок показників уточнюючих розрахунків платника податків, в яких відображено нарахування до зменшення податкового зобов’язання (рядок 178 уточнюючої податкової декларації з плати за землю).

Подання уточнюючих декларацій, в яких заповнений рядок 178, тягне за собою зменшення показників раніше задекларованих податкових зобов’язань, і ніяким чином не може бути розцінено в якості погашення податкового боргу.

Відповідно до підпункту 129.1.1. пункту 129.1. статті 129 Податкового кодексу України (із змінами та доповненнями), в діючій на момент виникнення спірних правовідносин редакції, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов’язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;

б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом;

Пунктом 129.3. статті 129 Податкового кодексу України передбачено, що нарахування пені закінчується: у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань; у день проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних грошових зобов'язань відповідного бюджету перед таким платником податків; у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України); при прийнятті рішення щодо скасування або списання суми податкового боргу (його частини). У разі часткового погашення податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку.

У відповідності до пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України (із змінами та доповненнями) пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Таким чином, положеннями статті 129 Податкового кодексу України передбачено можливість нарахування пені лише у разі прострочення сплати узгодженого податкового зобов’язання та, як наслідок, виникнення боргу. Відтак, відсутність податкового боргу та факту його погашення – виключає право податкового органу нараховувати пеню.

Всупереч цьому, відповідач нараховував позивачу пеню на суми, на які згідно уточнюючих декларацій платником зменшено зобов’язання з орендної плати по основним звітним деклараціям. Такий спосіб нарахування пені не відповідає вимогам статті 129 Податкового кодексу України.

Крім цього, відповідач здійснював нарахування пені на податковий борг, відсутність якого встановлена судовими рішеннями, які набрали законної сили.

Постановами Рівненського окружного адміністративного суду від 08.07.2014 у справі №817/1526/14, від 07.10.2014 у справі №817/2458/14 та від 15.01.2015 у справі №817/3477/14, які набрали законної сили, встановлено, що подані відповідачем уточнюючі розрахунки до податкових декларацій з орендної плати за землю, якими платник податків зменшував нараховані податкові зобов'язання, були враховані контролюючим органом не в зменшення відповідних раніше задекларованих податкових зобов'язань, а в погашення податкового боргу, що виник у 2009 році; уточнюючі декларації з плати за землю розцінювалися податковим органом як сплата податного боргу з орендної плати, а дата прийняття цих уточнюючих декларацій - як дата фактичної сплати податкових зобов’язань.

Постановами Рівненського окружного адміністративного суду від 10.04.2012 у справі №2а/1770/5490/2011, від 30.04.2013 у справі №817/228/13-а, від 15.03.2013 у справі №817/424/13-а, від 20.03.2013 у справі №817/425/13-а, від 10.04.2013 у справі №817/747/13-а, від 08.05.2013 у справі №817/1060/13-а, від 26.09.2013 у справі №817/2983/13-а, від 08.07.2014 у справі №817/1526/14, від 05.11.2014 у справі №817/2547/14, від 16.08.2016 у справі №817/682/16, від 26.09.2016 у справі №817/783/16, від 27.12.2016 у справі №817/928/16, від 21.12.2016 у справі №817/1419/16, від 14.04.2017 у справі №817/2060/16, які набрали законної сили, встановлено недостовірність даних податкового обліку ТОВ «Рівненський МЖК», в тому числі з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності та невірне визначення податковим органом суми недоїмки ТОВ «Рівненський МЖК» на початок 2011 року, внаслідок порушення податковим органом приписів податкового законодавства та неправомірної зміни призначення платежів без згоди платника податків у 2009-2010.

Також судом встановлено, що 30.09.2013 заступником начальника Головного управління Міндоходів у Рівненській області було прийнято рішення №10 про розстрочення ТОВ «Рівненський МЖК» податкового боргу, який виник за платежем орендна плата за землю в загальній сумі 724268,62 грн., в тому числі 571120,98 грн. – за основним платежем та 153147,64 грн. – за пенею.

Як свідчить розрахунок суми заборгованості, розстроченої згідно рішення №10 від 30.09.2013, до складу основного платежу включено заборгованість з орендної плати за землю, яка виникла за податковими деклараціями орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік, 2012 та 2013 роки (від 28.01.2011, від 30.01.2012 та від 19.02.2013, відповідно). При цьому, зміст розрахунку свідчить на користь того, що заборгованість була визначена без урахування уточнюючих податкових декларацій за ці періоди. Рішенням заступника начальника Головного управління Міндоходів у Рівненській області №10s від 29.11.2013 скасовано рішення №10 від 30.09.2013 про розстрочення ТОВ «Рівненський МЖК» податкового боргу.

Разом з тим, постановами Рівненського окружного адміністративного суду від 13.02.2013 у справі №817/56/13-а та від 18.02.2013 у справі №817/55/13-а, які набрали законної сили, податковому органу відмовлено у задоволенні адміністративного позову щодо стягнення з ТОВ «Рівненський МЖК» заборгованості, в тому числі, з орендної плати за землю за періоди: липень 2012 року на суму 18840,33 грн., серпень 2012 року на суму 18840,33 грн., вересень 2012 року на суму 22709,12 грн., за жовтень 2012 року на суму 22709,12 грн. за податковою декларацією орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2012 рік, тобто за тією декларацією, яка була включена до розрахунку суми заборгованості, розстроченої згідно рішення №10 від 30.09.2013.

Також постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 07.10.2014 у справі №817/2458/14 встановлено, що спрямування поточних платежів платника податків - ТОВ «Рівненський МЖК» на погашення податкового боргу, розстроченого рішенням №10 від 30.09.2013 є неправомірним та мало наслідком недостовірність відомостей інформаційних систем податкового органу щодо суми податкового боргу ТОВ «Рівненський МЖК».

Як цією постановою, так і постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 23.09.2016 у справі №817/341/16, що набрала законної сили, також встановлено, що податковий орган протиправно скеровував сплачені поточні платежі ТОВ «Рівненський МЖК» в рахунок зменшення боргу минулих років, зокрема і в рахунок погашення заборгованості по рішенню про розстрочення (відстрочення) податкового боргу №10 від 30.09.2013.

У постанові Рівненського окружного адміністративного суду від 05.09.2017 у справі №817/858/17, яка набрала законної сили, встановлено, що відповідач подані позивачем уточнюючі розрахунки до податкових декларацій з орендної плати за землю, якими платник податків зменшував нараховані податкові зобов'язання, розцінював як сплату податного боргу з орендної плати, а також внаслідок того, що сплачені позивачем поточні платежі з орендної плати зараховував в рахунок сплати податкового боргу, відсутність якого встановлена судовими рішеннями, відповідач здійснив нарахування позивачу пені за даним видом платежу, зокрема, за період з 24.04.2014 по 04.05.2016 у загальному розмірі 203997,82 грн.

Відповідно до частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Судовими рішеннями встановлено також встановлено відсутність боргу по орендній платі за землю за 2012-2014 роки, та той факт, що у обліковій картці платника податку – ТОВ «Рівненський МЖК» за 2009-2010 роки дані є перекрученими і сума недоїмки станом на 01.01.2011 року не відповідає дійсності. Відповідно, і увесь подальший облік задекларованих та сплачених ТОВ «Рівненський МЖК» сум орендної плати за землю, також здійснювався хибно.

Інтегровану карту платника податків - ТОВ «Рівненський МЖК» у відповідність до судових рішень ДПІ у м. Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області не привела.

За таких обставин, нарахування відповідачем пені за період з 25.05.2016 по 29.08.2016 в розмірі 65799 грн. 18 коп. внаслідок зарахування поточних платежів з орендної плати з юридичних осіб за період квітень-липень 2016 року, в рахунок погашення податкового боргу за період 2012-2014 роки, відсутність якого встановлена, в тому числі численними судовими рішеннями, що набрали законної сили, а відповідні зобов’язання були сплачені у встановленому законом порядку і строки, в рахунок сплати самостійно визначених податкових зобов'язань з орендної плати з юридичних осіб - є протиправним.

З огляду на встановлені обставини справи та норми законодавства, суд дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог, які слід задовольнити повністю.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, сплачений позивачем судовий збір за подачу адміністративного позову до суду відповідно до платіжного доручення №132 від 15.05.2018 в сумі 1762 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області та Головного управління ДФС у Рівненській області.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Рівненський Молодіжний Жилий Комплекс» (вулиця Струтинської, 13 Б, місто Рівне, 33003; код ЄДРПОУ 13988757) до Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області (вулиця Відінська, 8, місто Рівне, 33023; код ЄДРПОУ 39550744) та Головного управління ДФС у Рівненській області (вулиця Відінська, 12, місто Рівне, 33023; код ЄДРПОУ 39394217) про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області щодо нарахування в період з 25.05.2016 по 29.08.2016 Товариству з обмеженою відповідальності «Рівненським Молодіжний Жилий Комплекс» пені за платежем оренда плата з юридичних осіб у розмірі 65 799 грн. 18 коп.

Зобов’язати Головне управління ДФС у Рівненській області внести зміни до інтегрованої картки платника Товариства з обмеженою відповідальністю «Рівненський Молодіжний Жилий Комплекс» з орендної плати з юридичних осіб (код бюджетної класифікації 18010600) шляхом скасування нарахованої за період з 25.05.2016 по 29.08.2016 пені в розмірі 65 799 грн. 18 коп.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Рівненський Молодіжний Жилий Комплекс» (код ЄДРПОУ 13988757) суму судового збору у розмірі 881 (вісімсот вісімдесят одна) грн. 00 (нуль) коп. за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень – Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області (код ЄДРПОУ 39550744).

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Рівненський Молодіжний Жилий Комплекс» (код ЄДРПОУ 13988757) суму судового збору у розмірі 881 (вісімсот вісімдесят одна) грн. 00 (нуль) коп. за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень - Головного управління ДФС у Рівненській області (код ЄДРПОУ 39394217).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 09 жовтня 2018 року.

Суддя Недашківська К.М.