
Справа № 2240/2852/18
РІШЕННЯ
іменем України
10 жовтня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 міської ради, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача з розгляду заяви позивача від 12.06.2017 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2532 кв.м., що знаходиться за адресою вул. Залізнична, 8/2, м. Старокостянтинів, Хмельницька обл. для розміщення експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (обслуговування будівлі складу);
- зобов'язати відповідача розглянути на найближчому пленарному засіданні сесії ОСОБА_2 міської ради Хмельницької області заяву позивача від 12.06.2017 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2532 кв.м., що знаходиться за адресою вул. Залізнична, 8/2, м. Старокостянтинів, Хмельницька обл. для розміщення експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (обслуговування будівлі складу).
В обґрунтування заявленого позову, зазначає, що на праві приватної власності їй належить нежитлова будівля, розташована за адресою вул. Залізнична, 8/2 (бувша вул. Кривоноса, 14 блок 1) в м. Старокостянтинові.
12.06.2017 звернулася з письмовою заявою до ОСОБА_2 міської ради про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, що знаходиться за адресою вул. Залізнична, 8/2, м. Старокостянтинів, Хмельницька обл. для обслуговування будівлі складу.
Вказує, що на даний час результатів розгляду поданої заяви немає, рішення не прийняте, відповіді на заяву не надано. На звернення до місцевої прокуратури позивачці стало відомо, що звернення ОСОБА_1 неодноразово виносилося на розгляд сесії міської ради, однак за відсутності певної кількості голосів депутатів міської ради, рішення не приймалося.
Позивач вважає бездіяльність відповідача ОСОБА_2 міської ради протиправною, такою, що порушує його право на розгляд звернення компетентним органом місцевого самоврядування та порушує вимоги ч.2 ст.19, ст.14 Конституції України, п. б ст.12, ч.1 ст.81, ч.1 ст.116, ч.7 ст.118, ч.1 ст.122 Земельного кодексу України, п.34 ч.1 ст.26, ст.46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", оскільки вирішувати питання щодо регулювання земельних відносин належать до компетенції виключно ОСОБА_2 міської ради шляхом прийняття відповідних рішень на її пленарному засіданні сесії. Таким чином ОСОБА_2 міська рада порушила порядок розгляду поданої позивачем заяви, не розглянувши в місячний термін заяву на пленарному засіданні сесії міської ради та не прийнявши у відповідності до Закону належне, законне та обґрунтоване рішення.
Ухвалою від 04.09.2018 суд відкрив провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначив її до розгляду в судовому засіданні.
Позивач та представник позивача у судове засідання не з'явилися. Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без його відсутності та вказано, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час, місце та дату розгляду адміністративної справи повідомлений належним чином. У визначений судом термін, відзив на позов не надав.
Згідно ч.9 ст.205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Суд встановив, що на праві приватної власності їй належить нежитлова будівля, розташована за адресою вул. Залізнична, 8/2 (бувша вул. Кривоноса, 14 блок 1) в м. Старокостянтинові.
12.06.2017 звернулася з письмовою заявою до ОСОБА_2 міської ради про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, що знаходиться за адресою вул. Залізнична, 8/2, м. Старокостянтинів, Хмельницька обл. для обслуговування будівлі складу.
До заяви позивач долучила: копію паспорта громадянина України та ідентифікаційного коду, копію договору купівлі-продажу, копії витягів, копію технічного паспорту, копію кадастрового плану, копію листа ПАТ "ОСОБА_2 міжрайагропостач", схему розташування земельної ділянки.
Однак, на даний час результатів розгляду поданої заяви немає, рішення не прийняте, відповіді на заяву не надано.
Позивач звернулася до ОСОБА_2 місцевої прокуратури із скаргою на бездіяльність ОСОБА_2 міської ради щодо розгляду її заяви від 12.06.2017.
На запит керівника ОСОБА_2 місцевої прокуратури, міський голова листом від 31.05.2018 №Ф-447 повідомив, що звернення ОСОБА_1 неодноразово виносилося на розгляд сесії міської ради, однак за відсутності певної кількості голосів депутатів міської ради, рішення не приймалося.
Вважаючи таку бездіяльність ОСОБА_2 міської ради протиправною, позивач звернулася до суду із даним позовом.
Досліджуючи спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити, враховуючи наступне.
Відповідно до ст.14 Конституції України, право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно п.6 ч.1 ст.81 Земельного Кодексу України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Частиною 1 ст.116 ЗК України, передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
У частині 1ст.122 ЗК України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до ч.2 та ч.3 ст.123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку, що для передачі земельної ділянки у власність зацікавлена особа звертається до відповідного органу із заявою для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та для надання її у власність, за результатами розгляду якої, відповідні органи приймають одне з відповідних рішень.
Статтею 12 ЗК України, передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою; координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону та інше.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Пунктом 34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до п.13ст.46 Закону України "Про місцеве самоврядування" пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян.
Згідно п.5 ст.46 вищевказаного Закону сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
У частині 2 ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Як встановлено нормою ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Аналізуючи положення наведених актів законодавства, суд приходить до висновку, що вирішення заяви позивача повинно було відбуватись в порядку визначеному Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", тобто на пленарному засіданні ОСОБА_2 міської ради із прийняттям відповідного рішення, оскільки саме такий спосіб прийняття рішення передбачений законодавством.
Як видно з матеріалів справи, ОСОБА_2 міська рада не розглянула звернення ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в строк та в порядку, встановленому нормами Земельного кодексу України у місячний строк та не прийняла відповідного рішення.
Відповідно до положень ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В процесі судового розгляду спору відповідач не довів правомірності своїх дій, тому, вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Разом з тим, відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що при поданні адміністративного позову до адміністративного суду ОСОБА_1 сплатила 704,80 грн., що підтверджується квитанцією №34517873 від 17.08.2018, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 судовий збір.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність відповідача з розгляду заяви ОСОБА_1 від 12.06.2017 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2532 кв.м., що знаходиться за адресою вул. Залізнична, 8/2, м. Старокостянтинів, Хмельницька обл. для розміщення експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (обслуговування будівлі складу).
Зобов'язати ОСОБА_2 міську раду розглянути на найближчому пленарному засіданні сесії ОСОБА_2 міської ради Хмельницької області заяву ОСОБА_1 від 12.06.2017 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2532 кв.м., що знаходиться за адресою вул. Залізнична, 8/2, м. Старокостянтинів, Хмельницька обл. для розміщення експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (обслуговування будівлі складу) в строки, порядку та у спосіб передбачений Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Земельним кодексом України та прийняти належне, у відповідності до чинного законодавства України, рішення.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 міської ради.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 10 жовтня 2018 року
Позивач:ОСОБА_1 (вул. 1 Травня, 48, м. Старокостянтинів, Хмельницька область, 31100 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:ОСОБА_2 міська рада (вул. К.Острозького, 41, м.Старокостянтинів, Хмельницька область, 31100 , код ЄДРПОУ - 04060766)
Головуючий суддя ОСОБА_4