
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 вересня 2018 р. Справа № 1840/2949/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соколова В.М.,
за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М.,
представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 1840/2949/18 за позовом Об'єднаної профспілкової організації УМВС України в Сумській області Всеукраїнської професійної спілки працівників Міністерства внутрішніх справ України до Головного управління Національної поліції в Сумській області про зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Об'єднана профспілкова організація УМВС України в Сумській області Всеукраїнської професійної спілки працівників Міністерства внутрішніх справ України (далі по тексту - позивач, ОСОБА_3) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ НП в Сумській області) про зобов'язання щомісячно утримувати із заробітної плати працівників, які є членами ОСОБА_3, за заявами членські профспілкові внески у розмірі 1 % грошового забезпечення та перераховувати на рахунок ОСОБА_3 (АТ “Ощадбанк”, рахунок: № 26004300872981, МФО: 337568, Код: 38522831); погоджувати з виборним органом ОСОБА_3 проекти наказів щодо встановлення працівникам, які є членами ОСОБА_3, щомісячних премій (позбавлення чи зменшення їх розміру).
Свої вимоги позивач мотивує тим, що членами ОСОБА_3 є працівники відповідача. При зверненні до останнього з пропозицією укладення договору щодо преміювання членів ОСОБА_3 та перерахування на розрахунковий рахунок ОСОБА_3 членських внесків. Позивач вказує на відсутність реагування на листи ОСОБА_3 від 13.03.2018, від 22.03.2018, від 22.06.2018 з заявами членів профспілки про відрахування членських внесків на рахунок ОСОБА_3 через бухгалтерію відповідача, відмову приймати від членів ОСОБА_3 заяви на перерахування коштів, ненадання відповіді щодо неможливості укладення угоди в частині погодження проектів наказів щодо премій, що є порушення трудових прав членів профспілки, прав ОСОБА_3.
Ухвалою суду від 23.08.2018 відкрито провадження у справі, розгляд проводиться за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою суду від 12.09.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечувала з підстав, викладених у відзиві (а.с.42-45) та зазначила, що Об’єднана профспілкова організація УМВС України в Сумській області Всеукраїнської професійної спілки працівників Міністерства внутрішніх справ України не наділена правом виступати від імені трудового колективу ГУНП в Сумській області, оскільки відповідно до її статуту, члена цієї профспілкової організації не можуть бути поліцейські та працівники поліції.
Суд, заслухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
У судовому засіданні встановлено, що у грудні 2012 року була створена об’єднана профспілкова організація УМВС України в Сумській області Всеукраїнської професійної спілки працівників Міністерства внутрішніх справ України.
У 2016 році до ГУНП в Сумській області ОСОБА_3 направлявся лист про проведення переговорів із укладення договору щодо перерахування на розрахунковий рахунок профспілки членських внесків. Відповідно до листа-відповіді від 12.12.2016 за №354/117/01-2016 перерахування членських внесків можливе за наявності укладеного колективного договору, а на час звернення колдоговір не підписувався (а.с.66).
Також ОСОБА_3 направлялися листи до ГУНП в Сумській області щодо дотримання постанови КМУ від 07.11.2007 №1294 в частині прозорого порядку нарахування щомісячних премій особовому складу ОВС, у відповідь на які отримувало пояснення, що преміювання поліцейських, державних службовців, цивільного персоналу здійснюється відповідно до Положень про преміювання, стосовно притягнення до дисциплінарної відповідальності працівників, накази погоджуються з Сумською обласною профспілковою Організацією атестованих працівників ОВС України (а.с.64).
13.03.2018 ОСОБА_3 зверталася до відповідача з проханням провести двосторонню зустріч з метою обговорення та укладення угоди в частині преміювання членів ОСОБА_3 та перерахування членських внесків (а.с.20).
29.03.2018 до канцелярії відповідача надано проект угоди між ГУНП в Сумській області та ОСОБА_3 на 2018-2022 роки щодо перерахування членських внесків членів ОСОБА_3 та погодження проектів наказів в частині встановлення/позбавлення/зменшення розміру премії з проханим внести свої пропозиції з урахуванням всіх норм права, зазначених у проекті угоди (а.с.21-23).
Відповідно до листа-відповіді від 06.04.2018 №1491/05/12/4-2018 повідомлено, що ОСОБА_3 має право на укладення колективного договору, який може укладатися в структурних підрозділах, тому цим листом відповідач просив поінформувати, який структурний підрозділ представляє ОСОБА_3.
25.04.2018 ОСОБА_3 поінформувала відповідача про бажання укласти з ним угоду з двох питань, а саме: в частині преміювання членів ОСОБА_3 та перерахування членських внесків; надали відповідачеві 2 примірники підписаної ОСОБА_3 угоди для підписання.
22.06.2018 відповідачеві ОСОБА_3 направлено лист із заявами членів профспілки: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_1 про перерахування на рахунок ОСОБА_3 членських внесків через бухгалтерію відповідача, у відповідь на яку листом від 25.06.2018 №458/26/01-2018 повідомлено, що для погодження наказів про преміювання необхідно внести зміни до діючого колдовогору, так як в односторонньому порядку роботодавець не може приймати рішення, тому для підписання такої угоди необхідно внести зміни до колдоговору, так як зміни вносяться за взаємною згодою.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 36 Конституції України громадяни мають право на участь у професійних спілках з метою захисту своїх трудових і соціально-економічних прав та інтересів. Професійні спілки є громадськими організаціями, що об'єднують громадян, пов'язаних спільними інтересами за родом їх професійної діяльності. Професійні спілки утворюються без попереднього дозволу на основі вільного вибору їх членів. Усі професійні спілки мають рівні права. Обмеження щодо членства у професійних спілках встановлюються виключно цією Конституцією і законами України.
Згідно з п. 11 ст. 92 Конституції України засади утворення і діяльності політичних партій, інших об'єднань громадян віднесено до найважливіших суспільних відносин, які визначаються виключно законами України.
Особливості правового регулювання, засади створення, права та гарантії діяльності професійних спілок визначає Закон України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" (далі - Закон №1045-ХІV).
Відповідно до ст. 1 Закону №1045-ХІV професійна спілка (профспілка) - добровільна неприбуткова громадська організація, що об'єднує громадян, пов'язаних спільними інтересами за родом їх професійної (трудової) діяльності (навчання). Член профспілки - особа, яка входить до складу профспілки, визнає її статут та сплачує членські внески.
Згідно з ч. 1 ст. 19 Закону №1045-ХІV профспілки, їх об'єднання здійснюють представництво і захист трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілок в державних органах та органах місцевого самоврядування, у відносинах з роботодавцями, а також з іншими об'єднаннями громадян.
Відповідно до ст. ст. 6, 7 Закону №1045-ХІV громадяни України мають право на основі вільного волевиявлення без будь-якого дозволу створювати профспілки, вступати до них та виходити з них на умовах і в порядку, визначених їх статутами, брати участь у роботі профспілок.
Членами профспілок можуть бути особи, які працюють на підприємстві, в установі або організації незалежно від форм власності і видів господарювання, у фізичної особи, яка використовує найману працю, особи, які забезпечують себе роботою самостійно, особи, які навчаються в навчальному закладі.
Відповідно до п.1.1 статуту ОСОБА_3 (а.с.77-105), професійна спілка об'єднує працівників органів внутрішніх справ та працівників підприємств, установ, організацій, що входять до сфери управління МВС України.
Відповідно до п.1.15 статуту ОСОБА_3 вимоги даного Статуту обов’язкові для виконання всіма членами та організаціями ОСОБА_3.
Відповідно до п. 2.1 статуту ОСОБА_3 метою її діяльності є здійснення представництва та захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів ОСОБА_3.
Згідно з п. 3.1 статуту ОСОБА_3 її членом може бути кожен громадянин України, який працює в органі, підрозділі, установі або в навчальному закладі Міністерства внутрішніх справ України, визнає та дотримується Статуту ОСОБА_3 і сплачує членські внески.
Відповідно до ст. 14 Закону №1045-ХІV профспілки діють відповідно до законодавства та своїх статутів.
Разом з тим, 02.07.2015 Верховна Рада України прийняла Закон України «Про Національну поліцію», який набрав чинності 07.11.2015.
Відповідно до п. 5 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» з 07.11.2015 втратив чинність Закон України «Про міліцію».
Закон України «Про Національну поліцію» визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.
Відповідно до ст. ст. 1, 13 Закону України «Про Національну поліцію» поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Систему поліції складають центральний орган управління поліцією та територіальні органи поліції. Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.
Національна поліція не належить до органів внутрішніх справ, та не входить до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України, а є самостійним центральним органом виконавчої влади.
Стаття 62 Закону України «Про Національну поліцію» визначає гарантії професійної діяльності поліцейського. Так, в ч. 11 вказаної статті передбачено, що в органах (закладах, установах) поліції з метою захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів поліцейських відповідно до вимог законодавства можуть утворюватися професійні спілки.
Стаття 104 Закону України «Про Національну поліцію» передбачає, що для захисту своїх прав та законних інтересів працівники поліції можуть утворювати професійні об'єднання та професійні спілки відповідно до Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності».
З системного аналізу вказаних вище норм вбачається, що Об’єднана профспілкова організація УМВС України в Сумській області Всеукраїнської професійної спілки працівників Міністерства внутрішніх справ України не наділена правом виступати від імені трудового колективу ГУНП в Сумській області, оскільки відповідно до її статуту, члена цієї профспілкової організації не можуть бути поліцейські та працівники поліції.
Натомість, в ГУНП в Сумській області діє Колективний договір між ГУНП в Сумській області, Сумською обласною профспілковою організацією атестованих працівників органів внутрішніх справ України та Профспілковою організацією УМВС України в Сумській області Професійної спілки працівників державних установ України на 2017-2018 рр. (далі - Колективний договір) (а.с.47-62).
Згідно з п.7.7 Колективного договору преміювання працівників здійснюється згідно з вимогами Положення про преміювання поліцейських, державних службовців та цивільного персоналу поліції ГУНП в Сумській області за погодженням з відповідним профспілковим органом.
Згідно з п.7.9 Колективного договору проекти наказів щодо встановлення працівникам щомісячних премій (або їх позбавлення) обов’язково погоджуються з профспілковими організаціями.
В пункті 3.1 Колективного договору зазначено, що положення цього Договору діють безпосередньо і поширюються на всіх працівників структурних підрозділів апарату і відокремлених підрозділів (відділів, відділень, стройових підрозділів тощо) незалежно від членства в профспілці.
Відповідно до Положення про преміювання поліцейських ГУНП в Сумській області (наказ ГУНП в Сумській області від 28.06.2018 №845) преміювання поліцейських ГУНП в Сумській області здійснюється кожного місяця на підставі наказу начальника ГУНП в Сумській області, який охоплює поліцейських усіх структурних та територіальних підрозділів.
Відповідно до умов Колективного договору наказ про преміювання поліцейських погоджується із обласними профспілками - підписантами Колективного договору.
Згідно зі ст. 42 Закону №1045-ХІV та п.9.4 Колективного договору за наявності письмових заяв працівників, які є членами профспілки, роботодавець щомісячно і безоплатно утримує із заробітної плати та перераховує на рахунок профспілки членські профспілкові внески працівників відповідно до укладеного колективного договору чи окремої угоди в терміни, визначені цим договором.
Відповідно до п.9.4 Колективного договору ГУНП в Сумській області зобов’язано забезпечувати розгляд запитів та звернень виборних профспілкових органів з питань, визначених Законом №1045-ХІV та їх статутами.
Оскільки, відповідно до статуту ОСОБА_3, її членами є працівники органів, підрозділів, установ і навчальних закладів МВС України, і дана профспілка, відповідно до положень її статуту, не уповноваження на представлення інтересів працівників ГУНП в Сумській області, рішення про відрахування з грошового забезпечення поліцейських на рахунок позивача не було прийнято.
Окрему увагу варто звернути на положення статті 42 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності", якою передбачено, що роботодавець зобов'язаний сприяти створенню належних умов для діяльності профспілкових організацій, що діють на підприємстві, в установі або організації.
Надання для роботи виборного профспілкового органу та проведення зборів працівників приміщень з усім необхідним обладнанням, зв'язком, опаленням, освітленням, прибиранням, транспортом, охороною здійснюється роботодавцем у порядку, передбаченому колективним договором (угодою).
За наявності письмових заяв працівників, які є членами профспілки, роботодавець щомісячно і безоплатно утримує із заробітної плати та перераховує на рахунок профспілки членські профспілкові внески працівників відповідно до укладеного колективного договору чи окремої угоди в терміни, визначені цим договором. Роботодавець не має права затримувати перерахування зазначених коштів.
З аналізу наведеної норми можна дійти висновку, що законодавець пов'язує обов'язок роботодавця здійснювати утримання із заробітної плати профспілкових внесків із наявністю окремої угоди з відповідною профспілковою організацією.
Відтак, вимоги про зобов'язання ГУНП в Сумській області щомісячно утримувати із заробітної плати працівників, які є членами ОСОБА_3 за заявами членські профспілкові внески у розмірі 1 % грошового забезпечення та перераховувати на рахунок ОСОБА_3 є передчасними до укладення відповідної угоди.
З огляду на викладені вище обставини, позовні вимоги ОСОБА_3 є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову Об'єднаної профспілкової організація УМВС України в Сумській області Всеукраїнської професійної спілки працівників Міністерства внутрішніх справ України до Головного управління Національної поліції в Сумській області про зобов'язання щомісячно утримувати із заробітної плати працівників, які є членами Об’єднаної профспілкової організації УМВС України в Сумській області ВПСП МВС України, за заявами членські профспілкові внески у розмірі 1 % грошового забезпечення та перераховувати на рахунок Об’єднаної профспілкової організації УМВС України в Сумській області ВПСП МВС України (АТ “Ощадбанк”, рахунок: № 26004300872981, МФО: 337568, Код: 38522831); погоджувати з виборним органом Об’єднаної профспілкової організації УМВС України в Сумській області ВПСП МВС України проекти наказів щодо встановлення працівникам, які є членами Об’єднаної профспілкової організації УМВС України в Сумській області ВПСП МВС України, щомісячних премій (позбавлення чи зменшення їх розміру) – відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 05.10.2018 року.
Суддя В.М. Соколов