Рішення № 77016688, 09.10.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.10.2018
Номер справи
0940/1673/18
Номер документу
77016688
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" жовтня 2018 р. справа № 0940/1673/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Грицюка П.П.,

при секретарі Ткачуку І.М.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

третьої особи - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області до Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_3 про визнання дій протиправними та скасування постанови ВП №56547866 від 03.09.2018 року, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі – позивач) звернулося до суду з позовом до Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_3 про визнання дій протиправними та скасування постанови ВП №56547866 від 03.09.2018 року.

Позовні вимоги мотивовані протиправністю оскаржуваної постанови про накладення штрафу за не виконання судового рішення в повному обсязі, оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, фактично добровільно виконало виконавче провадження № 56547866 з виконання виконавчого листа № 809/1862/17, виданого 18.05.2018 року. Крім того, виконавче провадження відкрито 08.06.2018 року, вже після того, як в добровільному порядку здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016 року.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.09.2018 року дану позовну заяву залишено без руху у зв’язку з її невідповідністю вимогам статтей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків (а.с.20-21).

На виконання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху позивачем подано суду квитанцію про сплату судового збору (а.с. 3).

У зв’язку із усуненням позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.10.2018 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено справу до судового розгляду (а.с.1-2).

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених в позовній заяві. Просив суд позов задовольнити повністю.

Відповідач в судовому засіданні проти заявленого позову заперечив усно, у зв'язку з відсутністю письмового відзиву. Суду пояснив, що на виконанні у відповідача знаходиться виконавчий лист № 809/1862/17 виданий 18.05.2018 року Івано-Франківським окружним адміністративним судом, яким зобов'язано ГУ ПФУ в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 з 01.01.2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 3239/05/8-17 від 30.06.2017 року, виданої Ліквідаційною комісією Управління МВС України в Івано-Франківській області. Позивачем рішення суду не виконано в повному обсязі, оскільки при перерахунку пенсії з врахуванням сум грошового забезпечення визначених довідкою № 3239/05/8-17 від 30.06.2017 року основний розмір пенсії визначений у розмірі 70 % грошового забезпечення, в той же час, на переконання представника відповідача позивач повинен був основний розмір пенсії розраховувати у розмірі 90 % грошового забезпечення. З врахуванням даних обставин 03.09.2018 року ним винесено оскаржувану постанову про накладення штрафу на позивача в розмірі 5100,00 грн. Вважає, свої дії та оскаржуване рішення правомірними. Просив суд в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_3 в судовому засіданні пояснив, що рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.02.2018 року у справі № 809/1862/17 залишається не виконаним, оскільки при перерахунку пенсії йому протиправно зменшено з 90 % до 70% грошового забезпечення для визначення основного розміру пенсії. Таким чином, вважає дії та рішення державно виконавця у спірних правовідносинах правомірними.

Розглянувши матеріали адміністративної справи за правилами спрощеного позовного провадження, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та пояснення на позов, суд встановив наступне.

Суд, у відповідності до статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішуючи питання про те, яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, виходить з положень нормативних актів в редакціях, що діяли на момент виникнення цих правовідносин та зазначає зміст норм права відповідно до них.

Статтею 1 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) – це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Приписами пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, як виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Вимоги до виконавчого документу встановлені у статті 4 Закону України "Про виконавче провадження".

Положенням частини 1 статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що виконавець зобов’язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Згідно частини 1 статті 26 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, зокрема за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

Відповідно до частини 5 статті 26 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.

У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.

З аналізу вказаних правових норм вбачається, що на державного виконавця покладено обов'язок щодо відкриття виконавчого провадження за заявою стягувача про примусове виконання рішення за відсутності підстав для повернення виконавчого документу стягувачу.

Відповідно до частин 1, 2 статті 63 Закону України "Про виконавче провадження" на яку посилається державний виконавець у постанові про накладення штрафу, за рішеннями, за якими боржник зобов’язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Відповідно до частини 1 статті 75 Закону України "Про виконавче провадження", у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов’язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Як встановлено судом та не заперечується сторонами, ОСОБА_3 , як колишньому працівнику органів внутрішніх справ, призначена та виплачується пенсія за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Враховуючи наявність спірних правовідносин щодо призначення та виплати пенсії, ОСОБА_3 звернувся до суду з приводу відновлення порушено права.

Так, 08.02.2018 року рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду позов задоволено повністю (справа № 809/1862/17). Визнано бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_3 з 01.01.2016 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 3239/05/8-17 від 30.06.2017, виданої Ліквідаційною комісією Управління МВС України в Івано-Франківській області. Зобов’язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 з 01.01.2016 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 3239/05/8-17 від 30.06.2017, виданої Ліквідаційною комісією Управління МВС України в Івано-Франківській області.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 29.03.2018 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.02.2018 року у справі № 809/1862/17 повернуто скаржнику.

Таким чином, рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.02.2018 року у справі № 809/1862/17 набрало законної сили 29.03.2018 року (а.с. 53).

18.05.2018 року Іван-Франківським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист за № 809/1862/17.

Старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області відкрито виконавче провадження № 56547866 з виконання виконавчого листа № 809/1862/17.

Листом від 19.06.2018 року за № 9783/06 позивачем повідомлено відповідачу, що на виконання постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» ОСОБА_3 17.04.2018 року здійснено перерахунок пенсії, виходячи з основного розміру пенсії 70 %, при вислузі 32 роки. Здійснено перерахунок пенсії відповідно до вищезазначеного нормативно-правого акту, в тому числі на виконання рішення суду, розмір пенсії донараховано до попереднього. Вказано, що пунктом 4 Постанови зазначено, що коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Тому, ОСОБА_3 здійснено доплату до попереднього розміру пенсії у сумі 1015,56 грн. Розмір пенсії позивача становив 7276,99 грн. Отже, головним управлінням Пенсійного фонду в Івано-Франківській області здійснено виконання рішення суду в добровільному порядку відповідно до норм постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, яка є єдиним механізмом перерахунку та виплати пенсії колишнім працівникам МВС. Фактично, виконавче провадження ВП № 56547866 з виконання виконавчого листа № 809/1862/17, виданого 18.05.2018 року Івано - Франківським окружним адміністративним судом, відкрито 08.06.2018 року, після того, як ОСОБА_3 в добровільному порядку, до відкриття виконавчого провадження на підставі судового рішення 17.04.2018 року здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016 року. Враховуючи викладене, Пенсійний фонд просив закінчити виконавче провадження (а.с. 11-12).

Постановою про накладення штрафу від 03.09.2018 року ВП №56547866, за не виконання рішення суду накладено на Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області штраф у розмірі 5100,00 грн (а.с. 10).

Судом досліджено, що згідно довідки за №3239/108/05/8-17 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області 30.06.2017 року ОСОБА_3, розмір грошового забезпечення за посадою проректор Івано - Франківського училища міліції МВС України прирівняною до посади начальник закладу становить: посадовий оклад – 3500,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням - полковник поліції - 2400,00 грн.; надбавка за стаж служби 50% - 2950,00 грн (а.с. 42).

Суд констатує, що при розгляді адміністративної справи № 809/1862/17 предметом позову були неправомірні дії відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії відповідно до норм Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 № 900-VIII та з урахуванням діючої редакції статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", а також відповідно до постанови Кабінету Міністрів України за № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

При цьому, в даній справі суд встановлював право позивача на перерахунок пенсії з врахуванням встановлених законодавством підвищень та доплат до попереднього розміру пенсії згідно довідки № 3239/108/05/8-17 від 30.06.2017 року виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області. Поряд з цим, суд не досліджував обставин щодо обчислення основного розміру пенсії з врахуванням 70% чи 90% грошового забезпечення, оскільки на момент розгляду такий спір був відсутній.

Відповідно до протоколу за пенсійною справою 00 - 5215 (МВС) від 18.04.2018 року ОСОБА_3 Головним управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області враховано грошове забезпечення для обчислення пенсії в розмірах: посадовий оклад – 3500,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням - полковник поліції - 2400,00 грн.; надбавка за стаж служби 50% - 2950,00. Основний розмір пенсії визначено в розмірі 70% грошового забезпечення (а.с 13). Дані обставини також підтверджуються розпорядженням про перерахунок пенсії ОСОБА_3 з 01.05.2018 року (а.с. 43). Тобто, розміри грошового забезпечення визначені даним протоколом відповідають розмірам грошового забезпечення визначеного довідкою № 3239/108/05/8-17 від 30.06.2017 року виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області.

Вказані дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області були здійснені не на виконання рішення суду, а згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Однак, дані дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області вказують, що рішення Івано-Франкіського окружного адміністративного суду від 08.02.2018 року у справі № 809/1862/17 виконане.

Як наслідок, слід визнати дії старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління виконавчої служби головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області ОСОБА_2 щодо винесення постанови від 03.09.2018 року ВП № 56547866 про накладення штрафу протиправними, а відповідну постанову скасувати.

При цьому, що стосується перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області пенсії ОСОБА_3 із зменшенням процентної складової грошового забезпечення з 90 відсотків на 70 відсотків, то такі дії пенсійного органу можуть бути предметом окремого судового оскарження.

За змістом частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В адміністративному судочинстві діє принцип офіційності, який полягає в активній позиції суду щодо з'ясування всіх обставин у справі (частина 4 статті 9, частина 3 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Суд звертає увагу, що згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під час розгляду справи відповідачем, як суб’єктом владних повноважень не доведено правомірності своїх дій щодо прийняття оскаржуваної постанови від 03.09.2018 року ВП № 56547866 про накладення штрафу, встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області ОСОБА_2 щодо винесення постанови від 03.09.2018 року ВП № 56547866 про накладення штрафу.

Скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області ОСОБА_2 від 03.09.2018 року ВП № 56547866 про накладення штрафу на Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в розмірі 5100,00 грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, (код ЄДРПОУ20551088), місцезнаходження: вул. С. Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018;

Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, (код ЄДРПОУ 34844679), місцезнаходження: вул. Галицька, 45, м. Івано-Франківськ, 76019;

ОСОБА_3, (код ЄДРПОУ НОМЕР_1), місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1.

Суддя /підпис/ ОСОБА_4