
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
03 жовтня 2018 р. № 1440/1854/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1, Миколаїв, 54018 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, Миколаїв, 54020 прозобов’язання здійснити одноразову виплату в сумі 57504,36 грн.,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області з вимогами зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити одноразову виплату пенсії ОСОБА_1 в сумі 57504,36 гривень.
Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував тим, що є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 11.11.15 постановою Кабінету Міністрів України №988 «Про грошове забезпечення поліцейських» затверджені нові розміри грошового забезпечення поліцейських, у зв’язку з чим у позивача виникає право на перерахунок раніше призначеної пенсії, виходячи з нових окладів поліцейських. 01.04.2018 відповідачем здійснено такий перерахунок та обраховано суму заборгованості за період з 01.01.2016 по 31.12.207 в сумі 57504,36 гривень. Але, зазначену заборгованість відповідач відмовляє виплачувати, посилаючись на те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» вона буде виплачена частинами протягом 2019-2020 років. Позивач вважає такий підхід незаконним, та таким, що не відповідає практики ЄСПЛ. Крім того, позивач звертає увагу, що йому на час звернення до суду вже 90 років і він потребує постійного лікування, а отже має потребу у отриманні належних йому коштів саме зараз, а не у 2020 році.
Відповідач позов не визнав, надав відзив, в якому просив у задоволенні позову відмовити. Свою позицію аргументував тим, що відповідно до Закону, пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорії військовослужбовців на умовах та у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. 23.03.2018 Головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивача. 24.02.2018 набрала чинність постанова Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою визначено умови та порядок виплати пенсій, перерахованих відповідно до ст.63 Закону. Згідно п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, суми перерахованих пенсій виплачуються після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету частинами в період з 01.01.2019. Таким чином, сума доплати з 01.01.2016 по 31.12.2017 у розмірі 57504,36 гривень, буде виплачуватися з 01.01.2019 що підтверджується дорученням з відкладною виплатою.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язанні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституції та законами України.
Оскільки Кабінетом Міністрів України постановою №103 від 21.02.2018 визначений саме такий порядок виплати пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зобов’язано його дотримуватися.
В судовому засіданні 03.09.2018 представником відповідача підтримано позицію, викладену у відзиві.
Суд розглянув справу 03.10.2018 в порядку спрощеного провадження без проведення судового засіданні та виклику сторін, за наявними у справі матеріалами.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку у Головному управління Пенсійного фонду України у Миколаївській та отримує пенсію відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
29.12.15 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» №900-VIII від 23.12.15, відповідно до якого перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
За таких обставин з 01.01.16 у ОСОБА_1 виникло право на перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейського на відповідній посаді, визначеного постановою КМУ №988 від 11.11.15 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Відповідно до вимог ст.63 Закону та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який затверджений постановою КМУ №45 від 13.02.08, перерахунок пенсії здійснюється на підставі довідок та списків, які готує відомство, в якому проходив службу пенсіонер за вислугою років, у цьому випадку МВС України.
Будь-яких дій з боку пенсіонера щодо перерахунку Порядок №45 не вимагає. Перерахунок повинен здійснюватися автоматично на підставі обміну інформації між МВС України, Мінсоцполітики України та органами Пенсійного фонду України.
Разом з тим, відповідний перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідачем протягом 2016-2017 років не проводився, оскільки кожен з органів державної влади не виконав свою частину обов’язків, необхідних для перерахунку пенсії позивачу.
21.02.2018 Кабінетом Міністрів України видано постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», відповідно до якої пенсії, призначені особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахувати з 01.01.2016, але їх виплату здійснювати з 01.01.2018. Нараховану суму заборгованості з 01.01.2016 по 31.12.2017 виплачувати після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету частинами з 01.01.2019 щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, а з 01.01.2020 щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії.
23.03.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Миколаївській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016, а також виплату заборгованості з 01.01.2018.
Одночасно з цим, відповідачем здійснено розрахунок його заборгованості з недоплаченої пенсії перед ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, у зв’язку з несвоєчасно проведеним перерахунком пенсії у розмірі 57504,36 гривень.
Відповідачем здійснено доручення з відкладеною виплатою на виплату цієї суми ОСОБА_1 починаючи з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісяця частинами у розмірі 1198,01 гривень, а з 01.01.2020 по 01.06.2021 щомісяця частинами у розмірі 2396,02 гривень.
Відповідно до ч.3 ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
Відповідно до ст.55 Закону нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Аналогічні норми містяться в Законі Україні «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до ч.4 ст.45 перерахунок призначеної пенсії, провадиться в такі строки у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Відповідно до ст.46 Закону Україні «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Відповідно до ст.47 Закону України Україні «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця.
Таким чином, відповідно до вимог Законів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія це щомісячний обов’язковий платіж.
У зазначених Законах відсутня норма про те, що виплата пенсій здійснюються під умовою виділення коштів з державного бюджету, та з розстрочкою на декілька років.
Фактично п.3 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» застосовано одночасно розстрочку та відстрочку виплати пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).
Більш того, п.3 право на отримання пенсії зазначеної категорії громадян поставлено під умову виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку.
На неможливість звільнення Держави від виконання своїх зобов’язань з підстав відсутності коштів, неодноразово звертав увагу Європейський суд з прав людини.
Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі «Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Оскільки Законами України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачено можливість відстрочення чи розстрочення виплати пенсії, суд дійшов висновку, що в цій частині п.3 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» не відповідає зазначеним Законам.
Також, суд не погоджується з тим, що відстрочення та розстрочення виплати пенсії позивачу- це визначення Кабінетом Міністрів України порядок та умови її виплати.
Повноваження на визначення умов, порядку та розмірів виплати пенсій, не спрямовані на фактичне позбавлення пенсіонера належних йому пенсійних виплат та не вміщують в себе повноваження на встановлення відстрочки та розстрочки пенсії.
Відповідно до ч.3 ст.7 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
За таких обставин, суд застосовує Закони України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як нормативні акти, які мають вищу юридичну силу по відношенню до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.18, і які не містять обмежень щодо у виплаті заборгованості за несвоєчасно ненарахованої пенсії.
За таких обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити виплату йому нараховано суму заборгованості з пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в сумі 57504,36 гривень необхідно задовольнити у повному обсязі.
Доказів понесення судових витрат позивачем не надано.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,Миколаїв,54018 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020 13844159) задовольнити.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійнити одноразову виплату нарахованої ОСОБА_1 суми пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в розмірі 57504,36 гривень (п'ятдесят сім тисяч п'ятсот чотири грн. тридцять шість коп.).
3. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя В. В. Біоносенко