
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 жовтня 2018 року м. Житомир справа № 0640/3775/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Липи В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати позивачу пенсії з 01 січня 2016 року, відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900-VIII від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №947 від 18.11.2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006р. №268" та довідки №85/1362 від 16.03.2018 року про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, яка виготовлена та направлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області та зареєстрована в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області за №4399/04 від 20.03.2018 року без обмеження граничного розміру.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01 січня 2016 року, відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900-VIII від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №947 від 18.11.2015 року "про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006р. №268" та довідки №85/1362 від 16.03.2018 року про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, яка виготовлена та направлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області та зареєстрована в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області за №4399/04 від 20.03.2018 року без обмеження граничного розміру.
В обґрунтування позову зазначив, що є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Житомирській області та отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Відповідно до постанови Богунського районного суду м. Житомира позивачу на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області №85/1362 від 06.05.2017 року проведено перерахунок та виплату пенсії, однак , не погоджуючись зі змістом довідки №85/1362 від 06.05.2017 року, позивач звернувся до суду, у зв'язку з чим, рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 19.01.2018 року УМВС України в Житомирській області зобов'язано виготовити і направити до ГУПФУ в Житомирській області нову довідку. На виконання зазначеного рішення було надіслано нову довідку №85/1362 від 16.03.2018 року для проведення перерахунку пенсії позивача, однак коли позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії з урахуванням довідки №85/1362 від 16.03.2018 року, отримав відповідь , якою ГУ ПФУ в Житомирській області відмовило у перерахунку пенсії згідно зазначеної довідки, та зазначило, що рішенням по справі №806/3444/17 жодних зобов" язань на ГУ ПФУ в Житомирській області не покладено. Таку відмову позивач, вважає протиправною.
Ухвалою судді від 23 серпня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження та призначено відкрите судове засідання на 12.09.2018р.
Позивач надав до суду заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача надав до суду заяву про розгляд справи без його участі. Проти позову заперечує з підстав, викладених у письмовому відзиві на позов.
В обґрунтування відзиву зазначив, що на виконання постанови Богунського районного суду м. Житомира Головним управлінням Пенсійного фонду України проведено перерахунок пенсії позивача у відповідності до грошового забезпечення визначеного у довідці №85/1362 від 06.05.2017р. На виконання постанови КМУ від 21 лютого 2018р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та на підставі довідки №85/1362 від 17.03.2018 виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області ОСОБА_1 17.04.2018 р. проведено перерахунок пенсії. Доплата за період з 01.01.2018 по 30.04.2018 в сумі 150,56 грн. зарахована на рахунок в квітні 2018 року, сума перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 обчислена в розмірі 903,36 грн. та виплата буде проведена відповідно до Порядку погашення заборгованості пенсійних виплат за рішенням суду, затвердженого постановою КМУ №649 від 22.08.2018р. Зазначив, що перерахунок пенсії на підставі довідки №85/1362 від 17.03.2018 проведений у відповідності до п.3 Порядку №45.
Керуючись приписами ч.3 ст.194, ч.9 ст.205, ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, з таких підстав.
Встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ та йому призначено пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 (далі- Закон № 2262-XII).
Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 25.09.2017 р. зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №85/1362 від 06.05.2017 року, починаючи з 01.01.2016 року.
На виконання постанови від 25.09.2017 р. ОСОБА_1 проведено перерахунок та нарахування пенсії у відповідності до грошового забезпечення, визначеного у довідці №85/1362 від 06.05.2017.
Не погоджуючись із змістом довідки №85/1362 від 06.05.2017, позивач звернувся до суду.
Рішенням суду від 19 січня 2018 року у справі № 806/3444/17, яке набрало законної сили 01.03.2018 року, зобов'язано Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області виготовити і направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із зазначенням наступних складових грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016: посадовий оклад - 3600,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції 2200,00 грн; надбавка за стаж служби (40 %) 2320,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 %) 540,00 грн; надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі (50 %) 4060,00 грн; премія (96 %) 12211,20 грн.
На виконання рішення суду від 19 січня 2018 року Ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області видано довідку №85/1362 від 16 березня 2018р.
16.06.2018 р. позивач звернувся із заявою до відповідача щодо перерахунку пенсії на підставі постанови КМУ №103 від 21.02.2018р. з урахуванням довідки №85/1362 від 16 березня 2018р.
Листом № М-3117 від 03.07.2018р. Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області повідомило позивача, що підстави для проведення перерахунку пенсії згідно довідки №85/1362 від 16 березня 2018р. відсутні, оскільки, рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 19.01.2018р. по справі №806/3444/17 жодних зобов'язань на Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області не покладено.
Вважаючи таку відмову у перерахунку пенсії протиправною, позивач за захистом порушеного права звернувся із зазначеним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.
Статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено вказаною частиною згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 № 900-VIII.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", яка набирала чинності з дня її опублікування та застосовується з дня набрання чинності Законом України "Про Національну поліції", встановлено грошове забезпечення поліцейських.
Постановою Кабінету Міністрів від 18.11.2015 №947, чинною станом на 01.01.2016, внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" та затверджено нові схеми посадових окладів керівних працівників та спеціалістів міжрегіонального та регіональних територіальних органів МВС та керівних працівників та спеціалістів міжрегіональних територіальних органів Національної поліції.
Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відтак, відповідно до Закону України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови № 988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до п. 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Водночас, абзацом 1 пункту 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.
В даному випадку підстави для перерахунку пенсії позивачу виникли з прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", яка набрала чинності 02.12.2015.
Таким чином, у відповідача після отримання довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 виник обов’язок з перерахунку його пенсії саме з 01.01.2016.
Згідно ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції, чинної з 01.01.2016, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Враховуючи те, що право позивача на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, передбачені Порядком № 45, для проведення перерахунку пенсії, позивач має законні підстави щодо перерахунку його пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Поміж іншого, як зазначалося вище, на виконання рішення суду від 19 січня 2018 року, яке набрало законної сили 01.03.2018р., ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області видано нову довідку №85/1362 від 16 березня 2018р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 та надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Однак, з матеріалів справи вбачається, що перерахунок пенсії з 01.01.2016р. ОСОБА_1 здійснено на підставі довідки №85/1362 від 17.03.2018р. виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області Головним управлінням Пенсійного фонду України у Житомирській області без урахування довідки №85/1362 від 16 березня 2018р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки №85/1362 від 16 березня 2018р. про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, яка видана на виконання рішення суду від 19.01.2018 року є протиправною, а тому належним способом захисту порушеного права позивача на перерахунок пенсії буде зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01 січня 2016 року, відповідно до довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області №85/1362 від 16.03.2018 року про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими, в свою чергу, відповідачем не доведено правомірності відмови, оформленої листом, у проведенні перерахунку пенсії позивача на підставі довідки №85/1362 від 16.03.2018 року, а тому позов підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 704,80 грн. У зв'язку із задоволенням позовних вимог суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у сумі 704,80 грн.
Керуючись статтями 77, 139, 194, 205, 242-246, 250, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2016 року, відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900-VIII від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №947 від 18.11.2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006р. №268" та довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області №85/1362 від 16.03.2018 року про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (вул. Польова, 10, смт Пулини, Житомирська обл., 12001, і.н. НОМЕР_1) з 01 січня 2016 року, відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900-VIII від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №947 від 18.11.2015 року "про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006р. №268" та довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області №85/1362 від 16.03.2018 року про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (вул. Польова, 10, смт Пулини, Житомирська обл., 12001, і.н. НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору в загальному розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя В.А. Липа