Рішення № 77015880, 04.10.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.10.2018
Номер справи
0640/4281/18
Номер документу
77015880
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2018 року м.Житомир справа № 0640/4281/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Капинос О.В.,

секретар судового засідання Шевчук Т.А.,

за участю: представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною відмову, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,

встановив:

ОСОБА_2 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною відмову у підвищенні розміру пенсії на 5% та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з урахуванням п.2 ч.1 ст.77 ОСОБА_3 України "Про Національну поліцію", абз.2 п.15 Розділу XI "Про Національну поліцію", ст.102 ОСОБА_3 України "Про Національну поліцію", ОСОБА_3 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та іншими нормативно-правовими актами, у розмірі 88% грошового забезпечення, без обмеження граничного розміру, починаючи з 01.01.2016.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач проходив службу в органах внутрішніх справ та наказом УМВС в Житомирській області від 29.12.2010 року №490о/с (з внесеними змінами згідно наказу від 28.02.2011 №40о/с) звільнений з органів внутрішніх справ у запас за п.64 "б" (через хворобу), вислуга років на день звільнення складала 21 рік 07 місяці 08 днів. З 01.01.2011 року перебуває на пенсійному обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ОСОБА_3 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262- XII, у розмірі 83% грошового забезпечення. В зв’язку з тим, що пенсія позивачу призначена у розмірі 83% від грошового забезпечення, з 01.01.2016 року у позивача виникло законне право на включення до розрахунку пенсії за вислугу років 5%, так як він був звільнений через хворобу. З метою реалізації права на перерахунок своєї пенсії позивач 31 липня 2018 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з 01.01.2016 року у розмірі 88% грошового забезпечення, без обмеження граничного розміру.

Листом від 10 серпня 2018 року ГУ ПФУ в Житомирській області повідомило, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 18.05.2018 по справі №806/1898/18 зобов’язано ГУ ПФУ в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01.01.2016 на підставі наданої ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області довідки від 07.02.2018 № 85/998 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у розмірі 83% грошового забезпечення. Рішення суду набрало законної сили 18.06.2018 та виконано. Сума перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 обчислена та виплата буде проведена після виділення коштів на її фінансування з державного бюджету. Також, роз’яснило, що правових підстав для перерахунку пенсії позивача з врахуванням підстав звільнення, передбачених підпунктами 2, 3 частини першої статті 77 ОСОБА_3 №580-VIII немає, оскільки позивач згідно з витягом з наказу УМВС України в Житомирській області від 28.02.2011 № 40 о/с звільнений відповідно до п.64 "б" через хворобу в запас, тому пенсія була призначена в розмірі 83% грошового забезпечення. Однак, позивач вважає таку відмову протиправною та просить задовольнити його позов.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 04.09.2018 прийнято позовну заяву, призначено відкрите судове засідання з викликом сторін на 04.10.2018.

Позивач в засідання не з’явився, згідно поданої заяви просить справу розглядати без його участі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, викладених у відзиві на адміністративний позов. В обґрунтування заперечень пояснив, що згідно з витягом з наказу УМВС в Житомирській області від 28.02.2011 №40 о/с ОСОБА_2 звільнений відповідно до п.64 "б" через хворобу в запас, вислуга років для призначення пенсії складає 31 рік 08 місяців 18 днів, тому пенсія була призначена в розмірі 83% грошового забезпечення. Зміни ст.13 ОСОБА_3 внесені 07.11.2015, та застосовуються до осіб, звільнених зі служби в поліції на підставі пунктів 2,3 частини першої ст.77 ОСОБА_3 України "Про Національну поліцію". Оскільки ОСОБА_2 звільнений з органів внутрішніх справ 31.12.2010, і в Національній поліції не проходив службу, тому вищевказана норма ОСОБА_3 на нього не поширюється.

У поданій до суду відповіді на відзив позивач не погодився з доводами наведеними у відзиві.

Заслухавши пояснення відповідача, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, згідно витягу з наказу від 29.12.2010 року №490 о/с у відповідності до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, підполковника міліції ОСОБА_2, заступника начальника районного відділу – начальника слідчого відділення Овруцького РВ, з 31.12.2010, звільнено з органів внутрішніх справ у запас (з постановленням на військовий облік) за п.64 "ж" (за власним бажанням). Вислуга років на день звільнення складала календарна 21 рік 07 місяців 08 днів, у пільговому обчисленні - 31 рік 08 місяців 18 днів (а.с.11).

Згідно наказу від 28.02.2011 №40 о/с внесено зміни до пункту наказу начальника УМВС України в Житомирській області від 29.12.2010 №490 о/с в частині звільнення підполковника міліції ОСОБА_2 (С-583664) та вважати його звільненим у запас Збройних Сил за пунктом 64 "б" (через хворобу). (а.с. 12)

З 01.01.2011 позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ОСОБА_3 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262- XII.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 18.05.2018 у справі № 806/1898/18 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови, оформленої листом від 02.04.2018 № Р-1945, Р-1891, Р-1707, Р-1725, у проведенні перерахунку ОСОБА_2 пенсії у розмірі 83% грошового забезпечення з 01.01.2016 на підставі довідки Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області № 85/998 від 07.02.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Зобов’язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016 на підставі наданої Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області довідки від 07.02.2018 № 85/998 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у розмірі 83% грошового забезпечення.

На виконання вимог вказаного рішення Житомирського окружного адміністративного суду, відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 у розмірі 83% грошового забезпечення. Вказане підтверджується листом від 10.08.2018 року №Р-3567, Р-3596 (а.с.15).

31.07.2018 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Житомирській області із заявою, в якій вказував на необхідність здійснення перерахунку його пенсії з урахуванням пункту "а" ч.1 ст. 13 ОСОБА_3 №2262-XII з моменту виникнення права на перерахунок. (а.с. 14)

У відповідь на вказану заяву відповідач листом від 10.08.2018 № р-3567, Р-3596 повідомив, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 18.05.2018 по справі № 806/1898/18 зобов’язано ГУ ПФУ в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01.01.2016 на підставі наданої ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області довідки від 07.02.2018 № 85/998 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у розмірі 83% грошового забезпечення. Рішення суду набрало законної сили 18.06.2018 та виконано. Сума перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 обчислена та виплата буде проведена після виділення коштів на її фінансування з державного бюджету. Також, роз’яснило, що правових підстав для перерахунку пенсії позивача з врахуванням підстав звільнення, передбачених пп. 2, 3 ч.1 ст. 77 ОСОБА_3 України "Про Національну поліцію" немає, оскільки позивач згідно з витягом з наказу УМВС України в Житомирській області від 28.02.2011 № 40 о/с звільнений відповідно до п.64 "б" через хворобу в запас з органів внутрішніх справ і в Національній поліції службу не проходив, тому пенсія була призначена в розмірі 83% грошового забезпечення.(а.с.15).

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є ОСОБА_3 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262- XII (далі - ОСОБА_3 № 2262-ХІІ). Цим ОСОБА_3 держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з ч. 4 ст. 63 ОСОБА_3 України № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим ОСОБА_3 пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_3, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього ОСОБА_3. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_3, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29.12.2015 набрав чинності ОСОБА_3 України № 900-VIII.

Цим ОСОБА_3 внесено доповнення до ст. 63 ОСОБА_3 України № 2262-ХІІ та її доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього ОСОБА_3, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", яка набирала чинності з дня її опублікування та застосовується з дня набрання чинності ОСОБА_3 України "Про Національну поліцію", встановлено грошове забезпечення поліцейських.

Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення ОСОБА_3 України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 року №580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим ОСОБА_3 для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Таким чином, на виконання вимог вказаних нормативних актів та рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 18.05.2018 № 806/1898/18, відповідачем правомірно проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016 у розмірі 83% грошового забезпечення.

В то же час позивач вважає, що його пенсія підлягає перерахунку з 01.01.2016 з урахуванням п. "а" ч.1 ст. 13 ОСОБА_3 №2262-XII із розрахунку 55% відповідних сум грошового забезпечення (як звільненому з ОВС України "через хворобу") та 33% (враховуючи кожен рік вислуги понад 20 років) відповідних сум грошового забезпечення - всього 88% грошового забезпечення, без обмеження граничного розміру. Тобто, на підставі ст. 63 ОСОБА_3 №2262-XII перерахунку підлягає відсотковий розмір його пенсії.

При цьому позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що згідно з п. "а" ст. 13 ОСОБА_3 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_3, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров’я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 ОСОБА_3 України "Про Національну поліцію" - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Суд вважає такі доводи позивача помилковими, з огляду на таке.

Так, дійсно п."а" ч.1 ст. 13 ОСОБА_3 №2262-XII в редакції, яка діє з 01.01.2016 пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_3, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров’я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 ОСОБА_3 України "Про Національну поліцію" - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Вказані зміни до ст. 13 цього ОСОБА_3 внесено згідно із ОСОБА_3 № 580-VIII від 02.07.2015 та застосовуються до осіб, звільнених зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 ОСОБА_3 України "Про Національну поліцію".

Згідно з пунктами 2,3 статті 77 ОСОБА_3 України "Про Національну поліцію" поліцейський звільняється зі служби в поліції:

2) через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції;

3) за віком - у разі досягнення встановленого для нього цим ОСОБА_3 граничного віку перебування на службі в поліції;

Як вбачається з матеріалів справи, позивача, наказом УМВС в Житомирській області № 490 о/с від 29.12.2010 (з внесеними змінами згідно наказу від 28.02.2011 №40о/с), звільнено з органів внутрішніх справ у запас Збройних Сил.

У свідоцтві про хворобу №64/28 зазначено, що позивач непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час (а.с. 13).

Відтак, оскільки позивача звільнено з органів внутрішніх справ 31.12.2010 року, так як в Національній поліції позивач службу не проходив, тому суд вважає, що ст.77 ОСОБА_3 України "Про Національну поліцію" не може застосовуватись до позивача.

Крім того, розмір пенсії у відсотковому співвідношенні до грошового забезпечення позивачу визначався при її призначенні з 01.01.2011, а ст. 63 ОСОБА_3 №2262-XII чітко визначено, що пенсія підлягає перерахунку виключно у зв"язку із зміною лише розміру грошового забезпечення, при цьому цією правою нормою не передбачено перерахунок пенсії відсотковому розмірі.

Також суд звертає увагу, що ч.2 ст. 13 ОСОБА_3 №2262-XII, яка діяла станом на 01.01.2016 визначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Таким чином, зазначена обставина також свідчить на користь висновку, що ст. 13 ОСОБА_3 №2262-XII в редакції, яка діяла на 01.01.2016 до позивача не може бути застосована, оскільки обмежується максимальний розмір пенсії до 70 відсотків, в то же час позивачу пенсія призначена в розмірі 83 відсотків розміру грошового забезпечення.

Отже, відповідно до наведених норм пенсія ОСОБА_2 з 01.01.2016 відповідачем перерахована у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому позовні вимоги є безпідставними.

З приводу позовних вимог в частині зобов'язання відповідача виплачувати перераховану пенсію в новому розмірі без обмеження максимального розміру пенсії, суд зазначає наступне.

Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.

Виходячи зі змісту положень Кодексу адміністративного судочинства України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Суд зазначає, що позивач, заявляючи дану позовну вимогу, фактично просить суд втрутитися у дискреційні повноваження Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо визначення розміру перерахованої пенсії.

Крім того, враховуючи висновки щодо відсутності підстав для перерахунку пенсії, суд звертає увагу на те, що права позивача в частині виплати йому пенсії з обмеженням граничним розміром на час розгляду даної справи не порушені, оскільки перерахунок пенсії не проведено. Тому, такі вимоги суд вважає також безпідставними.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що відповідач в ході розгляду справи довів правомірність своїх дій, а тому позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Керуючись статями 9,77,90,242-346,371 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

В задоволенні позову ОСОБА_2 (АДРЕСА_1,11101, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м.Житомир,10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправною відмову, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Капинос

Повне судове рішення складене 09 жовтня 2018 року