
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 жовтня 2018 року ЛуцькСправа № 0340/1500/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро Фонд» про стягнення адміністративно-господарської санкції та пені,
ВСТАНОВИВ:
Волинське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі – позивач, фонд, ВОВ ФС захисту інвалідів) звернулося з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро Фонд» (далі – відповідач, ТзОВ «Агро Фонд») про стягнення адміністративно-господарської санкції та пені в сумі 93835,04 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що всупереч вимогам частини першої статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 №875-ХІІ (далі – Закон №875-ХІІ) відповідачем у 2017 році не забезпечено норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в кількості 2 особи. Сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 87925,92 грн., яка відповідачем в добровільному порядку не була сплачена. За несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій відповідачу нарахована пеня в сумі 5909,12 грн., яку позивач просить стягнути з ТзОВ «Агро Фонд» із сумою адміністративно-господарських санкцій в примусовому порядку.
Відповідач у відзиві на адміністративний позов (а.с.28-31) позовні вимоги ВОВ ФС захисту інвалідів не визнав, посилаючись на те, що на виконання припису управління Держпраці у Волинській області товариством працевлаштована необхідна кількість для нормативу осіб з інвалідністю, зареєстровано підприємство у Фонді соціального захисту інвалідів та 18.07.2018 подано звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів, а тому згідно пункту 11 статті Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» санкції до нього не застосовуються. Крім того, посилається на пропущення позивачем строку звернення до суду відповідно до статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), оскільки датою виникнення підстав для звернення позивача до суду є 16.04.2018, а не дата подання ТзОВ «Агро Фонд» звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2017 рік (18.07.2018), як стверджує позивач. Просить в задоволенні позову відмовити повністю.
Позивач у відповіді на відзив (а.с.46-47) зазначив, що доводи відповідача у відзиві на позовну заяву є безпідставними та підлягають відхиленню у повному обсязі. Позивач також зазначає, що строк звернення до суду розпочався з моменту подання відповідачем звіту (18.07.2018), який подавався на виконання вимог перевірки, проведеної Управлінням Держпраці у Волинській області.
В заперечення на відповідь на відзив (а.с.48) відповідач заперечив доводи позивача з підстав, наведених у відзиві.
Враховуючи вимоги статті 262 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є підставними та підлягають до задоволення з огляду на таке.
Судом встановлено, що ТзОВ «Агро Фонд» зареєстроване як юридична особа 17.03.2014, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 10.08.2018 №1004308652 (а.с.20-21).
Головним управлінням Держпраці у Волинській області проведено позапланову перевірку додержання ТзОВ «Агро Фонд» вимог законодавства про зайнятість населення, зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, про що складено акт №04-404/80 від 22.06.2018 (а.с.32-36). Вказаною перевіркою встановлено, що ТзОВ «Агро Фонд» не зареєстроване у ФС захисту інвалідів, у 2016 та 2017 роках товариством не подано звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за формою 10-ПІ, середньооблікова кількість штатних працівників за 2017 рік становила 81 особу, з них середньооблікова чисельність фактично працюючих інвалідів 1 особа (ОСОБА_1 , інвалід ІІІ групи), норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 3 особи. Також, зазначено, що на день проведення перевірки, на товаристві працює 3 працівники з інвалідністю: ОСОБА_2, інвалід ІІІ групи, дата прийняття на роботу 21.06.2018, ОСОБА_3, інвалід ІІІ групи, дата прийняття на роботу 22.06.2018, ОСОБА_1 інвалід ІІІ групи, дата прийняття на роботу 01.15.2015.
За результатами проведеної перевірки, Головним управлінням Держпраці у Волинській області винесено припис про усунення виявлених порушень від 22.06.2018 №04/404/80/35, яким зобов’язано ТзОВ «Агро Фонд» в строк до 22.07.2018 зареєструватися у ВОВ ФС захисту інвалідів, щороку подавати звіти про зайнятись та працевлаштування осіб з інвалідністю до ВОВ ФС захисту інвалідів, виконувати норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотири відсотки середньооблікової чисельності штатних працівників (а.с.37-39).
Про виявлені порушення Головне управління Держпраці у Волинській області повідомило ВОВ ФС захисту інвалідів.
На виконання вимог припису Головного управління Держпраці у Волинській області від 22.06.2018 №04/404/80/35 ТзОВ «Агро Фонд» 10.07.2018 подало до ВОВ ФС захисту інвалідів заяву про реєстрацію роботодавця у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів (а.с.11), а 18.07.2018 за вхідним №2494 звіт форми №10-ПІ про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2017 рік, у якому відображено, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у 2017 році становила 81 особу (рядок 01 звіту), з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, становила 1 особу (рядок 02 звіту), якою є ОСОБА_1, інвалід 3 групи, яка прийнята на роботу 01.10.2015. При цьому, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону №875-ХІІ, 3 особи (рядок 03 звіту), фонд оплати праці штатних працівників відповідача у 2017 році становив 3561,00 тис. грн. (рядок 04 звіту) (а.с.12).
ВОВ ФС захисту інвалідів складено розрахунок вартості робочого місця, розміру сплати адміністративно-господарських санкцій і пені, згідно з яким сума адміністративно-господарських санкцій становить 87925,90 грн., пеня 5909,12 грн. (а. с. 8)., які відповідачем добровільно не сплачені.
На запит ВОВ ФС захисту інвалідів від 19.07.2018 №703/06-07 (а.с.26) Горохівська районна філія Волинського обласного центру зайнятості листом від 24.07.2018 №667/21/03-18 надала відповідь про те, що ТзОВ «Агро Фонд» протягом 2017 року до центру зайнятості звітність форми 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії), про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів, а також про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів, не подавало (а.с.27).
Згідно з частинами першою-третьою статті 19 Закону №875-ХІІ для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Частиною сьомою статті 19 Закону №875-ХІІ передбачено, що порядок реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, його відділеннях, строки подання йому звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, зарахування кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів, контролю за виконанням нормативів робочих місць та перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо їх реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, його відділеннях, подачі щорічного звіту, а також надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частинами дев’ятою-десятою статті 19 Закону №875-ХІІ підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів несуть відповідальність у встановленому законом порядку.
Відтак, оскільки середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу відповідача у 2017 році становила 81 особу (згідно із звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2017 рік за формою №10-ПІ), тому згідно із частиною першою статті 19 Закону №875-ХІІ відповідач у 2017 році повинен був виконати норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості 3 робочих місць.
Проте, протягом 2017 року цей норматив відповідач не виконав, про що свідчить про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2017 рік за формою №10-ПІ (а.с.12).
Відповідно до статті 20 Закону №875-ХІІ підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статті 250 Господарського кодексу України.
Отже, оскільки відповідачем як юридичною особою, яка використовує найману працю, у 2017 році не виконано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів, тому останній несе відповідальність, передбачену статтею 20 Закону №875-ХІІ.
Разом з тим, суд не погоджується з позицією відповідача, що до нього не повинні застосовуватись санкції у зв’язку з виконанням вимог припису Управління Держпраці у Волинській області від 22.06.2018, з огляду на таке.
Відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису, розпорядження, рішення, іншого розпорядчого документа про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб’єкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються.
Оскільки відповідачем порушено вимоги Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», а саме вчинено господарське правопорушення, яке полягає у не забезпеченні середньооблікової чисельності працюючих інвалідів відповідно до установленого нормативу у 2017 році, тому суд дійшов висновку, що відповідач зобов’язаний нести відповідальність, передбачену статтею 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», а вимоги Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» до спірних правовідносин застосуванню не підлягають, оскільки адміністративно-господарські санкції застосовано не за невиконання припису Управління Держпраці у Волинській області від 22.06.2018.
Крім того, згідно із статтею 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов’язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним ужито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Отже, суб'єкт звільняється від відповідальності, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності (тобто від адміністративно-господарських санкцій), якщо доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення правопорушення.
Тому у цій справі необхідно перевірити, чи вжив відповідач залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення, яке полягає у не забезпеченні середньооблікової чисельності працюючих інвалідів відповідно до установленого нормативу.
Відповідно до частини першої статті 18 Закону №875-ХІІ забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Згідно з частиною третьою статті 18 Закону №875-ХІІ підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За змістом статті 18-1 Закону №875-ХІІ пошук підходящої роботи для інваліда здійснює державна служба зайнятості.
Таким чином, обов'язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатись пошуком інвалідів для працевлаштування.
Відповідно до пункту 4 частини третьої статті 50 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 №5067-VІ роботодавці зобов'язані, зокрема, своєчасно та в повному обсязі у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики, подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про попит на робочу силу (вакансії).
Отже, своєчасно та в повному обсязі надавши інформацію про попит на вакансії підприємство, фактично, вживає усіх залежних від нього передбачених законом заходів для відповідності середньооблікової чисельності працюючих інвалідів установленим нормативам, тобто заходів для недопущення господарського правопорушення.
Вказана правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду у складі палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 26.06.2018 (справа №806/1386/17) та в силу приписів частини п’ятої статті 242 КАС України враховується при вирішенні цієї справи.
Разом з тим, відповідач не надав суду жодних доказів того, що він вжив залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення, яке полягає у не забезпеченні середньооблікової чисельності працюючих інвалідів відповідно до установленого нормативу у 2017 році. При цьому, з листа Горохівської районної філії Волинського обласного центру зайнятості від 24.07.2018 №667/21/03-18 слідує, що ТзОВ «Агро Фонд» протягом 2017 року до центру зайнятості звітності форми 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії), про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів, а також про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів не подавалась (а.с.27).
При цьому, суд не приймає до уваги твердження відповідача про те, що позивач пропустив тримісячний строк звернення до суду, з огляду на таке.
Відповідно до частин першої, другої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Позиція відповідача щодо строку звернення позивача до суду про стягнення адміністративно-господарської санкцій полягає в тому, що він зобов'язаний був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць з працевлаштування інвалідів у 2017 в строк до 15.04.2018, а тому саме з 16.04.2018 у позивача виникло право на стягнення несплачених самостійно відповідачем сум санкцій у судовому порядку.
При вирішенні даної справи судом взята до уваги позиція викладена Верховним судом України у постанові від 21.02.2011 (справа №21-9а11) та Верховним Судом у постановах від 06.02.2018 (справа № 811/2242/15), від 21.02.2018 (справа №813/1897/17), від 05.07.2018 (справа №809/1933/16), в яких викладено висновок, що саме з 16 квітня відповідного року у контролюючого органу виникає право на стягнення несплачених підприємством самостійно сум санкцій у судовому порядку.
Однак, суд вважає, що вказана правова позиція не підлягає застосуванню до спірних правовідносин, оскільки, як встановлено перевіркою Управління Держпраці у Волинській області та не заперечується відповідачем, ТзОВ «Агро Фонд» не було зареєстроване у ФС захисту інвалідів та у 2016-2017 роках товариство не подавало звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за формою 10-ПІ, відтак в даному випадку строк звернення позивача до суду необхідно рахувати саме з моменту подання відповідачем звіту «Про зайнятість та працевлаштування інвалідів», в якому були підтверджені дані, встановлені перевіркою.
Таким чином, оскільки ТзОВ «Агро Фонд» звіт форми №10-ПІ про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2017 рік подано ВОВ ФС захисту інвалідів 18.07.2018 за вхідним №2494, а позивач звернувся до суду з даною позовною заявою 06.08.2018, тому строк звернення до адміністративного суду, встановлений частиною другою статті 122 КАС України, суб'єктом владних повноважень – ВОВ ФС захисту інвалідів не пропущено.
Враховуючи, що ТзОВ «Агро Фонд» у 2017 році не виконало вимоги Закону №875-ХІІ в частині вжиття своєчасних заходів, спрямованих на працевлаштування інвалідів, тому суд приходить до висновку, що нараховані адміністративно-господарській санкції за невиконання нормативу з працевлаштування інвалідів в сумі 87925,92 грн. та пеня в сумі 5909,12 грн. підлягають стягненню з відповідача у повному обсязі.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро Фонд» (45725, Волинська область, Горохівський район, село Звиняче, вулиця Привокзальна, будинок 17, код ЄДРПОУ 39137820) на користь держави в особі Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (43008, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Писаревського, будинок 3А, код ЄДРПОУ 13369882) суму адміністративно-господарської санкції та пені в загальному розмірі 93835,04 (дев’яносто три тисячі вісімсот тридцять п’ять гривень чотири копійки) в дохід Державного бюджету України на рахунки, відкриті в Державній казначейській службі України (номер рахунку 31210230003029, УК у Горохів рн/Горохівський район/50070000, код ЄДРПОУ 38031391, банк Казначейство України, МФО 899998).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
ОСОБА_4Плахтій