
Провадження № 2/229/583/2018
ЄУН 229/1919/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2018 року м. Дружківка
Дружківський міський суд Донецької області у складі:
головуючої судді Рагозіної С.О.,
за участю секретаря судового засідання Пантелєєвої Є.О.,
позивача ОСОБА_1,
представників позивачів ОСОБА_2, ОСОБА_3,
представників відповідача ОСОБА_4, ОСОБА_5,
розглянув відкритому судовому засіданні у залі суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_6, ОСОБА_1 до комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" про захист прав споживачів.
В позовній заяві, яка надійшла до суду 17 травня 2018 року, позивачі вказали, що вони є споживачами послуг у сфері водопостачання та водовідведення у квартирі, яка знаходиться за адресою: Донецька область, м. Дружківка, вул. Козацька, 96а-9. У квартирі встановлений квартирний засіб обліку холодної води, який 11 вересня 2013 року пройшов періодичну повірку та був прийнятий в експлуатацію. 21 жовтня 2016 року позивачі отримали від відповідача повідомлення про те, що з 01 вересня 2016 року у зв’язку з закінченням міжповірочного інтервалу лічильника холодної води нарахування послуг за водопостачання та водовідведення відбувається за затвердженнями нормами водоспоживання. 25 жовтня 2016 року позивачі звернулися до директора Торецького виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» з заявою, в якій вказали, що вважають їх дії неправомірними. Відповідач вважає, що саме споживач несе відповідальність за своєчасність чергової повірки та зобов’язаний організувати роботи по демонтажу , повірці та монтажу повіреного приладу обліку води. Проте, згідно з ч.4 ст. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (в тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, покладається на суб’єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.
Позивачі просили суд визнати незаконними дії комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» щодо нарахування оплати за послуги з водопостачання та водовідведення за особовим рахунком №409622 з вересня 2016 року по червень 2017 року згідно з установленими нормативами (нормами) споживання; визнати незаконною бездіяльність комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» щодо неповідомлення про настання строку проведення періодичної повірки засобу вимірювальної техніки та непроведення періодичної повірки, в тому числі демонтажу, транспортування та монтажу, лічильника холодної води КВ-1,5 заводський № 021254, який встановлений в квартирі за адресою: АДРЕСА_1; зобов’язати комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» провести перерахунок нарахувань за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення по особовому рахунку № 409622 з 01 вересня 2016 року по 01 червня 2017 року, враховуючи фактичні показання лічильника обліку холодної води; стягнути з відповідача кошти, як безпідставно набуте майно, сплачені за проведення періодичної повірки засобу вимірювальної техніки у сумі 111,68 грн.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_3 позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просять їх задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_5 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала. Пояснила, що частиною першою статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» передбачено, що засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації підлягають повірці. Тобто прилади обліку як засіб вимірювальної техніки для обліку спожитої води можна використовувати тільки в тому випадку, якщо вони повірені. Порядок повірки приладів обліку води викладено у статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність». Періодична повірка проводиться за рахунок тарифів на електро-, тепло-, газо-, водопостачання. Порядок подання таких засобів на періодичну повірку, обслуговування, ремонт, а також порядок оплати за періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) встановлюються Кабінетом Міністрів України. Згідно з діючим раніше (до 01 жовтня 2014 року), та чинним в даний час порядку формування тарифів повірка індивідуальних приладів обліку води проводиться виконавцем послуг, а споживач послуг проводить оплату за проведення повірки. Тарифи на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використай внутрішньобудинкових систем) до теперішнього часу для КП «Компанія «Вода Донбасу» не встановлені Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Безоплатне надання послуг з повірки обслуговування приладів обліку води є порушенням ліцензійних умов ведення господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджених постановою НКРЕКП №279 від 10 серпня 2012 року, що тягне за собою застосування до підприємства адміністративно-господарських санкцій, а також необґрунтованих збитків. Торецьке ВУВКГ є відокремленим підрозділом КП «Компанія «Вода Донбасу», без статусу юридичної особи і не бере участі в розрахунку загальної собівартості і формуванні тарифу. Всі необхідні документи були направлені КП «Компанія «Вода Донбасу» в 2015 році до НКРЕКП. Таким чином, якщо до складу тарифів КП «Компанія «Вода Донбасу» не включені витрати з проведення періодичної повірки індивідуальних приладів обліку води, підприємство не несе відповідальність за проведення повірки приладів обліку води.
Порядок надання комунальних послуг, права та відповідальність спожива, виконавців цих послуг регламентується Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (далі - Правила). Пунктами 9, 30, 32 Правил передбачено, що обов'язком споживача є своєчасна оплата наданих послуг за цінами і тарифами, встановленими згідно з вимогами законодавства. У пункті 15 постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 вказано: періодична повірка засобів обліку води проводиться у строк, що не перевищує одного місяця. У випадку, якщо повірка лічильника не буде здійснена протягом місяця або споживач відмовиться від повірки, нарахування оплати за користування послугами централізованого водопостачання та водовідведення відбуватиметься на підставі показників загальнобудинкового лічильника, а в разі його відсутності - згідно з нормами водоспоживання.
Представник відповідача просила у позові відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі фактичні обставини та зміст спірних правовідносин.
Позивачі є споживачами послуг водопостачання та водовідведення, які надає відповідач, у квартирі АДРЕСА_2. В цій квартирі згідно з актом від 27 вересня 2013 року був введений в експлуатацію вузол обліку холодної води – лічильник № 021254 (а.с. 10).
Відповідно до інформації, наданої виконавчим комітетом Дружківської міської ради, єдиним підприємством у м. Дружківці, яке надає послуги з питного водопостачання та водовідведення є комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» (а.с.23).
Відповідно до повідомлення ОСОБА_6 від адміністрації Торецького ВУВКГ комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» від 31 жовтня 2016 року у зв’язку зі спливом міжповірочного інтервалу індивідуального прибору обліку води нарахування за послуги водопостачання та водовідведення по її особовому рахунку здійснюється з 01 вересня 2016 року за затвердженим нормам водоспоживання. Також було повідомлено, що їй необхідно в місячний строк з дати закінчення міжповірочного інтервалу здійснити повірку прибору обліку води (а.с.14).
25 жовтня 2016 року ОСОБА_6 звернулася з заявою до директора Торецького ВУВКГ комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», в якій вона повідомила, що згідно з вимогами Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» періодична повірка засобів обліку води покладена на суб’єктів господарювання, а тому в подальшому вона продовжує оплачувати послуги з водопостачання згідно з показаннями лічильника (а.с.15).
Разом з тим, відповідачем з 01 вересня 2016 року оплата послуг з водопостачання та водовідведення здійснювалась позивачам за встановленими нормами споживання (а.с.31).
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.
Перелік категорій законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Суб'єкти господарювання зобов'язані своєчасно з дотриманням встановлених міжповірочних інтервалів подавати законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, на періодичну повірку.
Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, здійснюються за рахунок суб'єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.
Відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, покладається на суб'єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.
Періодична повірка проводиться за рахунок тарифів на електро-, тепло-, газо- і водопостачання.
Порядок подання таких засобів на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, а також порядок оплати за періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч. 5 ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавцем послуг з централізованого постачання холодної води та послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) для об'єктів усіх форм власності є суб'єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення.
Отже, у спірний період проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонт квартирних засобів обліку води, у тому числі їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки повинне було здійснюватися за рахунок суб'єкта господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення, а витрати, понесені виконавцем, повинні були включатися у тариф на водопостачання і сплачуватися споживачем щомісячно у складі цих послуг.
Суб'єктом господарювання, що здійснює господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення до квартири позивача є комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу». Цей факт сторонами визнається і відповідач його не оспорює.
Саме комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» був і є виконавцем послуг по водопостачанню та водовідведенню.
Відповідно до п. 3.4 Порядку формування тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем)", затвердженого Постановою НКРЕКП від 10 березня 2016 року № 303, до складу витрат на збут послуг з централізованого постачання холодної води та/або водовідведення (далі - збут послуг) включаються витрати, безпосередньо пов'язані зі збутом послуг споживачам, а саме:
витрати на проведення робіт з періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку холодної води для мешканців багатоквартирного житлового фонду, у тому числі на їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки, а також витрати на формування обмінного фонду засобів обліку холодної води
Посилання відповідача в запереченнях на позов на те, що до теперішнього часу для КП «Компанія «Вода Донбасу» не встановлені Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) тарифи на послуги з централізованого постачання холодною водою, водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем) є безпідставним і спростовується постановою НКРЕКП № 2869 від 26 листопада 2015 року.
Відповідно до додатку № 1 до вказаної постанови зазначено структуру тарифу на централізоване водопостачання для КП «Компанія «Вода Донбасу», де в п. 3 вказані витрати на збут, у тому числі інші витрати на суму 8 491,367 тис. грн. на рік.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що саме відповідач несе відповідальність за своєчасну повірку лічильника холодної води в квартирі позивачів.
Відповідно до п. 9 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою КМ України № 630 від 21 липня 2005 року (далі – Правил №630), періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку проводяться за рахунок виконавця.
Відповідно до п. 10 Правил №630 плата послуг за показаннями квартирних засобів обліку провадиться лише у разі здійснення обліку в усіх точках розбору холодної та гарячої води у квартирі незалежно від наявності засобів обліку на вводах у багатоквартирний будинок.
Справляння плати за нормативами (нормами) споживання за наявності квартирних засобів обліку без урахування їх показань не допускається, за винятком випадків, передбачених абзацом п'ятим пункту 15 цих Правил. Виконавець і споживач не мають права відмовлятися від врахування показань засобів обліку.
У пункті 15 Правил №630 зазначено, що засоби обліку води і теплової енергії, встановлені у квартирі (будинку садибного типу) та на вводі у багатоквартирний будинок, підлягають періодичній повірці.
У разі несправності засобів обліку води і теплової енергії, що не підлягає усуненню, плата за послуги з моменту її виявлення вноситься згідно з нормативами (нормами) споживання.
В судовому засіданні відповідачем жодними доказами не доведена несправність засобів обліку води в квартирі позивача, що стало підставою для нарахування оплати за водопостачання та водовідведення за нормами споживання за кількістю осіб, зареєстрованих у квартирі.
Таким чином, відповідач незаконно здійснив нарахування позивачам оплати за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення по особовому рахунку №409622 за період з 01 вересня 2016 року за нормами споживання.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги позивачів в частині визнання незаконними дії комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» щодо нарахування оплати за послуги з водопостачання та водовідведення за особовим рахунком №409622 з вересня 2016 року по червень 2017 року згідно з установленими нормативами (нормами) споживання, визнання незаконною бездіяльність комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» щодо непроведення періодичної повірки, в тому числі демонтажу, транспортування та монтажу, лічильника холодної води КВ-1,5 заводський № 021254, який встановлений в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 підлягають задоволенню.
Щодо вимог позивачів про визнання незаконною бездіяльність комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» щодо неповідомлення про настання строку проведення періодичної повірки засобу вимірювальної техніки, то ці вимоги не підлягають задоволенню, оскільки в судовому засіданні було встановлено, що відповідач направляв на адресу позивачів таке повідомлення, про що також вказували самі позивачі.
Щодо зобов’язання відповідача провести перерахунок нарахувань за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення по особовому рахунку № 409622 з 01 вересня 2016 року по 01 червня 2017 року, враховуючи фактичні показання лічильника обліку холодної води, то суд зазначає таке.
У пункті 15 Правил №630 зазначено, що періодична повірка засобів обліку води і теплової енергії проводиться у строк, що не перевищує одного місяця. За цей час споживач оплачує відповідні послуги у такому порядку:
з централізованого постачання холодної та гарячої води - згідно із середньомісячними показаннями засобів обліку за попередні три місяці;
з централізованого опалення - згідно із середньомісячними показаннями засобів обліку за попередній опалювальний період.
З загальної карточки особового рахунку №409622, відкритого на ім’я ОСОБА_6, суд встановив, що лічильник обліку холодної води № 021264 в квартирі позивачів був знятий 01 грудня 2016 року, а встановлений 26 травня 2017 року (а.с. 31).
Таким чином, суд вважає, що нарахування позивачам оплати за користування послугами з водопостачання та водовідведення повинно здійснюватися таким чином:
- за період з 01 вересня по 01 грудня 2016 року - за показаннями квартирного засобу обліку холодної води;
- з 01 грудня 2016 року по 26 травня 2017 року - згідно із середньомісячними показаннями засобу квартирного обліку холодної води за попередні три місяці.
Щодо позовних вимог про стягнення з відповідача коштів, як безпідставно набутого майна, сплачених за проведення періодичної повірки засобу вимірювальної техніки у сумі 111,68 грн. суд встановив таке.
Через невиконання відповідача своїх обов’язків щодо періодичної повірки лічильника, встановленого в квартирі позивачів, останні здійснили його повірку власними силами і за власний кошт, що підтверджується свідоцтвом про повірку робочого засобу вимірювальної техніки №19727 від 11 вересня 2016 року державного підприємства «Донецький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації», актом прийняття в експлуатацію засобу обліку холодної води від 26 травня 2017 року (а.с.11, 12).
Відповідно до квитанцій позивач ОСОБА_1 сплатив на користь державного підприємства «Донецький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» кошти у сумі 73,93 грн., та на користь комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» за опломбування лічильника – 37,75 грн. (а.с.13).
Суд вважає, що стягненню з відповідача на користь позивача ОСОБА_1 підлягають кошти у сумі 37,75 грн., оскільки саме ця сума була сплачена їм на користь відповідача. Щодо решти суми, то вона не підлягає стягненню з відповідача, оскільки була сплачена іншій установі.
Оскільки позивачі звільнені від сплати судового збору на підставі Закону України «Про захист прав споживачів», то відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь державного бюджету підлягає стягненню судовий збір у сумі 708,40 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 10-12, 80, 141, 259, 263-265 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
позов ОСОБА_6, ОСОБА_1 до комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" про захист прав споживачів задовольнити частково.
Визнати незаконними дії комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» щодо нарахування оплати за послуги з водопостачання та водовідведення за особовим рахунком №409622, відкритому на ім'я ОСОБА_6, з 01 вересня 2016 року по 26 травня 2017 року згідно з установленими нормативами (нормами) споживання.
Визнати незаконною бездіяльність комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» щодо непроведення періодичної повірки, в тому числі демонтажу, транспортування та монтажу, лічильника холодної води КВ-1,5 заводський № 021254, який встановлений в квартирі за адресою: АДРЕСА_1.
Зобов’язати комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» провести перерахунок нарахувань за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення по особовому рахунку № 409622, відкритому на ім'я ОСОБА_6:
- за період з 01 вересня по 01 грудня 2016 року - за показаннями квартирного засобу обліку холодної води;
- з 01 грудня 2016 року по 26 травня 2017 року - згідно із середньомісячними показаннями засобу квартирного обліку холодної води за попередні три місяці.
Стягнути з комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (87547, Донецька область, м. Маріуполь, вул. К. Лібкнехта, 177-а, ЄДРПОУ 00191678) на користь ОСОБА_1 (84200, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) витрати по оплаті опломбування засобу квартирного обліку холодної води у сумі 37 (тридцять сім) грн. 75 коп.
Стягнути з комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (87547, Донецька область, м. Маріуполь, вул. К. Лібкнехта, 177-а, ЄДРПОУ 00191678) на користь державного бюджету судовий збір у сумі 708 (сімсот вісім) грн.. 40 коп.
В задоволенні решти позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Донецької області через Дружківський міський суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у разі оголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи - з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 08 жовтня 2018 року.
Суддя: С. О. Рагозіна