Ухвала суду № 7699094, 02.02.2010, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
02.02.2010
Номер справи
5/257-б
Номер документу
7699094
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_____________

У Х В А Л А

"02" лютого 2010 р.Справа № 5/257-Б Господарський суд Хмельницької області у складі судді Грамчука І.В. при секретарі Атаманчук І.А. розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за заявою Ізяславської міжрайонної державної податкової інспекції в особі її Білогірського відділення смт. Білогіря

про визнання банкрутом приватного підприємця ОСОБА_1 с. Окіп Білогірського району

За участю представників сторін:

заявника : не викликались

боржника : не викликались

Ухвалою господарського суду від 1 грудня 2008р. порушено провадження у справі № 5/257-Б про визнання банкрутом приватного підприємця ОСОБА_1 с. Окіп Білогірського району відповідно до ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Постановою суду від 11 грудня 2008 р. боржника визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру на строк до 1 квітня 2009р. з призначенням ліквідатором ініціюючого кредитора у справі № 5/257-Б - Ізяславську міжрайонну державну податкову інспекцію в особі її Білогірського відділення смт. Білогіря, яку зобов'язано провести ліквідаційну процедуру, скласти ліквідаційний баланс та подати його разом із звітом господарському суду для затвердження.

Ухвалою суду від 10 лютого 2009р. Ізяславській міжрайонній державній податковій інспекції в особі її Білогірського відділення смт. Білогіря відмовлено у затвердженні звіту голови ліквідаційної комісії та ліквідаційного балансу приватного підприємця ОСОБА_1 с. Окіп Білогірського району станом на 28.01.2009р. (вх. № 01-24/835).

10.03.2009р. на адресу господарського суду від ліквідатора надійшло клопотання про заміну ліквідатора у справі через виявлення майнових активів банкрута, а тому справу призначено до розгляду відповідно до ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" з повідомленням сторін про дату судового засідання та витребуванням в ліквідатора доказів належного виконання покладених на нього повноважень.

Прибулі до суду 10.06.2009р. представники Ізяславської міжрайонної державної податкової інспекції в особі її Білогірського відділення витребуваних судом доказів на підтвердження належного виконання повноважень ліквідатора в межах ліквідаційної процедури справи про банкрутство приватного підприємця ОСОБА_1 с. Окіп Білогірського району суду не надали, а тому розгляд справи було відкладено.

В судове засідання 25 червня 2009р. представники сторін не зявились, проте судом отримано Звіт про проведену ліквідаційну процедуру та ліквідаційний баланс підприємця станом на 1 червня 2009р., які призначено до розгляду із повторним витребуванням у заявника доказів на підтвердження належного виконання повноважень ліквідатора в межах ліквідаційної процедури приватного підприємця ОСОБА_1 с. Окіп Білогірського району.

На визначену судом дату, тобто 14 липня 2009р., будь-яких доказів на підтвердження добросовісного виконання покладених на Ізяславську міжрайонну державну податкову інспекцію в особі її Білогірського відділення смт. Білогіря повноважень ліквідатора приватного підприємця ОСОБА_1 с. Окіп Білогірського району відповідно до вимог Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” з метою ліквідацією недоліків, відмічених господарським судом в ухвалі по справі від 10 лютого 2009р. представник ініціюючого кредитора господарському суду не надала, вважаючи наявні матеріали справи № 5/257-Б достатніми для затвердження звіту голови ліквідаційної комісії та ліквідаційного балансу приватного підприємця ОСОБА_1 с. Окіп Білогірського району станом на 01.06.2009р. (вх. № 01-24/6326).

Вислухавши повноважного представника ініціюючого кредитора та дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд вважає за необхідне повторно відмовити Ізяславській міжрайонній державній податковій інспекції в особі її Білогірського відділення смт. Білогіря в затвердженні Звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу приватного підприємця ОСОБА_1 с. Окіп Білогірського району станом на 01.06.2009р. (вх. № 01-24/6326)., з огляду на наступне :

Згідно наданого заявником примірника Свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи підприємця № НОМЕР_3 ОСОБА_1 зареєстрований 24.09.2006р., як фізична особа - підприємець за адресою: АДРЕСА_1 та включений до Державного реєстру фізичних осіб платників податків, ідентифікаційний номер підприємця НОМЕР_1.

Із матеріалів справи вбачається, що приватний підприємець ОСОБА_1 с. Окіп Білогірського району не здійснює підприємницьку діяльність що підтверджується довідкою відділу Державного комітету України по земельним ресурсам у Білогірському районі № 02-206/08 від 5.11.2008р. про відсутність за підприємцем земельних ділянок, Довідкою інспекції Держтехнагляду № 52 від 1.11.2008р. про відсутність сільськогосподарської техніки, Довідкою ВДАІ по обслуговуванню Білогірського району УДАІ МВС України від 19.03.2008р. про відсутність автотранспорту, довідкою Білогірського бюро технічної інвентаризації № 147 від 6.11.2008р. про відсутність нерухомого майна.

Станом на 17.11.08р. за боржником рахується податковий борг до бюджету в розмірі 71258,73 грн. з податку на додану вартість, що підтверджується постановою господарського суду Хмельницької області від 5 червня 2008р. у справі № 20/2184-А.

Статтею 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі Закон) передбачено, що у разі, якщо громадянин-підприємець - боржник або керівні органи боржника - юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також, за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника, заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана кредитором незалежно від розміру його вимог до боржника та строку виконання зобов'язань.

Наведена норма передбачає, що заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника є підставою для порушення провадження у справі й у випадку наявності будь-якої з підстав, передбачених статтею 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". З матеріалів справи вбачається, що приймаючи постанову про визнання приватного підприємця ОСОБА_1 с. Окіп Білогірського району банкрутом на підставі ст. 52 Закону господарський суд виходив з того, що заявлені вимоги ініціюючого кредитора підтверджені постановою господарського суду Хмельницької області від 5 червня 2008р. у справі № 20/2184-А, яка набула чинності в установленому законом порядку та не виконана боржником після настання встановленого строку для її добровільного виконання, а факт відсутності боржника за місцем проживання підтверджується довідкою Мокроволянської сільської Ради за № 305 від 29.12.2009р. про те, що ОСОБА_1 на території сільської ради не прописаний з 3 листопада 2008р.

У контексті вказаної норми закону при розгляді справи за правилами статті 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" предметом доказування у даній справі є визначення місцезнаходження боржника приватного підприємця та факт відсутності підприємця за його місцем проживання з послідуючим підтвердженням відсутності підприємницької діяльності боржника.

Згідно зі статтею 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір проживання в Україні" місцем проживання фізичної особи вважається адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік, а місцем перебування - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік.

Відповідно до статті 29 Цивільного кодексу України та положень абзацу 5 статті 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" місце проживання фізичної особи - житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо) у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово, що знаходиться за певною адресою, за якою здійснюється зв'язок з фізичною особою підприємцем.

Згідно з частиною 1 статті 16 цього Закону Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (надалі Єдиний державний реєстр) створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

У частині 1 статті 17 цього Закону зазначено, що відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Частиною 4 даної статті передбачено, що в Єдиному державному реєстрі містяться також відомості про місце проживання фізичної особи, підстави для відмови у проведенні державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу - підприємця; дані про дату постановки на облік та дату зняття з обліку в органах статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування; дані про перебування фізичної особи - підприємця в процесі припинення підприємницької діяльності, зокрема дата прийняття, дата набрання законної сили та номер судового рішення про оголошення фізичної особи - підприємця померлою або визнання безвісно відсутньою, щодо припинення підприємницької діяльності, що не пов'язане з банкрутством, щодо порушення (припинення) провадження у справі про банкрутство, щодо визнання банкрутом, щодо скасування державної реєстрації припинення підприємницької діяльності;

За приписами частин 1, 3 статті 18 вказаного Закону, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не були до нього внесені, вони не можуть бути використані в спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості.

Витребуваних судом доказів на підтвердження наявності у Єдиному державному реєстрі записів про фактичне місце проживання підприємця та відповідних відомостей з органів внутрішніх справ ініціюючим кредитором на вимогу суду не надано.

25 червня 2009р. ліквідатором банкрута було надано господарському суду на затвердження звіт та ліквідаційний баланс, в якому вказано, що здійсненими ліквідатором заходами майнових активів боржника не виявлено, майно у банкрута відсутнє. На підтвердження зазначеного факту в якості додатку ліквідатором надіслано суду лише відповідь Білогірського відділу інспекції державного технічного нагляду, довідки Мокроволянської сільської ради, Білогірського бюро технічної інвентаризації та ВДАІ Білогірського РВ УМВС України в Хмельницькій області.

Оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись ст. 43 ГПК України суд дійшов висновку, що ліквідатором не вжито всіх можливих дій в межах повноважень передбачених ст. 25 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Згідно ст. 32 Закону після завершення усіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються показники виявлення ліквідаційної маси; відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси, реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів.

Відповідно до вимог ч. 5 ст. 52 Закону ліквідатор письмово повідомляє про визнання господарським судом відсутнього боржника банкрутом усіх відомих йому кредиторів відсутнього боржника, які в місячний строк з дня одержання повідомлення можуть направити ліквідатору заяви з вимогами до банкрута.

В порушення вимог ст. 43 ГПК України заявником позбавлено суд можливості з'ясувати яким чином ліквідатор повідомляв усіх відомих йому кредиторів відсутнього боржника та які саме докази підтверджують факт повідомлення кредиторів.

Постановою господарського суду Хмельницької області від 5 червня 2008р. у справі № 20/2184-А, яка набула чинності в установленому законом порядку задоволено позов Ізяславської міжрайонної державної податкової інспекції в особі Білогірського відділення, смт. Білогір'я до приватного підприємця ОСОБА_1, с. Окіп Білогірського району про звернення стягнення на активи в сумі 71258,73 грн. та вирішено звернути стягнення 71258,73 грн. (сімдесят одна тисяча двісті п'ятдесят вісім гривень 73 копійки) на активи приватного підприємця ОСОБА_1 (с. Окіп Білогірського району, код НОМЕР_1) на користь Білогірського відділення Ізяславської міжрайонної державної податкової інспекції (смт. Білогір'я, вул. Шевченка, 44, код 34739494).

В межах даної справи суд встановив, що ОСОБА_1, АДРЕСА_1 код НОМЕР_1 зареєстрований як фізична особа підприємець Білогірською районною державною адміністрацією Хмельницької області, смт. Білогір'я 24.09.2006р., про що зроблено запис за № 2 652 000 0000 000651 (свідоцтво про державну реєстрацію серії В00 № НОМЕР_3).

Підприємець перебуває на обліку як платник податків, зборів (обов'язкових платежів) Білогірському відділенні Ізяславської міжрайонної державної податкової інспекції, смт. Білогір'я.

Проведеною Білогірським відділенням Ізяславської міжрайонної державної податкової інспекції виїзною позаплановою перевіркою суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2006р. по 01.10.2007р. встановлено ряд порушень податкового законодавства, в тому числі неподання приватним підприємцем до податкового органу податкових декларацій з податку на додану вартість за лютий, березень, квітень, травень, червень липень, серпень, вересень 2007р., заниження приватним підприємцем суми податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету в розмірі 46599,15 грн., зокрема у лютому 2007р. - 6356,00 грн., березні 2007р. - 1237,74 грн., квітні 2007р. - 10633,82 грн., травні 2007р. - 3157,96 грн., червні 2007р. - 25213,63 грн. Результати перевірки оформлено актом № 175-17-2804514353 від 09.11.2007р.

Зазначений акт перевірки став підставою для прийняття ініціюючим кредитором податкового повідомлення-рішення № 0005391700/2 від 10.01.2008 р. на суму 71258,73 грн., з яких 46599,15 грн. - основний платіж з податку на додану вартість та 24659,58 грн. - штрафні (фінансові) санкції.

Проте в межах справи № 5/257-Б відсутні будь-які докази проведеного ліквідатором аналізу складу та підстав виникнення даної кредиторської заборгованості банкрута.

Окрім того, Постановою господарського суду Хмельницької області від 5 грудня 2006р. у справі № 8/6659-А, яка набула чинності в установленому законом порядку задоволено позов Державної податкової інспекції у Білогірському районі смт. Білогіря та припинено підприємницьку діяльність фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (с. Мокроволя Білогірського району ідентифікаційний код НОМЕР_1), що за відсутності доказів про віднесення с. Окіп до Мокроволянської сільської ради не дає підстав ліквідатору посилатись на відповідну довідку за № 305 від 29.12.2008р.

Тоді як наявна в матеріалах справи квитанція № 108 від 23.12.2008р. Білогірського РВ УМВС України в Хмельницькій області свідчить про прийняття круглої каучукової печатки від приватного підприємця ОСОБА_1, проживаючого в с. Квітневе Білогірського району Хмельницької області.

Господарський суд не вправі затвердити поданий ліквідатором звіт, не перевіривши надану ліквідатором інформацію, не з'ясувавши, чи надходили заяви про визнання кредиторським вимог до банкрута від інших кредиторів на адресу ліквідатора, безспірних доказів наявності чи відсутності у боржника об'єктів нерухомого майна, оскільки до поданого звіту не надано доказів направлення запитів до сільської Ради за місцем реєстрації (фактичного проживання) підприємця, управління земельних ресурсів, Хмельницької регіональної філії ДП „Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України”, комісії з цінних паперів для з'ясування наявності (відсутності) майнових активів банкрута набутих за період здійснення підприємницької діяльності, а також відповідей вказаних органів; здійсненого ліквідатором аналізу руху коштів по відкритих підприємцем рахункам в банківських установах. Тобто в даному випадку неможливо зробити висновок про вжиття ліквідатором всіх необхідних заходів щодо розшуку майнових активів та дебіторської заборгованості приватного підприємця ОСОБА_1 с. Окіп Білогірського району.

Зважаючи на вищенаведене, в наслідок розгляду отриманого звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу підприємця господарський суд дійшов висновку, що про відсутність будь-якої належної інформації щодо показників виявленої ліквідаційної маси (дані її інвентаризації), інформації по виявленню всіх можливих кредиторів та дебіторів боржника, суду в повному обсязі не надано докази відсутності в банкрута належного йому майна, автотранспорту, земельних ділянок, відсутності в державній виконавчій службі виконавчих проваджень щодо боржника за якими він є стягувачем, а також проведеного ліквідатором аналізу складу та підстав виникнення кредиторської і можливої дебіторської заборгованості банкрута. Окрім того ліквідатором також не вчинено дій по аналізу та виявленню майна банкрута, яким він наділив інші підприємства в якості учасника під час їх створення (Витяги з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців від 04.03.2009р. серія АВ №№ 779527-779532).

В отриманому судом Звіті про проведену ліквідаційну процедуру від 01.06.2009р. за № 2021/10/10 відмічено, що на час відкриття ліквідаційної процедури підприємець являвся засновником трьох господарських товариств, проте згідно наданих державним реєстратором Витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців від 28.05.2009р. внесені зміни щодо засновників цих товариств і підприємець ОСОБА_1 виключений з переліку засновників.

Зазначене свідчить, що ліквідатором не вжито всіх можливих дій в межах повноважень передбачених ст. 25 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а тому в затверджені звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу приватного підприємця ОСОБА_1 с. Окіп Білогірського району відмовлено.

Окрім того здійснений господарським судом вищевикладений аналіз фактичних обставин справи викликав необхідність зупинення провадження в справі та надіслання її матеріалів прокурору Білогірського району прокуратури Хмельницької області для організації перевірки та прийняття рішення в порядку ст. 97 КПК України з приводу наявності можливого складу посадових злочинів в діях/бездіяльності відповідних посадових осіб Ізяславської міжрайонної Державної податкової інспекції та її Білогірського відділення в межах ліквідаційної процедури приватного підприємця ОСОБА_1 с. Окіп Білогірського району, а також діях фізичної особи підприємця ОСОБА_1 за ст.ст. 218-221 Кримінального кодексу України.

21 вересня 2009р. судом отримано повідомлення прокурора Білогірського району про відмову в порушенні кримінальної справи 6 серпня 2009р. відносно посадових осіб Ізяславської міжрайонної Державної податкової інспекції та її Білогірського відділення, а також фізичної особи підприємця ОСОБА_1, що викликало необхідність витребування вищезгаданих матеріалів в порядку ст.ст. 38,65 ГПК України.

В послідуючому судом отримано матеріали вищезгаданої перевірки, а тому провадження у справі слід поновити з призначенням для розгляду по суті.

З огляду на викладене, керуючись ст. ст. 24, 25, 32, 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.ст. 38, 65, 79, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд

У х в а л и в:

Провадження у справі № 5/257-Б за заявою Ізяславської міжрайонної державної податкової інспекції в особі її Білогірського відділення смт. Білогіря про визнання банкрутом приватного підприємця ОСОБА_1 с. Окіп Білогірського району поновити, призначивши її розгляд на 11 год. 18 лютого 2010р.

Визнати явку повноважних представників сторін та прокуратури Хмельницької області обовязковою.

Копію ухвали надіслати сторонам, ліквідатору майна боржника, Хмельницькому обласному сектору з питань банкрутства, Державному реєстратору за місцем реєстрації боржника, прокурору Білогірського району та прокурору Хмельницької області (до відома).

Суддя