ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м.Херсон, вул. Горького, 18
______________
У Х В А Л А
"21" серпня 2009 р. Справа № 2/125-ПН-09
Господарський суд Херсонської області у складі судді Скобєлкіна С.В. при секретарі Котенко І.О., розглянувши справу
за позовом: Прокурора м.Нова Каховка Херсонської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного Фонду України в м.Нова Каховка Херсонської області
до: Приватного підприємства "Спеціалізована пересувна механізована колона 581", м.Нова Каховка Херсонської області
третя особа на стороні відповідача: Державна реєстраційна палата виконавчого комітету Новокаховської міської ради Херсонської області
про визнання недійсними правоустановчих документів та зобов'язання до вчинення певних дій
за участю прокурора - Павленко І.В.
представників сторін:
від позивача - Метляєва Л.А., довіреність від 13.02.2009р.
від відповідача - Фуклев В.А., довіреність від 14.02.2009р.
Литвиненко А.В., директор
3-тя особа: не прибув
в с т а н о в и в:
Прокурор міста Нова Каховка Херсонської області діючи в інтересах держави в особі Управління Пенсійного Фонду України в м.Нова Каховка, звернувся до господарського суду Херсонської області з позовом до приватного підприємства "СПМК-581" про 1) визнання повністю недійсним Рішення № 3 від 09.01.2009 року засновників приватного підприємства про внесення змін і доповнень в окремі статті статуту та затвердження статуту підприємства в новій редакції; 2) визнання недійсною повної редакції статуту приватного підприємства "СПМК-581", який пройшов державну реєстрацію змін до установчих документів 17.02.2009 року; 3) зобов'язання державного реєстратора Державної реєстраційної палати виконавчого комітету Новокаховської міської ради Херсонської області скасувати державну реєстрацію внесених змін і доповнень в окремі статті статуту та затвердження статуту приватного підприємства "СПМК-581" в новій редакції, здійсненої 17.02.2009 року.
Розглянувши позовну заяву суд прийшов до наступних висновків.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, позовні вимоги мотивовані незаконністю перетворення у період 2008-2009 років відкритого акціонерного товариства "Спеціалізована пересувна механізована колона № 581", код ЄДРПОУ 05387742, юридична адреса 74900, Херсонська область м.Нова Каховка, вул.Паризької комуни, буд.1 в приватне підприємство "СПМК-581", код ЄДРПОУ 05387742, юридична адреса 74900 Херсонська область, м.Нова Каховка, вул.Паризької комуни, буд.2 "з", незаконністю переходу майна ВАТ "СПМК-581" приватному підприємству, ухиленням незаконно ліквідованого ВАТ "СПМК-581" від сплати заборгованості з витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, яка станом на 01.03.2009 року склала 4283,93 грн., наявністю у провадженні Херсонського окружного адміністративного суду позовної заяви прокурора м.Нова Каховка в інтересах УПФУ в м.Нова Каховка до ВАТ "СПМК-581" (ПП "СПМК-581") про стягнення 1130,56 грн. витрат на виплату і доставку пільгових пенсій.
У позовній заяві вказується про те, що незаконність дій відповідача зачіпають інтереси Управління Пенсійного фонду України в місті Нова Каховка, оскільки в судовому порядку з ВАТ "СПМК-581" стягуються грошові кошти по наявній заборгованості, яку підприємство не визнає та шляхом внесення незаконних змін в правоустановчі документи уникає стягнення боргу, спричиняючи матеріальну шкоду.
Відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121/2001, Пенсійний фонд України (далі - Пенсійний фонд) є центральним органом виконавчої влади, що, зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків.
Згідно з пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002р. № 8-2 (далі - Положення про управління Пенсійного фонду), управління у районах, містах і районах у містах (далі - Управління) є органами Пенсійного фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням цього Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Пенсійного фонду.
Відповідно до підпункту б пункту 2.2 Положення про управління Пенсійного фонду Управління відповідно до покладених на нього завдань контролює надходження страхових внесків та інших платежів до Пенсійного фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати страхових внесків, цільового використання коштів Пенсійного фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.
Згідно з підпунктом 7 пункту 2.3 Положення про управління Пенсійного фонду Управління має право стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків.
За змістом статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" саме територіальним органам Пенсійного надано право приймати рішення про сплату простроченої заборгованості із сплати страхових внесків.
З наведеного випливає, що Управління у прийнятті рішення про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків та інших нарахувань діють як органи державної влади у здійсненні ними владних управлінських функцій і, відповідно, як суб'єкти владних повноважень.
У вирішенні питань, пов'язаних з прийняттям позовних заяв і розглядом справи господарські суди використовують поняття підвідомчості спору (справ) та відповідні положення ст.ст.1, 12 ГПК України, ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України.
У визначенні критеріїв поділу спорів на адміністративні і господарські слід враховувати наступне.
Поняття "справа адміністративної юрисдикції" визначено у статті 3 КАС України, і під такою справою розуміється переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією з сторін є суб'єкт, що здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Отже, справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, який виник між двома (кількома) конкретними суб'єктами стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта.
Статтею 17 КАС України встановлено категорії спорів, на які поширюється компетенція адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ. З господарськими спорами можуть пересікатися категорії спорів, визначені в пунктах 1, 3, 4 частини першої зазначеної статті в тому числі спори суб'єкта господарювання із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності останнього.
Поняття "суб'єкт владних повноважень" визначено статтею 3 КАС України, згідно з якою це - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відтак необхідною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, причому ці функції повинні здійснюватися відповідним суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
Таким чином, від справ господарської юрисдикції за участю суб'єктів господарської діяльності і суб'єктів владних повноважень адміністративні справи відрізняються особливим змістом правовідносин між сторонами та предметом позовних вимог.
З огляду на викладене, оскільки позовна заява не містить ознак спору про право, що виникає з відносин, врегульованих Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, а відповідно до пункту 4 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України зазначений спір віднесено до компетенції адміністративних судів як публічно-правовий за зверненням суб'єкта владних повноважень, то за вказаних обставин, керуючись Рекомендаціями президії Вищого господарського суду України від 27.06.2007 року № 04-5/120 "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам, пунктом 1 частини першої статті 80 ГПК України, ст.86 ГПК України, суд -
у х в а л и в:
1. Провадження у справі № 2/125-ПН-09 припинити.
2. Ухвалу направити сторонам по справі.
Суддя С.В.Скобєлкін