ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
____________________________
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23.12.2008 Справа № 8/474-08
Господарський суд Херсонської області у складі судді Хом'якової В.В. при секретарі Шульженко Г. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів у Херсонській області
до приватного підприємця ОСОБА_1
про стягнення 2595 грн. 01 коп.
за участю представників сторін:
від позивача - Корчма Ю. О. дов. від 19.11.06р. № 02-ЮР.
від відповідача - приватний підприємець ОСОБА_1 посв.№НОМЕР_2 від 17.03.2003 р.
Державна інспекція з контролю якості лікарських засобів у Херсонській області (позивач) звернувся до суду з позовом про стягнення з приватного підприємця ОСОБА_1 (відповідач) 2595 грн. 01 коп. заборгованості за послуги, здійснені в порядку ст. ст.14, 15 Закону України "Про лікарські засоби" перевірок якості ліків, за результатами яких відповідачу видано висновки щодо якості.
Представник позивача у судове засідання прибув, заявив клопотання про зменшення розміру позовних вимог в порядку ст.22 ГПК України, мотивуючи це частковим погашенням відповідачем боргу. Дане клопотання прийняте судом до розгляду та задоволене, оскільки право змінювати позовні вимоги надається позивачу приписами ст.22 ГПК України, а факт часткового погашення заборгованості в сумі 424 грн. 33 коп. підтверджується належними доказами.
Відповідач у судове засідання прибув, проти позову заперечує з мотивів, що даний спір не підсудний господарському суду, а має розглядатися в порядку адміністративного судочинства окружним адміністративним судом, про що заявив клопотання, обґрунтоване нормами ч.1 ст.80 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд -
в с т а н о в и в:
Згідно з рішеннями керівника інспекції від 07.02.07р. № 24, від 03.07.07р. № 119 та від 16.10.07р. № 179, позивачем було відібрано зразки лікарських засобів і передано їх в лабораторію з аналізу якості лікарських засобів Державної інспекції по контролю якості лікарських засобів в Херсонській області, за результатами досліджень яких останньою складені висновки якості від 13.02.2007р. № 188, від 14.02.2007р. № 186 та № 187, від 10.07.07р. №№ 873 та 874, від 11.07.07р. № 871 та № 872, від 24.10.2007р. №№ 1406, 1407, 1408 та від 25.10.07р. № 1409 про відповідність всіх відібраних зразків за перевіреними показниками встановленим вимогам АНД. Для оплати витрат лабораторії за проведення досліджень лікарських засобів позивачем були виставлені відповідачу рахунки-фактури від 21.02.07р. № 92, від 17.07.07р. № 319, від 26.10.07р. № 483 про вартість затрат на проведення експертизи 2595 грн. 01 коп. Однак відповідач виставлені рахунки-фактури не оплатив, що й стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
04 листопада 2008р. позивачем на адресу відповідача було направлено претензію з вимогою погасити заборгованість перед позивачем, однак претензію було залишено без задоволення.
Станом на 23 грудня 2008 року залишок боргу за уточненими позовними вимогами у сумі 2170 грн. 68 коп. не погашено.
Відповідно до ст.14 Закону України "Про лікарські засоби" спеціальним органом державного контролю якості лікарських засобів є Державна інспекція з контролю за якістю лікарських засобів Міністерства охорони здоров'я України з підпорядкованою їй державною інспекцією з контролю якості лікарських засобів у Херсонській області.
Ст.15 цього Закону передбачено, що посадові особи позивача мають право відбирати зразки лікарських засобів для лабораторної перевірки їх якості. Вартість відібраних зразків та проведення контролю їх якості включається до виробничих витрат суб'єктів, у яких ці зразки відібрано. Порядок відбору зразків лікарських засобів визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Порядку відбору зразків лікарських засобів для державного контролю їх якості затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2003 р. N 610 зразки лікарських засобів можуть братися у суб'єктів господарської діяльності незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, які зобов'язані створити для цього належні умови в місцях їх виробництва (виготовлення), зберігання, транспортування, реалізації (торгівлі) та медичного застосування.
Відповідно до п.4.2 Інструкції про порядок контролю якості лікарських засобів, затвердженої Наказом Міністерства охорони здоров'я України 30.10.2001 N 436 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2002 р. за N 107/6395, лікарські засоби, що пройшли вхідний контроль уповноваженими особами і перебувають у процесі зберігання та торгівлі, підлягають вибірковому відбору інспектором, що проводить перевірку, для виконання лабораторного аналізу, який здійснюється: за планами інспектувань; за окремими завданнями Державної інспекції чи територіальних інспекцій; на підставі звернень місцевих органів державної влади, органів самоврядування або правоохоронних органів щодо проведення перевірки; за скаргами споживачів про якість лікарських засобів.
Згідно п. 4 ст. 15 Закону № 123/96 вартість по відбору зразків та проведення контролю їх якості включається до виробничих витрат суб'єктів господарської діяльності, у яких зразки відібрані. Підставою для оплати витрат на лабораторне дослідження з боку суб'єкта господарської діяльності, є акт відбору зразків лікарських засобів (п. 7 Порядку відбору зразків лікарських засобів для державного контролю їх якості), а відповідно до ст. 11 ЦК України зобов'язання можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. Порядок визначення вартості здійснення контролю якості лікарських засобів встановлюється МОЗ. Так, відповідно до пункту 7 даного Порядку наказом Міністерства охорони здоровя України від 24.11.2003р. №543 затверджено Порядок визначення вартості здійснення контролю якості лікарських засобів державними інспекціями з контролю якості лікарських засобів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, згідно п.4.1 і 4.2 якого за наслідками здійсненого державного контролю якості лікарських засобів територіальна інспекція виставляє рахунок. Оплаті суб'єктом господарської діяльності підлягає вартість здійснення державного контролю якості лікарських засобів (включаючи роботи з відбору та доставки зразків лікарських засобів, лабораторного аналізу, складання висновку щодо якості лікарських засобів та видачу суб'єктам господарської діяльності розпоряджень /приписів/тощо). Відповідно до п.1.7 Інструкції про порядок контролю якості лікарських засобів під час оптової та роздрібної торгівлі, висновок щодо якості це документ з інформацією про перевірений зразок лікарського засобу за результатами лабораторного дослідження та висновком щодо відповідності вимогам чинної в Україні АНД, який виданий лабораторією з аналізу якості лікарських засобів, підпорядкованою або уповноваженою інспекцією. На підставі викладеного, висновки лабораторії є кінцевим результатом проведених лабораторних досліджень відібраних зразків.
Лабораторією позивача були проведені дослідження зразків за розцінками, вказаними в Переліку видів робіт та їх вартості при здійсненні контролю якості лікарських засобів в Херсонської області, затвердженому начальником інспекції 15 серпня 2005 p. та 01 червня 2007 року.
Відповідно до положень ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Виконання субєктом підприємницької діяльності обовязку щодо оплати вартості здійсненого державного контролю якості лікарських засобів не ставиться у залежність від того, чи було виявлено у процесі перевірки порушення щодо придбання, зберігання та реалізації лікарських засобів.
Клопотання відповідача про припинення провадження у справі на підставі непідсудності даного спору господарському суду в зв'язку з тим що спір є публічно-правовим і повинен розглядатися в порядку адміністративного судочинства є необґрунтованим і таким, яке задоволенню не підлягає, оскільки в даному випадку предмет визначення компетенції даного спору залежить не від складу сторін, а від предмета спору, суттю якого є цивільно-правові відносини сторін, спрямовані на здійснення обов'язкових послуг та їх оплату, а не публічно-правові відносини, предметом яких є владні управлінські функції. Даної позиції притримується і Вищий господарський суд України, яким, наразі, подібні за складом сторін та предметом спори вирішуються за нормами ГПК України.
З огляду на викладене, позов, з врахуванням зменшення позовних вимог, підлягає задоволенню.
Оскільки спір доведений до суду з вини відповідача, з останнього на користь позивача стягуються витрати по сплаті держмита в сумі 102 грн. 00 коп. та 118 грн. вартості послуг з інформаційно-технічного забезпечення судового процесу (судові витрати).
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Керуючись ст.22, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Зменшити розмір позовних вимог до 2170 грн. 68 коп.
2. Позов задовольнити.
Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) на користь Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів у Херсонській області (м. Херсон, вул. Червонофлотська, буд. 24, код ЄДРПОУ 24957464) 2170 грн. 68 коп. боргу, 102 грн. витрат по сплаті держмита та 118 грн. вартості послуг з інформаційно-технічного забезпечення судового процесу.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, який надається сторонам по справі для підготування апеляційної скарги на рішення суду, а у разі, якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення.
Суддя В.В. Хом'якова
Рішення складено у повному обсязі
та підписано 25 грудня 2008 року.