
Справа № 2240/2506/18
РІШЕННЯ
іменем України
09 жовтня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницького обласного військового комісаріату про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Хмельницького обласного військового комісаріату, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Хмельницького обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій в частині скасування ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій, оформлене протоколом від 13.09.2017 №7.
Ухвалою від 30.07.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд залишив без руху позовну заяву ОСОБА_1.
Ухвалою від 07.08.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначила, що рішенням, оформленим протоколом від 13.09.2017 №7, Комісія Хмельницького обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій на виконання розпорядження від 29.08.2017 №501/5/4/568 скасувала рішення про надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій. Вказала, що відповідач скасував рішення про надання статусу учасника бойових дій з підстав, не передбачених Положенням про Комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 07.05.2015 №200 (далі - Положенням №200). Тому, просить визнати протиправним та скасувати вказане рішенням Комісії Хмельницького обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що відповідно до довідки Міністерства інфраструктури України від 17.11.2015 №10966 підставою для видачі позивачу посвідчення учасника бойових дій слугував протокол Комісії Міністерства інфраструктури України з питань розгляду матеріалів про визначення статусу учасників бойових дій від 11.11.2015 №91. Рішенням, оформленим протоколом від 13.09.2017 №7, Комісія Хмельницького обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій скасувала рішення про надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій, у зв'язку з тим, що статус учасника бойових дій позивачу встановлений Комісією Міністерства інфраструктури України з питань розгляду матеріалів про визначення статусу учасників бойових дій, що суперечить вимогам пункту 9 Положення №200. Тому, підстав для скасування цього рішення немає.
У відповіді на відзив позивач зазначила, що Хмельницький обласний військовий комісаріат, як орган Міністерства оборони України, правомірно прийняв рішення про надання статусу учасника бойових дій та видав посвідчення учасника бойових дій.
Дослідивши докази, суд вважає, що позов необхідно задовольнити з таких підстав.
Позивач - ОСОБА_1 в період листопада - грудня 1973 року працювала в Єгипті і забезпечувала бойову діяльність флоту, що підтверджується довідкою Міністерства інфраструктури України від 17.11.2015 №10966.
Рішенням, оформленим протоколом від 08.12.2015 №15, Комісія Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій надала позивачу статус учасника бойових дій та видала відповідне посвідчення від 15.12.2015 серії АБ №149655.
Департамент кадрової політики Міністерства оборони України у період з 20.07.2017 по 08.08.2017 провів перевірку щодо правомірності надання статусу учасника бойових дій рішеннями комісій з питань розгляду матеріалів, пов'язаних із визначенням статусу учасника бойових дій, в результаті якої дійшов до висновку про те, що позивачу безпідставно наданий статус учасника бойових дій представниками інших міністерств та відомств за їх довідками про безпосередню участь громадян у бойових діях, забезпеченні бойової діяльності військ (флоту) у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 13.01.1995 №16 (лист від 23.08.2017 №226/7519), що суперечить пункту 9 Положення №200.
Розпорядженням від 29.08.2017 №501/5/4/568 начальник штабу - перший заступник командира військової частини А0796 зобов'язав військових комісарів обласних військових комісаріатів прийняти до керівництва результати перевірки від 23.08.2017 №226/7519 та до 20.09.2017 усунути порушення законодавства в роботі комісій з питань розгляду матеріалів, пов'язаних із визначенням статусу учасника бойових дій.
Рішенням, оформленим протоколом від 13.09.2017 №7, Комісія Хмельницького обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій на виконання розпорядження від 29.08.2017 №501/5/4/568 скасувала рішення про надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій, як таке, що суперечить вимогам пункту 9 Положення №200, при цьому пославшись на пункту 19 статті 6 закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-XII (далі - Закон №3551-ХІІ) та пункту 2 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищають незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413.
Листом від 20.06.2018 №14/1492 Хмельницький обласний військовий комісаріат повідомив позивача про те, що рішенням, оформленим протоколом від 13.09.2017 №7, Комісія скасувала рішення про надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій, у зв'язку з встановленням Департаментом кадрової політики Міністерства оборони України факту надання їй статусу учасника бойових дій представниками інших міністерств та відомств, що суперечить вимогам пункту 9 Положенням №200.
Рішення, оформлене протоколом від 13.09.2017 №7, позивач оскаржила до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначає Закон №3551-ХІІ.
За змістом статті 5 Закону №3551-ХІІ (в редакції чинній на момент надання позивачу статусу учасника бойових дій) учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Відповідно до пункту 2 статті 6 Закону №3551-ХІІ учасниками бойових дій визнаються учасники бойових дій на території інших країн - військовослужбовці Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього СРСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього СРСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів).
Перелік держав, зазначених у цьому пункті, періоди бойових дій у них та категорії працівників визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з Переліком держав і періодів бойових дій на їх території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1994 №63, в Єгипті (Об'єднаній Арабській Республіці) у період жовтень 1973 року - березень 1974 року велись бойові дії.
Постановою від 13.01.1995 №16 "Про застосування пункту 2 статті 6 закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" Кабінет Міністрів України затвердив Положення про Комісію з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій.
Цим Положення передбачено, що Комісія з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій створюється у міністерстві та відомстві для розгляду заяв громадян, які працювали на підприємствах, в установах та організаціях відповідних міністерств і відомств і були направлені ними на роботу за рішенням Уряду колишнього СРСР в держави, де в цей період велися бойові дії.
До складу Комісії входять: перший заступник Міністра, керівника відомства (голова Комісії), представники кадрових, юридичних та фінансових служб. У разі потреби до складу Комісії включаються керівники інших структурних підрозділів міністерства, відомства.
Персональний склад Комісії затверджується наказом Міністра, керівника відомства.
Комісія зобов'язана: приймати до розгляду заяви громадян про визнання їх учасниками бойових дій відповідно до закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; реєструвати заяви у спеціальній книзі обліку; інформувати заявника про прийняття заяви до розгляду і дату засідання Комісії. Якщо виникає потреба у додаткових документах, що підтверджують статус заявника, Комісія робить запит до відповідних архівних установ, про що повідомляє заявника; розглядати заяви громадян, що надійшли до Комісії, у тримісячний термін; видавати довідки за зразком згідно з додатком.
Отже, відповідно до нормативного акту, діючого на час встановлення позивачу статусу учасника бойових дій, повноваження щодо встановлення такого статусу належать Міністерству оборони України, а повноваження щодо оформлення документів щодо участі громадян у бойових діях належать тим міністерствам та відомствам, які відрядили громадян на роботу за рішенням Уряду колишнього СРСР в держави, де в цей період велися бойові дії.
Відповідно до довідки Міністерства інфраструктури України від 17.11.2015 №10966 позивач за рішенням Уряду СРСР працювала в період листопад - грудень 1973 року в Єгипті і забезпечувала бойову діяльність військ (флоту).
Рішенням, оформленим протоколом від 08.12.2015 №15, на підстав цієї довідки комісія Хмельницького обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій надала позивачу статус учасника бойових дій.
За змістом пункту 20 Положення №200 комісія позбавляє особу статусу учасника бойових дій у разі: наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення особою умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину в період участі в антитерористичній операції; виявлення факту підроблення документів про участь в антитерористичній операції, у забезпеченні її проведення або надання недостовірних даних про особу; подання особою заяви про позбавлення її статусу учасника бойових дій.
Зазначений перелік підстав для позбавлення особи статусу учасника бойових дій є вичерпним.
Однак, підставою для позбавлення позивача статусу учасника бойових дій слугував факт надання статусу учасника бойових дій представниками Міністерства інфраструктури України, встановлений Департаментом кадрової політики Міністерства оборони України під час здійснення перевірки щодо правомірності надання статусу учасника бойових дій рішеннями комісій з питань розгляду матеріалів, пов'язаних із визначенням статусу учасника бойових дій.
Відповідач не надав суду доказів того, що подані позивачем документи на момент надання їй статусу учасника бойових дій не відповідали вимогам Закону №3551-ХІІ та Положення №200.
Європейський суд з прав людини у справі van Duyn v Home Office зазначив, що принцип правової визначеності означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатись на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться в законодавчому акті, якій загалом не має автоматичної прямої дії.
На державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок ("Лелас проти Хорватії", "Тошкуце та інші проти Румунії") і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах ("Онер'їлдіз проти Туреччини", "Беєлер проти Італії").
Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків ("Лелас проти Хорватії").
Отже, з урахуванням практики Європейського суду з прав людини державний орган, який прийняв рішення про надання громадянину певного статусу на підставі діючого законодавства не може скасувати своє рішення у зв'язку з зміною відповідних положень нормативно-правового акту.
Відповідач позбавив позивача статусу учасника бойових дій з підстав, не передбачених Законом №3551-ХІІ та Положенням №200, порушивши при цьому принцип правової визначеності.
Суд вважає необґрунтованим доводи відповідача про те, що Міністерство інфраструктури України надало позивачу статус учасника бойових дій, оскільки довідка від 17.11.2015 №10966 не є рішенням про надання статусу учасника бойових дій, а є документом, який підтверджує роботу позивача у період введення бойових дій в Єгипті.
Рішенням, оформленим протоколом від 08.12.2015 №15, Хмельницький обласний військовий комісаріат, як орган Міністерства оборони України, на підставі цієї довідки самостійно надав позивачу статус учасника бойових дій.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В процесі судового розгляду спору відповідач не довів правомірність рішення Комісії Хмельницького обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій в частині скасування ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій, оформлене протоколом від 13.09.2017 №7, тому суд вважає за необхідне визнати його в цій частині протиправним та скасувати.
Тому, адміністративний позов необхідно задовольнити.
У зв'язку із задоволенням позовних вимог у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Хмельницького обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій в частині скасування ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій, оформлене протоколом від 13.09.2017 №7.
Стягнути на користь ОСОБА_1 704,80 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Хмельницького обласного військового комісаріату.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його підписання.
Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, Хмельницький, Хмельницька область, 29001 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Хмельницький обласний військовий комісаріат (вул. Героїв Майдану, 64, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 08202826)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук