
Справа № 2240/2796/18
РІШЕННЯ
іменем України
09 жовтня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якому просить суд:
1. Визнати протиправними та скасувати відмови Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, викладені у листі від 10.04.2018 №А-4202/0-3386/0/95-18 та від 04.05.2018 №А-5629/0-3905/0/95-18, якими позивачу відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, орієнтовною площею 1,9 га, з метою подальшої передачі безкоштовно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту с. Вовча Гора Чорноострівської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області.
2. Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області надати ОСОБА_1 дозвіл на виготовлення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, орієнтовною площею 1,9 га, з метою подальшої передачі безкоштовно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту с. Вовча Гора Чорноострівської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області.
Позивач підставою позову зазначає порушення відповідачем вимог ст. 122 Земельного кодексу України.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що 12.03.2018 та 23.04.2018 зверталася до відповідача із заявами в яких просила надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, орієнтовною площею 1,9 га, з метою подальшої передачі безкоштовно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту с. Вовча Гора Чорноострівської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області.
Позивачка стверджує, що листами Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 10.04.2018 №А-4202/0-3386/0/95-18 та від 04.05.2018 №А-5629/0-3905/0/95-18 позивачці відмовлено в задоволенні її заяв.
Позивачка вважає вищевказані відмови в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, орієнтовною площею 1,9 га, з метою подальшої передачі безкоштовно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту с. Вовча Гора Чорноострівської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області протиправними та такими, що порушують її законні права та інтереси.
Від представника відповідача 17.09.2018 надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача просить в задоволенні позовних вимог Атаманчук Л.Г. відмовити в повному обсязі. Відповідач зазначає, що за результатами звернення позивачки складено відповіді від 10.04.2018 №А-4202/0-3386/0/95-18 та від 04.05.2018 №А-5629/0-3905/0/95-18, у яких зазначено, що згідно укладених меморандумів про співпрацю при здійсненні заходів щодо передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності в комунальну власність об'єднаних територіальних громад між Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області та об'єднаними територіальними громадами від 08.02.2018, на території Хмельницького району проводяться роботи по інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності з метою їх передачі в комунальну власність об'єднаних територіальних громад з визначеними в державному земельному кадастрі кадастровими номерами.
Від позивачки надійшла відповідь на відзив, у якій із запереченнями відповідача позивачка не погоджується, наполягає на своїх позовних вимогах та просить позов задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.09.2018 відкрито провадження по адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження.
Справа розглянута справи за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін.
Судом встановлено такі обставини у справі.
ОСОБА_1 12.03.2018 та 23.04.2018 зверталася до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області з заявами в яких просила надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, орієнтовною площею 1,9 га, з метою подальшої передачі безкоштовно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту с. Вовча Гора Чорноострівської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області.
Листами Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 10.04.2018 №А-4202/0-3386/0/95-18 та від 04.05.2018 №А-5629/0-3905/0/95-18 позивачку повідомлено, що згідно укладених меморандумів про співпрацю при здійсненні заходів щодо передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності в комунальну власність об'єднаних територіальних громад між Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області та об'єднаними територіальними громадами від 08.02.2018, на території Хмельницького району проводяться роботи по інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності з метою їх передачі в комунальну власність об'єднаних територіальних громад з визначеними в державному земельному кадастрі кадастровими номерами.
У вказаних листах зазначено, що метою цього Меморандуму є визначення основних вимог та підходів, що застосовуватимуться при здійсненні заходів щодо передачі у комунальну власність об'єднаної територіальної громади земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, що розглядаються на засіданнях відповідних об'єднаних територіальних громад з прийняттям рішення згідно зі статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", про передачу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність територіальної громади.
Також, вищевказаними листами Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області позивачці рекомендовано після проведення передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності в комунальну власність та реєстрації права комунальної власності об'єднаних територіальних громад, звернутися з відповідним клопотанням до органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених ст. 122 Земельного кодексу України.
Не погодившись з даними листами позивачка звернулась до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 14 Конституції України, земля визнана основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ст. 22 ЗК України, землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.
До земель сільськогосподарського призначення належать: сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо). Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Згідно з п. "а" ч. 3 ст. 22 ЗК України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Пунктом "в" ч. 3 ст. 116 ЗК України встановлено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Частинами 1-3 ст. 116 ЗК України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених вказаним Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених вказаним Кодексом.
Пунктом "б" ч. 1 ст. 121 ЗК України визначено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства із земель державної або комунальної власності в розмірі не більше 2,00 га.
За змістом ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 вказаного Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 вказаного Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені зазначеною статтею.
Частиною 7 ст. 118 ЗК України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 вказаного Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Положенням про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 № 333, чітко визначені порядок і форма прийняття відповідних рішень.
Згідно з п. 8 цього ж Положення Головне управління у межах своїх повноважень видає накази організаційно-розпорядчого характеру.
Разом з тим, за результатами розгляду клопотання позивачу, всупереч наведеним нормам, направлено лише лист без прийняття будь-якого рішення.
Оскільки протиправна бездіяльність відповідача полягає у неприйнятті ним жодного з тих рішень, які передбачені у частині 6 статті 118 ЗК України, у визначений законом строк, належним способом захисту прав позивача є зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області прийняти відповідне рішення, тобто рішення про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, або про відмову у його наданні.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до частини 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Оскільки судом встановлено неправомірні дії відповідача, суд вважає за необхідне стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області судові витрати повністю.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати відмови Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, викладені у листах від 10.04.2018 №А-4202/0-3386/0/95-18 та від 04.05.2018 №А-5629/0-3905/0/95-18, якими ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, орієнтовною площею 1,9 га, з метою подальшої передачі безкоштовно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту с. Вовча Гора Чорноострівської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, орієнтовною площею 1,9 га, з метою подальшої передачі безкоштовно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту с. Вовча Гора Чорноострівської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 704 (сімсот чотири) грн 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його підписання.
Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 29001 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39767479)
Головуючий суддя О.О. Михайлов