
Справа № 175/3667/18
Провадження № 1-кп/175/225/18
Ухвала
Іменем України
08 жовтня 2018 року
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді - Бровченка В.В.,
при секретарі Мельнику Д.П.,
за участю сторін: прокурора Сакоренка І.О.,
захисника Паська А.О.,
обвинуваченої ОСОБА_2,
представника потерпілого ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні у смт. Слобожанське обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 42018040000001141 відносно
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка народилася у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, громадянки України, з вищою освітою, заміжньої, маючої на утриманні двох неповнолітніх дітей, працюючої керівником ТОВ «АРТ ЛЕНД», проживаючої за місцем реєстрації АДРЕСА_1,
обвинуваченої у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.2 ст.367 КК України,
встановив:
Згідно з обвинувальним актом від 17 вересня 2018 року, ОСОБА_2 обвинувачується у тому, що відповідно до даних Реєстру юридичних осіб Міністерства юстиції України, вона з 08 серпня 2007 року по теперішній час займає посаду керівника (згідно зі статутом) Товариства з обмеженою відповідальністю «АРТ ЛЕНД» (далі ТОВ «АРТ ЛЕНД» або Товариство).
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень і у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 15 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» передбачає, що до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі охорони земель належать: забезпечення реалізації державної політики щодо використання та охорони земель; участь у розробленні та забезпеченні виконання загальнодержавних і регіональних (республіканських) програм у галузі використання та охорони земель; економічне стимулювання раціонального використання та охорони земель відповідно до закону; установлення обмежень (обтяжень) у використанні, тимчасова заборона (зупинення) чи припинення використання земельної ділянки громадянами та юридичними особами в разі порушення ними вимог законодавства в галузі охорони земель.
За приписом ст.21 цього Закону місцева державна адміністрація в галузі використання та охорони земель, природних ресурсів і охорони довкілля розробляє та забезпечує виконання у встановленому порядку програм раціонального використання земель, лісів, підвищення родючості ґрунтів, що перебувають у державній власності; розпоряджається землями державної власності відповідно до закону; вживає заходів до відшкодування шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону довкілля підприємствами, установами, організаціями і громадянами, тощо.
У статті 41 цього ж Закону зазначено, що голови місцевих адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до пункту ґ частини 1 статті 91 Земельного кодексу України власники земельних ділянок зобов'язані підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі.
У статті 172 ЗК України вказано, що консервації підлягають деградовані і малопродуктивні землі, господарське використання яких є екологічно небезпечним та економічно неефективним. Консервації підлягають також техногенно-забруднені земельні ділянки, на яких неможливо одержати екологічно чисту продукцію, а перебування людей на цих земельних ділянках є небезпечним для їх здоров'я. Консервація земель здійснюється шляхом припинення їх господарського використання на визначений термін та залуження або заліснення. Консервація земель здійснюється за рішеннями органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування на підставі договорів з власниками земельних ділянок.
Так, на підставі державних актів на право власності на земельні ділянки, ТОВ «АРТ ЛЕНД» (ідентифікаційний код юридичної особи 35340498) з 2008 року належать 23 земельні ділянки загальною площею 45,3922 га «для ведення підсобного сільськогосподарського господарства (рілля)» на території Підгородненської міської ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області.
У зв'язку з виробничою необхідністю у ТОВ «АРТ ЛЕНД» виникла необхідність у зміні цільового призначення зазначених земельних ділянок та використання їх у комерційних цілях з іншим цільовим призначенням.
При цьому, керівник Товариства ОСОБА_2 мала знати, що відповідно до ст.21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцева державна адміністрація розпоряджається землями державної власності відповідно до закону та що відповідно до п.п.8-10 Порядку зміни цільового призначення земельних ділянок, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 502 від 11 квітня 2002 року, зміна цільового призначення земельних ділянок - ріллі для інших потреб, ніж для сільськогосподарських, ведення лісового і водного господарства, будівництва об'єктів, призначених для обслуговування членів територіальних громад району відбувається за рішенням Кабінету Міністрів України.
Для задоволення потреб щодо використання земельних ділянок у комерційних цілях ОСОБА_2 звернулось до Дніпропетровської обласної державної адміністрації з проханням зміни цільового призначення 23 земельних ділянок загальною площею 45,3922 га «для ведення підсобного сільськогосподарського господарства» з «ріллі» на інші цілі, пов'язані з комерційною діяльністю.
У зв'язку з цим, приблизно на початку липня 2011 року у встановленої особи, матеріали відносно якої виділені в окреме провадження (далі встановлена особа), виник злочинний умисел, направлений на зміну цільового призначення земельних ділянок, що перебували у власності ТОВ «АРТ ЛЕНД», з «ріллі» на «інші комерційні потреби» та отримання неправомірної вигоди цією юридичною особою у вигляді несплати втрат сільськогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських угідь.
Для реалізації свого злочинного умислу, розуміючи неможливість практичної реалізації своїх протиправних дій самотужки, а також задля створення уявної правомірності вчинення своїх злочинних дій, маскуючи їх під виглядом легітимної діяльності у вигляді взаємодії Дніпропетровської обласної державної адміністрації та Дніпропетровської районної державної адміністрації, надаючи цьому зовнішніх ознак законної діяльності, встановленою особою розроблено злочинний план, який не доведено до відома голови Дніпропетровської районної державної адміністрації, а вирішено використати свої повноваження як керівника місцевої державної адміністрації вищого рівня.
Так, реалізовуючи свій злочинний умисел, направлений на зміну цільового призначення земельних ділянок, що перебували у власності ТОВ «АРТ ЛЕНД» з «ріллі» на «інші комерційні потреби» та отримання неправомірної вигоди іншою юридичною особою, приблизно у липні 2011 року встановлена особа надала вказівку голові Дніпропетровської районної державної адміністрації ОСОБА_4 прийняти на особистому прийомі представників ТОВ «АРТ ЛЕНД» і допомогти їм вирішити питання щодо земельної ділянки, на що останній, не будучи обізнаним у протиправності намірів встановленої особи, здійснив особистий прийом представників ТОВ «АРТ ЛЕНД», в результаті чого 29 серпня 2011 року ОСОБА_2, неналежним чином виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, не надавши належним чином оцінку того, що зміна цільового призначення земельних ділянок відбувається за рішенням Кабінету Міністрів України, у невстановлений органом досудового розслідування час, перебуваючи у приміщенні Дніпропетровської районної державної адміністрації по вул. Тепличній, 5 у смт. Ювілейне Дніпропетровського району Дніпропетровської області, надала до Дніпропетровської райдержадміністрації заяви № 4449-3/9 і № 24450-3/9 від ТОВ «АРТ ЛЕНД» з питання затвердження технічної документації з землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку при об'єднанні земельних ділянок, що знаходяться у власності Товариства «для ведення підсобного сільського господарства» на території Підгородненської міської ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області, чим створила умови для подальшої незаконної зміни цільового призначення та заниження суми втрат сільськогосподарського виробництва при вилученні вказаних земель для використання у цілях, не пов'язаних із веденням сільського господарства.
Розглянувши вказані документи, голова Дніпропетровської районної державної адміністрації ОСОБА_4, не перевіривши наявність правових підстав для переведення сільськогосподарських угідь площею 26,0000 га та 19,3922 га, що знаходяться у власності ТОВ «АРТ ЛЕНД» на території Підгородненської міської ради Дніпропетровського району, з «орнопридатних угідь (ріллі)» на «пасовища», в порушення вимог ст.ст.15,21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», ст.ст.17,20,22,33 Земельного кодексу України, Постанови Кабінету Міністрів України № 677 від 26.05.2004 року, п.10 Постанови Кабінету Міністрів України № 502 від 11.04.2002 року, а також без врахування вимог Наказу Держкомзему України від 17.10.2002 № 175, який затверджує «Порядок консервації земель», 08 вересня 2011 року, знаходячись у робочий час на своєму робочому місці у приміщенні Дніпропетровської районної державної адміністрації, видав розпорядження № 2016-р та № 2017-р від 08.09.2011 року, якими незаконно змінив вид угідь земельних ділянок з «ріллі» на «пасовища», чим створив умови для подальшої незаконної зміни цільового призначення та заниження суми втрат сільськогосподарського виробництва при вилученні вказаних земель для використання у цілях, не пов'язаних із веденням сільського господарства.
У подальшому встановлена особа, достовірно знаючи про те, що вид угідь земельних ділянок загальною площею 26,0000 га та 19,3922 га, розташованих на території Підгородненської міської ради змінено з «ріллі» на «пасовища», незаконно та всупереч вимог ст.ст.15,21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», ст.ст.17,20,22,33 Земельного кодексу України, Постанови Кабінету Міністрів України № 677 від 26.05.2004 року, п.10 Постанови Кабінету Міністрів України № 502 від 11.04.2002 року, а також без врахування вимог Наказу Держкомзему України від 17.10.2002 № 175, який затверджує «Порядок консервації земель», підготувала та видала розпорядження голови обласної державної адміністрації № Р-549/0/3-12 і № Р-551/0/3-12 «Про зміну цільового призначення земельних ділянок загальною площею 26,0000 га та 19,3922 га, які перебувають у власності ТОВ «АРТ ЛЕНД», яким затвердила проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок, цільове призначення яких змінюється, змінивши цільове призначення земельних ділянок загальною площею 26,0000 га та 19,3922 га із «земель сільськогосподарського призначення (для ведення підсобного сільського господарства (пасовища)» на «землі промисловості для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (виробничо-складського комплексу)» та зобов'язала ТОВ «АРТ ЛЕНД» здійснити відшкодування втрат сільсько-господарського виробництва (пасовищ) у розмірі 1698056 грн. і 1334849 грн. При цьому, загальний розмір втрат сільськогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських угідь земельних ділянок площею 26,0000 га та 19,3922 га, складає 3032905 грн.
В свою чергу загальний розмір втрат сільськогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських угідь земельних ділянок складає 8172564 грн.
Різниця між загальним розміром втрат сільськогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських угідь земельної ділянки, яка передається у власність ТОВ «АРТ ЛЕНД» загальною площею 45,3922 га як для ріллі та між розміром втрат сільськогосподарського виробництва внаслідок зміни цільового призначення земельних ділянок, які перебувають у приватній власності ТОВ «АРТ ЛЕНД» на території Дніпропетровського району, загальною площею 45,3922 га як для пасовищ, складає 5139659 грн.
Таким чином, в результаті незаконних дій ОСОБА_2 спричинено збитки громадським інтересам у вигляді ненадходження втрат сільськогосподарського виробництва внаслідок зміни цільового призначення земельних ділянок на загальну суму 5139659 грн., що більше ніж у 250 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та відповідно до п.4 примітки до ст.364 КК України є тяжкими наслідками.
Дії ОСОБА_2, що виразились у службовій недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки громадським інтересам, органом досудового розслідування кваліфіковані за ч.2 ст.367 КК України.
02 жовтня 2018 року до канцелярії суду захисник Пасько А.О. подав письмове клопотання про звільнення ОСОБА_2 від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження у зв'язку із закінченням строків давності на підставі ч.1 ст.49 КК України.
У підготовчому судовому засіданні захисник просив клопотання задовольнити.
Обвинувачена ОСОБА_2, якій головуючим роз'яснені правові наслідки застосування ст.49 КК України, підтримала клопотання свого захисника.
Прокурор не заперечував проти задоволення клопотання.
Представник потерпілого покладалася на розсуд суду.
Вивчивши обвинувальний акт і обсудивши клопотання у нарадчій кімнаті, суд приходить до наступного.
У відповідності з п.2 ч.3 ст.314 КПК України у підготовчому судовому засіданні суд має право прийняти рішення про закриття провадження у випадку встановлення підстав, передбачених пунктами 4-8, 10 частини першої або частиною другою статті 284 КПК України.
Згідно з п.1 ч.2 ст.284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
За приписом частини 4 статті 286 КПК України якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Згідно з положенням п.3 ч.1 ст.49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності за вчинення злочину середньої тяжкості, якщо з дня вчинення нею злочину і до дня набрання вироком законної сили минуло п'ять років.
Відповідно до ч.3 ст.12 КК України злочином середньої тяжкості є злочин, за який передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше п'яти років.
Виходячи з того, що з дня вчинення ОСОБА_2 інкримінованого їй кримінального правопорушення, яке відповідно до ч.3 ст.12 КК України віднесене до категорії злочинів середньої тяжкості, минуло понад п'ять років, клопотання захисника підлягає задоволенню з підстав, передбачених п.3 ч.1 ст.49 КК України, оскільки за приписом вказаної статті кримінального закону і п.1 ч.2 ст.284 КПК України звільнення особи від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності є
обов'язковим видом звільнення.
Відповідно до обвинувального акту, цивільний позов не заявлявся, оскільки заявлений прокурором у іншому кримінальному провадженні.
Згідно Реєстру матеріалів досудового розслідування, під час досудового слідства ОСОБА_2 запобіжний захід не обирався, речові докази у кримінальному провадженні відсутні.
Витрати на залучення експерта стороною обвинувачення не заявлялися.
Керуючись ст.ст.12, 49 КК України, ст.ст.284, 286, 314 КПК України, суд -
ухвалив:
Клопотання захисника Паська Артема Олеговича - задовольнити.
На підставі п.3 ч.1 ст.49 КК України обвинувачену ОСОБА_2 звільнити від кримінальної відповідальності за злочин, передбачений ч.2 ст.367 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності, закривши відносно неї кримінальне провадження № 42018040000001141.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 7 днів з дня її оголошення.
Суддя В.В. Бровченко