Рішення № 76963917, 11.09.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.09.2018
Номер справи
552/4204/18
Номер документу
76963917
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 вересня 2018 року м. ПолтаваСправа № 552/4204/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Головка А.Б.,

за участю:

секретаря судового засідання - Безеги А.А.,

представника відповідача - Мартиненко А.П.,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради про зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

23 липня 2018 року ОСОБА_2 звернувся до Київського районного суду м. Полтави з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради про призначення субсидії з дати подачі заяви.

Ухвалою Київського районного суду м. Полтави від 24.07.2018 позовну заяву передано до Полтавського окружного адміністративного суду для розгляду (предметна юрисдикція).

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15.08.2018 адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради про зобов'язання вчинити певні дії прийнято до провадження та відкрито провадження в адміністративній справі № 552/4204/18, розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження.

В обґрунтування своїх вимог посилався на те, що оскільки у квітні 2018 року отримав пенсію по інвалідності на санаторно-курортне лікування, то відповідно до абз. 2-4 п. 6 Положення про порядок призначення житлових субсидій він має право на призначення житлової субсидії.

Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову, просив відмовити в його задоволенні.

24.09.2018 відповідач надав відзив на позов, у якому просив відмовити у задоволенні позову, посилався на те, що житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами другим-четвертим підпункту 6 Положення про порядок призначення житлових субсидій, призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду: отримували хоча б один із таких видів доходів як пенсію, допомогу особам з інвалідністю. Проте, на цих підставах субсидія призначається якщо в домогосподарстві не має обставин, які прописані в п. 6 вказаного Положення.

Заслухавши пояснення представника відповідача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

20.06.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою від 20.06.2018 № 2077 про призначення житлової субсидії, у якій просив призначити житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг/ а.с. 49/.

Згідно з витягом з протоколу комісії з питань призначення та припинення житлових субсидій та інших соціальних виплат від 27.06.2018 № 15 Комісія вирішила відмовити у призначенні субсидії як виняток особі, коли будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства має у володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації з дати випуску якого минуло менше п'яти років ОСОБА_2, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 /а.с. 42/.

Позивач не погодився із відмовою у призначенні субсидії, у зв'язку із чим звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд дійшов таких висновків.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 року № 329 були внесені зміни до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затверджене постановою КМУ від 21 жовтня 1995 р. № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».

Це Положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій: щомісячної житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, а саме: житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком; комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами; щомісячної житлової субсидії на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об'єднання), а саме: витрат на утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт; обслуговування внутрішньо-будинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, відповідно до яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів; витрат на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік.

В пункті 1 Положення прописано, що житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам-мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком

Пунктом 6 Положення передбачено перелік умов, за наявності яких, житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період).

Так підпунктом 4 пункту 6 Положення визначено, що житлова субсидія не призначається якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 5 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень.

У зв'язку із змінами до Положення гр. ОСОБА_2 20.06.2018 подав заяву до Управління про призначення житлової субсидії, де в декларації вказав, що його дружина (якає членом його родини) 24.04.2018 придбала транспортний засіб марки: НYUNDAI-ACCENT 2018 року за 329000,00 грн.

Договором купівлі-продажу від 23.04.2018 № ХЦ-00290 підтверджується придбання ОСОБА_3 вказаного автомобіля /а.с. 6-7/

Пунктом 7 Положення передбачено, що за наявності умов, зазначених у п. 6 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії виходячи з конкретних обставин, що склалися, крім випадку, зазначеного у підпункті 1 пункту б цього Положення.

Основним завданням комісії є: вивчення документів та прийняття рішень щодо призначення (відмови у призначенні) житлової субсидії, припинення раніше призначеної житлової субсидії. Рішення про призначення ( відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

На виконання Положення виконавчим комітетом Київської районної в м. Полтаві ради, рішенням від 22.05.2018 створена комісія з розгляду заяв громадян щодо питань житлових субсидій та інших соціальних виплат /а.с. 40-41/.

Згідно Положення обов'язком комісії є розгляд, повне і об'єктивне знання обставин кожної справи і виконання прийнятого рішення.

На підставі акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї № 686 /а.с. 43/ позивача рішенням комісії відмовлено гр. ОСОБА_2 у призначенні житлової субсидії, з наступних підстав: заявник наголошував, що до призначення житлової субсидії він був власником автомобіля Рено-Логан, 2010 р.в. та 22.05.2018 продав автомобіль і ці кошти були направлені на придбання нового автотранспорту. Його дружина гр. ОСОБА_3 придбала автомобіль НYUNDAI: АССЕNТ 23.04.2018, тобто кошти від продажу авто у травні не могли бути. Також, під час обстеження матеріально-побутових умов проживання сім'ї було з'ясовано, що сім'я має у власності два житлових приміщення ( ці дані надані самим Позивачем під час складання акту: розділ V - відомості про майно, що перебуває у власності, володінні чи користуванні сім'ї), що ставить під сумнів складне матеріальне становище Позивача. Адже приймаючи рішення комісія враховує матеріальний стан родини, аргументи для призначення житлової субсидії як виняток, скрутний стан сім'ї, відсутність суттєвих покупок, що свідчать про низьку платоспроможність родини.

В своїх позовних вимогах гр. ОСОБА_2 наголошує, що житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами другим-четвертим цього підпункту, призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду: отримували хоча б один із таких видів доходів як пенсію, допомогу особам з інвалідністю». На цих підставах субсидія призначається якщо в домогосподарстві не має обставин, які прописані в п. 6 Положення про порядок призначення житлових субсидій.

Дослідивши і оцінивши докази, які надав Позивач комісія не знайшла підстав для призначення житлової субсидії як виняток.

Отже, Комісія прийняла обґрунтоване рішення відповідно до вимог чинного законодавства.

Відповідно ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тобто, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок (тягар) доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати докази, що свідчать про правомірність його дій, законність прийнятих рішень.

Таким чином, оскільки належними та допустимими доказами відповідач, як суб'єкт владних повноважень на якого покладено обов'язок щодо доказування, довів правомірність власних дій, суд дійшов висновку щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 36034, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради (вул. Халтуріна, 13, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 03195240) про зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 17 вересня 2018 року.

Суддя А.Б. Головко