Рішення № 76963381, 05.10.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.10.2018
Номер справи
0940/1575/18
Номер документу
76963381
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" жовтня 2018 р. справа № 0940/1575/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Остап?юка С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

31.08.2018 ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправними дій щодо відмови у призначенні пенсії та зобов'язання вчинити певні дії.

05.09.2018 ухвалою суду відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені).

Заявлені позовні вимоги мотивовані тим, що позивачу відновлено виплату пенсії за віком, однак без компенсації за більш пізній період виходу на пенсію. Вважає такі дії неправомірними, просить зобов'язати відповідача перерахувати та виплачувати пенсію з врахуванням статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за більш пізній вихід на пенсію з підвищенням пенсії на 17,5 %, з 11.05.2018 та та відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої зарплати працівників, зайнятих в галузях економіки України за три останні роки, що передуються року звернення із заявою про призначення пенсії за віком в розмірі 5 377, 90 гривень, з 11.05.2018, та забезпечити її виплату та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.

Відповідач направив відзив на позовну заяву, в якому позовних вимог не визнав, просив в задоволенні позову відмовити на тій підставі, що позивачу з 26.12.2014 призначено дострокову пенсію за віком відповідно до Закону України «Про заходи законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи». Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких актів України щодо підвищення пенсії» з 01.10.2017 підлягають перерахунку раніше призначені пенсії із використанням показника середньої заробітної плати на рівні 3 761, 40 гривень (середній розмір заробітної плати за 2014 - 2016 роки), у зв'язку з цим позивачу проведено осучаснення заробітної плати з 01.10.2017. Відсоток, на який було зменшено розмір пенсії позивача, було переглянуто з врахуванням відповідної кількості повних місяців страхового стажу, передбаченого Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Право на підвищення розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 28 вказаного Закону (за вихід на пенсію в більш пізній період) позивач втратила, оскільки їй призначена дострокова пенсія. Щодо застосування нової середньої зарплати за три попередні роки застосовуються під час переведення лише з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, і за наявності в особи 24 місяців страхового стажу.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.

ОСОБА_1 скористалась правом дострокового виходу на пенсію за віком, передбаченого Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», якій з 26.12.2014 відповідно до цього Закону призначено пенсію за віком, розмір пенсії становив 2 698, 22 гривень, а саме: 2 780, 88 гривень - основний розмір пенсії за віком; 47, 45 гривень - доплата за понаднормовий стаж роботи (5 років); 449, 70 гривень - підвищення пенсіонеру, що проживає в гірських населених пунктах; 579, 81 гривень - зменшення за достроковий вихід на пенсію (20.5).

У звязку із прийняттям позивача, 02.03.2015, на роботу на посаду головного бухгалтера централізованої бухгалтерії відділу освіти Надвірнянської районної державної адміністрації, відповідач припинив виплату позивачу пенсії за віком.

На підставі заяви від 11.05.2018 відповідач відновив виплату пенсії позивачу, розмір якої становив 4 055, 71 гривень, а саме: 3 323, 83 гривень - основний розмір пенсії за віком; 107, 40 гривень - доплата за понаднормовий стаж роботи (10 років); 675, 92 гривень - підвищення пенсіонеру, що проживає в гірських населених пунктах; 51, 47 гривень - зменшення за достроковий вихід на пенсію (20.5).

20.07.2018 позивач, у зв'язку з призначенням їй пенсії за віком без компенсації за більш пізній період виходу на пенсію та застосуванням середньої заробітної плати по народному господарству в розмірі 3 764, 40 гривень, звернулася до відповідача із заявою про призначення їй пенсії з 11.05.2018 з компенсацією за більш пізній період виходу на пенсію з врахуванням статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та застосувати показник середньої заробітної плати працівників зайнятих в галузях економіки за три останні роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії за віком в розмірі 5 377, 90 гривень.

Листом відповідача за №268/Я-15 від 30.07.2018 повідомлено позивача про те, що відсоток, на який було зменшено розмір пенсії, було переглянуто з урахуванням відповідної кількості повних місяців страхового стажу, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Також, вказаним листом позивача повідомлено, що право на підвищення розміру пенсії відповідно до статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (за вихід на пенсію в більш пізній період) позивач втратила, оскільки їй була призначена дострокова пенсія. Щодо застосування нової заробітної плати повідомлено позивача, що показник середньої заробітної плати (доходу) за три попередні роки застосовується під час переведення лише з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, при призначенні її вперше, і за наявності в особи 24 місяці страхового стажу, який вона набула після призначення (попереднього перерахунку) пенсії по інвалідності незалежно від перерв у роботі.

Перерахунок пенсій відповідно до підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України за №530 від 28.05.2008 проводиться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та, яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії 3 764, 40 гривень.

Не погоджуючись з такими висновками відповідача позивач звернулася до суду із позовними вимогами про: визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії з врахуванням положень статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за більш пізній вихід на пенсію з підвищенням пенсії на 17,5 % та відмови застосувати для обчислення пенсії по віку показник середньої зарплати працівників, зайнятих в галузях економіки України за три останні роки, що передуються року звернення із заявою про призначення пенсії за віком - 5 377, 90 гривень; зобов'язати відповідача перерахувати та виплачувати пенсію з врахуванням статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за більш пізній вихід на пенсію з підвищенням пенсії на 17,5 %, з 11.05.2018 та забезпечити її виплату та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією; зобов'язати відповідача перерахувати пенсію відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої зарплати працівників, зайнятих в галузях економіки України за три останні роки, що передуються року звернення із заявою про призначення пенсії за віком в розмірі 5 377, 90 гривень, з 11.05.2018, та забезпечити її виплату та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» розділ ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» доповнено пунктом 7-2.

Відповідно до пункту 7-2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до 1 січня 2015 року право дострокового виходу на пенсію за віком мають жінки, яким виповнилося 55 років, за наявності страхового стажу не менше 30 років та за умови звільнення з роботи. У цьому випадку розмір їх пенсії, обчислений відповідно до статті 27 та з урахуванням статті 28 цього Закону, зменшується на 0,5 відсотка за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію (в редакції Закону, чинній на момент дострокового виходу позивача на пенсію).

Відповідно до пункту 7.2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу 11.05.2018) зменшення розміру пенсії за віком застосовується до досягнення віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та протягом періоду, який дорівнює кількості повних та неповних місяців дострокового виходу на пенсію після досягнення жінкою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону. Після завершення цього періоду розмір пенсії переглядається без застосування зниження пенсії з дня, наступного за днем завершення цього періоду.

У разі коли жінка, якій достроково призначено пенсію, до досягнення віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, працевлаштувалася, виплата дострокової пенсії на час роботи припиняється. У цьому випадку після досягнення віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, відсоток, на який зменшено розмір пенсії, переглядається з урахуванням кількості повних місяців страхового стажу, набутого за період роботи після дострокового виходу на пенсію.

Відсоток, на який було зменшено розмір пенсії, також може бути переглянуто з урахуванням відповідної кількості повних місяців страхового стажу, якщо особа після досягнення віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, продовжує працювати і відмовилася від отримання пенсії.

Розмір пенсії, призначений відповідно до цього пункту, не може бути меншим ніж розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений законом.

Згідно з статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років; з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років; з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років; з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років; з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років; з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року; з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років; з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - не менше 33 років; з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - не менше 34 років; починаючи з 1 січня 2028 року - не менше 35 років.

До досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 55 років - які народилися по 30 вересня 1956 року включно; 55 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня 1957 року; 56 років - які народилися з 1 квітня 1957 року по 30 вересня 1957 року; 56 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року; 57 років - які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року; 57 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року; 58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року; 58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року; 59 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року; 59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року; 60 років - які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.

Відповідно до статті 27 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії за віком визначається за формулою.

За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.

Відповідно до частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

Згідно з статтею 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особі, яка набула право на пенсію за віком відповідно до цього Закону, але після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, виявила бажання працювати і одержувати пенсію з більш пізнього віку, пенсія за віком призначається з урахуванням страхового стажу на день звернення за призначенням пенсії з підвищенням розміру пенсії за віком, обчисленого відповідно до статті 27 цього Закону, на такий відсоток: на 0,5% - за кожний повний місяць страхового стажу, починаючи з місяця, наступного за місяцем досягнення пенсійного віку у разі відстрочення виходу на пенсію на строк до 60 місяців; на 0,75% - за кожний повний місяць страхового стажу, починаючи з місяця, наступного за місяцем досягнення пенсійного віку у разі відстрочення виходу на пенсію на строк понад 60 місяців (частина 1).

При цьому підвищення розміру пенсії за неповний місяць страхового стажу не здійснюється (частина 2).

Жінкам, які народилися у період по 31 грудня 1961 року, після виходу на пенсію встановлюється підвищення розміру пенсії, обчисленого відповідно до статті 27 цього Закону, в розмірі 2,5 відсотка за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію, починаючи з 55 років до досягнення ними 60-річного віку, за умови, що до цього їм не призначалася будь-яка пенсія.

Відповідно до статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

При відстрочці часу призначення пенсії за віком пенсія з урахуванням положень статті 29 цього Закону призначається за заявою пенсіонера з дня, що настає за останнім днем місяця, в якому набуто повний місяць страхового стажу (у тому числі сумарно) для відстрочки часу виходу на пенсію, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з такого дня. (частина 1)

Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (частина 2).

Згідно з частиною 3 статті 45 даного Закону переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Враховуючи вищевикладене, суд встановив, що позивач з 26.12.2014 достроково вийшла на пенсію за віком. З досягненням віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», позивачу, за її заявою, відновлено виплату пенсії за віком з 11.05.2018, а відсоток на який їй було зменшено розмір пенсії відповідачем переглянуто з врахуванням відповідної кількості повних місяців страхового стажу, передбаченого вказаною статтею Закону.

Особа, яка набула право на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», але після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, виявила бажання працювати і одержувати пенсію з більш пізнього віку, пенсія за віком призначається з урахуванням страхового стажу на день звернення за призначенням пенсії з підвищенням розміру пенсії за віком, обчисленого відповідно до статті 27 цього Закону. Жінкам, які народилися у період по 31 грудня 1961 року, після виходу на пенсію встановлюється підвищення розміру пенсії, обчисленого відповідно до статті 27 цього Закону, в розмірі 2,5 відсотка за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію, починаючи з 55 років до досягнення ними 60-річного віку, за умови, що до цього їм не призначалася будь-яка пенсія.

Право на підвищення розміру пенсії позивач втратила з моменту призначення їй дострокової пенсії. Застосування нової середньої заробітної плати за три попередні роки застосовуються під час переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, при призначенні її вперше, та за наявності в особи 24 місяці страхового стажу, який вона набула після призначення пенсії по інвалідності незалежно від перерв у роботі.

Таким чином, суд погоджується з висновками відповідача, викладених в листі відповідача за №268/Я-15 від 30.07.208 та у відзиві на позовну заяву.

Як наслідок, заявлений позивачем позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

Оскільки, позивачу відмовлено у задоволенні позову, то судові витрати не підлягають розподілу.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (індекс 78405, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (індекс 78405, майдан Шевченка, будинок 3, місто Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 40386749) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Остап'юк С.В.