Рішення № 76963380, 08.10.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.10.2018
Номер справи
0940/1381/18
Номер документу
76963380
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" жовтня 2018 р. справа № 0940/1381/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чуприни О.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати фінансових санкцій в розмірі 20 000,00 гривень, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (надалі по тексту також - позивач, Головне управління ДФС в області) 02.08.2018 звернулося в суд з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі по тексту також - відповідач, ФОП ОСОБА_1) про стягнення заборгованості зі сплати фінансових санкцій в розмірі 20 000,00 гривень.

Позовні вимоги мотивовані тим, що в період з 13.05.2017 по 17.05.2017 та 30.11.2017 посадовими особами Головного управління ДФС в області проведено фактичну перевірку господарської одиниці магазину-кафе "ІНФОРМАЦІЯ_1", яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1 та належать суб'єкту господарської діяльності - фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1. В ході проведених в період з 13.05.2017 по 17.05.2017 та 30.11.2017 перевірок за дотриманням суб'єктом господарювання вимог чинного законодавства України у сфері виробництва та обігу підакцизних товарів, порядку здійснення розрахункових операцій наявності ліцензій, патентів та інших документів, виявлено порушення, серед яких: не проведення розрахункової операції на повну суму покупки без застосування реєстратора розрахункових операцій та невидача розрахункового документа встановленого зразка; незабезпечення відповідних сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сумі коштів зазначених в денному звіті реєстратора розрахункових операцій; роздрібна торгівля алкогольними напоями вітчизняного виробництва за цінами, нижчими від встановлених мінімально оптово-відпускних або роздрібних цін на горілку, чим порушено вимоги пунктів 1, 2, 13 частини 1 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 за №957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв". Виявлені порушення зафіксовані в актах перевірки за №386/09/07/РРОНОМЕР_1 від 17.05.2017 і №1329/09/17/РРО/НОМЕР_1 від 30.11.2017. За наслідками розгляду вказаних актів, позивачем прийнято рішення №386/09/07/РРО/НОМЕР_1 від 23.05.2017 і №0010111407 від 12.12.2017, якими застосовано до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 штрафні (фінансові) санкції в розмірі 10 000,00 гривень та 10 000,00 гривень відповідно. У встановлений термін відповідач не сплатив застосований штраф в загальному розмірі 20 000,00 гривень, у зв'язку із чим позивач просить його стягнути у судовому порядку.

Івано-Франківським окружним адміністративним судом 07.08.2018, на підставі статей 260-261 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України) відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін (а.с. 1-2).

Ухвала суду про відкриття провадження у справі від 07.08.2018 надіслана відповідачу за адресою, яка зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: АДРЕСА_2. Дана ухвала вручена позивачу 09.08.2018, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення за №76018 4594478 3, яке міститься в матеріалах справи (а.с. 25).

Відповідач не скористався правом на подання відзиву на позовну заяву у строк, встановлений пунктом 3 ухвали суду про відкриття провадження у справі від 07.08.2018.

В силу вимог частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Суд, на підставі положення частин 2, 8 статті 262 КАС України, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

У відповідності до статті 244 КАС України, суд вирішуючи питання, яку правову норму належить застосувати до спірних правовідносин та враховуючи період, в якому тривали спірні правовідносини, а також дати застосування фінансових санкцій зазначає, що до правовідносин між сторонами підлягають застосуванню норми права, які діяли в часі на момент їх виникнення.

Предмет адміністративного позову між позивачем та відповідачем був врегульований положеннями Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 за №265/95-ВР (надалі по тексту також - Закон №265/95-ВР), Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 за №481/95-ВР (надалі по тексту також - Закон №481/95-ВР), Податковим кодексом України та постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 за №957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" (надалі по тексту також - Постанова №957).

Як свідчать відомості Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 08.10.2018 (https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch) ОСОБА_1 15.09.2016 зареєстрований як фізична особа-підприємець і взятий на облік Коломийською об'єднаною Державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області як платник податків і зборів.

В період з 13.05.2017 по 17.05.2017 і 30.11.2017 посадовими особами Головного управління ДФС в області на підставі направлень на перевірку від 10.05.2017 за №№781, 782 та від 27.11.2017 за №№1933, 1934, а також на підставі наказів від 10.05.2017 за №664 та від 27.11.2017 за №1985, проведено перевірку дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства під час провадження діяльності, пов'язаної із здійсненням розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, виробництва та обігу підакцизних товарів, дотримання законодавства щодо укладання трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, господарської одиниці магазину-кафе "ІНФОРМАЦІЯ_1", що знаходиться за адресою АДРЕСА_1. Вказана господарська одиниця належать суб'єкту господарської діяльності - фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 (а.с. 28, 30, 31, 33).

При здійсненні перевірки в період з 13.05.2017 по 17.05.2017, а також 30.11.2017, посадовими особами Головного управління ДФС в області, серед іншого, виявлено порушення вимог пунктів 1, 2, 13 частини 1 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 за №957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв", а саме:

- проведення продавцями ОСОБА_2 і ОСОБА_3 розрахункової операції на суму покупки без застосування реєстратора розрахункових операцій (надалі по тексту також - РРО) та невидача розрахункового документа встановленого взірця;

- незабезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій;

- здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями вітчизняного виробництва за цінами, нижчими від встановлених мінімально роздрібних цін на горілку, в частині реалізації: 1 пляшки горілки "Хлібний дар" ємкістю 0,7 л по ціні 97,00 гривень, 1 пляшки горілки "Первак першого перегону" ємкістю 0,25 л по ціні 32,00 гривень, 1 пляшки горілки "Саме та" ємкістю 0,25 л по ціні 34,50 гривень (акт перевірки від 17.05.2017); 1 пляшки горілки "Первак другого перегону" ємкістю 0,7 л по ціні 106,00 гривень та 1 пляшки коньяку "Шустов 3 зірки" ємкістю 0,5 л по ціні 105,00 гривень (акт перевірки від 30.11.2017).

По завершенню перевірки, 17.05.2017 та 30.11.2017, посадовими особами Головного управління ДФС в області складено акти за №№386/09/07/РРОНОМЕР_1 та 329/09/17/РРО/НОМЕР_1, за наслідками розгляду яких позивачем прийнято рішення про застосування фінансових санкцій №386/09/07/РРОНОМЕР_1 від 23.05.2017 і №0010111407 від 12.12.2017, якими на підставі абзацу 3 частини 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" застосовано до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 фінансові санкції у вигляді штрафу в загальному розмірі 20 000,00 гривень (а.с. 10, 12, 15-16, 17-18).

Вказані рішення про застосування фінансових санкцій отримані позивачем 24.05.2017 і 14.12.2017, про що свідчить особистий підпис останнього на повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с. 11, 14).

Як слідує з матеріалів перевірки, ОСОБА_2 під час проведення перевірки (13.05.2017) надала письмове пояснення, яким підтвердила факт продажу нею пляшки настоянки "Первак", ємкістю 0,5 л за ціною 75,00 гривень та пояснила, що чек вибити не змогла, оскільки тільки вчиться. В поясненні зафіксувала про відсутність претензій до перевіряючих (зворотній бік а.с. 29).

В свою чергу, ОСОБА_3 під час проведення перевірки (30.11.2017) надала письмове пояснення щодо продажу нею однієї пачки сигарет "Bond" за ціною 25,20 гривень, чек вибила, однак не видала, претензій до перевіряючих відсутні (зворотній бік а.с. 32).

Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступного.

Відповідно до підпункту 62.1.3. пункту 62.1 статті 62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Згідно пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючи органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

За приписами підпункту 75.1.3. пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

У відповідності до пунктів 80.1, 80.2 статті 80 Податкового кодексу України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з передбачених підстав, зокрема, у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій.

В даному випадку фактична перевірка дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства під час провадження діяльності, пов'язаної із здійсненням розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, виробництва та обігу підакцизних товарів, дотримання законодавства щодо укладання трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками у спірних відносинах проводилась на підставі направлень на перевірку від 10.05.2017 за №№781, 782 та від 27.11.2017 за №№1933, 1934, а також на підставі наказів від 10.05.2017 за №664 та від 27.11.2017 за №1985 (а.с. 28, 30, 31, 33).

Направлення на перевірку від 10.05.2017 за №№781, 782 пред'явлено продавцю ОСОБА_2, та відповідно направлення на перевірку від 27.11.2017 за №№1933, 1934 пред'явлено продавцю ОСОБА_3, про що останніми особисто вчинено на них запис і підпис (а.с. 30, 33).

Суд зазначає, що предметом розгляду даної адміністративної справи є стягнення заборгованості по фінансових санкціях в загальному розмірі 20 000,00 гривень за рішеннями позивача №386/09/07/РРОНОМЕР_1 від 23.05.2017 і №0010111407 від 12.12.2017, прийнятих на підставі абзацу 3 частини 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

У зв'язку з цим суд зазначає, що основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Відповідно до статті 16 Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" контроль за дотриманням цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами.

Відповідно до статті 1 вказаного Закону роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування.

Мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються виходячи з мінімальних оптово-відпускних цін на цю продукцію та торговельної надбавки.

За приписами статті 18 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" Кабінету Міністрів України надано право встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольні напої.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 за №957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" установлено розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв.

Згідно з додатком до вказаної постанови (в редакції постанови №828 від 09.11.2016) мінімальну роздрібну ціну реалізації за 1 літр 100-відсоткового спирту: горілки та лікеро-горілчаних виробів, інших встановлено в розмірі 348,90 гривень.

У відповідності до додатку Постанови №957 (в редакції постанови №634 від 09.08.2017) мінімальна роздрібна ціна реалізації за 1 літр 100-відсоткового спирту становить: горілки та лікеро-горілчаних виробів, інших - 397,96 гривень; коньяк (бренді) три зірочки - 597,30 гривень.

При цьому, за змістом постанови Кабінету Міністрів України №957 від 30.10.2008 мінімальні оптово-відпускні і роздрібні ціни під час реалізації (продажу) горілки та лікеро-горілчаних виробів, а також коньяку (бренді) три зірочки в тарі різної місткості визначаються як: добуток відповідних затверджених мінімальних цін, міцності за об'ємом (у відсотках) і місткості тари (у літрах), поділений на 100 відсотків.

Суд констатує вірне визначення позивачем вартості пляшки горілки "Хлібний дар" ємкістю 0,7 л по ціні 97,69 гривень, 1 пляшки горілки "Первак першого перегону" ємкістю 0,25 л та 1 пляшки горілки "Саме та" ємкістю 0,25 л по ціні 34,89 гривень (згідно акту перевірки від 17.05.2017), а також 1 пляшки горілки "Первак другого перегону" ємкістю 0,7 л по ціні 111,37 гривень та 1 пляшки коньяку "Шустов 3 зірки" ємкістю 0,5 л по ціні 119,46 гривень (згідно акту перевірки від 30.11.2017) (а.с. 15-16, 17-18).

Відповідальність за оптову або роздрібну торгівлю коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої, та за роздрібну торгівлю тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, збільшеними на суми акцизного податку з реалізації через роздрібну торговельну мережу тютюнових виробів, передбачена статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Абзацом 13 частини 2 статті 17 коментованого Закону передбачено застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу до суб'єктів господарювання у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10 000 гривень.

Як наслідок, рішеннями Головного управління ДФС в області від 23.05.2017 за №386/09/07/РРОНОМЕР_1 та від 12.12.2017 за №0010111407, вірно застосовано до відповідача фінансові санкції у вигляді штрафу по 10 000,00 гривень за кожне порушення (а.с. 10, 12).

З врахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що реалізовуючи свої повноваження щодо контролю за дотриманням суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавства позивач правомірно застосував штрафні санкції за порушення, які полягали в здійсненні роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої, у відповідності до частини 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Згідно вимог підпункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Як слідує з матеріалів справи 31.07.2017 Головним управлінням ДФС в області надіслано відповідачу податкову вимогу форми "Ф" за №1489-17 від 03.07.2017, яку відповідач отримав 03.08.2017, про що свідчить підпис відповідача на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення за №7820319386990, копія якої містяться в матеріалах справи (а.с. 19). Відповідач податкову вимогу не оскаржував у строк передбачений законом.

Заборгованість відповідача по сплаті штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 20 000,00 гривень підтверджується довідкою про борг за платежами від 16.07.2018 та витягом із облікової картки платника податків (а.с. 20, 21, 22).

Доказів, які б свідчили про погашення заборгованості, що є предметом стягнення або спростування її наявності, відповідач суду не надав.

Відповідно частини 4 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.

Згідно частини 5 статті 17 даного Закону у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення в дохід бюджету з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 20 000,00 гривень за рішеннями №386/09/07/РРОНОМЕР_1 від 23.05.2017 і №0010111407 від 12.12.2017, є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) в дохід державного бюджету фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 20 000 (двадцять тисяч) гривень 00 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

Позивач - Головне управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи - 39394463), вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018.

Відповідач - фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1), АДРЕСА_2.

Суддя /підпис/ Чуприна О.В.