
Справа № 569/19363/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 вересня 2018 року м.Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області
в складі судді Бердія М.А.,
при секретарі Кирийчук Н.М.,
з участю позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівне адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання протиправним рішення про відмову у перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії, суд -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Рівненського міського суду Рівненської області суду з позовом до Рівненського об»єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання протиправною відмову відповідача у перерахунку пенсії; зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, призначеної 28 серпня 2017 року, з урахуванням довідок про заробітну плату за періоди з березня 1993 року по червень 1996 року, виданих ПАТ "NORD", та з серпня 1998 року по червень 2000 року, виданих ПАТ "Сервісний центр "NORD", з моменту звернення із заявою про перерахунок пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу призначена та виплачується пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" починаючи з 28.08.2017. В розпорядження відповідача при призначенні пенсії позивачем були надані довідки про заробітну плату за період його роботи з березня 1993 року по червень 1996 року №85 від 14.03.2017, за період з серпня 1998 по січень 1999 №86 від 14.03.2017 видані ПАТ "НОРД" та за період з лютого 1999 по червень 2000 №5 від 17.03.2017, виданої ПАТ "Сервісний центр "НОРД". Вказує, що у зв'язку з тим, що пенсійна виплата обчислювалась без урахування заробітної плати за вказані вище періоди, він 27.09.2017 звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії з врахуванням заробітної плати, що підтверджується довідками №85 від 14.03.2017 та№86 від 14.03.2017 видані ПАТ "НОРД" та №5 від 17.03.2017, виданої ПАТ "Сервісний центр "НОРД". Зазначає, що на заяву ОСОБА_1 від 27.09.2017 про перерахунок пенсії відповідач надав лист від 25.10.2017, відповідно до якого відмовив у перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що перевірити довідки про заробітну плату відповідач не має можливості через те, що документи, на підставі яких було видано довідки перебувають на тимчасово непідконтрольній позивачу території. Позивач вважає протиправною відмову відповідача у здійсненні перерахунку пенсії, позаяк ним надано відповідачу оригінали розрахункових документів про нарахування та виплату йому заробітної плати за період роботи у ПАТ "НОРД та ПАТ "Сервісний центр "НОРД". Відтак, просить задовольнити його позовні вимоги повністю.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 заявлені позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених в позовній заяві, просить суд їх задоволити, визнати протиправною відмову Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області у перерахунку його пенсії, призначену 28 серпня 2017 року, з урахуванням довідок про заробітну плату за періоди з березня 1993 року по червень 1996 року №85 від 14 березня 2017 року та з серпня 1998 року по червень 2000 року №86 від 14 березня 2017 року та довідки №5 від 17 березня 2017 року, виданих ПАТ «Сервісний центр «Норд». Зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, призначену 28 серпня 2017 року, з урахуванням довідок про заробітну плату за періоди з березня 1993 року по червень 1996 року №85 від 14 березня 2017 року та з серпня 1998 року по червень 2000 року №86 від 14 березня 2017 року та довідки №5 від 17 березня 2017 року, виданих ПАТ «Сервісний центр «Норд», починаючи з 27 вересня 2017 року.
Представник відповідача Наконечна І.В. в судовому засіданні позовні вимоги позивача не визнала з підстав викладених у відзиві на позовну заяву, просить суд відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши позовну заяву, відзив на позов, з&aна;apos;ясувавши усі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити, з урахуванням такого.
Як було встановлено в судовому засіданні, з 28 серпня 2017 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Рівненському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
У зв'язку з тим, що при призначенні позивачу пенсії відповідач не врахував заробітну плату за період його роботи до липня 2000 року, позивач ОСОБА_1 27.09.2017 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати за період з березня 1993 року по червень 2000 року, згідно з наданими довідками про заробітну плату та розрахунковими документами, що підтверджують її нарахування та виплату.
Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області листом від 25.10.2017 №556/10, на заяву позивача від 27.09.2017 щодо перерахунку пенсії повідомило, що оскільки довідки про заробітну плату неможливо підтвердити первинними документами або провести зустрічну звірку, відтак відсутні підстави для обчислення розміру пенсії із врахуванням сум заробітної плати за вказаний період.
Не погоджуючись з такими діями відповідача в частині відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.
Оцінюючи правомірність відмови відповідача у обчисленні розміру пенсії позивача з урахуванням заробітної плати за період роботи позивача з березня 1993 року по червень 1996 року на підставі довідки №85 від 14.03.2017 року, за період з серпня 1998 року по січень 1999 року, на підставі довідки №86 від 14.03.2017 виданої ПАТ "НОРД" та за період з лютого 1999 року по червень 2000 року на підставі довідки №5 від 17.03.2017 року, виданої ПАТ "Сервісний центр "НОРД", суд враховує наступне.
Статтею 8 Закону України "Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі за текстом - №1058-IV) передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Положеннями частини 1 статті 9 Закону №1058-IV передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов»язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв»язку з втратою годувальника.
Згідно з ч. 1 ст.40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Відповідно до статті 43 Закону №1058-IV зазначається, що - перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України.
За статтею 1, пункту 1 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов»язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов»язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески. Страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов»язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов»;язкове державне пенсійне страхування.
У відповідності до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року №1788-XII (далі за текстом - Закон 1788-XII) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Сторонами визнається, що позивач в період з березня 1993 року по червень 1996 року та з серпня 1998 року по січень 1999 року працював на ПАТ "НОРД" та за період з лютого 1999 року по червень 2000 року на ПАТ "Сервісний центр "НОРД", що підтверджується записами трудової книжки НОМЕР_2
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, регулює питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058-IV (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до п.2.10 Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Відтак, у разі подання особою заяви на призначення (перерахунок) пенсії із наданням довідки за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв до 01 липня 2000 року, зазначена довідка може бути врахована для призначення (перерахунку) розміру пенсії тільки після обов»язкового підтвердження її первинними документами, на підставі яких було видано зазначену довідку.
Із заявою про перерахунок пенсії від 27.09.2017 року позивач ОСОБА_1 надав відповідачу довідки про заробітну плату: за періоди роботи позивача з березня 1993 року по червень 1996 року №85 від 14.03.2017, з серпня 1998 року по січень 1999 року №86 від 14.03.2017 року видані Приватним акціонерним товариством "НОРД" та з лютого 1999 року по червень 2000 року №5 від 17.03.2017 року, виданої Приватним акціонерним товариством "Сервісний центр "НОРД". Довідки містять відомості, що на всі виплати нараховані та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду України.
Окрім цього, Публічне акціонерне товариство "НОРД" (ЄДРПОУ 13533086), що зареєстроване в м. Краматорськ, Донецької області, надіслало супровідним листом від 21.03.2017 року за №528 до Пенсійного фонду України копії особових рахунків ОСОБА_1 в кількості 63 аркуші та зазначило, що в довідок для обчислення пенсії не включені види оплат з яких не здійснювались утримання в Пенсійний фонд.
Згадані особові рахунки по заробітній платі за період з березня 1993 року по червень 1996 року, з серпня 1998 року по січень 1999 року та з лютого 1999 року по червень 2000 року надані судом та досліджені в судовому засіданні. Суми заробітної плати, вказані у довідках №85 від 14.03.2017 року, №86 від 14.03.2017 року та №5 від 17.03.2017 року відповідають відомостям, зазначеним у особових рахунках ОСОБА_1
Листом управління Пенсійного Фонду України у м. Краматорську Донецької області від 13.10.2017 року за №18684/04, повідомило відповідача про неможливість проведення перевірки достовірності довідок про заробітну плату №85 від 14.03.2017 року, №86 від 14.03.2017 року та №5 від 17.03.2017 року, у зв'язку з перебуванням паперових документів підприємства на території тимчасово непідконтрольній території України.
Зазначене слугувало відповідачу підставою для відмови у перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати, вказаної у спірних довідках.
В даних правовідносинах суд враховує, що, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №1085-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення" до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження відноситься м. Донецьк Донецької області.
При цьому постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №595 затверджено Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №509 (Офіційний вісник України, 2014р., №81, ст.2296), пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов»язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати протягом усього строку дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. При цьому, усі документи, видані на непідконтрольній Україні території, починаючи з 01.12.2014 року, вважаються недійсними. А отже, усі свідоцтва, довідки та інші документи, видані органами "ЛНР", на території України вважаються недійсними та не мають юридичної сили. Якщо особа стала на облік як внутрішньо переміщена особа (далі - ВПО), то вона звертається у відповідну структуру за місцем реєстрації ВПО.
Також, загальновідомою є та обставина, що усі органи, організації, установи державної форми власності, в тому числі і органи Пенсійного фонду України, були евакуйовані з території проведення АТО ще наприкінці 2014 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №595 на підконтрольну Українській державі територію і продовжили свою роботу за місцем евакуації. При цьому, "ДНР" та "ЛНР" є терористичними організаціями і не визнаються Україною як державні утворення. Відповідно, органи державної влади України, включно із Пенсійним фондом України, не мають права здійснювати листування, робити запити та будь-яким іншим способом взаємодіяти із представниками самопроголошених "республік", а тому Пенсійний фонд України не має правової підстави для використання наданої представниками так званих "ДНР" та "ЛНР" інформації. Законами України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" та «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях" визначено порядок регулювання правочинів та реалізації прав суб»єктів, названих Законів, з урахуванням необхідних змін на тимчасово окуповані території України у Донецькій та Луганській областях. Так, ч.1 ст.9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" передбачено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та Законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. При цьому згідно ч.2 ст.9 цього Закону будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Відповідно ч.3 ст.9 зазначеного Закону також передбачено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Тобто, документи, видані державними органами та органами місцевого самоврядування "Луганської народної республіки", згідно законодавства України є недійсним та не можуть створювати правових наслідків.
Проте відповідачем не доведено, в даному випадку, що надані позивачем довідки оформлені неналежним чином або містять будь-які розбіжності, внаслідок чого можуть виникати необхідність перевірки обґрунтованості її видачі. При цьому, довідки видані підприємством, що перебуває на території підконтрольній Україні (м. Краматорськ Донецької області), а отже не можуть вважатися недійсними. Протилежне відповідачем також не доведено, як і не доведена необхідність проведення перевірки.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до п.2.10 Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об»єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.
Суд враховує, що надані позивачем довідки про заробітну плату за період його роботи з березня 1993 року по червень 1996 року №85 від 14.03.2017 року, за період з серпня 1998 року по січень 1999 року №86 від 14.03.2017 року видані ПАТ "НОРД" та за період з лютого 1999 року по червень 2000 року №5 від 17.03.2017 року, виданої ПАТ "Сервісний центр "НОРД" підтверджуються особовими рахунками про заробітну плату ОСОБА_1 за спірний період, тобто первинними документами, які підтверджують нарахування та виплату заробітної плати.
Окрім цього, відповідач не спростував наявності у нього можливості здійснити перевірку відомостей про заробітну плату на підставі даних, що містяться в архівах органів Пенсійного фонду (звітів роботодавця позивача про відрахування страхових внесків до Пенсійного фонду).
За наведених обставин, суд вважає, що відмова відповідача у перерахунку пенсії позивача з урахуванням заробітної плати за період роботи позивача з березня 1993 року по червень 1996 року №85 від 14.03.2017 року, за період з серпня 1998 року по січень 1999 року №86 від 14.03.2017 року, видані ПАТ "НОРД" та за період з лютого 1999 року по червень 2000 року №5 від 17.03.2017 року, виданої ПАТ "Сервісний центр "НОРД" є протиправною.
Разом з тим, суд також враховує, що відповідно до ст.44 Закону №1058-ІV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Частиною 4 статті 45 Закону №1058-ІV визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п»ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Таким чином, оскільки позивач ОСОБА_1 із відповідною заявою про перерахунок пенсії звернувся до відповідача 27.09.2017, то з урахуванням ч. 4 ст. 45 Закону №1058-ІV перерахунок пенсії слід здійснити, починаючи з 01.10.2017.
Відтак, з метою відновлення порушених прав, свобод та інтересів позивача слід зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з урахуванням заробітної плати за періоди роботи ОСОБА_1 на підставі довідок про заробітну плату: з березня 1993 року по червень 1996 року №85 від 14.03.2017 року, з серпня 1998 року по січень 1999 року №86 від 14.03.2017 року видані ПАТ "НОРД" та з лютого 1999 року по червень 2000 року №5 від 17.03.2017 року, виданої ПАТ "Сервісний центр "НОРД" починаючи з 01.10.2018 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Таким чином з відповідача підлягають стягненню судові витрати на користь позивача в розмірі 640грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 241-246,250,255,263,293,295 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1) до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (код ЄДРПОУ 40373305, місцезнаходження: 33001, м.Рівне, вул.Яворницького, 34) про визнання протиправним рішення про відмову у перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії, задоволити повністю.
Визнати протиправною відмову Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області у перерахунку пенсії ОСОБА_1, призначену 28 серпня 2017 року, з урахуванням довідок про заробітну плату за періоди з березня 1993 року по червень 1996 року №85 від 14 березня 2017 року та з серпня 1998 року по червень 2000 року №86 від 14 березня 2017 року та довідки №5 від 17 березня 2017 року, виданих ПАТ «Сервісний центр «Норд».
Зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, призначену 28 серпня 2017 року, з урахуванням довідок про заробітну плату за періоди з березня 1993 року по червень 1996 року №85 від 14 березня 2017 року та з серпня 1998 року по червень 2000 року №86 від 14 березня 2017 року та довідки №5 від 17 березня 2017 року, виданих ПАТ «Сервісний центр «Норд», починаючи з 27 вересня 2017 року.
Стягнути з Рівненського об'єднаного Управління пенсійного фонду України Рівненської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати по справі понесені позивачем по сплаті судового збору в розмірі 640 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Рівненського
міського суду Бердій М.А.