
Справа № 522/23462/16-ц
Провадження № 2/522/4920/18
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2018 року Приморський районний суд м. Одеси
у складі: головуючого судді Бойчука А.Ю.
за участю секретаря Скибінської Є.С.,
розглянувши у судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою Приморської районної адміністрації Одеської міської ради (місцезнаходження: 65039, м.Одеса, вул. Канатна, 134) до ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1) про приведення приміщення у попередній стан, -
В С Т А Н О В И В :
У грудні 2016 року представник Приморської районної адміністрації Одеської міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1, по якому просить винести рішення, яким зобов’язати громадянку ОСОБА_1 привести в первинний стан квартиру № 34 за адресою: м. Одеса, вул. Сегедська, 13 шляхом приведення збільшеного балкону в первинний стан. При цьому посилається на те, що «КП ЖКС «Фонтанський», встановлено, що відповідач гр. ОСОБА_1, яка є власником квартири № 34, розташованної на четвертому поверсі п’ятиповерхового житлового будинку за адресою: м. Одеса, вул. Сегедська, 13, самовільно виконує роботи з реконструкції існуючого балкону зі збільшення балкону до 5 м.
Представник позивача в судове засідання не з’явилась, надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності, проти заочного розгляду справи не заперечувала.
Відповідач у судове засідання не з’явилась, про час і місце розгляду справи була повідомлена, поважних причин неявки суду не надавала.
Суд у зв'язку з неявкою відповідача, ухвалив слухати справу у відсутності відповідача та за згодою позивача, у порядку ст. 280 ЦПК України при заочному розгляді справи на підставі наявних у справі доказів.
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, відповідно до ч.2ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Ознайомившись з матеріалами справи, дослідивши надані докази, вважає позов підлягаючим задоволенню на підставі встановлених фактичних обставин по справі.
До Приморської районної адміністрації надано доповідну «КП ЖКС «Фонтанський» та акти про самовільну реконструкцію виконану гр. ОСОБА_1
З метою недопущення самовільного будівництва за вказаною адресою гр. ОСОБА_1 вручені приписи про недопущення самовільної реконструкції за вказаною адресою, на які вона не реагує.
У зв’язку із вищевказаним Приморською районною адміністрацією Одеської міської ради було прийнято розпорядження №550 від 02.09.2015 року «Про приведення самовільно реконструйованої квартири № 34, яка розташована в житловому будинку за адресою: м.Одеса, Сегедська, 13, в первинний стан». Зазначене розпорядження власником квартири виконано не було.
Згідно з ч. 2 ст. 383 ЦК України власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.
Відповідно до ч. 1ст. 376 ЦК України визначені підстави, за якими будівництво (реконструкція) житлового будинку, будівлі, споруди, іншого нерухомого майна визнається самочинним, а саме: якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Згідно з ч. 7ст. 376 ЦК України, у разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил, суд, за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов'язати особу, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести відповідну перебудову.
Статтею 1 Закону України «Про архітектурну діяльність» передбачено, що будівництво включає в себе нове будівництво, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт будівель та споруд.
Наразі проведення робіт по реконструкції до правовідносин застосовуються правила, встановлені рішенням Одеської міської ради N 2153-XXIII від 17.04.2001 р. „Про затвердження "Положення про порядок реконструкції вбудованих, вбудовано-прибудованих і прибудованих приміщень у м. Одесі".
Так, згідно з п. 1.3 Положення, його дія поширюється на реконструкцію (реконструкцію з розширенням) житлових і нежилих приміщень у житлових будинках місцевих рад, відомчих і кооперативних житлових будинках зі зміною або без зміни функціонального призначення приміщень.
Згідно з вимогами п. 3.2 "Положення про порядок реконструкції вбудованих, вбудовано-прибудованих і прибудованих приміщень у м. Одесі", замовник направляє в районну адміністрацію за місцем розташування об'єкту клопотання про дозвіл на виконання проектних робіт по реконструкції об'єкту.
Районна адміністрація розглядає клопотання та протягом 10 календарних днів готовить запити до управління архітектури та містобудування та органи держнагляду.
Згідно з вимогами п. 3.5 "Положення про порядок реконструкції вбудованих, вбудовано-прибудованих і прибудованих приміщень у м. Одесі", лист за підписом начальника Управління архітектури та містобудування являється підставою для розробки проекту реконструкції приміщення без зміни його функціонального призначення.
Статтею 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» передбачено, що будівництво (реконструкція) об'єкта здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил на підставі затвердженого проекту.
Відповідно до п. 4.8. Положення про порядок реконструкції вбудованих, вбудовано-прибудованих та прибудованих приміщень в м. Одесі, проектна документація, узгоджена із зацікавленими службами, надається на розгляд в управління архітектури і містобудування Одеської міської ради.
При цьому, у відповідності зі ст. 5 Закону України «Про основи містобудування», при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені: розробка містобудівної документації, проектів конкретних об'єктів згідно з вихідними даними на проектування, з дотриманням державних стандартів, норм і правил; розміщення і будівництво об'єктів відповідно до затверджених у встановленому порядку містобудівної документації та проектів цих об'єктів; раціональне використання земель та територій для містобудівних потреб, підвищення ефективності забудови та іншого використання земельних ділянок; охорона культурної спадщини, збереження традиційного характеру середовища населених пунктів; урахування державних та громадських інтересів при плануванні та забудові територій; урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва; інформування через засоби масової інформації громадян про плани перспективного розвитку територій і населених пунктів, розміщення важливих містобудівних об'єктів; участь громадян, об'єднань громадян в обговоренні містобудівної документації, проектів окремих об'єктів і внесення відповідних пропозицій до державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій; захист прав громадян та громадських організацій згідно із законодавством.
Згідно з ч. 2 ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» суб’єкти містобудування зобов’язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об’єктів.
Статтею 100 Житлового кодексу України передбачено, що виконання наймачем робіт з переобладнання та перепланування жилого будинку і жилого приміщення, внаслідок яких змінюється площа, кількість чи склад приміщень у будинках державного чи громадського житлового фонду, допускається за письмовою згодою наймодавця (орендодавця), якщо інше не передбачено договором найму (оренди).
При цьому, як вбачається з актів «КП ЖКС «Фонтанський», наданих суду, відповідачем здійснено реконструкцію квартири №34, розташованої в житловому будинку за адресою: вул. Середська, 13, самовільно виконує роботи з реконструкції існуючого балкону зі збільшення балкону до 5 м..
Відповідно до п. 3.2.8. Положення про Приморську району адміністрацію Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради 13.02.2014р. №4584-VI райадміністрація здійснює контроль за недопущенням самовільного будівництва у районі.
У відповідності зі ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти органів місцевого самоврядування є обовязковими до виконання усіма підприємствами, установами, організаціями і громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
За правилом ст. 145 Конституції України права місцевого самоврядування захищаються в судовому порядку.
Згідно з п. 12 «Порядку взаємодії виконавчих органів, комунальних підприємств, установ, закладів та організацій Одеської міської ради з питань, повязаних із виявленням самочинного будівництва у місті Одесі та вжиттям заходів реагування» затвердженим рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради за № 16 від 29.01.2015 року, встановивши невиконання розпорядження районної адміністрації Одеської міської ради про усунення порушень у сфері містобудівної діяльності, відповідна районна адміністрація зобовязана у десятиденний строк звернутись до суду із позовом відповідно до встановлених повноважень або перенаправити наявні матеріали до органу, яким має забезпечуватись відповідне звернення до суду із позовом у десятиденний строк з моменту отримання відповідних документів.
Здійснення робіт без відповідного дозволу на їх виконання вважається самовільним і тягне за собою відповідальність згідно діючого законодавства.
Суду не надані належні та допустимі докази щодо проведення реконструкції з дотриманням вимог діючого законодавства.
Відповідно до передбаченого ст.11 ЦПК України принципу диспозитивності цивільного Відповідно до ст. 263 ЦПК України, законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Після всебічного, повного дослідження й оцінки наявних матеріалів справи та з урахуванням вимог чинного законодавства України, суд вважає необхідність позовні вимоги задовольнити.
На підставі викладеного та керуючись: ст.ст. 9, 10, 12, 19, 89, 259, 263-265, 273, 280-292, 354 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов - задовольнити.
Зобов’язати ОСОБА_1 (привести в первинний стан квартиру № 34 за адресою: м. Одеса, вул. Сегедська, 13, шляхом приведення збільшеного балкону в первинний стан.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга на заочне рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення суду набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя: А.Ю. Бойчук