Рішення № 76939498, 01.10.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.10.2018
Номер справи
2240/2293/18
Номер документу
76939498
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2240/2293/18

РІШЕННЯ

іменем України

01 жовтня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М.

за участю:секретаря судового засідання Нетичай Ю.В. представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача Ліщишина О.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати наказ начальника ГУНП в Хмельницькій області від 22.02.2018р. №295 «Про скасування окремих пунктів наказів ГУНП щодо виплати одноразової грошової допомоги» в частині скасування у пункті 1 Наказу ГУНП в Хмельницькій області від 08.09.2017 року №1531 «Про виплату одноразової грошової допомоги» - абзацу щодо виплати ОСОБА_3, інваліду III групи, одноразової грошової допомоги;

- визнати протиправними дії начальника ГУНП в Хмельницькій області щодо відмови у затвердженні Висновку про призначення ОСОБА_3, інваліду III групи, майору поліції, старшому інспектору з ювенальної превенції Чемеровецького ВП Городоцького ВП ГУНП в Хмельницькій області одноразової грошової допомоги;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області призначити ОСОБА_3, інваліду III групи, майору поліції, старшому інспектору з ювенальної превенції Чемеровецького ВП Городоцького ВП ГУНП в Хмельницькій області одноразову грошову допомогу у порядку та розмірі, визначеному відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого Наказом МВС України №4 від 11.01.2016 року, відповідно до п.4 частини 1 ст.97 та ст. 99 Закону України «Про Національну поліцію».

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначає, що відповідно до положень Закону України "Про Національну поліцію" має право на отримання одноразової грошової допомоги, як інвалід ІІІ групи, у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надавши суду відзив, в якому зазначив, що позивач з метою отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням третьої групи інвалідності звернувся до начальника ГУНП в Хмельницькій області з відповідною заявою (рапортом), до якої долучив необхідний пакет документів визначений Порядком №4. Відповідними працівниками ГУНП в Хмельницькій області вивчено даний документів, наданих позивачем, та було складено та затверджено висновок про призначення йому одноразової грошової допомоги. Керівником територіального органу поліції, у якому проходив службу поліцейський, 22.12.2017 прийнято рішення про призначення та виплату ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги, шляхом видання відповідного наказу. Однак, в подальшому у зв'язку з уточненням розподілу асигнувань на 2018 рік матеріали ОСОБА_3 на виплату одноразової грошової допомоги були переглянуті та встановлено, що у позивача відсутнє право на отримання такої допомоги, оскільки майор поліції ОСОБА_3, старший інспектор-черговий Чемеровецького відділення поліції Городоцького відділу поліції ГУНП в Хмельницькій області, проходив службу в поліції по 11.02.2016 та звільнений зі служби в поліції відповідно до пункту 7 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням), у зв'язку з чим кадровим підрозділом підготовлена відповідна довідка, до якої була внесена зазначена інформація та запис про те, що відсутні підстави для призначення і виплаті одноразової грошової допомоги. Перевіряючи матеріали ОСОБА_3, кадровим підрозділом встановлено, що позивачем подано рапорт на ім'я т.в.о. начальника ГУНП в Хмельницькій області з проханням звільнити його зі служби в поліції за власним бажанням з 11.02.2016. На підставі даного рапорту видано наказ ГУНП в Хмельницькій області № 12 о/с від 11.02.2016, згідно з яким майора поліції ОСОБА_3, звільнено зі служби в Національній поліції за власним бажанням з 11.02.2016 згідно пункту 7 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію». Отже, враховуючи вищевикладене, незважаючи на те, що позивачу 25.03.2016 встановлено третю групу інвалідності, його звільнення зі служби в поліції не відбулося внаслідок захворювання, у зв'язку з яким йому визначено інвалідність.

Просив суд в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Ухвалою від 12.07.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі та призначив до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, приходить до висновків, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з наступних підстав.

Позивач - ОСОБА_3 з 10.07.2005 року по 11.02.2016 року проходив службу в органах міліції, а з 07.11.2015 року в органах Національні поліції.

Наказом т.в.о. начальника ГУНП в Хмельницькій області № 12 о/с від 11.02.2016, ОСОБА_3, звільнено зі служби в Національній поліції за власним бажанням з 11.02.2016 згідно пункту 7 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію».

Згідно виписки з акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії АВ №0687936 від 25.03.2016 року позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності, внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в ОВС.

Відповідно до постанови ВЛК ДУ "ТМО МВС України по Хмельницькій області" з установлення причинного зв'язку захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв у колишніх працівників органів внутрішніх справ та НП із числа осіб рядового й начальницького складу захворювання ОСОБА_3 пов'язане з проходженням служби в ОВС.

06.09.2017 позивач звернувся до ГУНП в Хмельницькій області із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності на підставі пункту 4 частини 1 статті 97 Закону України «Про Національну поліцію».

07.09.2017 року начальником Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області затверджено висновок про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_3 на підставі підпункту 4 частини 1 ст.97 Закону України від 02 липня 2015 року № 580-VIII "Про національну поліцію" в розмірі 112000 грн.

08.09.2017 року т.в.о. начальника ГУНП в Хмельницькій області видано наказ №1531 "Про виплату одноразової грошової допомоги", відповідно до ст. 97-101 Закону України "Про Національну поліцію" (зі змінами), Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого Наказом МВС України від 11.01.2016 року № 4, яким позивачу призначено одноразову грошову допомогу.

16.02.2018 року Головним управлінням Національної поліції в Хмельницькій області був складений висновок про відмову у виплаті ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги відповідно до статті 97 Закону України «Про Національну поліцію».

22.02.2018 року начальником ГУНП в Хмельницькій області видано наказ №295 "Про скасування окремих пунктів наказів ГУНП щодо виплати одноразової грошової допомоги", а саме п.3 скасувати в пункті 1 наказу ГУНП в Хмельницькій області від 08.09.2017 року № 1531 "Про виплату одноразової грошової допомоги" абзац щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_3, інваліду IIІ групи, одноразову грошову допомогу в сумі 112000 грн.

Листом від 26.02.2018 року № 254/121/29/04 Головне Управління Національної поліції в Хмельницькій області повідомило позивача про те, що у зв'язку з уточненням розподілу асигнувань на 2018 рік на виплату ОГД матеріали позивача були переглянуті та встановлено, що звільнення зі служби в поліції здійснено не внаслідок причин зазначених у пунктах статті 97 Закону України «Про Національну поліцію». Встановлено, що звільнення зі служби не відповідає вимогам ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію» . Тому був складений висновок від 16.02.2018 року про відмову у виплаті позивачу одноразової грошової допомоги відповідно до статті 97 Закону України «Про Національну поліцію» та виданий наказ №295 від 22.02.2018 про скасування виплати одноразової допомоги, раніше призначеної наказом №1531 від 08.09.2017 року.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Закон України "Про Національну поліцію" №580-VIII від 02.07.2015.

Відповідно до частини 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено, що одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі:

1) загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті поліцейського внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин;

2) смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції;

3) визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;

4) визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;

5) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності;

6) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.

Зміст частини 1 статті 97 вказаного закону передбачає вичерпний перелік випадків, за яких виникає право на виплату одноразової грошової допомоги. При цьому, розширеному тлумаченню дана норма закону не підлягає.

Таким чином, звільнення позивача за власним бажанням позбавляє його права на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням поліцейському інвалідності, що пов'язана з проходженням служби в органах поліції.

Як встановлено з матеріалів справи, наказом Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області № 12 о/с від 11.02.2016, позивач звільнений з поліції не через захворювання, поранення (контузія, травма або каліцтво), пов'язане з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, а за власним бажанням.

Разом з тим, порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

Так, пунктом 3 розділу ІІІ Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від11.01.2016 №4 передбачено, що заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (додаток 1) подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського.

Згідно з пунктом 1 розділу IV Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у додатку 2.

Пунктом 2 розділу IV Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлено, що керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції) у п'ятнадцятиденний строк приймає рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови.

Так, з метою отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням третьої групи інвалідності, позивач звернувся до відповідача із відповідною заявою, до якої долучив необхідний пакет документів визначений Порядком №4.

Встановлено, що відповідними працівниками відповідача було складено висновок про призначення позивачу одноразової допомоги, який в подальшому був затверджений начальником Головного управління Національної поліції в Хмельницький області.

Однак, у зв'язку із уточненням розподілу бюджетних асигнувань на 2018 рік, матеріали ОСОБА_3 на виплату одноразової грошової допомоги були переглянуті, в результаті чого встановлено, що у позивача відсутнє право на отримання такої допомоги, оскільки звільнення зі служби не відповідає вимогам статті 97 Закону України "Про Національну поліцію", що в подальшому надало підстави для прийняття відповідачем наказу від 22.02.2018 №295 "Про скасування окремих пунктів наказів ГУНП щодо виплати одноразової грошової допомоги", що стосується виплати позивачу.

Таким чином, відповідач діяв в межах та у спосіб визначений законодавством, що вказує на правомірність дій відповідача щодо скасування помилково прийнятого наказу Головного управління Національної поліції в Хмельницький області від 08.09.2017 №1531 "Про виплату одноразової грошової допомоги".

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи, що вищезазначеним підтверджено відсутність права позивача на отримання одноразової грошової допомоги згідно із статтею 97 Закону України "Про Національну поліцію", суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_3 задоволенню не підлягають.

У зв'язку із відмовою у задоволенні позовних вимог у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір з відповідача не стягується.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про визнання протиправними окремих пунктів наказів від 22.02.2018 року №295 та від 08.09.2017 року № 1531 "Про виплату одноразової грошової допомоги", а також визнати протиправними дії начальника ГУНП в Хмельницькій області щодо відмови у затвердженні висновку про призначення ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 05 жовтня 2018 року

Позивач:ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, 32000 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, 7, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29017 , код ЄДРПОУ - 40108824)

Головуючий суддя П.М. Майстер