
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 жовтня 2018 р. Справа № 2040/7091/18
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1.), з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області провести перерахунок та виплату з 01.01.2018 пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 з урахуванням складових грошового забезпечення: льотний склад при виконанні польотів - 35%, робота з таємними виробами, носіями, документами - 15%, надбавка за кваліфікацію в/сл. 1 клас - 8%, надбавка за особливо важливі завдання - 50%, премія - 62%, підвищення за постановою КМУ від 23 квітня 2012 р. № 355 - 35%; зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області зняти обмеження з максимального розміру пенсії згідно рішення Конституційного суду від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що при розрахунку йому пенсії підлягають застосуванню положення ч. 15 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХХІІ, тобто в розрахунок включаються щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством на день призначення цих пенсій. Вважає, що відповідачем безпідставно зменшено розрахунковий розмір пенсії (не враховані щомісячні додаткові види грошового забезпечення - надбавки, доплати, підвищення та премії, які були установлені законодавством на день призначення цих пенсій), оскільки відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та нормативні акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Ухвалою суду від 03.09.2018 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначив, що з 01.01.2018 пенсію позивача перераховано відповідно до ч.4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 № 103, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" на підставі довідки, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України № 11/6292 від 30.03.2018. Виплата пенсії проводиться відповідно до п. 2 постанови КМУ від 21.02.2018 № 103, яким встановлено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постановипідвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 р. Стверджує, що Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області при перерахунку пенсії жодним чином не порушило права позивача на пенсійне забезпечення щодо визначення та обчислення розміру пенсії. Головне управління керувалося лише тими показниками грошового забезпечення позивача, які були надані Управлінням Державної прикордонної служби України та не могло визначити і врахувати будь-які інші, окрім тих, що були включені до відповідної довідки.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши матеріали справи, судом враховано таке.
Ухвалою суду від 03.09.2018 витребувано у відповідача належним чином завірені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1, яку відповідачем було виконано та надано до канцелярії суду копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 за № N/А3585.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 згідно наказу Державного комітету у справах охорони Державного кордону України від 14 грудня 1998 року № 485 ос звільнено з військової служби у запас Збройних Сил України за станом здоров'я.
Позивач отримує пенсію за вислугу років з 26 грудня 1998 року, яка призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (пенсійна справа № N/А3585), виплату якої здійснює Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
З матеріалів пенсійної справи вбачається, що пенсія позивача неодноразово перераховувалася на підставі довідок, наданих Адміністрацією Державної прикордонної служби України (як правонаступником державного органу, з якого було звільнено позивача).
З 01.01.2018 позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі довідки виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України № 11/6292 від 30.03.2018, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб" № 103 від 21.02.2018.
На звернення ОСОБА_1 щодо проведення перерахунку в належному розмірі, листом від 12.06.2018 № 3300/К-14 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області відмовило в проведенні перерахунку пенсії на умовах, яких просив здійснити перерахунок пенсії позивач, та запропоновано звернутися для уточнення складових грошового забезпечення для перерахунку пенсії до уповноваженого органу - Державної прикордонної служби України.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо невключення при перерахунку пенсії щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за льотний склад при виконанні польотів - 35%, робота з таємними виробами, носіями, документами - 15%, надбавка за кваліфікацію в/сл. 1 клас - 8%, надбавка за особливо важливі завдання - 50%, премія - 62%, підвищення за постановою КМУ від 23 квітня 2012 р. № 355 - 35% в розмірах, установлених законодавством на день призначення цих пенсій, позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.
Вирішуючи спір з урахуванням заявлених сторонами доводів, судом враховане таке.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (у подальшому - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно ч.4 статті 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - Постанова № 103), передбачено перерахування пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - Постанова № 704) затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14. Вказана постанова набрала чинності 1 березня 2018 року.
За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 ( далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Так, Постановою № 45 встановлено послідовний алгоритм дій для здійснення перерахунку пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ. Зокрема, уповноважені силові структури повідомляють Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 (далі - Порядок № 3-1), відповідно до якого документи для призначення та проведення перерахунку подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами силових структур.
Аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку, що Порядками № 45 та №3-1 встановлюється певна послідовність дій при проведенні перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, яка включає видачу відповідним державним органом, з якого особа була звільнена зі служби довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії такої особи із зазначенням конкретних видів грошового забезпечення за відповідною посадою.
Отже, за змістом положень пункту 24 Порядку № 3-1 та Порядку № 45 органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.
Дана правова позиція узгоджується з позицією Верховного суду України, зазначеною в постанові від 25.11.2014 у справі № 21-322а14 (реєстраційний номер рішення в ЄДРСР 42010782).
Як вбачається з матеріалів справи, довідка, яка видана Адміністрацією Державної прикордонної служби України № 11/6292 від 30.03.2018 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, містить такі складові грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.03.2018: посадовий оклад - 6910 грн., оклад за військовим званням - 1340,00 грн., надбавка за вислугу років 50% - 4125,00 грн.
З копії протоколу автоматизованої системи розрахунку пенсій можна побачити, що всі зазначені складові та тільки ці складові враховані при обчисленні пенсії позивача, що призвело до збільшення розміру пенсії з 6457,41 грн. до 8958,17 грн. з урахуванням 50% виплати підвищення.
Суд зазначає, що довідка, яка видана Адміністрацією Державної прикордонної служби України № 11/6292 від 30.03.2018 не містить такої складової грошового забезпечення як надбавки за льотний склад при виконанні польотів - 35%, робота з таємними виробами, носіями, документами - 15%, надбавка за кваліфікацію в/сл. 1 клас - 8%, надбавка за особливо важливі завдання - 50%, премія - 62%, підвищення за постановою КМУ від 23 квітня 2012 р. № 355 - 35%, що відповідно виключає відповідальність відповідача в частині неврахування цих надбавок при перерахунку пенсії ОСОБА_1
Крім того, з наявної в матеріалах справи копії пенсійної справи вбачається, що на момент призначення пенсії в грудні 1998 року за даними грошового атестату та протоколу про призначення пенсії для обчислення пенсії було враховано додаткові види грошового забезпечення, такі як особливі умови служби 30%, прикордонна надбавка (мовою оригіналу) 40%, таємність 15 %, класність 5 %, премія 33,3 %.
Судом встановлено, що на підставі довідки, яка видана Адміністрацією Державної прикордонної служби України № 11/4632 від 07.04.2008, позивачу проведено перерахунок призначеної позивачу пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу" від 7 листопада 2007 року № 1294 (надалі - Постанова № 1294). Перерахунок пенсії здійснено з урахуванням грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.01.2008 із включенням надбавки за льотний склад при виконанні польотів - 35%, робота з таємними виробами, носіями, документами - 15%, надбавка за кваліфікацію в/сл. 1 клас - 8%, надбавка за особливо важливі завдання - 50%, премія - 62%.
Отже, доводи позивача про те, що спірні види надбавок були встановлені йому на день призначення пенсії не відповідають дійсним обставинам справи, оскільки такі надбавки були включені до розрахунку пенсії позивача після проведеного загального перерахунку пенсій всім військовослужбовцям в 2008 році на підставі Постанови № 1294 та особисто позивачу на день звільнення не встановлювалися.
Щодо вимог позивача про зобов'язання Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням підвищення за постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 в розмірі 35 %, суд вважає вказані вимоги безпідставними з огляду на таке.
Згідно з постановою Кабінетом Міністрів України від 23.04.2012 № 355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Постанова № 355) підвищенню підлягали пенсії військовослужбовців, обчислені виходячи з грошового забезпечення, встановленого Постановою № 1294.
З прийняттям постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704 (далі-Постанова № 704), яка набула чинності з 01.03.2018, визначено нові умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу. З цієї дати постанова № 1294 втратила чинність.
Постановою № 103 встановлено, що перерахунки пенсій, призначених згідно із Законом, проводяться з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018, відповідно до Постанови № 704.
Отже, при перерахунку пенсій на підставі постанови № 103 підвищення, передбачене Постановою № 355, не зберігається.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач не наділений повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії позивача, а здійснює її нарахування на підставі наданих Адміністрацією Державної прикордонної служби України довідок про розмір грошового забезпечення.
Оскільки розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідці, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України № 11/6292 від 30.03.2018 (правомірність складання якої не спростовано), дії головного управління щодо невключення до розрахунку пенсії ОСОБА_1 спірних видів надбавок не становили порушень прав позивача, які б потребували судового захисту.
Щодо позовних вимог про зобов'язання Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області зняти обмеження з максимального розміру пенсії згідно рішення Конституційного суду від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016, суд зазначає таке.
Так, Рішенням Конституційного Суду України у справі за № 7-рп/2016 від 20.12.2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII зі змінами, а саме: частина сьома статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Суд звертає увагу на те, що в матеріалах справи відсутні докази того, що пенсія позивача після проведеного перерахунку буде перевищувати десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність (або встановлений статтею 43 Закону № 2262-ХІІ максимальний розмір пенсії - 10740 грн.) та внаслідок таких протиправних дій відповідача буде порушено права позивача на належний розмір пенсії.
Зокрема, з наявного в матеріалах справи розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі ОСОБА_1 вбачається, що розмір пенсії позивача не обмежується максимальним розміром, виплата пенсії здійснюється у розмірі 70 % грошового забезпечення з урахуванням 50 % підвищення, що становить 8958 грн. 17 коп.
Тобто фактично позивач просить визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо можливого в майбутньому обмеження пенсії максимальним розміром або зменшення відсоткового розміру пенсії у випадку якщо на виконання судового рішення після проведеного перерахунку пенсії розмір пенсії перевищить вказану межу або буде зменшено розмір пенсії у відсотках від грошового забезпечення.
Суд зазначає, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Наведені положення не дозволяють скаржитися щодо законодавства або певних обставин абстрактно, лише тому, що заявник вважає начебто певні положення норм законодавства впливають на його правове становище.
З огляду на фактичні обставини справи та зумовленого ними нормативного регулювання спірних правовідносин, суд виходить з того, що заявлена позивачем вимога про виплату пенсії без обмеження максимального розміру пенсії є передчасною, а тому задоволенню не підлягає.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, адреса: 61184, АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, адреса: 61022, м. Харків, м-н Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 пов.) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Шевченко О.В.