
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 вересня 2018 р. № 820/4620/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мороко А.С.,
за участю секретаря судового засідання - Кікояна Г.О.,
представника відповідача, ОСОБА_1 реєстрації Харківської міської ради - ОСОБА_2,
розглянувши в порядку загального провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду у м. Харкові адміністративну справу № 820/4620/18 за позовом ОСОБА_3 до адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради, ОСОБА_1 реєстрації Харківської міської ради про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_3 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною відмову центру надання соціальних послуг "Прозорий офіс" адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради в наданні адміністративної послуги - реєстрації місця проживання: вул. Пухова, б. 45, кв. 40,м. Донецьк, 83005;
- зобов'язати центр надання соціальних послуг "Прозорий офіс" адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради надати адміністративну послугу - зняття з реєстраційного обліку та реєстрацію місця проживання: вул. Пухова, б. 45, кв. 40, м. Донецьк, 83005.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 07.08.2018 залучено в адміністративній справі № 820/4620/18 в якості другого відповідача ОСОБА_1 реєстрації Харківської міської ради.
Протокольною ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 12.09.2018 у справі № 820/4620/18 замінено позивача, ОСОБА_4 на ОСОБА_3.
В обґрунтування позовних ОСОБА_3 зазначила, що 18.05.2018 звернулась до центру надання адміністративних послуг "Прозорий офіс" адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради і з заявами щодо зняття з реєстраційного обліку та реєстрації за адресою: вул. Пухова, б. 45, кв. 40, м. Донецьк, 83005. Проте, позивачу відмовлено в задоволенні вказаних заяв. Позивач вважає дану відмову відповідача протиправною та просить суд зобов'язати центр надання соціальних послуг "Прозорий офіс" адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради надати адміністративну послугу - зняття з реєстраційного обліку та реєстрацію місця проживання: вул. Пухова, б. 45, кв. 40, м. Донецьк, 83005.
Позивач в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином.
Представник відповідача, адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради, в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином.
Представник відповідача, ОСОБА_1 реєстрації Харківської міської ради, в судове засідання прибув, проти задоволення позовних вимог заперечував та зазначив, що рішення про відмову в реєстрації місця проживання з одночасним зняття з попереднього місця проживання у вказаних в заявах від 18.05.2018, прийняті посадовою особою відділу реєстрації місця проживання у ІНФОРМАЦІЯ_1 ведення реєстру територіальної громади ОСОБА_1 реєстрації Харківської міської ради в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступне.
18 травня 2018 року ОСОБА_4 звернулась до відділу реєстрації місця проживання у Шевченківському районі м. Харкова Управління ведення реєстру територіальної громади м. Харкова ОСОБА_1 реєстрації Харківської міської ради із заявами про реєстрацію місця проживання за адресою: вул. Пухова, б. 45, кв. 40, м. Донецьк, 83005 та з одночасним зняттям з реєстрації місця проживання з адреси: пр. Людвіга Свободи, 51, м. Харків.
Як вбачається з матеріалів справи, до вказаних заяв позивачем надано паспорт громадянина України та довідка про реєстрацію місця проживання ОСОБА_4
Судом встановлено, що за результатами розгляду вказаних заяв, головним спеціалістом відділу реєстрації місця проживання у Шевченківському районі м. Харкова Управління ведення реєстру територіальної громади м. Харкова ОСОБА_1 реєстрації Харківської міської ради ОСОБА_5 відповідно до абз. 3 п.11 Правил реєстрації місця проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 207 від 02.03.2016 (у поданих документах містяться недостовірні відомості, а саме: у заяві про реєстрацію місця проживання місця проживання ОСОБА_4 зазначено адресу, за якою вона бажає зареєструвати своє місце проживання, яка не у межах міста Харкова) та згідно з абз. 2 п. 11 Правил реєстрації місця проживання (ОСОБА_4 не подала необхідних документів або інформації, а саме, відсутня квитанція про сплату адміністративного збору, відсутні документи, що підтверджують право на проживання в житлі) відмовлено позивачу в реєстрації місця проживання за адресою: вул. Пухова, б. 45, кв. 40, м. Донецьк, 83005, з одночасним зняттям з реєстрації місця проживання з адреси: м. Харків, пр. Людвіга Свободи, 51.
Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Щодо правового регулювання спірних правовідносин, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" свобода пересування - право громадянина України, а також іноземця та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, вільно та безперешкодно за своїм бажанням переміщатися по території України у будь-якому напрямку, у будь-який спосіб, у будь-який час, за винятком обмежень, які встановлюються законом; вільний вибір місця проживання чи перебування - право громадянина України, а також іноземця та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, на вибір адміністративно-територіальної одиниці, де вони хочуть проживати чи перебувати.
Згідно зі ст. 6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" № 1382 -ІV від 11.12.2003 для реєстрації особа або її представник подає органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг): письмову заяву; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання, якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження; квитанцію про сплату адміністративного збору; документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі: заяви особи або її представника, що подається до органу реєстрації; судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою; свідоцтва про смерть; паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку; інших документів, які свідчать про припинення: підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства; підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній, установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту; підстав на право користування житловим приміщенням. Зняття з реєстрації здійснюється в день звернення особи. За заявою особи зняття з реєстрації може бути здійснено одночасно з реєстрацією нового місця проживання з урахуванням вимог, визначених частиною одинадцятою статті 6 цього Закону.
Статтею 9-1 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" передбачено, що орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію; у поданих особою документах містяться недостовірні відомості або подані нею документи є недійсними; для реєстрації або зняття з реєстрації звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку. Рішення про відмову приймається в день звернення особи. Заява про реєстрацію чи зняття з реєстрації місця проживання повертається особі із зазначенням у ній причин відмови.
Суд зазначає, що вказана норма дублюється із пунктом 11 Правила реєстрації місця проживання, затверджені постановою Кабінету Міністрів України № 207 від 02.03.2016.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до ст. 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.
Відповідно до п. 4.1.13 Положення про ОСОБА_1 реєстрації Харківської міської ради, затвердженого рішенням Харківської міської ради № 982/18 від 21.02.2018 "Про внесення змін до положень виконавчих органів Харківської міської ради 7 скликання" ОСОБА_1 реєстрації Харківської міської ради проводить реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб у межах міста Харкова.
Окремо, суд вважає за необхідне зазначити, що м. Донецьк входить до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1085 від 07.11.2014.
Отже, враховуючи те, що ОСОБА_1 реєстрації Харківської міської ради наділений повноваженнями щодо проведення реєстраційних дій виключно в межах міста Харкова, суд приходить до висновку, що відповідач відмовляючи в задоволенні заяв позивача про зняття з реєстраційного обліку та реєстрації місця проживання, діяв у межах повноважень та у спосіб, встановлені чинним законодавством України.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, вимоги позивача є не обґрунтовані, а отже, такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В :
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, гуртожиток ХНУ, м. Харків, 61174, ідентифікаційний номер: 364900044) до адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради (місцезнаходження: пр. Науки, буд. 17-А, м. Харків, 61166, ідентифікаційний код: 37459172), ОСОБА_1 реєстрації Харківської міської ради (місцезнаходження: пл. Конституції 7, 6 поверх, Харків, 61200, ідентифікаційний код: 40214227) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 04 жовтня 2018 року.
Суддя А.С. Мороко