
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 жовтня 2018 року № 810/4049/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Виноградова О.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Білоцерківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
6 серпня 2018 р. до Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Білоцерківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (далі - відповідач) про:
- визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії відповідно до довідки Головного управління ДСНС України у Київській області від 11 квітня 2018 р. № 104;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату позивачу пенсії відповідно до названої довідки у порядку, визначеному ОСОБА_2 Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23 листопада 2011 р. № 1210 (далі - ОСОБА_2 № 1210).
Ухвалою судді Київського окружного адміністративного суду від 7 серпня 2018 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є учасником ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інвалідом 2 грипи захворювання, пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи, а отже, має пільги, встановлені законодавством України. Стверджував, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до довідки Головного управління ДСНС України у Київській області від 11 квітня 2018 р. № 104 у порядку, визначеному ОСОБА_2 № 1210, оскільки премія у розмірі 660 крб. фактично була виплачена позивачу, що підтверджується первинними документами.
Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив, в якому у задоволенні позовних вимог відмовити, оскільки відповідно до розпорядження ОСОБА_2 Міністрів СРСР від 17 травня 1986 р. № 964-рс при отриманні гранично допустимої дози опромінення під час участі в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у зв'язку з чим особи не можуть бути допущені до виконання робіт в зонах, по місцю основної роботи за рахунок коштів союзного бюджету виплачуватися одноразова винагорода в розмірі п'яткратної місячної тарифної ставки (посадового окладу), яка не враховується в заробіток, із якого обчислюється розмір пенсії. Стверджував, що за таких підстав відсутні правові підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача (а.с. 31-35).
У судове засідання представники сторін не прибули.
За таких обставин у судовому засіданні 2 жовтня 2018 р. на підставі вимог ч. 9 ст. 205 КАС України було ухвалено подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином України, що підтверджується паспортом серія СН № 150017 (а.с. 6).
Крім того, позивач є громадянином, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, що підтверджується посвідченням серії А № 028996, та учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується вкладкою № 483044 (а.с. 7).
З 1 листопада 2010 р. позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію по другій групі інвалідності в розмірі, визначеному згідно довідки від 24 липня 1996 р. № 571, виданої Управлінням пожежної охорони ГУ МВС України у Київській області по нарахованій йому заробітній платі за період роботи в зоні відчуження в м. Прип'ять, м. Чорнобиль у період з 26 по 29 квітня 1986 р.
11 квітня 2018 р. Головним управлінням ДСНС у Київській області було видано позивачу довідку про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках № 104 (далі - довідка № 104) (а.с. 16 на звороті).
10 травня 2018 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки № 104, що підтверджується розпискою-повідомленням (а.с. 9).
5 червня 2018 р. відповідач листом № 12883/07 направив позивачу рішення начальника відповідача від 18 травня 2018 р. № 2759, яким було відмовлено позивачу у перерахуванні пенсії на підставі довідки № 104 (далі - рішення № 2759) (а.с. 11-12).
Вказане рішення винесено з посиланням на те, що відповідно до розпорядження ОСОБА_2 Міністрів СРСР від 17 травня 1986 р. № 964-рс при отриманні гранично допустимої дози опромінення під час участі в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у зв'язку з чим особи не можуть бути допущені до виконання робіт в зонах, по місцю основної роботи за рахунок коштів союзного бюджету виплачуватися одноразова винагорода в розмірі п'яткратної місячної тарифної ставки (посадового окладу), яка не враховується в заробіток, із якого обчислюється розмір пенсії.
У зв'язку з тим, що позивач вважає такі дії відповідача протиправними, ним було подано даний адміністративний позов.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 р. № 796-XII (далі - Закон № 796-XII), ОСОБА_2 № 1210, ОСОБА_3 Міністрів СРСР «Про виділення Міненерго СРСР додаткового фонду заробітної плати» від 17 травня 1986 року № 964-рс (далі - ОСОБА_3 № 964-рс), ОСОБА_3 Міністрів СРСР "Про оплату праці військовослужбовців - учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС" від 23 травня 1986 р. № 1031-рс та Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст. 54 Закону № 796-XII пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
ОСОБА_2 № 1210 затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок № 1210).
Відповідно до вимог п. 1 Порядку № 1210 цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - пенсії). Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи (п.2 Порядку № 1210).
Згідно з вимогами пп.3 п.3 Порядку № 1210 у разі, коли особа пропрацювала у зоні відчуження менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження.
Як убачається з п. 7 Порядку № 1210, пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
Відповідно до вимог ст. 15 № 796-XII видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Згідно з вимогами п. 2.10 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.
ОСОБА_3 № 964-рс, зокрема, дозволено керівникам міністерств і відомств, що беруть участь у ліквідації аварії, за погодженням з головою урядової комісії здійснювати у виняткових випадках оплату праці працівників, зайнятих на зазначених роботах в III зоні небезпеки, в п'ятикратному розмірі в порівнянні з встановленими чинним законодавством нормами, по II зоні - в чотириразовому розмірі і в I зоні - у трикратному розмірі; у тих випадках, коли працівник отримує гранично допустиму дозу радіації і в зв'язку з цим не допускається для подальшої роботи в зазначених зонах небезпеки, йому виплачується одноразова винагорода у розмірі п'ятикратної місячної тарифної ставки (посадового окладу), а особам офіцерського складу військових частин, офіцерського та начальницького складу органів КДБ СРСР і внутрішніх справ - трьох місячних окладів грошового утримання за посадою та військовим чи спеціальним званням, прапорщикам, мічманам і військовослужбовцям надстрокової служби, особам молодшого начальницького і рядового складу органів КДБ СРСР і внутрішніх справ - 500 руб., військовослужбовцям строкової служби і військовим будівельникам - 300 руб.
Як убачається з п. «а» ч. 1 ОСОБА_3 № 1031-рс, розповсюдити на військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, зайнятих на роботах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції, порядок і розміри підвищеної оплати праці, передбачені ОСОБА_3 Міністрів СРСР від 17 травня 1986 року № 964.
Наявні матеріали справи свідчать про таке.
Як вже зазначалося, пенсія позивача призначена та обчислюється з врахуванням заробітної плати, вказаної в довідці Управління пожежної охорони ГУ МВС України у Київській області від 24 липня 1996 р. № 571.
11 квітня 2018 р. Головним управлінням ДСНС у Київській області було видано позивачу довідку про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках № 104 (а.с. 16 на звороті).
Як убачається з тексту вказаної довідки, вона видана позивачу за роботу в населених пунктах зони відчуження м. Чорнобиль та м. Прип'ять у період з 26 по 29 квітня 1986 р..
Зокрема, в тексті вказаної довідки вказано, що:
- збережений заробіток за дні роботи (служби) в зоні відчуження 1986-1990 р.р. склав 29,40крб.;
- оплата праці за дні роботи (служби) в зоні відчуження в 1986-1990 роках - 105,00 крб.;
- премії за діючими системами преміювання за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках (із зазначенням показника преміювання, розміру премії та підстави її виплати) - 660 крб. (а.с. 16 на звороті).
Як убачається з розрахунку до довідки № 104, згідно наказу МВС СРСР від 26 травня 1986 р. № 0149 та ОСОБА_2 Міністрів СРСР та Української професійної ради від 10 червня 1986 року № 207-7, позивачу була виплачена одноразова грошова винагорода для осіб, які отримали при виконанні завдання по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС граничну допустиму дозу радіоактивного опромінення (більше 25 бер) в сумі 660,00 крб. (а.с. 16).
Наведене свідчить, що премія у розмірі 660 крб., яка включена до грошового забезпечення позивача є одноразовою грошовою винагородою у зв'язку з отриманням гранично допустимої дози радіоактивного опромінення.
Як вже зазначалося, рішення № 2759, яким було відмовлено позивачу у перерахуванні пенсії на підставі довідки № 104, відповідачем винесено з посиланням на вимоги ОСОБА_3 № 964-рс (а.с. 11-12).
Так, вказаним ОСОБА_3 № 964-рс передбачено: "В целях ускорения работ по ликвидации последствий аварии на Чернобыльской атомной электростанции: выделить в распоряжение Минэнерго СССР дополнительный фонд заработной платы в размере 100 тыс. руб.; предоставить право председателю правительственной комиссии по ликвидации аварии выплачивать отличившимся работникам за выполнение особо важных и ответственных работ в зависимости от опасности их проведения единовременное вознаграждение в размере до 1 тыс. рублей; разрешить руководителям министерств и ведомств, участвующих в ликвидации аварии, по согласованию с председателем правительственной комиссии производить в исключительных случаях оплату труда работников, занятых на указанных работах в III зоне опасности, в пятикратном размере по сравнению с установленными действующим законодательством нормами, по II зоне - в четырехкратном размере и в I зоне - в трехкратном размере.
В тех случаях, когда работник получает предельно допустимую дозу радиации и в связи с этим не допускается для дальнейшей работы в указанных зонах опасности, ему выплачивается единовременное вознаграждение в размере пятикратной месячной
тарифной ставки (должностного оклада), а лицам офицерского состава воинских частей, офицерского и начальствующего состава органов КГБ СССР и внутренних дел - трех месячных окладов денежного содержания по должности и воинскому или специальному званию, прапорщикам, мичманам и военнослужащим сверхсрочной службы, лицам младшего начальствующего и рядового состава органов КГБ СССР и внутренних дел - 500 руб., веннослужащим срочной службы и военным строителям - 300 руб.
Минфину СССР и Госбанку СССР выделить необходимые средства. ".
Що стосується встановленої розпорядженням № 964-рс одноразової винагороди, право на яку мали особи, що отримали граничну допустиму дозу радіації, то включення цієї винагороди до суми заробітної плати для обчислення пенсій чинним законодавством, зокрема і Порядком, не передбачено.
Дана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 17 липня 2018 р. у справі № 367/3502/16-а.
Згідно з вимогами ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно відмовлено позивачу у перерахуванні пенсії на підставі довідки № 104, оскільки вказаний у названій довідці розмір премії не включається до суми заробітної плати для обчислення пенсії.
При вирішенні справи судом не можуть бути взяті до уваги обставини, викладені у позовній заяві, оскільки вони жодним чином не спростовують факт відсутності правових підстав для включення суми одноразової винагороди осіб, які отримали гранично допустиму дозу радіації до суми заробітної плати для обчислення пенсій.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, чого не було зроблено позивачем.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, що і було зроблено відповідачем.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
у задоволенні позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Виноградова О.І.