
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 липня 2018 року № 810/897/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лиска І.Г., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про зобов'язання вчинення певних дій,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області , в якому позивач просить: - визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у перерахунку та виплати призначеної позивачу пенсії; - зобов’язати відповідача на підставі довідки про нараховані та виплачені суми перерахувати призначену з 01.09.2015 позивачу пенсію за вислугою років, враховуючи такі виплати, що мали місце за 24 місяці перед звільненням зі служби.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказував, що останній перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та з 01.09.2015 року отримує пенсію, яку йому призначено на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Проте при розрахунку пенсії не було враховано до суми грошової винагороди під час проведення АТО, матеріальної допомоги на оздоровлення, компенсації за невикористану відпустку, доплати за роботу у нічний час, вихідної допомоги при звільненні та індексації при обчисленні розміру основної пенсії з 01.09.2015 виходячи із розміру грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням зі служби.
Ухвалою від 28.02.2018 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи та запропоновано відповідачу протягом п’ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого, зазначив, що позивачем порушено строки звернення до суду. Крім того, зазначає, що відповідач не наділений повноваженнями самостійно визначити розмір пенсії, а здійснює її нарахування на підставі наданих йому відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначеного у довідках. При отриманні відповідачем довідки з місця роботи позивача встановлено, що в ній відсутні відомості щодо нарахування грошової допомоги під час проведення АТО, матеріальної допомоги на оздоровлення, компенсації за невикористану відпустку, доплати за роботу у нічний час, вихідної допомоги при звільнені та індексації при обчисленні розміру основної пенсії.
Відповідачем подано клопотання про залучення Управління МВС України на Донецькій залізниці, разом з тим, суд відмовляє в задоволенні даного клопотання оскільки в матеріалах справи наявна довідка ліквідаційної комісії Управління МВС України на Донецькій залізниці від 28.12.2017 №294/лк в якій наявні усі суми по всім складовим які зазначає позивач, для врахування даної довідки при вирішенні даної справи.
Також відповідач подав клопотання про розгляд справи в судовому засіданні, проте суд також не вбачає підстав для задоволення даного клопотання, оскільки дана категорія справи підпадає під ст.263 КАС України, розгляд яких здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Позивачем подано до суду відповідь на відзив, де зазначено, що ним строк звернення не було порушено оскільки про свої порушенні права позивач дізнався з дати отримання ним листа від відповідача, а саме 19.10.2017, а до суду він звернувся 23.03.2018. Крім того, відповідач мав всі необхідні документи для перерахунку раніше призначеної пенсії.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив відповідача, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні пенсійного фонду України в Київській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №2262-XII від 09 квітня 1992 року (далі - Закон 2262- XII).
При розрахунку та призначенні пенсії відповідачем при розрахунку пенсії не було враховано суми грошової винагороди під час проведення АТО, матеріальної допомоги на оздоровлення, компенсації за невикористану відпустку, доплати за роботу у нічний час, вихідної допомоги при звільненні та індексації при обчисленні розміру основної пенсії з 01.09.2015.
З метою проведення перерахунку призначеної пенсії, позивач 03.10.2017 року звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з врахуванням наведених складових грошового забезпечення на підставі відповідних довідок.
У задоволенні вказаної заяви відповідач листом від 19.10.2017 року № 1209/П-01 відмовив та роз'яснив позивачу про відсутність правових підстав для здійснення спірного перерахунку пенсії посилаючись на п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членів їхніх сімей». Також зазначив, що відповідно до Постанови Кабінету міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"» № 45 від 13.02.2008 року визначення складових частин грошового забезпечення покладено на силові структури, а у випадку із позивачем на Управління МВС України на Донецькій залізниці. Таким чином підставою для визначення позивачу грошового забезпечення для призначення пенсії є грошовий атестат №143 та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за 24 місяці №7/4983 від 06.11.2015.
Відповідно до довідки виданої ОСОБА_1 про разові та інші виплати за період з вересня 2013 рік по вересень 2015 рік, визначені суми грошової винагороди під час проведення АТО, матеріальної допомоги на оздоровлення, доплату за роботу у нічний час, вихідної допомоги при звільнені, а також індексація.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Закон № 2262-ХІІ) пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з частиною третьою статті 43 Закону № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 41 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (Закон № 2011-XII від 20.12.1991 року).
Частиною першою статті 9 Закону № 2011-XII встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - постанова № 1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців.
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-XII), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом №2011XII також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 року № 260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 року за № 638/15329).
Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Зазначеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Отже, допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03.07.1991 року № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що матеріальна допомога для оздоровлення до відпусток, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, разові премії, доплати за роботу в нічний час, святкові та вихідні дні, індексація грошових доходів, грошова компенсація за невикористану відпустку, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Щодо грошової допомоги за участь в АТО, суд зазначена наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 року № 158 зі змінами від 31.01.2015 року № 24 встановлено грошову винагороду за участь в антитерористичних операціях та бойових діях (далі за текстом - винагорода за участь в АТО).
Зазначена грошова винагорода виплачується військовослужбовцям, які приймають безпосередню участь в антитерористичних операціях з 01.05.2014 року.
Виплата винагороди здійснюється також під час перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я у зв'язку з пораненнями (контузіями, травмами, каліцтвами), отриманими під час участі у зазначених/ операціях і заходах.
Тобто названа грошова винагорода відноситься до складу грошового забезпечення осіб, приймаючих участь в АТО постійно з часу її запровадження і має щомісячний характер.
Щодо посилань відповідача на пропуск строку звернення до суду, то суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивачем було подано заяву до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про перерахунок раніше призначеної пенсії від 03.10.2017 року. Листом-відповіддю Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області від 19.10.2017 за № 1209/П-01 року позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії. Таким чином дата отримання позивачем листа від 19.10.2017 за № 1209/П-01 саме і є днем, коли він дізнався про порушення його прав, свобод та інтересів.
Позовну заяву до суду подано 23.03.2018, а отже строк, передбаченого ч. 2 статті 122 КАС України позивачем не було порушено.
Отже, враховуючи викладене, суд вважає, що в даному випадку позивач має право на перерахунок пенсії починаючи з 01.09.2015, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в розмірі, який має бути обчислений з грошового забезпечення, до якого включені грошова винагорода під час проведення АТО, матеріальна допомога на оздоровлення, компенсація за невикористану відпустку, доплати за роботу у нічний час, вихідна допомога при звільненні та індексація при обчисленні розміру основної пенсії.
Таким чином, суд вважає, що не включення відповідачем при обчисленні пенсії позивача таких видів виплат, як суми грошової винагороди під час проведення АТО, матеріальної допомоги на оздоровлення, компенсації за невикористану відпустку, доплати за роботу у нічний час, вихідної допомоги при звільненні та індексації при обчисленні розміру основної пенсії до складу грошового забезпечення є протиправним, а відмова у перерахунку пенсії необґрунтована.
Позивач просив суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок позивачу пенсії з 01.09.2015 з чим суд погоджується, у зв'язку з наступним.
Згідно частини 2 статті 51 Закону № 2262-12, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Відповідно до статті 63 вказаного вище Закону, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.
Оскільки позивач з моменту призначення пенсії мав право на обчислення його розміру з усіх складових грошового забезпечення, а призначення пенсії в меншому розмірі відбулось не з вини позивача, суд із врахуванням наведених вище положень ст. 63 Закону № 2262-12 приходить до висновку про задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача на підставі довідки про нарахуванні та виплачені суми перерахувати призначену з 01.09.2015 позивачу пенсію за вислугою років, враховуючи такі виплати, що мали місце за 24 місяці перед звільненням зі служби.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено, правомірність пред'явленого позову, а відповідачем доводи позовної заяви не спростовані, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 77, 139, 241 - 246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо відмови у перерахунку та виплати призначеної ОСОБА_1 пенсії.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області на підставі довідки про нараховані та виплачені суми перерахувати призначену з 01.09.2015 ОСОБА_1 пенсію за вислугою років, враховуючи такі виплати, що мали місце за 24 місяці перед звільненням зі служби.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лиска І.Г.