Рішення № 76903034, 28.09.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2018
Номер справи
805/3319/18-а
Номер документу
76903034
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 вересня 2018 р. Справа№805/3319/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття рішення: 09:10 год.

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кочанової П.В., при секретарі судового засідання Широбоковій М.О., розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,-

за участю представників сторін:

від позивача - не з’явився

від відповідача – не з’явився

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Лівобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України м.Маріуполя Донецької області, в якій просить суд:

- визнати протиправними дії Лівобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області щодо перерахунку призначеної пенсії позивача з 01.10.2017 р. з застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, що призвело до зменшення пенсії позивача;

- зобов’язати Лівобережне об’єднане управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області здійснити перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії за віком на пільгових умовах (Список №1) відповідно до ст. 25 та п. 4 розділу XV “Прикінцевих положень” Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %, з 01.10.2017 року, з урахуванням фактично виплачених сум та обмежень встановлених ч. 3 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";

- відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України встановити строк - 10 днів з часу набрання рішення законної сили для подання суб'єктом владних повноважень - відповідачем до суду звіту про виконання постанови, так як вона вимагає вчинення певних дій.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 05 травня 2017 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком № 1. Коефіцієнт стажу було визначено в розмір 0,61250 (735 місяців), а відповідно до другого речення абзацу п'ятого частини першої статті 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону № 107-УІ від 28.12.2007 року виходячи із величини оцінки одного року страхового стажу - 1,35%, розмір коефіцієнту стажу склав - 0,82688. З 01.10.2017 року позивачу було безпідставно перераховано пенсію відповідно до змін Закону 2148-VШ від 03.10.2017 року. Коефіцієнт стажу після перерахунку пенсії позивача з 01.10.2017 року було визначено в розмір 0,61250. Позивач вважає дії відповідача протиправними, оскільки за результатом проведеного перерахунку коефіцієнт страхового стажу зменшився з 0,82688 до 0,61250. Листом від 05.04.2018 року № 10211/02 позивача повідомлено, що з 01.10.2017 року проведено перерахунок його пенсії внаслідок чого основна пенсія була зменшена з 14188,38 грн. до 10509,84 грн., згідно додатку до листа відповідача «Відомості про підвищення» містяться докази розміру основної пенсії з 01.05.2017 р. по 30.09.2017 р. у розмірі 14188,38 грн., та з 01.10.2017 р. та довічно в розмірі 10509,84 грн. Таким чином, зазначає, що його пенсія з 05.05.2017 року по теперішній час щомісячно повинна складати 14529,49 грн. (14188,38 грн - основна пенсія, 341,12 грн. - доплата за понаднормативний стаж (ст. 28), до виплати з урахуванням законодавчо встановлених обмежень щодо максимальної пенсії. В дійсності позивачу сплачують пенсію в розмірі 10850,96 грн.

На підставі вищезазначеного, вважає дії відповідача протиправними, оскільки підстав для перерахунку пенсії не було, у зв’язку з чим звернувся з позовом до суду.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15 травня 2018 року відкрито провадження у справі № 805/3319/18-а та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

12 червня 2018 року через відділ документообігу та архівної роботи суду відповідачем надано відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого зазначено, що у 2017 році позивач звернувся до Лівобережного об’єднаного управління ПФУ м. Маріуполя. З 05.05.2017 року позивач отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, розмір пенсії на дату звернення становить 14529,49 грн. З 01.10.2017 року проведено масовий перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» з використанням показника вартості одного року страхового стажу 1%. Між іншим, зазначено, що у зв’язку з прийняттям Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік в якому підвищуються соціальні стандарти у 2018 році був змінений граничний розмір який становить 10 850, 96 грн. Також, зазначає, що пунктом 4 прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058 встановлено у разі якщо внаслідок перерахунку за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсії виплачується в раніше встановленому розмірі.

На підставі вищезазначеного, просив суд відмовити позивачу у повному обсязі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06 липня 2018 року розгляд справи за позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України м.Маріуполя Донецької області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії призначено здійснювати в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 11 липня 2018 року.

У підготовчому засіданні 11 липня 2018 року розгляд справи № 805/3319/18-а відкладено до 06 вересня 2018 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06 вересня 2018 року здійснено заміну відповідача - Лівобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України м.Маріуполя Донецької області (код ЄДРПОУ 41250905) на його правонаступника - Маріупольське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (87548, Донецька область, м.Маріуполь, вулиця Зелінського, будинок, 27 А; ЄДРПОУ 42171861).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06 вересня 2018 року закрито підготовче провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 28 вересня 2018 року о 09:00 год.

У судове засідання, призначене на 28 вересня 2018 року позивач та повноважний представник відповідача не з’явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Згідно частини 1 статті 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відповідно до частини 4 статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 05.05.2017 року перебуває на обліку в Маріупольському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області та отримує пенсію за віком, призначену йому відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Листом від 05.04.2018 року № 10211/02 на запит позивача, Маріупольським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області було повідомлено наступне.

З 01.10.2017р. проведено масовий перерахунок пенсії відповідно до Закону України від 03.10.2017 р № 2148 -VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» з використанням показника середньої заробітної плати 3764,40 грн. та показника вартості одного року страхового стажу 1%. Розмір прожиткового мінімуму для осіб що втратили працездатність встановлено в розмірі 1452,00. Страховий стаж, який враховано по 31.03.2017 р., складає: 34 років 03 місяців 25 днів, стаж за списком 1 складає 27 років 6 місяців 16 днів. Коефіцієнт стажу склав: 0,61250 (34 роки + 27 років) * 12) + З міс.) / (12 міс. * 100%) згідно статті 25 Закону. Заробітна плата для обчислення пенсії, врахована за даними персоніфікованого обліку з 01.07.2000 р. по 31.03.2017р. та становить 17158,92 (3764,40грн. - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові в за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії * 4,55821- індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації). Доплата за понаднормативний стаж розраховується згідно ст. 28 З №1058, що за кожній повний рік страхового стажу понад 35 років чоловіка і збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком).

Зазначено, що розмір пенсійної виплати позивача з 01.10.2017 р. складає 10850,96 грн. з них: 10509,84 грн. - розмір пенсії за віком згідно ст. 27 Закону: (17158,93 грн. * 0,61250 (заробітна плата * коефіцієнт стажу);

341,12 грн. - доплата за понаднормативний стаж 26 років ( 26%*1312,00 ).

Крім того, повідомлено позивача, що пенсія призначена і виплачується вірно, відповідно до вимог дії законодавства з урахуванням страхового стажу та заробітної плати позивача.

З наявних в матеріалах справи доказів вбачається, що пенсію призначено позивачу при загальному страховому стажі 34 роки 3 місяці 25 днів, та середньомісячному заробітку, обчисленому за період роботи з 01.07.2000 року по 31.03.2017 року, що становив 17 158,93 грн., а також з урахуванням коефіцієнту стажу (з урахуванням кратності 1,35%), який становив 0,82688, з урахуванням середньої заробітної плати в Україні 3 764,40 грн. З урахуванням цього та доплати за понаднормативний стаж загальний розмір пенсії позивача станом на 14.07.2017 року становив 14 529,50 грн., що підтверджується протоколом про призначення пенсії. Оскільки її розмір перевищував 10 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, відповідач виплачував пенсію позивачу з обмеженням її максимального розміру до 10 740, 00 грн.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Спеціальним законом, що регулює спірні правовідносини, є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в преамбулі якого зазначено, що цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

10.10.2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VIII (далі - Закон №2148), яким розділ XV «Прикінцеві положення» Закону №1058 доповнено п.4-3 наступного змісту: «Пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», збільшений на 79 гривень.

Із матеріалів справи вбачається, що на підставі п.4-3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.10.2017 року, за наслідками якого загальний розмір пенсії позивача становив 10 850,96 грн., в т.ч.:

- основний розмір пенсії склав 10 509,84 грн. з урахуванням коефіцієнту стажу (з урахуванням кратності 1%), який становив 0,61250 та середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2014 та 2016 роки у розмірі 3764,40 грн.

- загальний розмір пенсійної виплати станом на 01.10.2017 склав 10 850,96 грн. = 10 509,84 грн. (основний розмір пенсії) + 341,12 грн. (доплата за 26 років понаднормованого стажу).

Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2148, у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Крім того, аналогічні положення містяться в пункті 4 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058.

Тому, в разі якщо після перерахунку пенсії позивача з 01.10.2017 року відповідно до п.4-3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058 її розмір зменшився, то відповідач був зобов'язаний виплачувати позивачу пенсію в розмірі, що був встановлений до 01.10.2017 року.

В даному випадку суд звертає увагу, що до здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.10.2017 року її розмір становив 14 529,50 грн., та відповідач виплачував пенсію позивачу з обмеженням її максимального розміру до 10 740, 00 грн., в той же час, як після здійснення перерахунку у відповідності до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VIII розмір пенсії зменшився до 10 850,96 грн.

Разом з цим, суд зазначає, що відповідно до ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» від 07.12.2017 року № 2246-VIII, з 1 січня 2018 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, встановлено в розмірі 1 373,00 грн., а з 01.07.2018 року - 1 435,00 грн.

Тобто, з 01.01.2018 року максимальний розмір пенсійної виплати не може перевищувати 13 730,00 грн., а з 01.07.2018 року - 14 350,00 грн. (частина третя статті 27 Закону №1058), а тому з 01.01.2018 року позивачу мала виплачуватись пенсія в розмірі 13 730,00 грн., оскільки її розмір перевищував 10 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, а з 01.07.2018 року пенсія позивачу мала виплачуватися у розмірі 14 350,00 грн.

За наведених обставин, суд дійшов висновку, що всупереч вимогам пункту 4 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058 та пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2148 відповідач з 01.01.2018 року виплачував позивачу пенсію в меншому розмірі, ніж була йому встановлена до перерахунку з 01.10.2017 року.

Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності..

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності своїх дій, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд вважає за необхідне зазначити про наступне.

Частиною другою статті 14 КАС України визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Згідно з положеннями частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З аналізу викладених норм вбачається, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, а не його обов'язком.

З огляду на викладене, а також приймаючи до уваги обставини даної справи, суд доходить висновку про відсутність підстав для встановлення судового контролю щодо виконання рішення в даній справі, оскільки позивачем не наведено доводів та не надано доказів, які свідчать про те, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення суду.

Відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Маріупольське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області.

Керуючись ст. ст. 9, 137, 139, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії- задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо перерахунку призначеної пенсії позивача з 01.10.2017 року з застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, що призвело до зменшення пенсії позивача.

Зобов’язати Маріупольське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (юридична адреса: 87548, Донецька область, місто Маріуполь, вул.Зелінського, 27а, ЄДРПОУ 42171861) здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 (РНОКПП – НОМЕР_1, зареєстрований за адресою: 87500, АДРЕСА_1) пенсії за віком на пільгових умовах (Список №1) відповідно до ст. 25 та п. 4 розділу XV “Прикінцевих положень” Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %, з 01.10.2017 року, з урахуванням фактично виплачених сум та обмежень встановлених ч. 3 ст. 27 Закону

України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

В іншій частині позовних вимог – відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (юридична адреса: 87548, Донецька область, місто Маріуполь, вул.Зелінського, 27а, ЄДРПОУ 42171861) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП – НОМЕР_1, зареєстрований за адресою: 87500, АДРЕСА_1) судовий збір у сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Вступну та резолютивну частину рішення складено та підписано у нарадчій кімнаті 28 вересня 2018 року.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 02 жовтня 2018 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Кочанова П.В.