
у.н. 415/3211/17
н.п. 2/415/433/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12.09.18 р.
Лисичанський міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді Фастовця В.М.,
за участі
секретаря судового засідання Гавриленко В.В.,
прокурора Коваленко М.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом заступника керівника Лисичанської місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі Департаменту охорони здоров’я Луганської обласної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив стягнути з відповідача на користь Департаменту охорони здоров’я Луганської обласної державної адміністрації матеріальні збитки, завдані внаслідок вчинення кримінального правопорушення в розмірі 625136 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що вироком Лисичанського міського суду Луганської області від 04.04.2017 у справі № 426 /4694/16-к відповідача визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України – неналежне виконання службових обов’язків, що потягнуло тяжкі наслідки, які виразилися у безпідставному перерахуванні державних коштів в зазначеному розмірі.
Прокурор в судовому засіданні позов підтримала, дала пояснення, аналогічні викладеному у позові
Представник позивача в судове засідання не з’явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач та його представник у судове засідання не з’явилися, клопотань про відкладення розгляду справи не надали, про причину неявки суд не повідомили.
Частиною 6 ст. 82 ЦПК України встановлено, що вирок суду в кримінальному провадженні,… які набрали законної сили, є обов’язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно зі ст. 1311 Конституції України, в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до вимог п. п. 1, 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Відповідно до п. 5 Положення про Департамент охорони здоров’я Луганської обласної державної адміністрації від 26.12.2012, Департамент здійснює фінансування закладів охорони здоров'я, що утримуються за рахунок коштів обласного бюджету, контролює ефективне використання ними фінансових, матеріальних та трудових ресурсів.
Згідно з п. 5.3 затвердженого розпорядженням голови Луганської ОДА-ОВЦА №86 від 01.03.2016 р. Статуту Лисичанської комунальної лікувально- профілактичної установи Станція медичної допомоги, фінансування Станції здійснюється з обласного бюджету згідно з кошторисом.
З довідки Головного управління ДКС України у Луганській області вбачається, що грошові кошти, перераховані Лисичанською комунальною лікувально-профілактичною установою «Станція швидкої допомоги» на закупівлю у період з 28.05.2015 по 23.07.2015, з рахунків обласного бюджету.
Таким чином, Департамент охорони здоров’я Луганської обласної державної адміністрації є належним позивачем у справі.
В судовому засіданні встановлено, що вироком Лисичанського міського суду Луганської області від 04.04.2017 у справі № 426/4694/16-к відповідача визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України та призначено покарання у виді позбавлення волі на строк 2 роки, на підставі ст. 69 КК України без позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю, без штрафу. На підставі ст. 75 КК України звільнено від відбування призначеного покарання з випробуванням на рік. Вирок набрав законної сили 05.05.2017 (а.с.18-20).
Згідно зазначеного вироку суду відповідач, будучи відповідно до рішення № 20/7 від 23.10.2013 головним лікарем Лисичанської комунальної лікувально-профілактичної установи станція швидкої медичної допомоги та наказу головного лікаря Лисичанської комунальної лікувально-профілактичної установи станція швидкої медичної допомоги № 60 від 12.03.2015 «Про зміну складу комітету з конкурсних торгів станції швидкої медичної допомоги», головою комітету з конкурсних торгів, тобто службовою особою, посада якої пов’язана з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, внаслідок неналежного виконання своїх службових обов’язків через несумлінне ставлення до них вчинив кримінальне правопорушення за наступних обставин.
Посадовою інструкцією відповідача від 02.01.2014, зокрема передбачено:
- п.1.1. головний лікар станції швидкої медичної допомоги - керівник, що здійснює управління всіма видами діяльності станції швидкої медичної допомоги на основі єдиноначальності;
- п.2.1.5. основним завданням головного лікаря є забезпечення раціонального використання сил станції швидкої медичної допомоги;
- п.2.2.5. до функціональних обовязків головного лікаря відноситься бережливе ставлення до використання матеріально-технічних ресурсів, медикаментів, перевязного матеріалу, виробів медичного призначення, різних цінностей та коштів;
- п.2.2.11 до функціональних обовязків головного лікаря відноситься укладання господарських та науково-практичних договорів на виконання робіт, обслуговування, постачання, взаємодію, проведення конференцій;
- п. 2.2.12 до функціональних обовязків головного лікаря відноситься організація фінансово-господарської та економічної діяльності станції швидкої медичної допомоги та її структурних підрозділів та служб;
- п. 2.2.13 до функціональних обовязків головного лікаря відноситься забезпечення законності в діяльності станції швидкої медичної допомоги та її структурних підрозділів і служб; збереження матеріальних, технічних та фінансових ресурсів та їх оптимальне використання;
- п.3.5. головний лікар має право: перевіряти та направляти діяльність всіх структурних підрозділів та служб станції швидкої медичної допомоги;
- п. 3.15. головний лікар має право: розпоряджатися фінансами у рамках затвердженого бюджету та наявних коштів;
- п.4.1. головний лікар несе відповідальність за всі види діяльності станції швидкої медичної допомоги згідно з чинним законодавством України та за виконання завдань і функцій, які передбачені посадовою інструкцією головного лікаря станції швидкої медичної допомоги.
Згідно з наказом головного лікаря Лисичанської комунальної лікувально-профілактичної установи станція швидкої медичної допомоги №60 від 12.03.2015 «Про зміну складу комітету з конкурсних торгів станції швидкої медичної допомоги», головою комітету з конкурсних торгів було призначено відповідача.
Згідно з «Положенням про комітет з конкурсних торгів», затвердженого 09.11.2012, а саме:
- п.3 розділу ІІ: «Голова комітету організовує роботу комітету і несе персональну відповідальність за виконання покладених на комітет функцій».
- п. 6 розділу ІІ: «На засіданнях комітету підлягають розгляду такі питання:
-планування здійснення процедур закупівель;
-складання та затвердження річного плану державних закупівель;
-вибір процедури закупівлі;
-інші питання відповідно до Закону України «Про здійснення державних закупівель» від 10.04.2014.
Відповідно до ч.5 ст.2 Закону України «Про здійснення державних закупівель» (далі Закону) від 10.04.2014 забороняється укладання договорів, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених цим Законом. Замовник не має права ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури відкритих торгів або застосування цього Закону.
Відповідно до ст.2 Закону, сфера його застосування поширюється до всіх замовників та закупівель товарів, робіт, послуг, за умови, що вартість предмета закупівлі (без урахування податку на додану вартість), товару (товарів) послуги (послуг) дорівнює або перевищує 100000,00 гривень. Відповідно до Закону, замовник визначає предмет закупівлі товару на підставі Наказу Міністерства економіки України «Про затвердження Порядку визначення предмета закупівлі» від 26.07.2010 № 921 (далі Порядок № 921), що зареєстрований в Міністерства юстиції України від 06.08.2010 № 623/17918.
Відповідно до п. 2.1. розділу 2 «Визначення предмета закупівлі товарів і послуг» Порядку № 921, предмет закупівлі визначається замовником на основі Державного класифікатора продукції та послуг ДК 016:2010, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 №457, за показниками пятого знака.
У період з 24.05.2015 по 23.07.2015 відповідач внаслідок неналежного ставлення до виконання своїх службових обовязків, передбачених п. 2.2.5. п. 2.2.11. п. 2.2.12, п. 2.2.13, п. 4.1 функціональних обовязків, в порушення положень ст. 7 пункту 6 Бюджетного Кодексу України дотримання принципів ефективності та результативності, а саме при притягнені мінімального обєму бюджетних коштів досягнення максимального результату, не вжив всіх ефективних заходів, щодо встановлення вартості товаро-матеріальних цінностей, які поставлялись ТОВ «Техностиль 2000», ФОП ОСОБА_2, ПП «Либротех», ТОВ «Компанія Макстрой» до Лисичанської комунальної лікувально-профілактичної установи станція швидкої медичної допомоги», не перевірив належним чином їх вартість на ринку України, внаслідок чого підписав і таким чином уклав між Лисичанською комунальною лікувально-профілактичною установою станція швидкої медичної допомоги та ФОП ОСОБА_2, ПП «Либротех», ТОВ «Техностиль 2000», ТОВ «Компанія Макстрой» 18 договорів купівлі-продажу спеціального одягу, мякого інвентарю та медичного обладнання на загальну суму 1567305, 00 грн., за цінами вищими, ніж можлива, згідно висновку експерта № 11/1-29 від 26.02.2016 року, середня роздрібна ринкова вартість з урахуванням вільного ціноутворення на території України,
Зокрема, 28.05.2015 між Лисичанської комунальної лікувально-профілактичної установи станція швидкої медичної допомоги», в особі відповідача та ТОВ «Техностиль 2000» укладено 4 договори купівлі-продажу спеціального одягу та мякого інвентарю, згідно із висновками судово-економічної експертизи № 352/16-25 від 10.06.2016 року, а саме:
-1) по договору № 198 від 28.05.2015 за 143 жакети чоловічі на загальну суму 84370 грн., з різницею між оціночною вартістю та договірною ціною на загальну суму 34 320 грн.;
-2) по договору № 196 від 28.05.2015 за 43 штанів робочих жіночих на загальну суму 15910 грн., з різницею між оціночною вартістю та договірною ціною на загальну суму 6020 грн.;
- 3) по договору № 195 від 28.05.2015 за 100 подушок на загальну суму 20000 грн., з різницею між оціночною вартістю та договірною ціною на загальну суму 6 000 грн., та за 90 ковдр стьобаних на загальну суму 42750 грн., з різницею між оціночною вартістю та договірною ціною на загальну суму 10 530 грн.;
-4) по договору № 197 від 28.05.2015 за 147 футболок жіночих на загальну суму 40425 грн., з різницею між оціночною вартістю та договірною ціною на загальну суму 26 460 грн.,
крім того, 2 із вище перелічених договорів купівлі-продажу укладені в порушення ч.5 ст. 2 Закону, а саме:
- № 195 з метою придбання подушок за ціною 200,00 грн. за одиницю, у кількості 100 штук, на загальну суму 20000,00 грн., ковдр стьобаних за ціною 475,00 грн. за одиницю, у кількості 90 штук, на загальну суму 42750,00 грн.;
- № 197 з метою придбання футболок жіночих за ціною 275,00 грн. за одиницю, у кількості 147 штук, на загальну суму 40425,00 грн.;
15.06.2015 та 25.06.2015 між Лисичанської комунальної лікувально-профілактичної установи станція швидкої медичної допомоги, в особі відповідача та ТОВ «Компанія Макстрой» укладено 10 договорів купівлі-продажу, згідно із висновками судово-економічної експертизи № 352/16-25 від 10.06.2016 року, а саме:
- 1) по договору № 231 від 15.06.2015 за 47 курток робочих жіночих на загальну суму 49350 грн., з різницею між оціночною вартістю та договірною ціною на загальну суму 32900 грн. та за 46 курток робочих чоловічих на загальну суму 50 600 грн., з різницею між оціночною вартістю та договірною ціною на загальну суму 34500 грн.;
-2) по договору № 229 від 15.06.2015 за 27 водолазок жіночих на загальну суму 9720 грн., з різницею між оціночною вартістю та договірною ціною на загальну суму 5 481 грн. та за 25 водолазок чоловічих на загальну суму 9 250 грн., з різницею між оціночною вартістю та договірною ціною на загальну суму 5 325 грн.;
-3) по договору № 230 від 15.06.2015 за 100 матраців на загальну суму 45000 грн., з різницею між оціночною вартістю та договірною ціною на загальну суму 28 400 грн.;
-4) по договору № 226 від 15.06.2015 за 90 курток утеплених чоловічих на загальну суму 99000 грн., з різницею між оціночною вартістю та договірною ціною на загальну суму 45 000 грн.;
-5) по договору № 228 від 15.06.2015 за 95 курток утеплених жіночих на загальну суму 99750 грн., з різницею між оціночною вартістю та договірною ціною на загальну суму 42750 грн.;
-6) по договору № 257 від 25.06.2015 за 103 штанів робочих чоловічих на загальну суму 44805 грн., з різницею між оціночною вартістю та договірною ціною на загальну суму 21115 грн.;
-7) по договору № 256 від 25.06.2015 за 5 костюмів робочих жіночих на загальну суму 8605 грн., з різницею між оціночною вартістю та договірною ціною на загальну суму 5705 грн. та за 7 костюмів робочих чоловічих на загальну суму 12600 грн., з різницею між оціночною вартістю та договірною ціною на загальну суму 8 540 грн.;
- 8) по договору № 255 від 25.06.2015 за 136 штанів утеплених чоловічих на загальну суму 95200 грн., з різницею між оціночною вартістю та договірною ціною на загальну суму 50320 грн.;
- 9) по договору № 254 від 25.06.2015 за 120 светрів жіночих трикотажних на загальну суму 43200 грн., з різницею між оціночною вартістю та договірною ціною на загальну суму 24 360 грн. та за 118 светрів чоловічих трикотажних на загальну суму 43660 грн., з різницею між оціночною вартістю та договірною ціною на загальну суму 25 134 грн.;
-10) по договору № 253 від 25.06.2015 за 142 штанів утеплених жіночих на загальну суму 95850 грн., з різницею між оціночною вартістю та договірною ціною на загальну суму 48 990 грн.,
крім того, 7 із вище перелічених договорів купівлі-продажу спеціального одягу та мякого інвентарю укладені в порушення ч.5 ст. 2 Закону, а саме:
- № 226 з метою придбання курток утеплених чоловічих за ціною 1100,00 грн. за одиницю, у кількості 90 штук, на загальну суму 99000,00 грн.;
- № 228 з метою придбання курток утеплених жіночих за ціною 1050,00 грн. за одиницю, у кількості 95 штук, на загальну суму 99750,00 грн.;
- № 231 з метою придбання курток робочих жіночих за ціною 1050,00 грн. за одиницю, у кількості 47 штук, на загальну суму 49350,00 грн., курток робочих чоловічих за ціною 1100,00 грн. за одиницю, у кількості 46 штук, на загальну суму 50600,00 грн.;
- № 253 з метою придбання штанів утеплених жіночих за ціною 675,00 грн. за одиницю, у кількості 142 штук, на загальну суму 95850,00 грн.;
- № 255 з метою придбання штанів утеплених чоловічих за ціною 700,00 грн. за одиницю, у кількості 136 штук, на загальну суму 95200,00 грн.;
- № 256 з метою придбання костюмів робочих жіночих за ціною 1721,00 грн. за одиницю, у кількості 5 штук, на загальну суму 8605,00 грн., костюмів робочих чоловічих за ціною 1800,00 грн. за одиницю, у кількості 7 штук, на загальну суму 12600,00 грн.;
- № 257 з метою придбання штанів робочих чоловічих за ціною 435,00 грн. за одиницю, у кількості 103 штук, на загальну суму 44805,00 грн.
18.06.2015 між Лисичанської комунальної лікувально-профілактичної установи станція швидкої медичної допомоги, в особі відповідача та ПП «Лібротех» укладено 1 договір купівлі-продажу, згідно із висновками судово-економічної експертизи № 352/16-25 від 10.06.2016 року, а саме:
- № 235 від 18.06.2015 за 5 холодильників марки Аtlant МХ 2823-66, 2014 року випуску на загальну суму 64 995 грн., з різницею між оціночною вартістю та договірною ціною на загальну суму 26 385 грн.;
23.07.2015 між Лисичанської комунальної лікувально-профілактичної установи станція швидкої медичної допомоги в особі відповідача та ФОП ОСОБА_2 укладено 3 договори купівлі-продажу, згідно із висновками судово-економічної експертизи № 352/16-25 від 10.06.2016 року, а саме:
-1) по договору № 3С від 23.07.2015 за 4 електрокардіографи цифрових "Біомед ECG300G» на загальну суму 99200 грн., з різницею між оціночною вартістю та договірною ціною на загальну суму 48 220 грн.;
-2) по договору № 2С від 23.07.2015 за 11 саквояжів алюмінієвих УМСП-01 на загальну суму 93940 грн., з різницею між оціночною вартістю та договірною ціною на загальну суму 52 305 грн.;
-3) по договору № 5С від 23.07.2015 за 1 ноші - каталку Біомед В-07, на загальну суму 43000 грн., з різницею між оціночною вартістю та договірною ціною на загальну суму 16 616 грн..
На виконання умов вказаних вище договорів, на підставі платіжних доручень підписаних головним лікарем Луганської обласної дитячої клінічної лікарні (ЛОДКЛ) та головним бухгалтером централізованої бухгалтерії при ЛОДКЛ, Головним управлінням Державної казначейської служби України у Луганській області було здійснене перерахування грошових коштів на розрахункові рахунки: ТОВ «Техностиль 2000» - №26003000028930, відкритий в АБ «Південний» у м. Харків, ТОВ «Компанія Макстрой» - №26000052331047, відкритий в ПАТ КБ «Приватбанк» м. Харків, ПП «Либротех» - № 26003052326628 відкритий в ПАТ КБ «Приватбанк» у м. Харків, ФОП ОСОБА_10 - № 26004015219396 відкритий в філії АТ «Укрексимбанк» м. Житомир.
На виконання умов вищевказаних договорів до Лисичанської комунальної лікувально-профілактичної установи станція швидкої медичної допомоги ТОВ «Техностиль 2000», ФОП ОСОБА_2, ПП «Либротех», ТОВ «Компанія Макстрой» було поставлено весь придбаний спеціальний одяг, предмети мякого інвентарю, медичне обладнання та побутова техніка.
Згідно висновку судово-економічної експертизи № 352/16-25 від 10.06.2016, внаслідок договірних відносин між Лисичанською комунальною лікувально-профілактичною установою станція швидкої медичної допомоги та ТОВ «Техностиль 2000», ТОВ «Компанія Макстрой», ОСОБА_3, ПП «Либротех», які мали місце у період часу з 28.05.2015 по 23.07.2015, перераховано державних коштів на поточні рахунки ТОВ «Техностиль 2000», ТОВ «Компанія Макстрой», ФОП ОСОБА_3, ПП «Либротех» загальну суму 1567305, 00 грн. (ТОВ «Техностиль 2000» згідно вказаних договорів на загальну суму 493400, 00 грн., ТОВ «Компанія Макстрой» згідно вказаних договорів на загальну суму 750 270,00 грн., ФОП ОСОБА_4 згідно вказаних договорів на загальну суму 258 640, 00 грн., ПП «Либротех» згідно вказаних договорів на загальну суму 64995,00 грн.), документально підтверджується різниця між оціночною вартістю та договірною ціною на суму 625136 грн.
Таким чином, внаслідок неналежного виконання своїх службових обовязків відповідачем через несумлінне ставлення до них було спричинено тяжкі наслідки, які виразились в безпідставному перерахуванні державних коштів на суму 625136, 00 грн., що більше ніж у 250 разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян.
Розмір нанесеної шкоди підтверджується висновком судово-економічної експертизи від 10.06.2016 № 352/16-25, відповідно до якої внаслідок договірних відносин між Лисичанською комунальною лікувально-профілактичною установою станція швидкої медичної допомоги та ТОВ «Техностиль 2000», ТОВ «Компанія Макстрой», ФОП ОСОБА_2, ПП «Либротех», які мали місце у період часу з 28.05.2015 по 23.07.2015, перераховано державних коштів на поточні рахунки ТОВ «Техностиль 2000», ТОВ «Компанія Макстрой», ФОП ОСОБА_2, ПП «Либротех» загальну суму 1 567 305, 00 грн. (ТОВ «Техностиль 2000» згідно вказаних договорів на загальну суму 493 400, 00 грн., ТОВ «Компанія Макстрой» згідно вказаних договорів на загальну суму 750 270,00 грн., ФОП ОСОБА_2 згідно вказаних договорів на загальну суму 258 640, 00 грн., ПП «Либротех» згідно вказаних договорів на загальну суму 64 995,00 грн.), серед яких, в результаті закупівлі вищезазначеного товару за завищеними цінами та в результаті укладання договорів купівлі-продажу без застосування тендерної процедури, на рахунки вказаних СПД було безпідставно перераховано державні кошти у сумі - 625 136 грн. (а.с.24-45).
Порушення законодавства в сфері державних закупівель встановлені актом позапланової документальної ревізії… від 12.02.2016 р. №31-21/001 (а.с.46-62).
На підставі викладеного, суд вважає доведеною вину відповідача у спричиненні матеріальних збитків в розмірі 625136 грн., надані позивачем докази достатніми та переконливими, а тому позов підлягає задоволенню.
Та обставина, що дії відповідача були перекваліфіковані на неумисний злочин, не впливає на висновок суду, т.я. службова халатність є винним діянням, а згідно ст.1166 ЦК України відшкодуванню підлягає шкода незалежно від форми вини.
Судовий збір у розмірі 6251,36 грн. на підставі ст. 141 ЦПК України підлягає стягненню з відповідача на користь держави.
На підставі викладеного, керуючись, ст.ст. 7, 10, 12, 263-265 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В:
Позов заступника керівника Лисичанської місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі Департаменту охорони здоров’я Луганської обласної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту охорони здоров’я Луганської обласної державної адміністрації, код 02012651, МФО 804013, р/р 35414022094441 ГУ ДКС України в Луганській області, матеріальні збитки, завдані внаслідок вчинення кримінального правопорушення в розмірі 625136 (шістсот двадцять п’ять тисяч сто тридцять шість) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 6251,36 грн. на рахунок 31211256026001, ККДБ 22030106, МФО 899998, банк Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ 37993783, отримувач ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Луганської області через Лисичанський міський суд шляхом подання апеляційної скарги протягом 30-ти днів з дня складення його повного тексту.
Повне рішення складене 21 вересня 2018 р.
Суддя: