
БОЛГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. 25 Серпня, 192, м. Болград, Одеська область, 68702, тел. /факс: (04846) 4-31-21,
e-mail: inbox@bg.od.court.gov.ua, web:https://bg.od.court.gov.ua, код ЄДРПОУ: 02897690
28.09.2018
Справа № 497/743/18
Провадження № 3-в/497/6/18
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.09.2018 року суддя Болградського районного суду Одеської області Кравцова Алла Валентинівна, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Болград подання т.в.о. начальника Болградського районного сектору філії Державної установи "Центр пробації" в Одеській області Желяскової В.С. відносно ОСОБА_2 про заміну невідбутої частини адміністративного стягнення у виді громадських робіт на штраф,
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Болградського районного суду Одеської області від 04.05.2018р. гр.ОСОБА_2, був визнаний винним у скоєнні 4-х однакових адміністративних правопорушень, кожне з яких передбачене ч.1ст.173-2 КУпАП, та притягнутий до адміністративної відповідальності, усі епізоди правопорушень були розглянуті в об'єднаному провадженні з застосуванням ст.36ч.2 КУпАП у виді 30 (тридцяти) годин громадських робіт.
13.08.2018року до суду надійшло подання т.в.о.начальника Болградського районного сектору філії Державної установи "Центр пробації" в Одеській області Желяскової В.С., яким вона просить вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови, а саме, - щодо заміни правопорушнику адміністративного стягнення у виді громадських робіт на штраф у зв'язку з ухиленням особи від відбування стягнення.
У судове засідання ОСОБА_2 не прибув, про час та місце розгляду адміністративних матеріалів був сповіщений належним чином за адресою проживання, він відмовився від отримання, про що в справі є відповідні докази. Будь-яких пояснень, заперечень та жодних доказів на спростування вищевикладеного - суду не надав.
Ст.304 КУпАП регламентує всі питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення вирішувати органом (посадовою особою), який ухвалив постанову, а ст.303 КУпАП регламентує давність виконання постанови про накладення адміністративного стягнення, а саме: «не підлягає виконанню постанова про накладення адміністративного стягнення, якщо її не було звернуто до виконання протягом трьох місяців з дня винесення".
Так, постанова про накладення адміністративного стягнення є обов?язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, посадовими особами та громадянами.
Виконання постанови про накладення адміністративного стягнення - є завершальною стадією провадження у справах про адміністративні правопорушення, зміст якої полягає в практичній реалізації обмежень особистого, морального і матеріального характеру, передбачених призначеним правопорушнику стягненням.
На відміну від рішень інших видів (форм) судочинства, які, за загальним правилом, підлягають виконанню після закінчення строку апеляційного та касаційного оскарження, постанова про накладення адміністративного стягнення підлягає виконанню з моменту її ухвалення, якщо інше не встановлено КУпАП та іншими законами України (ст.299 КУпАП).
Таким чином, за загальним правилом, постанова підлягає виконанню з моменту її ухвалення (ч.1 ст.299 КУпАП), але за наявності обставин, що роблять неможливим виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у виді адміністративного арешту чи виправних робіт, або ускладнюють їх виконання (наприклад, хвороба правопорушника, сімейні питання, питання, пов?язані з працевлаштуванням, тощо), орган (посадова особа), який ухвалив постанову, може її виконання відстрочити строком до одного місяця. Аналогічно вирішується державним виконавцем питання щодо відстрочки виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
З коментованого кодексу про адміністративні правопорушення вбачається, що законодавець передбачає обставини (ст.302 КУпАП), з настанням яких, орган (посадова особа), який виніс постанову про накладення адміністративного стягнення, припиняє її виконання, а разом з тим - й провадження з виконання постанови. До цих обставин належать: 1) видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення; 2) скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність за даний проступок; 3) смерть особи, щодо якої винесено постанову про накладення адміністративного стягнення.
Постанова має бути звернута до виконання протягом трьох місяців з дня її ухвалення. Якщо постанова за цей час не була звернута до виконання, крім випадків конфіскації товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, які підлягають конфіскації незалежно від часу вчинення або виявлення порушення митних правил (ст.328 МКУ), то вона не підлягає виконанню (ст.303 КУпАП). В разі зупинення виконання постанови у зв?язку з оскарженням чи опротестуванням або відстрочки виконання постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги чи протесту або до закінчення строку відстрочки.
Залежно від конкретного виду адміністративного стягнення, провадження з виконання постанови мають певні особливості, а до строку відбування стягнення зараховується час, протягом якого правопорушник не працював з поважних причин, але йому, відповідно до закону, виплачувалася заробітна плата і, звісно, здійснювалися певні відрахування із заробітної плати в дохід держави. До цього строку зараховується: час хвороби; час, наданий для догляду за хворим; час, проведений у відпустці по вагітності й пологах.
В разі ухилення особи від відбування виправних робіт, застосованих за вчинення дрібного хуліганства, постановою судді невідбутий строк виправних робіт може бути замінено штрафом від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративним арештом з розрахунку один день арешту за три дні виправних робіт, але не більш як на п'ятнадцять днів (ст. 325 КУпАП).
Постанова про застосування адміністративного арешту вважається виконаною після фактичного відбування адміністративного арешту в місцях, що їх визначають органи внутрішніх справ. До відбування адміністративного арешту зараховується строк адміністративного затримання.
Особам, підданим адміністративному арешту, за час перебування під арештом заробітна плата за місцем постійної роботи не виплачується.
З вищенаведеного вбачається, що давність виконання - це визначений термін, протягом якого потрібно здійснити усі дії, необхідні для реалізації останньої стадії провадження у справах про адміністративні правопорушення, і після закінчення якого постанова про накладення адміністративного стягнення вже не підлягає виконанню.
Обов'язок звернення до виконання постанови лежить на органі (посадовій особі), що ухвалив постанову. Внаслідок безвідповідального ставлення до своїх обов'язків орган (посадова особа), що повинен звернути постанову до виконання, може пропустити перебіг строку і не звернути постанову до виконання. Таким строком, згідно цієї статті, є три місяці. Цей термін починає відраховуватися з моменту ухвалення постанови (згідно зі ст.299 КУпАП).
Таким чином, суд дійшов висновку, що не підлягає виконанню постанова про накладення адміністративного стягнення, якщо її не було звернуто до виконання, а у даному випадку, - виконано, - протягом трьох місяців з дня її ухвалення. В разі зупинення виконання постанови відповідно до статті 291 цього Кодексу, перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги або протесту. В разі відстрочки виконання постанови відповідно до статті 301 цього Кодексу перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.
Оскільки, у випадку, якщо строк - три місяці - з дня ухвалення постанови сплинув, а постанова не була звернена до виконання чи не була виконана з інших причин, то усі дії виконавчого характеру припиняються і постанова вже не підлягає виконанню.
Враховуючи, що виконання стягнення у виді 30 (тридцяти) годин громадських робіт за постановою суду від 04.05.2018 року відносно ОСОБА_2 за ст.173-2 ч.1 КУпАП до цього часу не виконане з поважної причини, хоча і направлялася на виконання, відсутні відомості про те, що строк її дії зупинявся або був відстрочений, суд дійшов висновку, що вищезазначена постанова суду не підлягає виконанню через строки давності, що сплинули, а тому провадження у даній справі підлягає закриттю у зв'язку із закінченням строку давності виконання постанови про накладання адміністративного стягнення.
Керуючись ст.ст.301-304 КУпАП, суд
ПОСТАНОВИВ:
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2, який був ухвалою суду від притягнутий до адміністративної відповідальності за ст.173-2 ч.1 КУпАП у виді 30 (тридцяти) годин громадських робіт за постановою суду від 04.05.2018 року - закрити у зв'язку із закінченням строку давності виконання постанови про накладання адміністративного стягнення на підставі ст.ст.302,303 КУпАП.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя А.В. Кравцова