Рішення № 76874944, 02.10.2018, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.10.2018
Номер справи
807/242/17
Номер документу
76874944
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

02 жовтня 2018 року м. Ужгород№ 807/242/17 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Луцович М.М.

при секретарі судових засідань – ОСОБА_1

та осіб, що беруть участь у справі:

представника позивача – ОСОБА_2;

представник відповідача 1 – не з’явився;

представник відповідача 2 – не з’явився;

розглянувши у судовому засіданні справу за уточненим позовом Керівника Хустської місцевої прокуратури Закарпатської області до Хустської міської ради, Управління з питань майна комунальної власності виконавчого комітету Хустської міської ради про визнання незаконною бездіяльності та зобов’язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Керівник Хустської місцевої прокуратури Закарпатської області (далі – позивач) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Хустської міської ради (далі – відповідач 1) про визнання незаконною бездіяльності та зобов’язання вчинити дії.

В судовому засіданні 17 січня 2018 року було задоволено клопотання представника позивача та залучено до участі по даній справі відповідача 2 - Управління з питань майна комунальної власності виконавчого комітету Хустської міської ради (далі – відповідач 2) (а.с. 54).

26 січня 2018 року представник позивача надіслав до Закарпатського окружного адміністративного суду заяву про зміну предмету позову, згідно якої уточнив позовні вимоги та просив суд: визнати протиправною бездіяльність відповідача 2 з питання не прийняття на баланс дитячих майданчиків, розташованих на прибудинкових територіях міста Хуста, визнати протиправною бездіяльність відповідача 1 з питання не затвердження планів інвентаризації та паспортизації об’єктів благоустрою населення (їх частин) – дитячих, спортивних та інших майданчиків, розташованих на території міста Хуста, зобов’язати відповідача 1 вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації об’єктів благоустрою населення (їх частин) – дитячих майданчиків, які розташовані на території міста Хуста, зобов’язати відповідача 2 вчинити дії по прийняттю на баланс та проведенню технічної інвентаризації та паспортизації об’єктів благоустрою населення (їх частин), а саме: дитячих майданчиків, які розташовані на території міста Хуста (а.с. 57-64).

Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що під час вивчення стану законності з питань дотримання законодавства України щодо благоустрою населених пунктів на території міста Хуст та Хустського району було виявлено ряд недоліків, які негативно впливають на організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель та інженерних споруд, що у разі не усунення недоліків може призвести, до настання тяжких наслідків для життя та здоров’я дітей.

Представник позивача в судовому засіданні підтримала уточнені позовні вимоги в повному обсязі, з мотивів викладених в позовній заяві та заяві про зміну предмету позову.

Представник відповідача 1 надіслав до суду 10.07.2017 року заперечення на позовну заяву (а.с. 26-28), згідно якого просив відмовити в задоволенні позовних вимог, мотивуючи тим, що окремо технічна інвентаризація та паспортизація обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків не здійснюється, а розробляється в комплексі з об’єктом благоустрою на якому розміщено такий елемент. Згідно заперечення на позовну заяву представник відповідача 1 зазначав, що питання щодо розроблення та затвердження планів технічної інвентаризації об’єктів благоустрою (їх частин), проведення таких робіт не належить до виключної компетенції відповідача 1, а повний текст документів, який включає в себе схеми розміщення дитячих спортивних майданчиків, проектно-кошторисну документацію, виготовлену ліцензійною організацією, акти виконаних робіт, акти готовності об’єктів до експлуатації не були подані до відповідача 1. Також, 23.04.2018 року представник відповідача 1 надіслав до суду заперечення на заяву позивача про зміну предмета позову, мотивуючи тим, що право прийняття будь-яких об’єктів власності на баланс відповідача 1 не належить до компетенції відповідач 2 (а.с. 77-79).

Представник відповідача 1 в судове засідання не з’явився, проте 14.09.2017 року надіслав до суду клопотання про розгляд даної справи за його відсутності (а.с. 38).

24.04.2018 року представник відповідача 2 надіслав до суду заперечення на позовну заяву, згідно якого просив відмовити в задоволенні уточнених позовних вимог в повному обсязі (а.с. 83-85).

Представник відповідача 2 в судове засідання не з’явився, хоча належним чином повідомлявся судом про дату, час та місце розгляду даної адміністративної справи, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Розглянувши подані документи і матеріали справи, а також заяву про визнання позову всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Як встановлено судом в ході судового розгляду та вбачається із матеріалів даної адміністративної справи, позивачем під час вивчення стану законності з питань дотримання законодавства України щодо благоустрою населених пунктів було виявлено ряд недоліків щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків міста Хуста.

Зокрема, на території міста Хуста у мікрорайонах багатоповерхової житлової забудови розміщені дитячі майданчики, а саме: по вулиці Пирогова, по вулиці Братів Бращайків, по вулиці Є.Коновальця, по вулиці Жайворонкова, по вулиці князя ОСОБА_3, по вулиці Київська Набережна, по вулиці Кубинця, по вулиці Грушевського та на Майдані Незалежності, що підтверджується листом виконавчого комітету Хустської міської ради від 17.02.2017 року №289/1/02-12 (а.с. 11).

Проте, в ході вивчення стану законності з питань дотримання законодавства України щодо благоустрою населених пунктів, позивачем було виявлено, що жоден з вище вказаних дитячих майданчиків на баланс відповідача 1 не приймався, а також, не приймалися рішення про визначення балансоутримувача зазначених майданчиків та передачі їх в подальшому на баланс іншого підприємства.

Також, згідно листа Виконавчого комітету Хустської міської ради від 17.02.2017 року №289/1/02-12 встановлено, що паспорти та інвентаризаційні документи дитячих майданчиків відсутні (а.с. 11).

Отже, як встановлено в судовому засіданні та підтверджується матеріалами справи, вище вказані майданчики не перебувають на балансі відповідача 1 чи будь-якого іншого підприємства.

Питання, вирішення яких віднесено до виключної компетенції сільської, селищної, міської ради передбачені ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Відповідно до п. 44 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, зокрема встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно пп. 7 п. «а» ст. 30 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення, здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.

Благоустроєм населених пунктів, відповідно до визначення, закріпленого статтею 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», є комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Під заходами з благоустрою населених пунктів, відповідно до цієї ж статті, слід розуміти роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» благоустрій населених пунктів передбачає: 1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об'єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об'єктів; 2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об'єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; 3) створення умов для реалізації прав та виконання обов'язків суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів.

Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.

У відповідності до ч. 2 ст. 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів»: до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: 1) затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; 2) затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; 3) створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); 4) визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.

Так, Рішенням V сесії VІІ скликання Хустської міської ради №473 від 22.12.2010 року було затверджено «Програму благоустрою міста Хуста на 2017-2019 роки». Проте, даною програмою не передбачено жодних конкретних заходів, затверджених планів та відповідних коштів щодо благоустрою дитячих майданчиків (а.с. 14-18).

Згідно п. 5 ч. 2 ст. 18 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Відповідно до п. 1, п. 2 ч. 1 ст. 13 Закону України “Про благоустрій населених пунктів”, до об'єктів благоустрою населених пунктів належать території загального користування, а саме: парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; б) пам'ятки культурної та історичної спадщини; в) майдани, площі, бульвари, проспекти; г) вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; ґ) пляжі; д) кладовища; е) інші території загального користування та прибудинкові території.

Згідно п. 8 ч. 1 ст. 21 Закону України “Про благоустрій населених пунктів”, елементами (частинами) об’єктів благоустрою є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.

З метою проведення технічної інвентаризації та паспортизації об’єктів благоустрою населених пунктів була розроблена Інструкція з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об’єктів благоустрою населених пунктів, затверджена наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №550 від 29.10.2012 року (далі – Інструкція №550).

Так, згідно п. 1.2 Інструкції №550 зазначено, що вказана Інструкція визначає порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації парків (гідропарків, лугопарків, лісопарків, парків культури та відпочинку, парків - пам'яток садово-паркового мистецтва, спортивних, дитячих, історичних, національних, меморіальних та інших), рекреаційних зон, садів, скверів та майданчиків, пам'яток культурної та історичної спадщини, майданів, площ, бульварів, проспектів, вулиць, доріг, провулків, узвозів, проїздів, пішохідних та велосипедних доріжок, пляжів, кладовищ, інших територій загального користування; прибудинкових територій; територій будівель та споруд інженерного захисту територій; територій підприємств, установ, організацій та закріплених за ними територій на умовах договору, а також інших об’єктів благоустрою в межах населеного пункту (крім земельних ділянок, на яких розташовано вказані об’єкти).

Відповідно до п.1.3 Інструкції №550 паспортизація об’єктів благоустрою – складання технічних паспортів об’єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації. Технічна інвентаризація об’єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об’єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об’єкті благоустрою..

У відповідності до п. 1.4 Інструкції №550 технічна інвентаризація та паспортизація об’єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.

Згідно п. 1.5 Інструкції №550 технічна інвентаризація об’єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування. Позапланова технічна інвентаризація проводиться у разі: введення в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта благоустрою; закінчення ремонту об’єкта благоустрою; зміни власника (балансоутримувача) об’єкта благоустрою; протиправного знищення чи пошкодження об’єкта благоустрою; надзвичайної ситуації техногенного або природного характеру на об’єкті благоустрою; прийняття рішення про її проведення власником (балансоутримувачем) об’єкта благоустрою.

Згідно ч. 2 ст.6 Закону України “Про охорону дитинства” передбачено, що держава гарантує дитині право на охорону здоров'я, безоплатну кваліфіковану медичну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров'я, сприяє створенню безпечних умов для життя і здорового розвитку дитини, раціонального харчування, формуванню навичок здорового способу життя.

Відповідно до п. 3.1 та п. 3.2 Інструкції №550 на основі проведеної інвентаризації об’єкта благоустрою складається його технічний паспорт за зразком, наведеним у додатку 5 до цієї Інструкції (далі - технічний паспорт), який затверджується власником (балансоутримувачем) цього об’єкта благоустрою та підписується представником виконавця. Показники технічного паспорта заповнюються після виконання всіх графічних і обчислювальних робіт. Технічний паспорт долучається до матеріалів інвентаризаційної справи.

Рішенням V сесії VІІ скликання Хустської міської ради №460 від 09.12.2016 року було затверджено Положення про Управління з питань майна комунальної власності виконавчого комітету Хустської міської ради.

Так, згідно п. 1.7 Положення про Управління з питань майна комунальної власності виконавчого комітету Хустської міської ради, зазначено, що відповідач 2 у межах своїх повноважень організовує виконання законодавства у сфері, яка стосується майнових та земельних питань, а саме: виступає, поряд з іншим, як орган уповноважений на підготовку документації в разі набуття права власності територіальної громади на не обліковане майно, а також при переході права власності на майно із державної власності у комунальну власність міста та інше, як орган який виступає балансоутримувачем об’єктів комунальної власності територіальної громади (а.с. 50).

Згідно вимог п. 2.6, п. 2.7 Положення про Управління з питань майна комунальної власності виконавчого комітету Хустської міської ради, відповідач 2 зобов’язаний здійснювати облік комунального майна і вести єдину базу даних та приймати на свій баланс об’єкти комунальної власності (а.с. 52).

Отже, в порушення вимог п. 3.1 та п. 3.2 Інструкції №550 відповідачем 1 та відповідачем 2 не були вжиті необхідні заходи щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації прибудинкових дитячих майданчиків міста Хуста, що підтверджується відсутністю на дані об’єкти благоустрою паспортів та відповідної технічної інвентаризації.

За таких обставин, суд приходить висновку про те, що відсутність затверджених планових заходів щодо інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою (дитячих майданчиків та території міста Хуста), свідчить про протиправну бездіяльність відповідачів.

Частиною 2 статті 31 Конвенції про права дитини, прийнятою Резолюцією 44/25 Генеральної Асамблеї ООН від 20.11.1989, яка набула чинності 02.09.1990 року, ратифікована Постановою Верховної Ради України № 789ХІІ (78912) від 27.09.1991 передбачено, що держави-учасниці поважають і заохочують право дитини на всебічну участь у культурному і творчому житті та сприяють наданню їй відповідних і рівних можливостей для культурної і творчої діяльності, дозвілля і відпочинку.

Таким чином, як було встановлено в ході розгляду даної справи по суті, обстеження та перевірка технічного стану конструктивних елементів дитячих майданчиків, розташованих на прибудинкових територіях, не проводилася, відсутні паспорти на дитячі майданчики та інша документація про їх огляд, ремонт, демонтаж, що ставить під загрозу закріплені ст. 3, ст. 27 Конституції України права дітей на життя, охорону здоров’я та грубо порушує вимоги Закону України “Про благоустрій населених пунктів”.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 КАС України.

Так, відповідачами не було доведено належними та допустимими доказами правомірності своїх дій, а тому уточнені позовні вимоги позивача підлягають задоволенню повністю.

Згідно з ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Враховуючи положення ч. 2 ст. 139 КАС України, судовий збір з відповідачів не стягується.

Керуючись ст. 139, 241, ч. 3 ст. 243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Уточнений позов Керівника Хустської місцевої прокуратури Закарпатської області до Хустської міської ради, Управління з питань майна комунальної власності виконавчого комітету Хустської міської ради - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною бездіяльність Управління з питань майна комунальної власності виконавчого комітету Хустської міської ради (вул. 900-річчя Хуста, буд. 27, м. Хуст, Закарпатська область, 90400, код ЄДРПОУ 26212260) з питання не прийняття на баланс дитячих майданчиків, розташованих на прибудинкових територіях міста Хуста.

3. Визнати протиправною бездіяльність Хустської міської ради (вул. 900-річчя Хуста, буд. 27, м. Хуст, Закарпатська область, 90400, код ЄДРПОУ 34005221) з питання не затвердження планів інвентаризації та паспортизації об’єктів благоустрою населення (їх частин) – дитячих, спортивних та інших майданчиків, розташованих на території міста Хуста.

4. Зобов’язати Хустську міську раду (вул. 900-річчя Хуста, буд. 27, м. Хуст, Закарпатська область, 90400, код ЄДРПОУ 34005221) вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації об’єктів благоустрою населення (їх частин) – дитячих майданчиків, які розташовані на території міста Хуста.

4. Зобов’язати Управління з питань майна комунальної власності виконавчого комітету Хустської міської ради (вул. 900-річчя Хуста, буд. 27, м. Хуст, Закарпатська область, 90400, код ЄДРПОУ 26212260) вчинити дії по прийняттю на баланс та проведенню технічної інвентаризації та паспортизації об’єктів благоустрою населення (їх частин), а саме: дитячих майданчиків, які розташовані на території міста Хуста.

5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається у відповідності до вимог п. 15.5 ч. 1 Розділу VІІ "Перехідні положення" КАС України (у редакції Закону №2147-VІІІ від 03.10.2017 року).

СуддяОСОБА_4 Відповідно до ч. 3 ст. 243 КАС України рішення суду у повному обсязі складено та підписано суддею 03.10.2018 року.