Рішення № 76869682, 21.06.2018, Подільський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
21.06.2018
Номер справи
758/9498/17
Номер документу
76869682
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 758/9498/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 червня 2018 року місто Київ

Подільський районний суд м. Києва у складі:

головуючого - судді Ларіоновій Н.М.,

при секретарі судового засідання Горбані О.В.,

за участю: позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні м.Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про перерахунок розміру пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Подільського районного суду м. Києва з позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання неправомірною відмову відповідача здійснити від заробітної плати , яка вказана в довідці Державної фіскальної служби від 02.09.2016 р. за № 1154, перерахунок розміру пенсії позивачу станом на 01.02.2008 р.; зобов»язати відповідача перерахувати позивачу від розміру заробітної плати , який вказаний в довідці Державної фіскальної служби від 02.09.2016 р. за № 1154, і за результатом перерахунку призначити новий розмір пенсії та визначити і виплатити борг з її виплати, який був з причинений призначенням з 01.02.2008 р. і виплатою пенсії в заниженому розмірі; стягнути з Державного бюджету України на користь позивача сплачений судовий збір, за рахунок бюджетних асигнувань Пенсійного фонду України.

Свої вимоги мотивує тим, що він перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію, призначену на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу». Зазначає, що отримує пенсію в заниженому розмірі, який визначено за результатом її перерахунку станом на 01.02.2008 р. від заробітної плати , яка вказана в довідці Державної податкової адміністрації України від 04.06.2008 р. за № 907. Вказує, що в даній довідці , виданій ДПА України не включені дві виплати: матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога для оздоровлення при наданні щорічної відпустки. На усунення зазначених порушень, допущених ДПА України при підготовці довідки від 04.06.2008 р. за № 907 шляхом не включення вказаних двох виплат заробітної плати , від якої повинен здійснюватись перерахунок пенсії станом на 01.02.2008 р., Державна фіскальна служба України надала позивачу довідку № 1154 від 02.09.2016 р. по заробітній платі станом на 01.02.2008 р. В вищезазначеній довідці вказані всі складові заробітної плати , яка вказана в довідці ДПА України від 04.06.2008 р. за № 907, а також вказані суми зазначених двох виплат. Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок з урахуванням вказаної довідки, однак листом №23735/06 від 21.04.2017 року відповідач відмовив у здійсненні перерахунку, посилаючись на те, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії. Крім того, Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VII не містить положень щодо перерахунку розміру пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ. Вважає вказану відмову незаконною та такою, що порушує її права на соціальний захист, встановлені чинним законодавством, оскільки матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця.

В судовому засіданні позивач підтримав позов з підстав зазначених в позовній заяві, просив позов задовольнити в повному обсязі та надав пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не з»явився, через канцелярію суду подав письмові заперечення, в яких посилається на те, що пенсія позивачу призначена відповідно до вимог чинного законодавства і підстав для її перерахунку немає. Зазначає, що до виплат , які включаються в заробіток для обчислення пенсії державного службовця , як передбачено п.п.3,4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 відносяться: посадовий оклад , надбавка за ранг або кваліфікаційні класи , класний чин або спеціальні звання, вислугу років (враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи , що дає право на відповідний вид пенсії, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови , за почесне звання «заслужений», за роботу з таємними документами , доплати за науковий ступінь, премії та інші надбавки, премії до державних свят. До включення в обрахунок заробітної плати для обчислення пенсії: сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань немає підстав оскільки ці доплати не передбачені ст. 33 Закону України « Про державну службу» та вищезазначеною постановою як складові заробітної плати державного службовця. З 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону №3723. У зв'язку з набранням чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VІІІ скасовано, зокрема, статтю 37-1 Закону 3723, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу. Пунктами 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889- VІІІ передбачено право державних службовців на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону 3723. В зв`язку з наведеним вважає відмову у перерахунку пенсії позивача правомірною та просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Суд, заслухавши позивача та дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.

Матеріалами справи встановлено, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Позивач отримує пенсію в заниженому розмірі, який визначено за результатом її перерахунку станом на 01.02.2008 р. від заробітної плати , яка вказана в довідці Державної податкової адміністрації України від 04.06.2008 р. за № 907. Вказує, що в даній довідці , виданій ДПА України не включені дві виплати: матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога для оздоровлення при наданні щорічної відпустки. На усунення зазначених порушень, допущених ДПА України при підготовці довідки від 04.06.2008 р. за № 907 шляхом не включення вказаних двох виплат заробітної плати , від якої повинен здійснюватись перерахунок пенсії станом на 01.02.2008 р.

Листом №23735/06 від 21.04.2017 року відповідач відмовив у здійсненні перерахунку, посилаючись на те, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії. Крім того, Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VII не містить положень щодо перерахунку розміру пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для жінок не менше 20 років, в тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90% заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Згідно ст.37-1 ч.2 Закону перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до ст.66 ч.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою, з яких були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески (максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону).

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, враховуючи, що з таких виплат, як матеріальна допомога та індексація, отриманих позивачем відповідно до довідок №907 від 04.06.2008 року, виданої Державною податковою адміністрацією України та довідки № 1154 від 02.09.2016 року, виданої Державною фіскальною службою України, були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, суд вважає позовні вимоги обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Враховуючи, що позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 21.04.2017 року, пенсія підлягає перерахунку з цієї дати.

З огляду на викладене, та, керуючись ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» ст.66 ч.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 41,45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.6,73-77, 242-246,250 КАС України, п.10, 15.5 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, -

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_2 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про перерахунок розміру пенсії -задовольнити.

Визнати дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, отриманої за місцем роботи, неправомірними.

Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Києві здійснити перерахунок пенсії від розміру заробітної плати на підставі довідки №1154 від 02.09.2016 року, виданої Державною фіскальною службою України та призначити новий розмір пенсії та визначити і виплатити борг з її виплати, починаючи з 21.04.2017 року.

Стягнути за рахунок коштів державного бюджету на користь ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1, РНОКПП - НОМЕР_1) судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 640, 00 грн.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Подільський районний суд м.Києва протягом 30 днів з дня складання судового рішення в повному тексті.

Учасник справи, якому копія повного судового рішення не була вручена в день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому копії повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано протягом встановленого законом строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н. М. Ларіонова