
Справа №760/19143/18
Провадження №3/760/6152/18
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 вересня 2018 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Кушнір С.І., за участю секретаря Гаєвської С.В., представника Київської міської митниці ДФС Глущенко Н.В., представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_2, особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_3, розглянувши матеріали, які надійшли від Київської міської митниці ДФС про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина Республіки Афганістан ОСОБА_3 (ОСОБА_3), ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає за адресою: АДРЕСА_1, за ознаками порушення митних правил, відповідальність за яке передбачена ст. 471 Митного кодексу України, -
В С Т А Н О В И В :
Відповідно до протоколу №0393/10000/18 про порушення митних правил від 08.07.2018 року, вбачається, що 08.07.2018 р. о 14 год. 15 хв. на митному посту «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС під час проведення вибіркового митного контролю на лінії спрощеного митного контролю «зеленого коридору» залу «Приліт» терміналу «А» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни), для проведення вибіркового митного контролю було зупинено гр. Республіки Афганістан ОСОБА_3 (ОСОБА_3), який слідував один з Дубаї (ОАЄ) рейсом FZ727 літаком авіакомпанії «Flydubai».
Після перетину пасажиром «білої лінії», яка відповідно до п. 1.10 Правил застосування спрощеного порядку здійснення митного контролю предметів, що переміщуються громадянами, які прямують авіаційним транспортом, затверджених наказом Державної митної служби України від 18.02.2006 № 137 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01.03.06 за № 217/12091), позначає закінчення «зеленого коридору» та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, про що зазначено на інформаційному стенді, розміщеному в зоні митного контролю, під час вибіркового митного контролю пасажира було зупинено з метою усного опитування.
При усному опитуванні було встановлено, що громадянин Республіки Афганістан ОСОБА_3 (ОСОБА_3) переміщує готівкові кошти, з його слів, трохи більше десяти тисяч євро на власні потреби.
Зазначеного громадянина було запрошено до оглядової кімнати, де при перерахунку встановлено перевищення дозволеної до переміщення на територію України кількості грошових коштів, а саме 40 000 доларів США. Суму 11700 доларів США (еквівалент 10 000 євро згідно курсу НБУ) було пропущено гр. Республіки Афганістан ОСОБА_3 (ОСОБА_3) для переміщення через митний кордон України.
По протоколу про ПМП затримано 28 300 (двадцять вісім тисяч триста) доларів США.
Пасажир - гр. Республіки Афганістан ОСОБА_3 (ОСОБА_3) митної декларації не заповнював, з приводу декларування готівкових коштів до інспекторів митниці не звертався, довідок з банку про зняття валютних коштів з власного рахунку не надав, самостійно обрав форму проходження митного контролю - проходження через "зелений коридор", чим засвідчив про відсутність товарів, що підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, або таких, що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження. Будь-які документи на переміщення готівкових коштів через митний кордон України у пасажира при перетині зони митного контролю були відсутні.
Тому, Київською міською митницею ДФС зроблено висновок, що своїми діями пасажир - гр. Республіки Афганістан ОСОБА_3 (ОСОБА_3) порушив встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме, обравши формою проходження митного контролю - проходження через "зелений коридор", перемістив товари на які законодавством України встановлені обмеження.
Тобто, у діях громадянина Республіки Афганістан ОСОБА_3 (ОСОБА_3) наявні ознаки порушення митних правил, передбачені ст. 471 МК України.
Представник Київської міської митниці ДФС у судовому засіданні пояснив, що гр. Республіки Афганістан ОСОБА_3 (ОСОБА_3) порушив митні правила, у зв'язку з чим відносно останнього складено протокол про порушення митних правил №0393/10000/18 за ст. 471 МК України. Протокол підтримав в повному обсязі та просив гр. Республіки Афганістан ОСОБА_3 (ОСОБА_3) визнати винним за порушення митних правил, передбачених ст. 471 Митного кодексу України та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності гр. Республіки Афганістан ОСОБА_3 (ОСОБА_3) в судовому засіданні пояснив, що він прилетів з Дубаї до Києву, віз кошти. Він завжди звертався за допомогою до працівників митниці заповнювати декларацію. Підійшов до співробітника митного органу та повідомив, що перевозить 40 тис. доларів, на що співробітник митниці запросив його пройти до кімнати, оскільки він перетнув зелений коридор. Гроші лежали в кишені у піджаку.
Представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності в судовому засіданні просив повернути безпосередні предмети правопорушення, оскільки в діях гр. Республіки Афганістан ОСОБА_3 (ОСОБА_3) відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України.
Заслухавши пояснення учасників провадження в справі, оглянувши відеозапис, допитавши свідка, дослідивши та оцінивши письмові докази, суддя приходить до наступного висновку.
Згідно ч. 1 ст. 485 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Судом встановлено, що 08.07.2018 р. о 14 год. 15 хв. на митному посту «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС під час проведення вибіркового митного контролю на лінії спрощеного митного контролю «зеленого коридору» залу «Приліт» терміналу «А» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни), для проведення вибіркового митного контролю було зупинено гр. Республіки Афганістан ОСОБА_3 (ОСОБА_3), який слідував один з Дубаї (ОАЄ) рейсом FZ727 літаком авіакомпанії «Flydubai».
Після перетину пасажиром «білої лінії», яка відповідно до п. 1.10 Правил застосування спрощеного порядку здійснення митного контролю предметів, що переміщуються громадянами, які прямують авіаційним транспортом, затверджених наказом Державної митної служби України від 18.02.2006 №137 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01.03.06 за № 217/12091), позначає закінчення «зеленого коридору» та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, про що зазначено на інформаційному стенді, розміщеному в зоні митного контролю, під час вибіркового митного контролю пасажира було зупинено з метою усного опитування.
При усному опитуванні було встановлено, що громадянин Республіки Афганістан ОСОБА_3 (ОСОБА_3) переміщує готівкові кошти в сумі більше десяти тисяч євро.
Зазначеного громадянина було запрошено до оглядової кімнати, де при перерахунку встановлено перевищення дозволеної до переміщення на територію України кількості грошових коштів, а саме 40000 доларів США. Суму 11700 доларів США (еквівалент 10000 євро згідно курсу НБУ) було пропущено гр. Республіки Афганістан ОСОБА_3 (ОСОБА_3) для переміщення через митний кордон України.
Відповідно до положень ст. 486 МК України та ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є зокрема: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно з приписами ст. 489 МК України та ст. 289 КУпАП, при розгляді справи підлягають з'ясуванню: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують її відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 366 МК України, митний контроль товарів, транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України громадянами здійснюється за двоканальною системою.
Згідно ч. 1 цієї статті, двоканальна система - це спрощена система митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України.
Відповідно до п. 4, п. 5 ст. 366 Митного кодексу України, громадянин самостійно обирає "зелений коридор" або "червоний коридор" для проходження митного контролю.
Обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Закінчення «зеленого коридору» відповідно до п. 1.4 Правил застосування спрощеного порядку здійснення митного контролю предметів, що переміщуються громадянами, які прямують авіаційним транспортом, затвердженими наказом Державної митної служби України від 18.02.2006 року №137, позначається білою лінією.
Частиною 1 ст. 374 МК України визначено, що товари (за винятком підакцизних), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 1000 євро, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через пункти пропуску через державний кордон України, відкриті для повітряного сполучення, та товари (крім підакцизних), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 500 євро та сумарна вага яких не перевищує 50 кг, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через інші, ніж відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України, не підлягають письмовому декларуванню (за винятком товарів, на які відповідно до статті 197 цього Кодексу встановлено обмеження щодо переміщення громадянами через митний кордон України, і випадків, передбачених частиною другою цієї статті) та не є об'єктами оподаткування митними платежами.
Відповідно п. 1 ч. 10 ст. 374 МК України, при ввезенні (пересиланні) на митну територію України громадянами звільняються від оподаткування митними платежами особисті речі, визначені статтею 370 цього Кодексу.
Суддею встановлено, що вилучені у гр. ОСОБА_3 (ОСОБА_3) безпосередні предмедмети, а саме валюта переміщені через зону спрощеного митного контролю, які не є особистою річчю у розумінні ст. 370 МК України.
Таким чином, з системного аналізу норм ч. ч. 1, 2 ст. 197, ст. 370, ч.ч. 1, 10 ст. 374 МК України вбачається, що переміщений гр. ОСОБА_3 (ОСОБА_3) товар підлягає письмовому декларуванню.
Водночас судом встановлено, що ОСОБА_3 (ОСОБА_3) здійснив переміщення вказаних вище товарів через зону спрощеного митного контролю «зелений коридор», чим заявив, що про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території.
Допитана в судовому засідання в якості свідка ОСОБА_5 пояснила, що працює старшим інспектором відділу митного оформлення №3 Митного посту аеропорт Київ «Жуляни». Знаходилась в зоні митного контролю «Приліт» «Зелений коридор». Пояcнила, що після перетину пасажиром ОСОБА_3 (ОСОБА_3) білої лінії, що означає завершення «Зеленого коридору», вона звернулася до нього з питанням щодо перезення готівкових коштів, на що пасажир повідомив, що перевозить кошти в сумі 40000 доларів США, після чого йому було запропоновано пройти до оглядової кімнати, де було складено акт митного огляду. Пасажир ОСОБА_3 (ОСОБА_3) надав для огляду 40000 доларів США. Пасажир не задекларував 40000 доларів США, перетнув «білу лінію». До оглядової кімнати було запрошено перекладача, ОСОБА_3 (ОСОБА_3) добре володіє англійською мовою. Також зазначила, що є табло в зоні отримання багажу, де повідомлено про митні правила України на українській та англійській мові та повідомлено, що після перетину білої лінії наступає відповідальність. ОСОБА_3 (ОСОБА_3) надав посадковий талон, декларації не було, хоча бланки декларацій знаходились на стійці інформації.
Як зазначено в протоколі про порушення митних правил №0393/10000/18 від 08.07.2018 р., гр. ОСОБА_3 (ОСОБА_3) обравши форму проходження митного контролю "зелений коридор", чим засвідчив відсутність товарів, що підлягають письмовому декларуванню.
Під час розгляду справи у судовому засіданні було переглянуто та досліджено наданий представником митниці відеозапис, на якому зафіксований факт правопорушення гр. ОСОБА_3 (ОСОБА_3).
Водночас, вирішуючи питання про накладення на гр. ОСОБА_3 (ОСОБА_3) адміністративного стягнення, суддя виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 466 МК України, адміністративні стягнення за порушення митних правил не може бути застосовано інакше, як на підставі та в порядку, що встановлені цим Кодексом та іншими законами України.
Частиною 1 ст. 487 МК України передбачено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Стаття 33 КУпАП визначає, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до санкції ст. 471 МК України, вчинення порушення митних правил передбаченого диспозицією даної норми, тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.
Виходячи з наведених положень закону та з урахуванням обставин справи суддя вважає, що в якості основного стягнення до гр. ОСОБА_3 (ОСОБА_3) підлягає застосуванню штраф в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Щодо додаткового стягнення у виді конфіскації, то зі змісту санкції ст. 471 МК України вбачається, що останнє застосовується до правопорушника у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України.
При цьому порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони, обмеження, визначено ст.ст. 196, 197 МК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 196 МК України, не можуть бути пропущені через митний кордон України:
1) товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом;
2) товари, на пропуск яких відповідно до закону потрібні дозволи інших державних органів, за відсутності цих дозволів (крім алкогольних напоїв і тютюнових виробів, а також харчових продуктів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та в порядку, встановлених статтею 376 та частиною другою статті 378 цього Кодексу);
3) товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 197 МК України, у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та їх митне оформлення здійснюються органами доходів і зборів на підставі отриманих з використанням засобів інформаційних технологій документів, які підтверджують дотримання зазначених обмежень, виданих державними органами, уповноваженими на здійснення відповідних контрольних функцій, іншими юридичними особами, уповноваженими на їх видачу, якщо подання таких документів органам доходів і зборів передбачено законами України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.12 № 436 встановлені переліки товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України.
Так, відповідно до додатку 10 даної постанови, до товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України, віднесено банківські метали України, готівкову іноземну валюту та інше.
Частиною 3 ст. 197 МК України та Постановою Правління Національного банку України №148 від 27.05.08 року (із змінами та доповненнями), якою затверджено Інструкцію про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України, встановлено порядок переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України, у тому числі особливості декларування валютних цінностей, визначення граничних сум валютних цінностей, які підлягають письмовому або усному декларуванню.
Так, відповідно до розділу 2 Інструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України фізична особа має право ввозити в Україну та вивозити за межі України готівку в сумі, що не перевищує в еквіваленті 10000 євро, без письмового декларування митному органу, а готівку в сумі, що перевищує в еквіваленті 10000 євро, за умови письмового декларування митному органу в повному обсязі.
Судом встановлено, що безпосереднім предметом порушення митних правил є валюта 28300,00 дол. США, що у перерахунку на національну валюту на дату вчинення правопорушення становить 747 962,77 грн., які вилучені та згідно опису передані на відповідальне зберігання в касу митниці (Київська міська митниця ДФС, м. Київ, бульвар Вацлава Гавела,8А).
Як вбачається з протоколу про порушення митних правил, гр. ОСОБА_3 (ОСОБА_3) порушив порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме, обравши формою проходження митного контролю - проходження через "зелений коридор", перемістив товари на які законодавством України встановлені обмеження.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 8, 33, 265, 283, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст. 3, 196, 197, 366, 370, 374, 466, 471, 485-487, 495, 527 Митного кодексу України, суддя, -
П О С Т А Н О В И В :
Громадянина Республіки Афганістан ОСОБА_3 (ОСОБА_3) визнати винним у порушенні митних правил, передбачених ст. 471 Митного Кодексу України.
Застосувати до гр. Республіки Афганістан ОСОБА_3 (ОСОБА_3) адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 1700,00 грн., який необхідно сплатити на наступні реквізити: отримувач УДКСУ у Солом'янському районі; код ЄДРПОУ: 38050812; МФО: 899998; банк отримувача: ГУ ДКСУ у м. Києві; р/р №31119106526010; призначення платежу: код 095 та конфіскувати в дохід держави предмети правопорушення, а саме: іноземну валюту в сумі 28300,00 дол. США, що у перерахунку на національну валюту на дату вчинення правопорушення становить 747962,77 грн.
Стягнути з гр. Республіки Афганістан ОСОБА_3 (ОСОБА_3) судовий збір в розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) гривні 40 копійок, які підлягають сплаті на наступні реквізити: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО):899998, рахунок отримувача: 31211256026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга подається до Апеляційного суду м. Києва через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя С.І. Кушнір