Ухвала суду № 76848030, 01.10.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.10.2018
Номер справи
2240/3170/18
Номер документу
76848030
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2240/3170/18

УХВАЛА

01 жовтня 2018 рокум. Хмельницький

Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Петричкович А.І., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Володимир-Волинського міського відділу державної РАЦС Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання відповіді протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом від 26.09.2018, в якому просить: 1) визнати незаконною та протиправною відповідь Володимир-Волинського міського відділу державної РАЦС Головного територіального управління юстиції у Волинській області № 6/02- 6.03-18 від 17.04.2018; 2) зобов'язати Володимир-Волинський міський відділ державної РАЦС Головного територіального управління юстиції у Волинській області внести зміни до актового запису № 362 від 14.08.1982 Володимир-Волинського міського відділу державної РАЦС Головного територіального управління юстиції у Волинській області про народження ОСОБА_1, де в графі національність дитини замість «українка» вказати «полячка» та в графі національність батька замість «українець» вказати «поляк».

Також, в адміністративному позові позивач заявив клопотання про звільнення від сплати судового збору.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Згідно з ч. 3 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

З наведеного випливає, що звільнення від сплати судового збору, його відстрочення чи розстрочення є дискреційним правом, а не обов'язком суду, можливість реалізації якого пов'язується з майновим станом особи.

Майновий стан сторони (належні стороні майнові права та обов'язки), в свою чергу, має визначатися судом з обставин певної справи, включаючи спроможність заявника сплатити. Отже, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.

Суд вважає, що клопотання про звільнення від сплати судового збору не підлягає задоволенню, так як позивачем не наведено обставин, які б свідчили про незадовільне (скрутне) матеріальне становище станом на дату звернення до суду з позовною заявою та не подано відповідних доказів цього.

В п. 44 рішення Європейського суду з прав людини від 12 липня 2001 року у справі "Prince Hans-Adam II of Liechtenstein проти Німеччини" зазначено, що право на доступ до суду, гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції, не є абсолютним і може підлягати обмеженню; такі обмеження допускаються з огляду на те, що за своїм характером право доступу потребує регулювання з боку держави. У цьому відношенні Високі Договірні Сторони користуються певними межами свободи розсуду. Суд повинен переконатися, що застосовані обмеження не звужують чи не зменшують залишені особі можливості доступу до суду в такий спосіб або до такої міри, що це вже спотворює саму суть цього права. Крім того, обмеження суперечитиме пункту 1 статті 6, якщо воно не ставить законної мети і якщо не забезпечено відповідного пропорційного співвідношення між застосованими засобами та поставленою метою.

Крім цього, слід зазначити, що Закон України "Про судовий збір", зокрема стаття п'ята, наводить перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору при звернені до суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" передбачено, що розмір прожиткового мінімуму з 01 січня 2018 року встановлено у розмірі 1762 гривень.

Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою сплачується 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Пунктом 4 ч. 5 ст. 160 КАС України визначено, зокрема, що в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обгрунтовує свої вимоги.

Позивач просить визнати незаконною та протиправною відповідь відповідача і зобов'язати останнього внести зміни до актового запису № 362 від 14.08.1982 в графи національність дитини та національність батька, при цьому:

1) не надано доказів звернення до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису № 362 від 14.08.1982 в графу національність батька, адже в зверненні від 30.03.2018, позивач просила внести зміни лише в графу національність дитини;

2) відповідачем не розглядалося по суті питання щодо внесення змін до актового запису № 362 від 14.08.1982, оскільки, як зазначено у листі-відповіді №6/02-6.03-18 від 17.04.2018, позивач звернулася до органу РАЦС не за місцем проживання.

Відповідно до п. 2.1. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793 (далі - Правила), зокрема, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.

Також, згідно з ч. 3 ст. 22 Закону України № 2398-VI від 01.07.2010 "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", зокрема, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника

Копією паспорта ОСОБА_1 стверджено, що позивач зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1.

Отже, позивачем на обгрунтування свої вимог не надано до суду доказів звернення з заявою до належного відділу ДРАЦС за формою, наведеною в додатку 1 до Правил.

Так як позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 160, 161 КАС України, суд приходить до висновку про необхідність залишення позову без руху і надання позивачу строку для усунення виявлених недоліків, а саме надання до суду: 1) документу про сплату судового збору у розмірі 704,80 гривень; 2) доказів звернення до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану (за місцем проживання) із заявою (наведеною в додатку 1 до Правил) про внесення змін до актового запису № 362 від 14.08.1982 в графи: національність батька та національність дитини.

Оплата судового збору за подання адміністративного позову до Хмельницького окружного адміністративного суду здійснюється на рахунок отримувача 34313206084006, отримувач: УК у м.Хмельницькому/м.Хмельницький/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38045529, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача 899998, призначення платежу: судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050).

Керуючись статтями 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору - відмовити.

Позовну заяву ОСОБА_1, залишити без руху.

Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 днів з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Недоліки усуваються шляхом виконання вимог, зазначених у 22-му абзаці описової частини ухвали.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Головуючий суддяОСОБА_2