Рішення № 76847776, 27.09.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.09.2018
Номер справи
818/2415/18
Номер документу
76847776
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 вересня 2018 р. Справа №818/2415/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Глазька С.М.,

за участю секретаря судового засідання - Провозіна О.І.,

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з позовною заявою до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, в якій просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо застосування коефіцієнту страхового стажу 0,37333 при обчисленні пенсії;

- зобов’язати відповідача провести перерахунок призначеної пенсії із застосуванням коефіцієнту страхового стажу 0,50400, починаючи з 01.04.2017 та зобов’язати нарахувати та виплатити недонараховану пенсію, починаючи з 01.04.2017;

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії та зобов’язати його здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у 1989 році ІІІ категорії шляхом збільшення її розміру на один відсоток заробітку за кожний рік роботи понад 20 років з дня її призначення - з 29.11.2016.

Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що відповідач безпідставно при призначенні йому пенсії не врахував Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки позивач подав заяву на призначення пенсії як ліквідатор наслідків аварії ЧАЕС, окрім того не застосував коефіцієнт страхового стажу 0,50400 при обчисленні його пенсії.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 29.06.2018 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

На виконання зазначеної ухвали представником відповідача подано до суду відзив, у якому зазначено, що вимоги позивача є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, оскільки пенсія позивача та всі доплати до неї здійснюються у повній відповідності до вимог чинного законодавства.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 25.07.2018 за результатами розгляду поданого відповідачем відзиву на позовну заяву, а також зважаючи на необхідність дослідження окремих доказів, суд дійшов висновку про необхідність виклику сторін у судове засідання.

У судовому засіданні позивач та його представник підтримали позовні вимоги та просили суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог з мотивів викладених у відзиві на позовну заяву.

Суд, заслухавши пояснення сторін, об’єктивно оцінивши наявні в матеріалах справи докази, а також всебічно та повно з’ясувавши всі фактичні обставини справи, які мають юридичне значення для розгляду і вирішення справи по суті, встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1, перебуває на обліку в Сумському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області та отримує пенсію по інвалідності як особа, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС. У період з 29 березня 1989 року по 21 червня 1989 року (85 днів) позивач був призваний на учбові збори зі збереженням 100 % середнього заробітку, відповідно до наказу Сумського обласного автопідпрмємства облспоживспілки від 29.03.1989 № 18, на якому в той час працював. Позивачу, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1989 році 3 категорії видано посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС серія А № 051150 від 24.12.1992 року і на підставі цього посвідчення позивач має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Починаючи з 29.11.2016 і до 29.03.2017 пенсія позивача була визначена у мінімальному розмірі, передбаченому чинним пенсійним законодавством та складала 1247 грн.

З огляду на те, що позивач вважав розмір нарахованої йому пенсії неправильним, 24.03.2017 року він звернувся до відповідача з листом про здійснення перерахунку пенсії, оскільки пенсія була нарахована йому у розмірі, значно меншому, ніж позивач повинен отримувати, а також без нарахування додаткової пенсії та надбавки непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні дітей до 18 років. Після отримання відповідачем даного листа, позивачу було запропоновано перейти з пенсії по інвалідності на пенсію по інвалідності у розмірі пенсії за віком.

У квітні 2017 року позивач отримав лист відповідача від 06.04.2017 року № 146/П, де зазначено, що пенсія призначена, виходячи із середньомісячної заробітної плати за період з 01.07.2000 року по 20.10.2016 рік, яка склала 2838,12 грн. та з урахуванням фактичного страховою стажу 37 років 4 місяці 25 днів, та додаткового стажу за період з дня встановлення інвалідності до досягнення пенсійного віку - 10 місяців 24 дні (стаж зарахований по 20.10.2016 р.).

З огляду на те, що позивач вважав нарахування такими, що не відповідають законодавству, він звернувся до відповідача із заявою про здійснення йому перерахунку пенсії як особі, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС та має право на пільги, в тому числі при нарахуванні пенсії.

Однак, позивач отримав відповідь від 11.11.2017 №26899/65-20 про недоцільність перерахунку пенсії, з огляду на те, що її розмір після перерахунку зменшиться до 1697,90 грн., проти отримуваного 1719,28 грн.

Позивач вважає такі дії відповідача при нарахуванні пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком протиправними, у зв’язку з цим, вимушений був звернутися до суду за захистом своїх порушених прав.

Суд, часткового задовольняючи позовні вимоги позивача, свою позицію обґрунтовує наступним.

Відповідно до заяви про перерахунок пенсії від 29.09.2017, яка знаходиться в матеріалах пенсійної справи, судом встановлено, що позивач у вказаній заяві просив перерахувати йому пенсію у відповідності до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Однак, відповідач вимоги відповідача викладені у вищевказаній заяві не виконав.

Як встановлено ч. 2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки 10 років і більше, жінки 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

При цьому, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч. 2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Частиною 2 статті 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

З аналізу вищевикладених норм вбачається, що особи мають право самостійно обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.

Позивач фактично обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом, а саме Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, що підтверджується заявою позивача.

Таким чином, позивачу, якому призначена пенсія на підставі Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок і 20 для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.

Оскільки позивач просив здійснити перерахунок призначеної пенсії з урахуванням норм Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, у відповідача не було правових підстав керуватися нормами Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” без врахування пільг, встановлених Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” при вирішенні питань правомірності обчислення розміру понаднормового стажу позивача.

Вказана правова позиція викладена в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 17.02.2016 та від 07.07.2016 у справах № 162/820/15-а (К/800/49010/15) та № 162/628/15-а (К/800/41158/15).

Згідно з постановою колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 07 липня 2015 року по справі № 21-727а/15 встановлено право громадян на пенсію в повному розмірі, які віднесені до 1, 2, 3, 4 категорій потерпілих від наслідків Чорнобильської катастрофи, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ, але не вище 75 % заробітку. У зв'язку з цим, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений ч. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ.

Додатково суд зазначає, що в ході дослідження матеріалів пенсійної справи позивача в судовому засіданні, судом не було встановлено, що позивач звертався до відповідача з вимогою про перерахунок пенсії з вищевказаних підстав до 29.09.2017.

Стосовно вимог позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо застосування коефіцієнту страхового стажу 0,37333 при обчисленні його пенсії та зобов’язання відповідача провести перерахунок та виплату призначеної пенсії із застосуванням коефіцієнту страхового стажу 0,50400 починаючи з 01.04.2017, суд зазначає, що вказані вимоги не підлягають задоволенню, у зв’язку з наступним.

Порядок визначення коефіцієнту страхового стажу міститься у ст. 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», де зазначено, що коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків за формулою:

Кс= См X Вс

100% X 12, де:

Кс - коефіцієнт страхового стажу;

См - сума місяців страхового стажу;

Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у* відсотках) за період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1 %.

У той же час, позивач не врахував зміни внесені в Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які набрали чинності з 1 жовтня 2017 року.

Так, відповідно до п. 4-3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

У ході судового розгляду, судом встановлено, що до 01.10.2017 року відповідачем не застосовувався коефіцієнт страхового стажу 0,37333 при визначенні розміру пенсії позивача, а застосовувався коефіцієнт 0,50400.

З урахуванням встановлених фактів, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (40007, м. Суми, вул. Василівська, 21, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (40009, м. Суми, вул. Степана Бандери, 43, код ЄДРПОУ 40383837) про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити дії – задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо нездійснення перерахунку пенсійного забезпечення ОСОБА_1 за понаднормовий стаж, у відповідності до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 29.09.2017.

Зобов'язати Сумське об’єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити перерахунок та виплату пенсійного забезпечення ОСОБА_1 за понаднормовий стаж, у відповідності до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 29.09.2017.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 01 жовтня 2018 року.

Суддя С.М. Глазько