Рішення № 76846434, 01.10.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.10.2018
Номер справи
810/3835/18
Номер документу
76846434
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 жовтня 2018 року м. Київ справа №810/3835/18

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Басая О.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Вишгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1Д.) з позовом до Вишгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії Вишгородського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, виходячи із заробітної плати за 12 місяців підряд роботи в зоні відчуження ЧАЕС, згідно поданої довідки про заробітну плату №173 від 08.02.2006, яка видана Інститутом проблем безпеки атомних електростанцій НАН України, а саме з 01 січня 1995 року по 31 грудня 1995 року включно;

- зобов’язати Вишгородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та виплату належної ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії виходячи із заробітної плати за 12 місяців підряд роботи в зоні відчуження ЧАЕС, згідно поданої довідки про заробітну плату №173 від 08.02.2006, яка видана Інститутом проблем безпеки атомних електростанцій НАН України, а саме з 01 січня 1995 року по 31 грудня 1995 року включно, відповідно до статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" - починаючи з 01 квітня 2018 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії та перебуває на обліку у Вишгородському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області, де отримує пенсію.

16 березня 2018 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, відповідно до довідки №173 від 08.02.2006, яка видана Інститутом проблем безпеки атомних електростанцій НАН України, виходячі із заробітної плати за 12 місяців підряд роботи в зоні відчуження, а саме: з 01 січня 1995 по 31 грудня 1995 року, однак, Вишгородське об’єднане управління Пенсійного фонду України Київської області відмовило їй у перерахунку пенсії, так як вважає, що для перерахунку пенсії за віком, з урахуванням заробітної плати за 12 місяців Законом України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" не передбачено.

Позивач вважає дану відмову про перерахунок пенсії виходячи з її заробітку за 60 місяців підряд, а не за 12 місяців є незаконною і такою, яка порушує її конституційне право на належне пенсійне забезпечення та соціальний захист.

Ухвалою суду від 30.07.2018 у даній справі відкрито спрощене позовне провадження та призначено судове засідання. Вказаною ухвалою суду також запропоновано відповідачу протягом п’ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву.

Відповідач позов не визнав та подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що обчислення пенсії за віком з урахуванням заробітної плати за 12 місяців Законом України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" не передбачено.

Пояснює, що відповідно до статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".

У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

Тобто за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності Законом України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом. У цьому разі обмеження становить 168,00 грн.

Отже, виходячи з вище наведеного, здійснити перерахунок пенсії лише за 12 місяців з 01.01.1995 по 31.12.1995, відповідно до довідки від 08.02.2006 №173 виданої Інститутом проблем безпеки атомних електростанцій НАН України, підстав не має.

Протокольною ухвалою від 18.09.2018 суд вирішив здійснювати розгляд даної адміністративної справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши позовну заяву, оцінивши письмові докази, суд зазначає наступне.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянкою України, що підтверджується паспортом серії СМ №834893, виданим Іванківським РВ ГУ МВС України у Київській області 20.06.2006 (том 1, а.с. 7).

З 06.08.1992 по 02.11.1999 позивач працювала в МНТЦ "Укриття" НАН України, який в подальшому було реорганізовано в Інститут проблем безпеки атомних електростанцій НАН України, що підтверджується записами у трудовій книжці ОСОБА_1 та довідкою Інституту проблем безпеки атомних електростанцій НАН України від 18.07.2018 №114 (том 1, а.с. 10-15).

Судом встановлено, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією посвідчення серії А №090864 від 17.08.1999 (том 1, а.с. 9).

З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку в Вишгородському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області з 12.02.1999 та отримує пенсію за віком по списку №1 відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".

Інститутом проблем безпеки атомних електростанцій НАН України видано позивачу довідку про заробіток для обчислення пенсії від 08.02.2006 №173, в якій зазначено дані щодо щомісячної заробітної плати позивача за період з червня 1992 року по травень 1997 року (том 1, а.с. 16).

16 березня 2018 року позивач звернувся до Вишгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування". При цьому, для обчислення пенсії позивач просила взяти періоди її роботи та заробіток з січня по грудень 1995 року включно, згідно довідки про заробітну плату №173 від 08.02.2006 виданої Інститутом проблем безпеки атомних електростанцій НАН України (том 1, а.с. 21).

Листом від 20.03.2018 №11/1-11 відповідач відмовив ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, оскільки відсутні підстави для її перерахунку.

Відмовляючи у перерахунку пенсії відповідач посилається на те, що обчислення пенсії за віком з урахуванням заробітної плати за 12 місяців Законом України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" не передбачено.

Відповідно до статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".

У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

Тобто, за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності Законом України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом. У цьому разі обмеження становить 168,00 грн.

Таким чином відповідач вважає що, здійснити перерахунок пенсії лише за 1 рік з найбільшим коефіцієнтом, який знаходиться в пенсійній справі позивача підстав не має (том 1, а.с. 22-23).

Позивач, вважаючи таку відмову протиправною, а свої законні права порушеними, звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.

Згідно із частиною другюї стати 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, а також соціального захисту, визначається Законом України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон №796-XII).

Так, згідно з частиною першою статті 57 Закону №796-XII, обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до частини другої статті 57 Закону №796-XII, у разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

Частиною другою статті 27 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі – Закон №1058-IV) встановлено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв (ч. 1 ст. 40 Закону №1058-ІV).

Пунктом 13 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV передбачено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до законів України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. Порядок фінансування цих пенсій встановлюється відповідними законами.

Тобто, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" або спеціальним Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Суд наголошує, що позивач фактично обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом, а саме: Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що, зокрема, підтверджується його заявою.

Позивач просить взяти для розрахунку його пенсії заробітну плату за період з січня по грудень 1995 року, відповідно до довідки про заробітну плату №173 від 08.02.2006, яка видана Інститутом проблем безпеки атомних електростанцій НАН України.

Оскільки позивач просив здійснити перерахунок призначеної пенсії з урахуванням норм Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у відповідача не було правових підстав керуватися нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" без врахування пільг, встановлених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Суд наголошує, що відповідачем не надано доказів, що обчислення пенсії позивачу за вищевказаним порядком призведе до зменшення пенсії. Таке обґрунтування не містить ні відзив на позовну заяву ні лист від 20.03.2018 №11/1-11 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.

Відповідно, дії відповідача, які виразилися у відмові у проведенні такого перерахунку, є протиправними.

Щодо періоду перерахунку пенсії позивачу, суд звертає увагу на наступне.

Відповідно до частини четвертої статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV, перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Отже, перерахунок пенсії позивачу має відбутися з 01.04.2018, оскільки позивач звернувся до Вишгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про перерахунок пенсії 16.03.2018 (том 1, а.с. 21).

Частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС) визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною першою статті 77 КАС зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, коли судом здійснюється розгляд справ про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, у яких обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред'явленого позову, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Під час звернення з даним позовом до суду, позивач судовий збір не сплачував, на підставі пункту 10 частини першої статті 5 Закону України від 08.07.2011 №3674-VI "Про судовий збір". Таким чином, судовий збір за рахунок відповідача на користь позивача відшкодуванню не підлягає.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 295 КАС, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Вишгородського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, виходячи із заробітної плати за 12 місяців підряд роботи в зоні відчуження ЧАЕС, згідно поданої довідки про заробітну плату №173 від 08.02.2006, яка видана Інститутом проблем безпеки атомних електростанцій НАН України, а саме з 01 січня 1995 року по 31 грудня 1995 року включно.

Зобов’язати Вишгородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та виплату належної ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії виходячи із заробітної плати за 12 місяців підряд роботи в зоні відчуження ЧАЕС, згідно поданої довідки про заробітну плату №173 від 08.02.2006, яка видана Інститутом проблем безпеки атомних електростанцій НАН України, а саме з 01 січня 1995 року по 31 грудня 1995 року включно, відповідно до статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" - починаючи з 01 квітня 2018 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Басай О.В.