
Провадження № 2/235/117/18
Справа № 235/5849/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2018 року м. Покровськ
Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
у складі: головуючого – судді Назаренко Г.В.
за участю секретарів Полуянчик (Муханової) В.В., Харенко Т.Ю.
представника позивача ОСОБА_1
представників відповідачів ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_5 районної державної адміністрації Донецької області, ОСОБА_6, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області, про визнання незаконним та скасування розпорядження пропередачу в оренду земельних ділянок, визнання недійсним договору оренди землі, зобов’язання прийняти рішення за заявою про виділення земельної ділянки у натурі (на місцевості), -
ВСТАНОВИВ:
В листопаді 2017 року ОСОБА_4 звернулась до суду з позовом до Красноармійської (перейменовано в ОСОБА_5 районну державну адміністрацію Донецької області), ОСОБА_6 про визнання незаконним та скасування розпорядження про передачу в оренду земельних ділянок, визнання недійсним договору оренди землі, зобов’язання прийняти рішення за заявою про виділення земельної ділянки у натурі (на місцевості).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що 18 квітня 2014 року державним нотаріусом їй було видано свідоцтво про право на спадщину за законом, згідно якого після смерті її матері ОСОБА_7, яка померла 19.11.1998р., до неї перейшло право на земельну частку (пай) у розмірі 6,60 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі, що перебуває у колективній власності КСП «Іванівське» с. Іванівка Красноармійського району.
23 квітня 2014 року на підставі даного свідоцтва на спадщину були внесені відповідні зміни до сертифікату на право на земельну частку (пай) у зв’язку з передачею права на земельну частку (пай).
30 березня 2016 року Красноармійською районною державною адміністрацією Донецької області їй було видано дозвіл не складання технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) зовнішніх меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва у розмірі земельного паю КСП «Іванівське» (6,25 кадастрових га ріллі) для подальшого оформлення права власності на земельну ділянку із зазначенням, що пай знаходиться в оренді ОСОБА_6
Але після складання технічної документації та звернення за державною реєстрацією земельної ділянки, державним реєстратором Управління Держгеокадастру у Красноармійському районі їй було відмовлено у державні реєстрації земельної ділянки, так як її земельна ділянка знаходиться в оренді у ОСОБА_6 на підставі договору оренди.
14 червня 2017 року вона знову звернулась до відповідачів із заявою про витребування і виділення Красноармійською районною держадміністрацією їй як спадкоємцю земельної ділянки (паю), яка належить їй як спадкоємцю, а також з вимогою про розірвання, припинення дії договору оренди землі, на що отримала відповідь від 18.07.2017р. з Красноармійської районної державної адміністрації, в якій було зазначено, що орендарю ОСОБА_6 направлено лист з пропозицією щодо припинення права користування (оренди) земельної ділянки площею 6,25 кадастрових га ріллі, яка входить до складу земельної ділянки загальною площею 32,4367 га, кадастровий № 1422781600:11:000:0612 для подальшої передачі паїв у власність громадян-власників сертифікатів на право на земельну частку (пай). Також було зазначено, що у разі відмови від припинення права оренди у добровільному порядку дане питання буде вирішуватися у судовому порядку.
Вона багато часу чекала поки відповідачі як сторони договору припинять або розірвуть дію договору оренди землі б/н від 01.09.2015р., укладений між орендодавцем Красноармійською районною державною адміністрацією і орендарем ОСОБА_6, згідно якого в оренду були передані три земельні ділянки загальною площею 140,4635 га ріллі, кадастрові № 142278160060000612 – 32,4367 га, 1422781600:000:0613 – 33,0796 га, 1422781600:11:000:0614 – 74,9472 га, із земель невитребуваного пайового фонду колишнього КСП «Іванівське» на території Іванівської сільської ради строком на 7 років, а також право оренди земельної ділянки 18.09.2015р. було зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстрацію іншого речового права.
Позивач вважає, що даний договір не відповідає чинному законодавству в частині строку його дії по невитребуваним землям (паям), оскільки строк договору по невитребуваним власниками землям повинен встановлюватися до оформлення власниками права власності на земельну ділянку та звернення із заявами про виділ землі (паю) у натурі.
Зазначила, що діями відповідача порушуються її права, за її заявою про виділ земельної частки (паю) в натурі в розмірі 6,25 га Красноармійська районна державна адміністрація не прийняла рішення щодо виділення їй земельної частки в натурі (на місцевості). будучи власником земельної ділянки (паю), вона не має можливості обробляти цю землю, отримувати дохід від паю, а також позбавлена можливості зареєструвати своє право власності через незаконний договір оренди б/н від 01.09.2015р., укладений між відповідачами в порушення норм закону, тому вимушена звернутися до суду за захистом своїх прав та інтересів.
В порушення ст.5 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» Красноармійська районна державна адміністрація не прийняла рішення про виділення (відмову у виділенні) їй в натурі (на місцевості) земельної частки (паю) у розмірі 6,25 умовних кадастрових га в натурі, що перебувало у колективній власності КСП «Іванівське» Красноармійського району на території Іванівської сільської ради, а лише надала письмову відповідь у формі листа згідно Закону України «Про звернення громадян».
За думкою позивача головою Красноармійської районної державної адміністрації ОСОБА_8 29.07.2015р. було одноособово винесено незаконне розпорядження про передачу ОСОБА_6 в оренду земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель невитребуваного пайового фонду на території Іванівської сільської ради, що суперечить вимогам ст.39 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», оскільки до повноважень голови дані дії не відносяться. По земельним питанням повинно було бути прийнято колегіальне рішення відповідно до Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних часток (паїв)» та п.7 ч.1 ст.13 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», в якому зазначено, що до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля.
Отже, позивач вважала, що укладення на підставі незаконного розпорядження голови райдержадміністрації договору оренди землі невитребуваного пайового фонду суперечить нормам ст.13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних часток (паїв)», і цей договір оренди землі може бути визнаний недійсним у зв’язку з порушенням норм спеціального закону та відсутністю у договорі істотних умов, що передбачено Законом України «Про оренду землі» щодо строку перебування нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок та порядок їх повернення спадкоємцям.
На підставі наведеного, позивач просила визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Красноармійської районної державної адміністрації від 29.07.2015р. № 221 про передачу ОСОБА_6 в оренду земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель невитребуваного пайового фонду на території Іванівської сільської ради; визнати недійсним договір оренди землі б/н від 01.09.2015р., укладений між Красноармійською районною державною адміністрацією Донецької області та ОСОБА_6, з внесенням запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно – про скасування державної реєстрації права оренди земельної ділянки загальною площею 32,4367 га, кадастровий № 1422781600:11:000:0612; зобов’язати Красноармійську районну державну адміністрацію Донецької області прийняти рішення про виділення їй у натурі як спадкоємцю земельної частки (паю) розміром 6,25 кадастрових га ріллі, що перебувало у колективній власності КСП «Іванівське» с. Іванівка Красноармійського району на території Іванівської сільської ради.
У встановлений судом строк відповідачем ОСОБА_6 подано відзив на позовну заяву, в якому вона посилається на те, що згідно ст.13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) нерозподілені (не витребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.
У договорі оренди землі від 01.09.2015р. відсутня умова про те, що договір укладено на строк до моменту отримання власниками нерозподілених земельних ділянок державних актів на право власності на земельну ділянку. Навпаки, п.8 договору оренди землі передбачено, що він укладений на 7 років, тобто конкретно встановлений строк дії договору без будь-яких додаткових умов, що відповідає вимогам статей 202, 626, 627 ЦК України.
При укладенні договору оренди землі сторонами були повністю дотримані вимоги ст.203 ЦК України, а також істотні умови договору оренди землі, передбачені ст.15 Закону України «Про оренду землі», у зв’язку з чим підстав для визнання правочин недійсним на підставі ст.215 ЦК України немає.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою. Тобто, Закон не передбачає, що місцева державна адміністрація є колегіальним органом.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» на виконання Конституції України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання повноважень, голова місцевої державно адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів – накази.
Відповідно до ст.14 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством. Акти місцевих державних адміністрацій індивідуальної дії, прийняті в межах їх повноважень, набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо самими актами не встановлено пізніший строк введення їх у дію. Ці акти доводяться до їх виконання, а також обов’язково оприлюднюються, крім внутрішньо організаційних актів.
Таким чином, за думкою ОСОБА_6, Закон визначив, що актом місцевої державної адміністрації є саме розпорядження голови місцевої державної адміністрації. Ніяких інших видів актів, які видає голова райдержадміністрації, Законом не передбачено. Крім того, розпорядження від 29.07.2015р. № 221 видане, в тому числі, на підставі ст.24 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», тобто в межах повноважень, передбачених законом.
На підставі наведеного, просила відмовити в задоволенні позову (а.с.102-105).
У встановлений судом строк відповідачем ОСОБА_5 районною державною адміністрацією Донецької області подано відзив на позовну заяву, в якому вона зазначає, що розпорядженням голови райдержадміністрації від 29.07.2015р. № 221 передано ОСОБА_6 в оренду для ведення товарного сільського виробництва за рахунок земель не витребуваного пайового фонду на території Іванівської сільської ради три земельних ділянки загальною площею 140,4635 га (кадастровий номери № 1422781600:11:000:0612 – 32,436 га, 1422781600:11:000:0613 – 33,0796 га, 1422781600:11:00060614 – 74,9472 га), на підставі якого 01.09.2015р. між ОСОБА_6 та райдержадміністрацією укладено договір оренди землі.
Згідно ст.1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Пунктом 7 ч.1 ст.13 цього ж Закону передбачено, що відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля.
Повноваження місцевих держадміністрацій у галузі земельних відносин встановлені ст.17 ЗК України, ст.13 Закону України «Про землеустрій».
Статтею 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних часток (паїв)» встановлено, що нерозподілені (не витребувані) частки (паї) за розпорядженням голови райдержадміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками. Державних актів на право власності на земельну ділянку.
Голови місцевих держадміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно з законодавством (ст.41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»).
Тобто, неможливо погодитись з твердженням позивача, що головою райдержадміністрації видано незаконне розпорядження про передачу ОСОБА_6 в оренду земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель не витребуваного пайового фонду на території Іванівської сільської ради.
Статтею 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних часток (паїв)» встановлено, що нерозподілені (не витребувані) частки (паї) за розпорядженням голови райдержадміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі строком на 7 років.
Пунктом 40 договору передбачено, що перехід права власності на орендовані земельні ділянки до другої особи, а також реорганізація юридичної особи Орендаря, є підставою для зміни або розірвання договору.
Після надходження до райдержадміністрації звернень від громадян власників сертифікатів на право на земельну частку (пай) щодо виділення їм в натурі земельних ділянок, що входять до складу земельної ділянки, що перебуває в оренді, ОСОБА_6 було направлено лист від 18.07.2017р вх. № 01-1499-29 з пропозиціями про припинення права користування (оренди) земельної ділянки загальною площею 32,4367 га, кадастровий № 1422781600:11:000:0612 для подальшої передачі паїв у власність громадян-власників сертифікатів на право на земельну частку (пай), але отримано відмову у зв’язку з тим, що договором оренди не передбачено такої підстави розірвання договору, як витребування земельних ділянок власниками земельних часток (паїв).
З метою недопущення порушення прав власників сертифікатів на земельну частку (пай) на реалізацію їх законного права щодо розпорядження землями приватної власності, приведення положень договору до вимог ст.13 Закону та у зв’язку з перейменуванням райдержадміністрації з Красноармійської та ОСОБА_5 райдержадміністрацією було розроблено та направлено для підписання проект додаткової угоди до договору оренди землі від 01.09.2015р., в якій передбачено зміни щодо строку оренди та підстав для припинення його дії або внесення змін в частині зменшення площі витребуванням земельних ділянок власниками земельних часток (паїв), в якій запропоновано припинити право оренди земельної ділянки загальною площею 32,4367, кадастровий № 1422781600:11:000:0612 га у зв’язку з витребуванням земельних ділянок власниками земельних часток (паїв), але до теперішнього часу відповідь не отримано.
Враховуючи вищевикладене у зв’язку з відмовою ОСОБА_6 привести умови договору у відповідність до ст.13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних часток (паїв)» та припинити в добровільному порядку право користування (оренди) земельною ділянкою загальною площею 32,4367 га, кадастровий № 1422781600:11:000:0612 для подальшої передачі паїв у власність громадян-власників сертифікатів на право на земельну частку (пай), райдержадміністрація частково визнає позовні вимоги в частині визнання договору оренди землі недійсним та зобов’язання виділити в натурі ОСОБА_4 земельну частку (пай) (а.с.121-123).
У встановлений судом строк позивачем подано відповідь на відзив відповідача ОСОБА_6, в якому вона зазначає, що при укладенні договору оренди землі сторонами була порушена ч.1 ст.203 ЦК України, що дозволяє визнати цей договір недійсним як такий, що порушує інтереси суспільства, яке складають окремі громадяни України, у тому числі й вона як власник земельного паю, а також суперечить ст.13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв).
Зі змісту ч.ч.1, 3 ст.215 ЦК України, ст.13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних часток (паїв)» відповідачі не мали права укладати договір оренди землі нерозподілених (не витребуваних) земельних ділянок строком на 7 років, оскільки не завжди можна спрогнозувати час витребування земельних ділянок особами, які мають на них право. За договором оренди землі від 01.09.2015р. відбулась передача земель незаконно на строк більший, ніж це встановлено Законом, і це, за думкою позивача, є грубим порушенням законодавства та прав власника землі і дає підстави визнати даний договір недійсним.
Вона позбавлена права володіти, користуватись, розпоряджатись земельною ділянкою на свій розсуд, відповідач ОСОБА_6 отримує дохід від землі, а права позивач порушуються, які вона вимушена відстоювати в суді.
Відповідно до ст.41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» голова місцевої державної адміністрації видає розпорядження одноособово, але воно повинно виноситися не на підставі однієї заяви ОСОБА_6, а на підставі прийнятого рішення у вигляді протоколу колегії райдержадміністрації, оскільки питання передачі земельних паїв є найважливішими напрямками діяльності адміністрації, тобто порушена процедура прийняття розпорядження щодо передачі нерозподілених (не витребуваних) земельних ділянок.
Відповідно до п.п.1 п.5 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Типового положення про колегію міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади і місцевої державної адміністрації» № 1569 від 02.10.2003р. колегія міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, місцевої держадміністрації обговорює і приймає рішення щодо перспектив і найважливіших напрямків діяльності відповідного міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, місцевої держадміністрації. Кількісний та персональний склад колегії місцевої держадміністрації визначається головою місцевої держадміністрації (п.9 постанови).
Відповідно до п.3 вищевказаної Постанови рішення колегії можуть бути реалізовані шляхом видання відповідного наказу міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади або розпорядження голови місцевої держадміністрації.
Також, відповідно до постанови КМУ «Про затвердження Типового регламенту місцевої державної адміністрації» № 2263 від 11.12.1999р. висвітлені процедурні питання діяльності місцевої державної адміністрації. Згідно п.44 зазначеної постанови для узгодження розгляду питань, що належать до компетенції місцевої держадміністрації, обговорення найважливіших напрямків діяльності може утворюватися колегія місцевої держадміністрації у складі голови місцевої держадміністрації, йог заступників, керівника апарату та керівників структурних підрозділів місцевої держадміністрації.
Пунктом 45 даної постанови передбачено, що рішення колегії оформлюються протоколом, який підписується головою колегії і є підставою для видання ним відповідного розпорядження. Статтею 13 Закону № 899 також встановлено, що нерозподілені (не витребувані) земельні ділянки передаються в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку за рішенням відповідної державної адміністрації (а.с.116-118).
У встановлений судом строк відповідачем ОСОБА_5 районною державною адміністрацією Донецької області подано заперечення, в якому зазначено, що згідно п.7 ч.1 ст.13 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля.
Статтею 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» встановлено, що нерозподілені (невитребувані) частки (паї0 за розпорядженням голови райдержадміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням н строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку.
Згідно ст.41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несть відповідальність згідно з законодавством.
З цих підстав ОСОБА_5 райдержадміністрація не погоджується з твердженням позивача про незаконність видачі головою держадміністрації розпорядження про передачу ОСОБА_6 в оренду земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель не витребуваного пайового фонду на території Іванівської сільської ради.
Відповідно до п.44 для узгодження розгляду питань, що належать до компетенції місцевої держадміністрації, обговорення найважливіших напрямків її діяльності може утворюватися колегія місцевої держадміністрації у складі голови місцевої держадміністрації (голова колегії), його заступників, керівника апарату та керівників структурних підрозділів місцевої держадміністрації. Тобто, її утворення не є обов’язковим.
Відповідно до Типового Положення про колегію міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади і місцевої державної адміністрації, затвердженого постановою КМУ від 02.10.2003р. № 1569, колегія міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, місцевої держадміністрації є консультативно-дорадчим органом і утворюється для підготовки рекомендацій щодо виконання міністерством, іншим центральним органом виконавчої влади, місцевою держадміністрацією своїх завдань, погодженого вирішення питань, що належать до їх компетенції, та для колективного і вільного обговорення найважливіших напрямів їх діяльності.
Функції колегії перелічені в п.5 Положення та не містять обов’язкової норми щодо розгляду питань про передачу земельних ділянок у власність чи в оренду, перед прийняттям головою райдержадміністрації відповідного розпорядження (а.с.137, 138).
Третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області, у встановлений судом строк надала письмові пояснення щодо позову, в яких зазначало, що Красноармійською райдержадміністрацією та ОСОБА_6 на підставі розпорядження голови Красноармійської райдержадміністрації від 29.07.2015р. № 221 було укладено договір оренди земельних ділянок не витребуваного пайового фонду колишнього КСП «Іванівське» загальною площею 140,4635 га ріллі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Іванівської сільської ради Покровського району Донецької області строком до 18.09.2022р. з правом пролонгації.
У зв’язку із витребуванням земельних ділянок власниками сертифікатів на право на земельну частку (пай) КСП «Іванівське» ОСОБА_4, ОСОБА_9, ОСОБА_10 та ОСОБА_11, враховуючи дозволи райдержадміністрації на виділення земельних ділянок в натурі вказаними особами та погодження місця розташування земельних ділянок Іванівською сільською радою у відповідності до п.38 договору оренди землі та Закону України «Про порядок виділення в натурі на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» листом Красноармійської райдержадміністрації від 05.08.2016р. № 01-0473-29 було запропоновано ОСОБА_6 звернутися із заявою про припинення права користування (оренди) земельної ділянки площею 25,00 га ріллі, яка входить до складу земельної ділянки загальною площею 32,4367 га (кадастровий № 1422781600:11:000:0612) для подальшої передачі паїв у власність громадян – власників сертифікатів на право на земельну частку (пай).
На вказаний лист ОСОБА_6 надала відмову щодо припинення права користування даною земельною ділянкою.
Враховуючи неможливість проведення державної реєстрації земельних ділянок ОСОБА_4, ОСОБА_9, ОСОБА_10 та ОСОБА_11 без розірвання договору оренди з ОСОБА_6 та їх поділу державним кадастровим реєстратором було надано відмову вказаним громадянам у державній реєстрації їх земельних ділянок.
Крім того, відповідно до ст.13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» нерозподілені (не витребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємців, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження (а.с.67-69).
Згідно листа Міськрайонного управління у Покровському районі та м. Мирнограді Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області від 11.06.2018р. № 604/11-18 21 березня 2018 року Управління Держгеокадастру у Красноармійському районі Донецької області ліквідоване згідно наказу Держгеокадастру № 300 від 07.11.2016р. У зв’язку з ліквідацією права та обов’язки Управління Держгеокадастру у Красноармійському районі Донецької області перейшли до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області відповідно до постанов КМУ від 31.08.2016 № 581 «Про реформування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру» та від 20.10.2011 № 1074 «Про затвердження Порядку здійснення заходів, пов’язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади». На теперішній час Міськрайонне управління у Покровському районі та місті Мирнограді є структурним підрозділом Головного Управління Держгеокадастру у Донецькому районі.
Позивач в судове засідання не з’явилась, надала заяву, в якій позов підтримала, просила справу розглянути за її відсутності, за участю адвоката ОСОБА_1 (а.с.54).
В судовому засіданні представники учасників справи підтримали свої правові позиції.
Ухвалою Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 20 листопада 2017 року за клопотанням представника позивача до участі в справі залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області (а.с.56, 57).
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові докази, суд вважає що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Судом встановлені такі фактичні обставини та відповідний зміст спірних правовідносин.
Земельна частка (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП «Іванівське» розміром 6,60 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) належала ОСОБА_7 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай), виданого на підставі рішення Красноармійської районної державної адміністрації від 12 січня 1996 року № 10 (а.с.25).
9 листопада 1998 року ОСОБА_7 померла, що підтверджується копією свідоцтва про смерть, виданого 20.11.1998р. виконкомом Іванівської сільської ради Красноармійського району Донецької області (а.с.32).
Станом на час розгляду справи судом ОСОБА_4 є власником права на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП «Іванівське» с. Іванівка Покровського району розміром 6,60 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі після смерті матері ОСОБА_7, яка померла 19 листопада 1998 року, на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого 18.04.2014р. державним нотаріусом Другої красноармійської державної нотаріальної контори ОСОБА_12, зареєстрованого в реєстрі за № 175 (а.с.24).
29 липня 2015 року головою Красноармійської районної адміністрації Донецької області від 29.07.2015 було прийнято розпорядження № 221, яким затверджена технічн документація із землеустрою встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) для подальшої передачі в оренду ОСОБА_6 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель не витребуваного пайового фонду загальною площею 140,4635 га ріллі на території Іванівської сільської ради; передано ОСОБА_6 в оренду терміном на 7 років земельні ділянки загальною площею 140,4635 га ріллі, а саме 32,4367 га, кадастровий № 1422781600:11:000:0612; 33,0796 га, кадастровий № 14227816006:11:000:0613, 74,9472 га, кадастровий № 1422781600:11:000:0614, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель не витребуваного пайового фонду колишнього КСП «Іванівське» на території Іванівської сільської ради з перенесенням меж земельних ділянок в натурі (на місцевості); установлено щорічну орендну плату за орендовані земельні ділянки у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок з виплатою орендної плати згідно чинного законодавства (а.с.30, 31).
1 вересня 2015 року між Красноармійською районною державною адміністрацією Донецької області та ОСОБА_6 був укладений договір оренди землі, предметом якого є три земельні ділянки загальною площею 140,4635 га ріллі кадастрові № 1422781600:11:000:0612 - 32,4367 га, 1422781600:11:000:0613 – 33,0796 га, 1422781600:11:000:0614 – 74,9472 га із земель не витребуваного пайового фонду колишнього КСП «Іванівське» на території Іванівської сільської ради, нормативною грошовою оцінкою 4761779,45 грн., строком на 7 років (а.с.26-28).
Право оренди вказаної землі зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 18.09.2015р., індексний № 24534387 (а.с.29).
25 квітня 2016 року Красноармійською районною державною адміністрацією Донецької області ОСОБА_4 надано дозвіл на складання технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) зовнішніх меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) у розмірі земельного паю КСП «Іванівське» на території Іванівської сільської ради за вих. № 01-0858-29 (а.с.22, 23).
Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_13 складено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на замовлення ОСОБА_4 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва у розмірі земельного паю КСП «Іванівське» на території Іванівської сільської ради Покровського району Донецької області (а.с.14-21).
Згідно висновку управління Держгеокадастру у Красноармійському районі Донецької області від 08.07.2016р. № 02/200/1 в наданні послуги про державну реєстрацію земельної ділянки з видачею витягу з державного земельного кадастру управлінням Держгеокадастру у Красноармійському районі ОСОБА_4 відмовлено, так як земельна ділянка знаходиться в оренді ОСОБА_6 на підставі договору оренди землі від 18.09.2015р. (а.с.13).
14 червня 2017 року ОСОБА_14 звернулась до Красноармійської районної державної адміністрації Донецької області із заявою про розірвання договору оренди землі, дострокове припинення його дії по землям не витребуваного пайового фонду, що був укладений між Красноармійською районною державною адміністрацією і ОСОБА_6, із внесенням даних про припинення дії договору у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень і до Державного земельного кадастру; виділення їй як спадкоємцю – власнику сертифіката на право на земельну ділянку (пай) земельної ділянки розміром 6,2500 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Іванівської сільської ради (а.с.11, 12).
Згідно повідомлення Красноармійської районної державної адміністрації Донецької області від 18.07.2017р. № 01-0487-29 з метою вирішення питання виділення ОСОБА_4 в натурі земельної ділянки райдержадміністрацією направлено на адресу ОСОБА_6 лист з пропозицією щодо припинення права користування (оренди) земельної ділянки площею 6,25 кадастрових га ріллі, яка входить до складу земельної ділянки загальною площею 32,4367 га, кадастровий № 1422781600:11:000:0612 для подальшої передачі паїв у власність громадян-власників сертифікатів на право на земельну частку (пай) (а.с.10).
В той же день, тобто 18 липня 2017 року Красноармійська районна державна адміністрація Донецької області звернулась до ОСОБА_6 з пропозицією звернутися відповідно до п.38 договору оренди землі із заявою про припинення права користування (оренди0 земельної ділянки площею 6,25 кадастрових га ріллі, яка входить до складу земельної ділянки загальною площею 32,4367 га, кадастровий № 1422781600:11:000:0612 для подальшої передачі паїв у власність громадян – власників сертифікатів на право на земельну частку (пай) у зв’язку із витребуванням земельної ділянки власницею сертифікату на земельну частку (пай) КСП «Іванівське» ОСОБА_4 у розмірі 6,25 кадастрових га ріллі, враховуючи дозволи райдержадміністрації на виділення земельної ділянки в натурі та погодження місця розташування земельної ділянки, виданого Іванівською сільською радою (а.с.125).
В грудні 2017 року ОСОБА_5 районна державна адміністрація Донецької області в своєму листі від 19.12.2017р. № 01-0835-29 запропонувала ОСОБА_6 укласти додаткову угоду до договору оренди землі від 01.09.2015р. про припинення права оренди земельної ділянки загальною площею 32,4367, кадастровий № 1422781600:11:000:0612 га у зв’язку з витребуванням земельних ділянок власниками земельних часток (паїв), для чого направила орендарю відповідний проект додаткової угоди (а.с.127, 128).
З довідки Іванівської сільської ради № 018 від 05.10.2017р. вбачається, що станом на 01.10.2017р. земельна ділянка кадастровий номер 1422781600:11:000:0612 площею 32,4367 знаходиться в оренді, орендар ОСОБА_6 На теперішній час земельна ділянка оброблена та засіяна озимою пшеницею (а.с.135).
Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України «Про перейменування деяких районних державних адміністрацій» від 27.09.2017р. № 681-р Красноармійська районна державна адміністрація Донецької області була перейменована у ОСОБА_5 районну державну адміністрацію Донецької області (далі – райдержадміністрація), про що внесені відповідні зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Згідно повідомлення Міськрайонного управління у Покровському районі та м. Мирнограді Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області від 11.06.2018 № 604/115-18 Управліня Держгеокадастру у Красноармійському районі Донецької області згідно наказу Держгеокадастру № 300 від 07.11.2016р. ліквідоване 21 березня 2018 року. У зв’язку з ліквідацією права та обов’язки Управління Держгеокадастру у Красноармійському районі Донецької області перейшли до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області відповідно до постанов КМУ від 31.08.2016р. № 581 «Про реформування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру» та від 20.10.2011р. № 1074 «про затвердження Порядку здійснення заходів, пов’язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади». На теперішній час Міськрайонне управління у Покровському районі та місті Мирнограді є структурним підрозділом Головного Управління Держгеокадастру у Донецькому районі.
Організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, а також порядок обміну цими земельними ділянками визначаються Законом України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) від 05.06.2005р. № 899-1У (далі – Закон № 899).
Відповідно до ст.1 Закону № 899 право на земельну частку (пай) мають, зокрема, громадяни – спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом.
Статтею 2 Закону № 899 визначено, що основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.
Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є свідоцтво про право на спадщину.
Згідно положень ст.3 Закону № 899 підставою для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є рішення відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації.
Особи, власники сертифікатів на право на земельну частку (пай), які виявили бажання одержати належну їм земельну частку (пай) в натурі (на місцевості), подають до відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної адміністрації заяву про виділення їм земельної частки (паю) в натурі (на місцевості).
Земельна частка (пай) виділяється її власнику в натурі (на місцевості), як правило, однією земельною ділянкою. За бажанням власника земельної частки (паю) йому можуть бути виділені в натурі (на місцевості) дві земельні ділянки з різним складом сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сінокоси або пасовища).
Серед повноважень сільських, селищних, міських рад та районних державних адміністрацій щодо виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (ділянок), що містяться в ст.5 Закону № 899, є приймання рішень щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості).
Відповідно до ст.13 Закону № 899 нерозподілені (не витребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних часток, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» від 09.04.1999р. № 586-Х1У (далі – Закон № 586) виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації.
Місцева державні адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.
Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Згідно ст.6 Закону № 586 на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання власних і делегованих повноважень, голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів – накази.
Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов’язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Акти місцевих державних адміністрацій, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України «Про засади регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Положеннями ст.13 Закону № 586 передбачено, що до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами Украйни, належить вирішення питань, зокрема, використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля.
Як зазначено у ст.41 Закону № 586 голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством.
Акти місцевих державних адміністрацій індивідуальної дії, прийняті в межах їх повноважень, набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо самими актами не встановлено пізніший строк введення їх у дію. Ці акти доводяться до їх виконавців, а також обов’язково оприлюднюються, крім внутрішньо організаційних актів.
Нормативно-правові акти місцевих державних адміністрацій підлягають державній реєстрації і набирають чинності після реєстрації з моменту їх оприлюднення, якщо самими актами не встановлено пізніший строк введення їх у дію.
Визначені у цій статті акти місцевих державних адміністрацій підлягають обов’язковому оприлюдненню в порядку, установленому Законом України «Про доступ до публічної інформації».
Отже, з аналізу зазначеного законодавства суд приходить до висновку про те, що рішення про передачу ОСОБА_6 в оренду земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель не витребуваного пайового фонду на території сільської ради прийнято головою Красноаармійської районної державної адміністрації Донецької області у формі, визначеній законом, а саме у вигляді розпорядження.
Прийняття рішення про із зазначеного питання колегіально Законом № 586 не передбачено.
Посилання представника позивача на те, що розпорядження голови райдержадміністрації повинно бути винесено не на підставі однієї заяви орендаря, а й на підставі прийнятого рішення у вигляді протоколу колегії райдержадміністрації, суд знаходить безпідставним з огляду на те, що відповідно до Положення про колегію Красноармійської районної державної адміністрації, затвердженої розпорядженням голови райдержадміністрації від 17.10.2006р. № 472 (в редакції розпорядження голови райдержадміністрації 31.03.2015р. № 67) колегія Красноармійської районної державної адміністрації є постійним консультативно-дорадчим органом, який утворюється для підготовки рекомендацій щодо виконання райдержадміністрацією своїх завдань, погодженого вирішення питань, що належать до її компетенції, та для колективного і вільного обговорення найважливіших напрямів її діяльності, до функцій якої не входить ведення протоколу з питань передачі в оренду земель.
Стаття 203 ЦК України містить в собі загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину.
Зокрема, ч.1 цієї статті передбачає, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Згідно ст.215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п’ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.
У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним.
Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Істотними умовами договору оренди землі згідно ст.15 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.198р. № 161-Х1У є: об’єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки), строк дії договору оренди, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.
Оспорюваний договір оренди землі між Красноармійською районною державною адміністрацією та ОСОБА_6 містить в собі всі істотні умови, що пред’являються до нього законом, зокрема, об’єкт оренди, строк дії договору оренди (7 років), орендна плата, а тому підстави вважати, що такий договір суперечити Закону України № 899, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам, відсутні.
Крім того, відповідно до ст.627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
В ст.13 Закону № 899 зазначено, що нерозподілені (не витребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки.
Разом з тим, за думкою суду, зазначена норма Закону не забороняє сторонам договору оренди землі визначати конкретний строк передачі в оренду нерозподілених (не витребуваних) земельних ділянок.
Отже, підстав для визнання договору оренди землі, в тому числі, і з підстав укладення його на підставі розпорядження голови райдержадміністрації, аналіз якого приведений в тексті рішення, немає.
Згідно ч.1 ст.5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, держави та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Пунктом 40 оспорюваного договору оренди землі його сторони передбачили, що перехід права власності на орендовані земельні ділянки до другої особи, а також реорганізація юридичної особи Орендаря, є підставою для зміни умов або розірвання договору.
Суд вважає, що позивачем при зверненні до суду з позовом про визнання договору оренди землі недійсним обраний невірний спосіб захисту її порушеного права, а тому в цій частині позов задоволенню не підлягає.
Враховуючи, що позивач набула у встановленому законом порядку право на земельну частку (пай) і звернулась до держрайадміністрації із заявою про виділення їй земельної частки (паю) в натурі (на місцевості), а відповідач ОСОБА_5 районна державна адміністрація надала їй відповідь у формі листа замість рішення, чим порушила ст.ст.3, 5 Закону № 899, суд вважає, що її права підлягають судовому захисту шляхом зобов’язання ОСОБА_5 районної державної адміністрації Донецької області прийняти рішення за заявою ОСОБА_4 від 14 червня 2017 року про виділення земельної ділянки у натурі (на місцевості).
Згідно ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір підлягає покладенню на відповідача пропорційно розміру задоволених вимог в розмірі 640 грн.
Відповідно до ст.ст.1-3, 5, 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв), ст.ст.1, 6, 13, 41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», ст.ст.203, 215 ЦПК України, керуючись ст.ст.4, 19, 81, 141, 263-265 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_4 задовольнити частково.
Зобов’язати ОСОБА_5 районну державну адміністрацію Донецької області прийняти рішення за заявою ОСОБА_4 від 14 червня 2017 року про виділення земельної ділянки у натурі (на місцевості).
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з ОСОБА_5 районної державної адміністрації Донецької області на користь ОСОБА_4 на відшкодування сплаченого судового збору 640 (шістсот сорок) гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов’язки, повністю або частково до Апеляційного суду Донецької області через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або в разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Позивач: ОСОБА_4, с. Іванівка Покровського району Донецької області, вулиця Миру, будинок 4, РНОКПП НОМЕР_1.
Відповідач: ОСОБА_5 районна державна адміністрація Донецької області, м. Покровськ Донецької області, площа Шибанкова, 11, код ЄДРПОУ 21961790.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області, м. Костянтинівка Донецької області, вулиця Європейська, 13, код ЄДРПОУ 39767332.
Вступна та резолютивна частини проголошені негайно після закінчення судового розгляду 19 вересня 2018 року, повний текст рішення суду виготовлений 1 жовтня 2018 року.
Суддя Г.В. Назаренко