Категорія 6.6.4.
ПОСТАНОВА
Іменем України
18 січня 2010 року Справа № 2а-22795/09/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Солоніченко О.В.,
при секретарі с/з: Псоміаді С.І.,
в присутності представників:
від прокурора: Шидлаускас П.В., посв. № 129 від 09.10.2006 ;
від позивача: не зявився;
від відповідача: не зявився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Попаснянського транспортного прокурора в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в Попаснянському районі до Товариства з додатковою відповідальністю «Попаснянський вагоноремонтний завод» про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
18 травня 2009 року Попаснянський транспортний прокурор в інтересах Державної податкової інспекції в Попаснянському районі звернувся з адміністративним позовом до Товариства з додатковою відповідальністю «Попаснянський вагоноремонтний завод» про стягнення заборгованості по податку з доходів фізичних осіб, в якому зазначив, що відповідач має податковий борг у розмірі 1926752,58 грн.
У звязку з чим прокурор просив стягнути з відповідача суму заборгованості по податку з доходів фізичних осіб.
У судовому засіданні позивач неодноразово збільшував позовні вимоги та остаточно просив стягнути з відповідача суму заборгованості по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 2620911,99 грн.
Прокурор у судовому засіданні збільшені позовні вимоги підтримав, надав пояснення щодо суті уточненого позову та просив задовольнити уточнені позовні вимоги у повному обсязі.
Представник позивача у судове засідання не зявився, причини неявки суду не відомі. Про дату, час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином.
Представник відповідача у судове засідання не зявився. На адресу суду надав письмові заперечення, якими позов не визнав у повному обсязі.
Заслухавши пояснення прокурора, дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні дані, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідач зареєстрований Попаснянською районною державною адміністрацією Луганської області від 03.09.2007 року за № 1372102 0000 001174.
Товариство з додатковою відповідальністю «Попаснянський вагоноремонтний завод» знаходиться на податковому обліку в Державній податковій інспекції в Попаснянському районі з 04.09.2007 року за № 2671.
За відповідачем утворилась заборгованість по податку з доходів фізичних осіб в сумі 1926752,58 грн. На день розгляду справи заборгованість з податку з доходів фізичних осіб збільшилась до 2620911,99 грн.
Сума заборгованості по податку з доходів фізичних осіб не сплачена відповідачем у добровільному порядку.
Вказана заборгованість підтверджується актом про результати виїзної планової перевірки підприємства відповідача, актом звірки, довідкою про суми податкового боргу, карткою особового рахунку відповідача.
Зазначене представником відповідача в судовому засіданні 23 грудня 2009 року не заперечувалось. Тобто, відповідачем фактично визнана сума заборгованості з податку з доходів фізичних осіб.
Відповідно до п. 1 ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» завданнями органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обовязкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Згідно з п. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обовязкових платежів).
П. 11 ст.11 цього Закону податковим органам надано право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» контроль за правильністю та своєчасністю сплати податку здійснює податковий орган за місцезнаходженням юридичної особи або її уповноваженого підрозділу.
Відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного місцевого бюджету несе юридична особа або її уповноважений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід.
Згідно з п.п. 3.1.1, п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Тобто, здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обовязкових платежів), а також стягнення до державного бюджету суми недоїмки з платників податків є прямим обовязком податкових органів, передбаченим чинним законодавством України . Відтак, суд не приймає до уваги посилання відповідача щодо відсутності компетенції позивача звертатися до суду з цим позовом та відсутності порушень прав позивача з боку відповідача.
Пунктом 19.1 ст. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» передбачено, що платники податку зобовязані:
а) вести облік доходів і витрат у обсягах, достатніх для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу, у разі коли такий платник податку зобовязаний цим Законом подавати декларацію або має право на таке подання з метою повернення надміру сплачених податків, у тому числі при застосуванні права на податковий кредит.
Форми такого обліку та порядок його ведення визначаються центральним податковим органом за узгодженням з комітетом Верховної Ради України, відповідальним за проведення податкової політики;
б) отримувати та зберігати протягом строку давності, встановленого законом, документи первинного обліку, на підставі яких формується податковий кредит платника податку;
в) подавати декларацію за встановленою формою у визначені строки у випадках, коли згідно з нормами цього Закону таке подання є обовязковим;
на вимогу податкового органу та у межах його компетенції, визначеної законодавством, предявляти документи і відомості, повязані з виникненням доходу або права на отримання податкового кредиту, обчисленням і сплатою податку, та підтверджувати необхідними документами достовірність відомостей, зазначених у декларації з цього податку;
г) надавати особам, які згідно з цим Законом визначені відповідальними за утримання (нарахування) та сплату податку до бюджету, документи на підтвердження прав платника податку, який отримує такі доходи, на застосування соціальних податкових пільг;
д) у порядку, визначеному законом, допускати службових осіб податкового органу на територію або до приміщень, що використовуються платником цього податку для одержання доходів від здійснення підприємницької діяльності;
е) у разі зміни отримання податкової соціальної пільги здійснювати заходи, передбачені цим Законом;
є) своєчасно сплачувати узгоджені суми податкових зобовязань, а також суми штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих податковим органом, та пеню, за винятком сум, що оскаржуються в адміністративному або судовому порядку.
Не враховуються судом й посилання відповідача щодо відсутності підстав для стягнення суми податкового боргу у звязку з введенням Господарським судом Луганської області мораторію на задоволення вимог кредиторів у справі про банкрутство відносно відповідача № 22/35б , оскільки на день розгляду даної справи, ухвалу Господарського суду від 01.07.09. про порушення справи про банкрутство скасовано, що визнано сторонами в судовому засіданні.
Виходячи з викладеного, оскільки сума заборгованості по податку з доходів фізичних осіб до цього часу відповідачем не оскаржена, не сплачена, та фактично їм визнана, суд вважає за можливе стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю «Попаснянський вагоноремонтний завод» суму заборгованості по податку з доходів фізичних осіб у загальному розмірі 2620911,99 грн.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки прокурор звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Попаснянського транспортного прокурора в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в Попаснянському районі задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю «Попаснянський вагоноремонтний завод», код ЄДРПОУ 34502350 р/р 2600111086211 Донецька філія АБ «Експрес-банк» в м. Донецьк, МФО 335838, заборгованість до бюджету по податку з доходів фізичних осіб у сумі 2620911,99 (два мільйона шістсот двадцять тисяч девятсот одинадцять грн. 99 коп.) на користь держави в особі Державної податкової інспекції в Попаснянському районі.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений КАС України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанову в повному обсязі складено та підписано 22 січня 2010 року.
Суддя О.В. Солоніченко