
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
24 вересня 2018 р. Справа № 0240/2411/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Мультян М.Б.,
за участі секретаря судового засідання: Краєвської І.В.
представників сторін:
позивача: ОСОБА_1І
відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом: комунального підприємства "Крижопільводоканал"
до: ОСОБА_3 сільської ради Крижопільського району Вінницької області
про: визнання протиправними дій та скасування рішень
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулось дочірнє підприємство "Крижопільводоканал" до ОСОБА_3 сільської ради Крижопільського району Вінницької області (далі – відповідач, ОСОБА_3 сільська рада), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії (бездіяльність) ОСОБА_3 сільської ради Крижопільського району Вінницької області стосовно відтермінування питання про затвердження тарифу на послуги централізованого водопостачання;
- скасувати рішення № 275-22/2018 року 22 сесії 7 скликання від 27.04.2018 року про скасування рішення від 30.03.2018 року 21 сесії 7 скликання ОСОБА_3 сільської ради №259-21/2018 року "Про затвердження тарифів на послуги централізованого водопостачання для населення";
- скасувати рішення 23 сесії 7 скликання №284-23/2018 від 22.06.2018 року;
- зобов’язати відповідача ОСОБА_3 сільську раду не порушуючи строки, розглянути на сесії та прийняти рішення по встановленню тарифів на водопостачання для мешканців с. Голубече, Крижопільського району, Вінницької області.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що 30.03.2018 року на 21 сесії 7 скликання ОСОБА_3 сільської ради було прийнято рішення № 259-21/2018 "Про затвердження тарифів на послуги централізованого водопостачання для населення", згідно поданих розрахунків на водопостачання на 2018 рік, які були затвердженні та введенні в дію згідно цього рішення з 01.01.2018 року. Однак, 27.04.20148 року на 22 сесії 7 скликання ОСОБА_3 сільської ради було прийнято рішення № 275-22/2018 "Про тарифи на послуги централізованого водопостачання для населення в с. Голубече Крижопільського району", яким скасовано рішення № 259-21/2018 від 30.03.2018 року та прийнято рішення про проведення експертної оцінки правильності розрахунку тарифу на водопостачання в с. Голубече, Крижопільського району, Вінницької області.
Так, за зверненням позивача, Державною інспекцією України з контролю за цінами було проведено перевірку з дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, в результаті чого було складено акт з калькуляцією розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат пов’язаних з централізованим водопостачанням та водовідведенням.
Однак, 22.06.2018 року на 23 сесії 7 скликання ОСОБА_3 сільської ради розглядаючи питання "Про затвердження тарифів на послуги централізованого водопостачання для населення", рішення прийнято не було (рішення №284-23/2018).
Тому, вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 24.07.2018 року позовну заяву ДП "Крижопільводоканал" залишено без руху та надано позивачу строк для усунення її недоліків. Ухвалу судді від 24.07.2018 року про залишення позовної заяви без руху отримано позивачем 02.08.2018 року, що підтверджується відповідним повідомленням про вручення поштового відправлення.
03.08.2018 року на адресу суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви, якою недоліки останньої усунуто в повному обсязі.
Ухвалою суду від 06.08.2018 року відкрито провадження у справі, розгляд адміністративної справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Відповідачем надано відзив на позовну заяву, згідно якого заперечує проти задоволення позову та зазначає, що повноваження щодо встановлення тарифів на водопостачання та водовідведення для КП "Крижопільводоканал" має Крижопільська селищна рада, а не ОСОБА_3 сільська рада Крижопільського району Вінницької області.
Ухвалою суду від 18.09.2018 року замінено первинного позивача - дочірнього підприємства "Крижопільводоканал" комунального підприємства "Вінницяводоканал" на його правонаступника – комунальне підприємство "Крижопільводоканал".
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві.
У судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнав та просив суд e задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
30.03.2018 року на 21 сесії 7 скликання ОСОБА_3 сільської ради було прийнято рішення № 259-21/2018 "Про затвердження тарифів на послуги централізованого водопостачання для населення", згідно поданих розрахунків на водопостачання на 2018 рік, які були затвердженні та введенні в дію згідно цього рішення з 01.01.2018 року.
27.04.20148 року на 22 сесії 7 скликання ОСОБА_3 сільської ради було прийнято рішення № 275-22/2018 "Про тарифи на послуги централізованого водопостачання для населення в с. Голубече Крижопільського району", яким скасовано рішення № 259-21/2018 від 30.03.2018 року та прийнято рішення про проведення експертної оцінки правильності розрахунку тарифу на водопостачання в с. Голубече, Крижопільського району, Вінницької області.
Відповідно до наказу №1378-О від 21.05.2018 року Державною інспекцією України з контролю за цінами було проведено позапланову перевірку дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, в результаті якої було складено акт № 005 з калькуляцією розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат пов’язаних з централізованим водопостачанням та водовідведенням.
22.06.2018 року на 23 сесії 7 скликання ОСОБА_3 сільської ради розглядалося питання "Про затвердження тарифів на послуги централізованого водопостачання для населення", по якому рішення прийнято не було.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом ч. 2 ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" № 280/97-ВР від 21.05.1997 року (далі - Закон № 280/97) місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, органи самоорганізації населення.
Згідно з ч.1 ст.10 Закону № 280/97 сільські, селищні, міські, районні та обласні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
У відповідності до ч. 1 ст. 11 Закону № 280/97 виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Відповідно до ч. 1 ст. 52 зазначеного Закону виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради.
Згідно з ч. 1 ст. 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, зокрема, належать встановлення в порядку і межах, визначених законом, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
Абзацом 8 ст. 13 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" визначено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері питної води та питного водопостачання належать встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання і водовідведення (крім тарифів на ці послуги, які встановлюються Національною комісією регулювання ринку комунальних послуг України).
Згідно п.2 ч. 1 ст.7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить, зокрема, встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.
Відповідно до ч. 3 ст. 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання).
Частиною 9 статті 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що спори щодо формування та встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вирішуються в судовому порядку.
Аналогічні положення містить п. 34 постанови Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року № 869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги" розгляд розрахунків тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, поданих ліцензіатом, здійснюється уповноваженим органом протягом одного календарного місяця, а у разі коригування тарифів - протягом десяти календарних днів з дня отримання відповідної заяви у порядку, встановленому Мінрегіоном.
Отже, із змісту наведених норм вбачається, що питання щодо формування та затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги, в тому числі на послуги централізованого водопостачання та водовідведення, вирішуються уповноваженими на те органами, зокрема органами місцевого самоврядування, і у разі виникнення спору щодо правильності їх щодо формування та встановлення, такі спори вирішуються в судовому порядку.
Крім того, з огляду на вищевикладене, суд не погоджується з твердженнями відповідача, що повноваження щодо встановлення тарифів на водопостачання та водовідведення для КП "Крижопільводоканал" має Крижопільська селищна рада, а не ОСОБА_3 сільська рада Крижопільського району Вінницької області.
Судом встановлено, що КП "Крижопільводоканал" звернулось до ОСОБА_3 сільської ради про затвердження тарифів на послуги централізованого водопостачання для населення с. Голубече, Крижопільського району, Вінницької області. Однак, рішенням №284-23/2018 від 22.06.2018 року 23 сесії 7 скликання ОСОБА_3 сільської ради "Про затвердження тарифів на послуги централізованого водопостачання для населення", дане питання вирішено не було. Тому, суд вважає, дії відповідача щодо не прийняття рішення "Про затвердження тарифів на послуги централізованого водопостачання для населення" протиправними та такими, що суперечать чинному законодавству.
Щодо позовної вимоги КП "Крижопільводоканал" в частині скасування рішення №275-22/2018 року 22 сесії 7 скликання від 27.04.2018 року "Про тарифи на послуги централізованого водопостачання для населення в с. Голубече Крижопільського району", суд дійшов висновку, що вони не підлягають задоволенню, оскільки дане рішення було скасоване відповідачем самостійно.
Щодо позовної вимоги зобов’язати ОСОБА_3 сільську раду не порушуючи строки, розглянути на сесії та прийняти рішення по встановленню тарифів на водопостачання для мешканців с. Голубече, Крижопільського району, Вінницької області, суд зазначає наступне.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 870 від 15.11.2017 року "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України № 1010 від 26 липня 2018 року та постанови Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 року № 869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги" ОСОБА_3 сільська рада Крижопільського району Вінницької області як орган владних повноважень зобов'язана була розглянути питання по встановленню тарифів на водопостачавння протягом одного календарного місяця, а у разі коригування тарифів - протягом десяти календарних днів з дня отримання відповідної заяви у порядку, встановленому Мінрегіоном.
Однак, як було встановлено у судовому засіданні та підтверджується матеріалами справи ОСОБА_3 сільською радою питання по затвердженню тарифів розглядалось з порушення строків та наданий час, ще не вирішено, що свідчить про бездіяльність відповідача.
Відтак, з урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що позовна вимога зобов'язати ОСОБА_3 сільську раду не порушуючи строки, розглянути на сесії та прийняти рішення по встановленню тарифів на водопостачання для мешканців с. Голубече, Крижопільського району, Вінницької області підлягає задоволенню.
Згідно частини 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши досліджені в ході розгляду справи докази в їх сукупності, та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред'явленого позову, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Відтак, враховуючи, що позов задоволено частково судові витрати понесені позивачем у даній справі підлягають відшкодуванню в сумі 1762,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_3 сільської ради Крижопільського району Вінницької області.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_3 сільської ради Крижопільського району Вінницької області стосовно відтермінування питання про затвердження тарифу на послуги централізованого водопостачання.
Скасувати рішення 23 сесії 7 скликання від 22 червня 2018 року № 284-23/2018 "Про затвердження тарифів на послуги централізованого водопостачання для населення".
Зобов'язати ОСОБА_3 сільську раду Крижопільського району Вінницької області не порушуючи строки розглянути на сесії та прийняти рішення по встановленню тарифів на водопостачання для мешканців с. Голубече Крижопільського району Вінницької області.
У решті позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь комунального підприємства "Крижопільводоканал" сплачений судовий збір в сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні 00 копійок за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_3 сільської ради Крижопільського району Вінницької області.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Комунальне підприємство "Крижопільводоканал" (місцезнаходження: Вінницька область, смт. Крижопіль, вул. Яна Засідателя, 14, код ЄДРПОУ 36647945);
ОСОБА_3 сільська рада Крижопільського району Вінницької області (місцезнаходження: Вінницька область, Крижопільський район, с. Голубече, вул. Т. Марцин, код ЄДРПОУ 04328772).
Суддя Мультян Марина Бондівна