
МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Д.Ростовського, 35, смт. Макарів, Київська область, 08001, тел/факс (04578)5-13-39, e-mail inbox@mk.ko.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"27" вересня 2018 р. Справа №370/1816/18
Макарівський районний суд Київської області у складі головуючого судді Тандира О.В., розглянувши у приміщенні суду у смт. Макарів Київської області у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами справу за позовом
Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації Київської області до ОСОБА_1 про повернення до державного бюджету надміру виплаченої щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам,
в с т а н о в и в:
Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації Київської області в особі начальника управління Невмержицького Г.І., (далі - Управління, позивач) звернулося до суду із позовом до ОСОБА_1, (далі - відповідач), в якому вказало, що 12.11.2014 року Управлінням було отримано від ОСОБА_1, заяву про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг.
На підставі наданих документів здійснено розрахунок та призначено допомогу переміщеним особам на проживання із 12.11.2014 року по 11.05.2015 року у розмірі 442 грн., щомісячно.
05.12.2014 року Управлінням знову було отримано від відповідача заяву та інші документи необхідні для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг.
На підставі наданих документів здійснено розрахунок та призначено допомогу переміщеним особам на проживання із 05.12.2014 року по 11.05.2015 року в сумі 884 грн., щомісячно.
Потім, 15.05.2015 року Управлінням було знову отримано від відповідача заяву від 15.05.2015 року, на підставі якої і наданих документів здійснено розрахунок та призначено допомогу переміщеним особам на проживання із 12.05.2015 року по 11.11.2015 року в сумі 884 грн., щомісячно.
30.09.2016 року Управлінням було знову отримано від відповідача заяву. На підставі наданих документів здійснено розрахунок та призначено допомогу переміщеним особам на проживання із 30.03.2016 року по 29.09.2016 року в сумі 884 грн., щомісячно.
20.10.2016 року Управлінням було знову отримано від відповідача заяву та довідку Копилівської сільської ради, на підставі чого 10.11.2016 року на комісії з питань призначення житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, пільг та соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам при райдержадміністрації було надано право на призначення соціальної виплати внутрішньо переміщеним особам та здійснено розрахунок про призначення допомоги переміщеним особам на проживання із 20.10.2016 року по 19.04.2017 року у сумі 884 грн., щомісячно.
Згідно п. 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 (далі - Порядок) грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам (далі - грошова допомога), які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Під час вибіркової перевірки особових справ головний спеціаліст - державний соціальний інспектор Управління 09.05.2018 року здійснив запит до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо ОСОБА_1 (ін.код НОМЕР_1). У зазначених реєстрах станом за період отримання відповідачем грошової допомоги (із 12.11.2014 року по 19.04.2017 року) у її власності із 29.12.2014 року знаходиться квартира за адресою: АДРЕСА_1., що є підставою для припинення виплати вказаної допомоги.
На підставі вищевикладеного Управлінням здійснено розрахунок надміру виплачених коштів, сума переплати, яка виникла та підлягає поверненню до державного бюджету складає 19817,75 грн.
12.06.2018 року Управління надіслало відповідачу другий примірник акта про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам від 14.05.2018 року та повідомлення про повернення коштів, однак відповідач не повертає вищезазначені кошти добровільно, що і стало підставою для звернення до суду із вказаним позовом про стягнення зазначеної вище суми.
Ухвалою суду від 06.08.2018 року позовну заяву Управління прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі. Розгляд справи ухвалено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників справи. Встановлено відповідачам 15-тиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву і відповідності до вимог ст. 178 ЦПК України. Також даною ухвалою Управлінню відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення у справі.
Копію ухвали суду від 06.08.2018 року та позовну заяву з додатками відповідач отримала 04.09.2018 року, поштове відправлення (№0800104226104). У встановлений судом строк відзиву на позов не подала, заперечень щодо викладених Управлінням обставин і доказів на їх підтвердження не надала.
Відповідно до ч. 8 ст. 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив наступне.
12.11.2014 року Управлінням було отримано від ОСОБА_1, заяву про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг. Надана заява була власноруч написана та завірена її власним підписом (а.с. 6).
На підставі наданих документів здійснено розрахунок та призначено допомогу переміщеним особам на проживання із 12.11.2014 року по 11.05.2015 року у розмірі 442 грн. щомісячно (а.с. 6).
05.12.2014 року Управлінням знову було отримано від відповідача заяву та інші документи необхідні для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг (а.с. 7-9). Надана заява була власноруч написана та завірена її власним підписом.
На підставі наданих документів здійснено розрахунок та призначено допомогу переміщеним особам на проживання із 05.12.2014 року по 11.05.2015 року у розмірі 884 грн., щомісячно (а.с. 10).
Потім, 15.05.2015 року Управлінням було знову отримано від відповідача заяву від 15.05.2015 року (а.с. 11). Надана заява була власноруч написана та завірена її власним підписом.
На підставі наданих документів здійснено розрахунок та призначено допомогу переміщеним особам на проживання із 12.05.2015 року по 11.11.2015 року у розмірі 884 грн., щомісячно (а.с. 11).
30.03.2016 року Управлінням було знову отримано від відповідача заяву (а.с. 12). Надана заява була власноруч написана та завірена її власним підписом.
На підставі наданих документів здійснено розрахунок та призначено допомогу переміщеним особам на проживання із 30.03.2016 року по 29.09.2016 року у розмірі 884 грн., щомісячно (а.с.13).
20.10.2016 року Управлінням було знову отримано від відповідача заяву та довідку Копилівської сільської ради (а.с. 14). Надана заява була власноруч написана та завірена її власним підписом.
На підставі наданих документів 10.11.2016 року на комісії з питань призначення житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, пільг та соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам при райдержадміністрації було надано право на призначення соціальної виплати внутрішньо переміщеним особам та здійснено розрахунок про призначення допомоги переміщеним особам на проживання із 20 жовтня 2016 року по 19 квітня 2017 року в сумі 884 грн., щомісячно (а.с.15).
Під час перевірки особових справ 09.05.2018 року Управлінням здійснено запит до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо ОСОБА_1 (ін.код НОМЕР_1). У зазначених реєстрах станом за період отримання Відповідачем грошової допомоги (із 12.11.2014 року по 19.04.2017 року) у її власності із 29.12.2014 року знаходиться квартира за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 16-17).
На підставі вищевикладеного Управлінням здійснено розрахунок надміру виплачених коштів (а.с. 17). Відповідно до розрахунку сума переплати, яка виникла та підлягає поверненню до державного бюджету складає 19817,75 грн.
12.06.2018 року Управління надіслало відповідачу другий примірник акта про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам від 14.05.2018 року та повідомлення про повернення коштів (а.с. 18), яке відповідачем залишено без задоволення.
Вирішуючи вимоги за позовом, суд керується наступним.
Згідно п. 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 (далі - Порядок) грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам (далі - грошова допомога), які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Грошова допомога не призначається у разі, коли:
- будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення (п. 6 Порядку).
Управління відповідно до пункту 10 Порядку має право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі:
- подання уповноваженим представником сім'ї заяви про припинення виплати грошової допомоги;
- надання інформації державної служби зайнятості про те, що працездатні члени сім'ї протягом двох місяців не працевлаштувалися за сприянням державної служби зайнятості або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції чи населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють;
- зняття з обліку внутрішньо переміщеної особи;
- виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Сума грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку (п. 11 Порядку).
Згідно ч. 3 ст.12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Оцінюючи належність, допустимість та достовірність наданих позивачем доказів, кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, оскільки судом встановлено, що відповідач не повідомила позивача про обставини, що впливають на виплату допомоги, а саме про наявність у неї на праві власності житла, що розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, та у період з 01.01.2015 року по 19.04.2017 року отримувала державну допомогу без законних підстав, внаслідок чого виникла переплата у розмірі 19817,75 грн., (відповідно до розрахунку позивача, який суд визнає обґрунтованим), які слід стягнути з відповідача.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судові витрати у виді судового збору у розмірі 1762 грн., сплату яких судом було відстрочено до ухвалення рішення у справі, слід стягнути з відповідача в дохід держави.
Згідно ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 5, 76-81, 83, 95, 247, 265, 141, 354-355 ЦПК України суд,
у х в а л и в :
Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації Київської області до ОСОБА_1 про повернення до державного бюджету надміру виплаченої щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави в особі Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації Київської області 19817,75 грн., надміру виплаченої щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави (отримувач коштів УК у Мак. р-ні/смт Макарiв/ 22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38007165, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО), 899998, рахунок отримувача 31216206010385, код класифікації доходів бюджету 22030101) 1762 грн., судових витрат.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Київської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо воно не проголошувалося - з дати складання повного його тексту, у порядку, передбаченому підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України в редакції від 03.10.2017 року.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 273 ЦПК України.
Повний текст рішення складено 27.09.2018 року.
Реквізити сторін:
Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації Київської області - адреса: 08001, смт Макарів Київської області, провулок Гетьманський, 2, код ЄДРПОУ 03193459)
ОСОБА_1 - адреса проживання: 08033, АДРЕСА_2, ІПН НОМЕР_1.
Суддя О.В. Тандир