Рішення № 76799034, 28.09.2018, Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
28.09.2018
Номер справи
182/4074/18
Номер документу
76799034
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 182/4074/18

Провадження № 2/0182/2498/2018

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

28.09.2018 року м. Нікополь

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Рунчевої О.В.

секретаря Нагаєвої Н.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Нікополі за правилами спрощеного позовного провадження (без виклику сторін) цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства по газифікації та газопостачанню «Дніпропетровськгаз» до ОСОБА_2 про стягнення вартості не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач 06 червня 2018 року звернувся до Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області з позовом до ОСОБА_2 про стягнення вартості не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу.

Свої вимоги мотивує тим, що відповідач на підставі свідоцтва про право власності від 26 серпня 1997 року, є власником житлового будинку АДРЕСА_1 у м. Нікополі та є споживачем природного газу на підставі договору № 15617 про надання населенню послуг з газопостачання від 08 вересня 2000 року.

17 липня 2015 року до домоволодіння позивача потрапив контролер служби обліку газу для зняття контрольних показників лічильника газу. Під час зняття контрольних показників контролером було виявлено порушення заводської пломби на рахунковому механізмі (розкришилась частина пломби), про що було зроблено фото, складено акт-претензію, яка з боку відповідача була підписана без заперечень.

В цей же день представником позивача лічильник газу був демонтований для проведення експертизи, про що складено відповідний акт з відміткою про ще, що споживач ОСОБА_2 запрошується для проведення експертизи на 21 липня 2015 року о 09-30 год. Вказаний акт був підписаний відповідачем без заперечень та зауважень.

Експертиза лічильника газу проводилася відповідно до Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого наказом Мінпаливенерго від 27 грудня 2005 року № 619.

Демонтаж лічильника газу проводився у присутності відповідача представником позивача, якому в установленому законом порядку надано право виконувати монтажні роботи, про що свідчить акт демонтажу лічильника газу.

Експертизу знятого лічильника газу проводила комісія, що була призначена наказом№ 269 від 04 червня 2015 року по Нікопольському УЕГГ Публічного акціонерного товариства «Дніпропетровськгаз».

За результатами експертизи комісією 21 липня 2015 року був складений акт № 206, в якому зазначено п. 1 - відсутня пломба з лівого боку на рахунковому механізмі БГС, видно кріпильний гвинт, мається доступ до роботи рахункового механізму; цілісність заводської пломби та повір очного товару порушена; не герметичний. Висновки комісії - під час перевірки зовнішнього вигляду виявлено відсутність пломби заводу виробника лічильника газу.

Таким чином, зазначають, що відповідачем було порушено п. 7 Договору від 08 вересня 200 року, згідно якого споживач зобов'язаний невідкладно повідомляти аварійно-диспетчерську службу Газотранспортної організації про всі недоліки в роботі системи газопостачання; забезпечувати збереження і цілісність лічильників газу та пломб на них. Також відповідачем було порушено п.п. 23, 28 Правил надання населенню послуг з газопостачання, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 2246 від 09 грудня 1999 року, що були чинні на час виникнення спору між сторонами.

Збитки, завдані позивачу, внаслідок порушення споживачем договору та Правил надання населенню послуг з газопостачання були нараховані згідно Порядку відшкодування збитків відповідно до Постанови Національної комісії регулювання електроенергетики № 184 від 28 жовтня 2014 року, що була чинна на той час.

Нарахування збитків було здійснено за Нормами споживання газу з урахуванням усіх газових приладів та пристроїв, з урахуванням площі будинку, кількості осіб та газових приладів, з останнього контрольного зняття показників лічильника, що були зняті з 23 березня 2015 року до 16 липня 2015 року включно, тобто до виявлених порушень.

За адресою позивача на час виявлення порушень було зареєстровано дві особи, площа будинку - 107, 1 м?, встановлені опалювальний прилад, газова колонка та дві плити газові 4-х комфортні. Всього нараховано збитків на суму 19004,06 грн., з якої було віднято суму 1026,28 грн., сплачену відповідачем за період з 22 березня 2015 року по 30 червня 2015 року включно за надані послуги з газопостачання на підставі п. 7 Порядку відшкодування збитків, завданих газопостачальному або газорозподільному підприємству внаслідок порушення споживачем Правил надання населенню послуг з газопостачання, затвердженого Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики № 184 від 28 жовтня 2014 року. Після чого сума збитків склала 18366, 37 грн. та була зазначена в акті - розрахунку, який 03 серпня 2015 року відповідач отримав особисто, про що свідчить його підпис.

Також станом на 30 червня 2015 року у відповідача значилася заборгованість за надані послуги з газопостачання в сумі 498,03 грн., тому всього сума склала 18 864, 40 грн.

30 вересня 2015 року відповідачем було сплачено 143,80 грн. тому сума боргу на день звернення до суду склала 18720,59 грн., яка відповідачем не сплачена, договір про реструктуризацію боргу не укладався, інших заходів досудового врегулювання спору не вживалося.

На підставі викладеного позивач просить суд стягнути з відповідача на користь позивача суму 18720,59 грн. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 1762,00 грн.

Ухвалою про відкриття провадження від 06.08.2018 року позовна заява прийнята до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше, що відповідає вимогам ст. 279 ЦПК України. Відповідачу був наданий строк 15 днів з дня отримання ним такої ухвали суду, на подачу відзиву на позовну заяву.

03.09.2018 року на адресу суду від відповідача ОСОБА_2 надійшов відзив на позовну заяву з додатками, згідно якого просить у задоволенню позову відмовити у зв'язку з недоведеністю. Свої вимоги мотивує тим, що позивачем застосовано відносно нього коефіцієнт 1,3 тарифу, тоді як він та його дружина є непрацездатними особами, проживають вдвох за вказаною адресою, інших працездатних осіб у складі їх сім'ї на час виникнення спірних правовідносин не було. Методика нарахування збитків невірна.

10.09.2018 року на адресу суду від представника позивача Публічного акціонерного товариства по газифікації та газопостачанню «Дніпропетровськгаз», ОСОБА_3 надійшла відповідь на відзив ОСОБА_2, згідно якої вона просить позов задовольнити, та зазначила, що посилання відповідача на те, що на час виникнення спірних правовідносин його сім'я складалася лише з непрацездатних осіб не підтверджується жодними належними доказами, жодних відповідних документів, підтверджуючих наявність пільг, позивачу, згідно п. 7.3 Договору 15617 від 08 вересня 2000 року надано не було. Акт № 206 за результатами експертизи від 21 липня 2015 року з боку відповідача був підписаний, розрахунок збитків здійснено за нормами споживання газу з урахуванням усіх газових приладів та пристроїв згідно Порядку відшкодування збитків, завданих газопостачальному або газорозподільному підприємству внаслідок порушення споживачем природного газу Правил надання населенню послуг з газопостачання відповідно до Постанови Національної комісії регулювання електроенергетики № 184 від 28 жовтня 2014 року, яка була чинна на час нарахування збитків відповідачу.

Відповідно до ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

В тому числі, суд враховує вимоги ст. 80 ЦПК України, зокрема достатність доказів для вирішення справи, наданих до суду.

Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється за відсутністю сторін, що відповідає положенням ч.2 ст.247 ЦПК України.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Як встановлено судом, ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право власності від 26 серпня 1997 року, є власником житлового будинку АДРЕСА_1 у м. Нікополі та є споживачем природного газу на підставі договору № 15617 про надання населенню послуг з газопостачання від 08 вересня 2000 року (а.с. 11, 14).

Відповідно до п. 7 договору № 15617 про надання населенню послуг з газопостачання від 08 вересня 2000 року, споживач зобов'язаний невідкладно повідомляти аварійно-диспетчерську службу Газотранспортної організації про всі недоліки в роботі системи газопостачання; забезпечувати збереження і цілісність лічильників газу та пломб на них.

На час виникнення спору між сторонами були чинні Правила надання населенню послуг з газопостачання, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 2246 від 09 грудня 1999 року.

Згідно п. 23 Правил надання населенню послуг з газопостачання, відповідальність за збереження і цілість встановлених у споживача лічильників газу та пломб на них несе споживач.

Відповідно до п. 25 Правил надання населенню послуг з газопостачання, про порушення в роботі лічильника газу, несправність, виявлення зовнішнього пошкодження лічильника газу споживач зобов'язаний невідкладно повідомити газорозподільне підприємство.

Згідно п. 26 Правил надання населенню послуг з газопостачання . У разі коли підтверджено факт пошкодження лічильника газу з вини споживача, він відшкодовує вартість перевірки, ремонту та/або встановлення нового лічильника.

Відповідно до вимог п. 29 Правил надання населенню послуг з газопостачання, споживач зобов'язаний забезпечувати збереження і цілість лічильників газу та пломб на них.

17 липня 2015 року до домоволодіння відповідача ОСОБА_2 потрапив контролер служби обліку газу для зняття контрольних показників лічильника газу. Під час зняття контрольних показників контролером було виявлено порушення заводської пломби на рахунковому механізмі (розкришилась частина пломби), про що було зроблено фото, складено акт-претензію, яка з боку відповідача була підписана без заперечень (а.с. 15-17).

В цей же день представником позивача лічильник газу був демонтований для проведення експертизи, про що складено відповідний акт з відміткою про те, що споживач ОСОБА_2 запрошується для проведення експертизи на 21 липня 2015 року о 09-30 год. Вказаний акт був підписаний відповідачем без заперечень та зауважень (а.с.17). Демонтаж лічильника газу проводився у присутності відповідача представником позивача, якому в установленому законом порядку надано право виконувати монтажні роботи, про що свідчить акт демонтажу лічильника газу.

Експертиза лічильника газу проводилася відповідно до Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого наказом Мінпаливенерго від 27 грудня 2005 року № 619.

Застосування цього Положення є обов'язковим для газопостачальних та газотранспортних організацій незалежно від форм власності та фізичних осіб, які застосовують лічильники газу в побуті.

Відповідно до п. 3.1 цього Положення, передумовами проведення експертизи лічильників газу, у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації є - ознаки порушення конструкції лічильника газу, у тому числі справності лічильного механізму, або порушення у роботі лічильника, ознаки зняття мастичних пломб або порушення повірочного тавра; зриву або пошкодження пломб газопостачальної (газотранспортної) організації на лічильнику газу або на патрубках лічильника.

Експертизу знятого лічильника газу проводила комісія, що була призначена наказом № 269 від 04 червня 2015 року по Нікопольському управлінню по експлуатації газового господарства Публічного акціонерного товариства «Дніпропетровськгаз».

За результатами експертизи комісією 21 липня 2015 року був складений акт № 206 (а.с. 18), в якому зазначено п. 1 - відсутня пломба з лівого боку на рахунковому механізмі БГС, видно кріпильний гвинт, мається доступ до роботи рахункового механізму; цілісність заводської пломби та повірочного товару порушена; не герметичний. Висновки комісії - під час перевірки зовнішнього вигляду виявлено відсутність пломби заводу виробника лічильника газу.

Згідно довідки про непридатність засобу вимірюваної техніки № 31-0/3080/71 від 21.07.2015 року, лічильник відповідача визнано непридатним до застосування, оскільки під час перевірки зовнішнього вигляду виявлена відсутність пломби заводу виробника лічильника газу (а.с. 19).

Збитки, завдані позивачу, внаслідок порушення споживачем договору та Правил надання населенню послуг з газопостачання були нараховані згідно Порядку відшкодування збитків відповідно до Постанови Національної комісії регулювання електроенергетики № 184 від 28 жовтня 2014 року, що була чинна на той час.

Відповідно до п. 2.2. вказаного Порядку, у разі пошкодження лічильника газу, повірочного тавра, цілісності його пломб з вини споживача або дій споживача, що призвело до заниження показань лічильника, розрахунок збитків здійснюється за Нормами з урахуванням кількості підключених газових приладів, пристроїв, розміру опалювальної площі, кількості осіб, яким надавались послуги з газопостачання, та кількості днів з часу останнього контрольного зняття представником газопостачального або газорозподільного підприємства показань лічильника газу до дня виявлення порушення, але не більше як за шість місяців.

Згідно п. 4.3. вказаного Порядку, у разі виявлення у споживача порушень, саме пошкодження лічильника, або пломб на лічильнику, розрахунок збитків здійснюється за Нормами споживання газу з урахуванням усіх газових приладів та пристроїв.

Відповідно п. 6.2. другого розділу Порядку у разі пошкодження лічильника газу з вини споживача, яке призвело до заниження його показань, що підтверджено висновком експертизи, проведеної в установленому законодавством порядку, він додатково відшкодовує вартість робіт, пов'язаних з проведенням експертизи, демонтажем, транспортуванням та монтажем, ремонтом або встановленням нового лічильника газу

Також згідно п. 6.7. другого розділу Порядку, розрахунок збитків у всіх випадках здійснюється за цінами на газ для населення, що діяли на дату виявлення порушення

Нарахування збитків було здійснено за Нормами споживання газу з урахуванням усіх газових приладів та пристроїв, з урахуванням площі будинку, кількості осіб та газових приладів, з останнього контрольного зняття показників лічильника, що були зняті з 23 березня 2015 року до 16 липня 2015 року включно, тобто до виявлених порушень.

За адресою відповідача на час виявлення порушень було зареєстровано дві особи, площа будинку - 107, 1 м?, встановлені опалювальний прилад, газова колонка та дві плити газові 4-х комфортні. Всього нараховано збитків на суму 19004,06 грн., з якої було віднято суму 1026,28 грн., сплачену відповідачем за період з 22 березня 2015 року по 30 червня 2015 року включно за надані послуги з газопостачання на підставі п. 7 Порядку відшкодування збитків, завданих газопостачальному або газорозподільному підприємству внаслідок порушення споживачем Правил надання населенню послуг з газопостачання, затвердженого Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики № 184 від 28 жовтня 2014 року. Після чого сума збитків склала 18366, 37 грн. та була зазначена в акті - розрахунку, який 03 серпня 2015 року відповідач отримав особисто, про що свідчить його підпис (а.с. 20-21).

Також станом на 30 червня 2015 року у відповідача значилася заборгованість за надані послуги з газопостачання в сумі 498,03 грн., тому всього сума склала 18864, 40 грн.

30 вересня 2015 року відповідачем було сплачено 143,80 грн. тому сума боргу на день звернення до суду склала 18720,59 грн., яка відповідачем не сплачена до цього часу.

Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку, що демонтаж лічильника газу, проведення експертизи та нарахування збитків було проведено правомірно та у відповідності до вимог діючого на той час законодавства.

Посилання відповідача на Постанову Кабінету Міністрів України № 409 від 06 серпня 2014 року суд вважає безпідставними, оскільки зазначена постанова була прийнята «з метою забезпечення соціальних гарантій у сфері житлово-комунального обслуговування, приведення існуючих норм споживання житлово-комунальних послуг до їх фактичного обсягу споживання, дотримання принципу справедливості під час надання пільг та субсидій, відповідно до ст. ст. 5,9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» та до Порядку відшкодування збитків, завданих газопостачальному або газорозподільному підприємству внаслідок порушення споживачем природного газу Правил надання населенню послуг з газопостачання, що здійснювався відповідно до Постанови Національної комісії регулювання електроенергетики № 184 від 28 жовтня 2014 року, ніякого відношення немає.

Посилання відповідача на те, що на час виникнення спірних правовідносин, саме на 17 липня 2015 року його сім'я складалася лише з непрацездатних осіб не підтверджуються жодними належними та допустимими доказами. Матеріали справи не містять доказів на підтвердження того, що відповідач у відповідності до п. 7.3 Договору № 15617 від 08 вересня 200 року звертався до відповідача, вважаючи, що його сім'я складається з непрацездатних осіб, та надавав відповідні документи, що підтверджують наявність пільг, тому позивачем при нарахуванні збитків вірно було застосовано коефіцієнт 1,3 тарифу за надлишок опалювальної площі.

Враховуючи те, що на даний час збитки у розмірі 18 720, 59 грн. відповідачем не сплачені добровільно, суд вважає за можливе стягнути вказану суму на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" в примусовому порядку, задовольнивши позовні вимоги позивача.

Також, на підставі ч.1 ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 1762 грн. 00 коп., сплачений останнім при подачі позову (а.с. 42).

На підставі вищенаведеного та керуючись ст. ст. 12, 13, 80, 81, 89, 141, 259, 263-265, 268 ЦПК України, ст. 526 ЦК України, Кодексом газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП № 2494 від 30.09.2015 року, Правилами постачання природного газу, затверджених Постановою НКРЕП № 2496 від 30.09.2015 року, суд

В И Р І Ш И В:

Позов Публічного акціонерного товариства по газифікації та газопостачанню «Дніпропетровськгаз» до ОСОБА_2 про стягнення збитків - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1 на користь Публічного акціонерного товариства по газифікації та газопостачанню «Дніпропетровськгаз» (ЄДРПОУ 03340920, юридична адреса: 49000, м. Дніпро, вул. Шевченка, буд. 2) суму завданих збитків в розмірі 18 720 грн. 59 коп. (вісімнадцять тисяч сімсот двадцять грн. 59 коп.), перерахувавши її на поточний рахунок № 26000004114 Публічного акціонерного товариства по газифікації та газопостачанню «Дніпропетровськгаз», код ЄДРПОУ 3340920 у Публічному акціонерному товаристві Банк «Кліринговий дім», МФО 300647.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1 на користь Публічного акціонерного товариства по газифікації та газопостачанню «Дніпропетровськгаз» (ЄДРПОУ 03340920, юридична адреса: 49000, м. Дніпро, вул. Шевченка, буд. 2) судові витрати у розмірі 1 762 грн. 00 коп. (одна тисяча сімсот шістдесят дві грн. 00 коп.), перерахувавши їх на поточний рахунок: № 26000004114 Публічного акціонерного товариства по газифікації та газопостачанню «Дніпропетровськгаз», код ЄДРПОУ 3340920 у Публічному акціонерному товаристві Банк «Кліринговий дім», МФО 300647.

На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Апеляційного суду Дніпропетровської області (м. Кривий Ріг) до або через Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня його складення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст судового рішення складений 28 вересня 2018 року.

Суддя: О. В. Рунчева