
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2018 рокуЛьвів№ 876/5815/18
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Затолочного В.С.,
суддів: Матковської З.М., Шавеля Р.М.,
з участю секретаря судового засідання Мельничук Б.Б.,
представника відповідача Бучинського І.Й.
розглянувши в судовому засіданні у місті Львові апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 19 червня 2018 року у справі № 819/870/18 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій та бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (рішення суду першої інстанції прийняте суддею Баранюком А.З. в м. Тернополі Тернопільської області, 19.06.2018 року згідно журналу судового засідання о 13:10 год., повний текст судового рішення складено 21.06.2018), -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2, Позивач) звернувся з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі - ГУ ПФУ, Відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ щодо зменшення розміру пенсії з 82% до 70%, проведенні неповного перерахунку та часткової виплати ОСОБА_2 заборгованої пенсії з 01 січня 2016 року, відповідно до пункту 2 прикінцевих та перехідних положень Закону України № 3668, ч. 2,3 ст. 5 ЦК України, ст.ст. 22, 58 Конституції України, рішень Конституційного Суду України № 1-рп/99 від 09.02.1999року та № 7-рп/16 від 20.12.2016 року та відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.ст. 55 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 р. № 268» та довідки про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Тернопільській області;
- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ щодо непроведення нарахувань і виплат ОСОБА_2 компенсації на загальну суму 9666,91 грн. відповідно до ч. 2 ст. 46 Закону України № 1058-IV, ст.ст 1, 2 Закону № 2050-ІІІ та Порядку проведення компенсації, затвердженого постановою КМУ від 21.02.2001 року № 159, фіксованого розміру індексації на суму 516,92 грн.(щомісячно) відповідно до Закону України від 03.07.1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення», доплати до пенсії в розмірі 35% (щомісячно) відповідно до постанови КМУ № 355від 23.04.2012 року.
- зобов'язати ГУ ПФУ:
а) провести ОСОБА_2 повноцінний (повний) перерахунок та негайну виплату єдиним платежем різниці між сплаченою і заборгованою сумою пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.ст. 55 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 р. № 268» та на підставі довідки про грошове забезпечення в розмірі 82% від даного грошового забезпечення, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Тернопільській області, починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру та виплачувати пенсію в подальшому з врахуванням 82% відповідної суми грошового забезпечення;
б) нарахувати та виплатити компенсацію в сумі 9666,91 гри. відповідно до ч. 2 ст. 46 Закону України № 1058-IV, ст.ст. 1,2 Закону України № 2050 та Порядку проведення компенсації, затвердженого постановою КМУ № 159 від 21.02.2001року;
в) нарахувати та продовжити виплачувати щомісячно з 01.04.2018 року фіксований розмір індексації в сумі 516,92 грн. відповідно до Закону України від 3.07.1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення»;
г) нарахувати та продовжити виплачувати щомісячно з 01.04.2018 року доплату в розмірі 35% до пенсії відповідно до постанови КМУ № 355 від 23.04.2012 року.
Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання ГУ ПФУ подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 19 червня 2018 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії ГУ ПФУ щодо відмови провести перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії в розмірі 82% суми грошового забезпечення та зобов'язано ГУ ПФУ провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 з врахуванням 82 % суми грошового забезпечення з 01.01.2016 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із вказаним рішенням, його оскаржив позивач, який покликаючись на те, що вказане рішення є незаконним та прийнятим з порушенням норм матеріального і процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, просить рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 19 червня 2018 року скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що ОСОБА_2, є пенсіонером органів внутрішніх справ України з 01.02.2005 року.
Згідно Висновку про призначення пенсії від 07.02.2005 року розмір пенсії позивача складає 82% від грошового забезпечення .
До 1 квітня 2018 позивач отримав пенсію, яка була нарахована в розмірі 82% від грошового забезпечення. 28 березня 2018 року він отримав доплату до пенсії за січень-березень 2018 року, яку позивач вважає значно меншою від необхідної.
В зв'язку з цим позивач 02.04.2018 року звернувся з заявою про повний перерахунок та виплату всієї заборгованої суми пенсії єдиним платежем з врахуванням 82% пенсії від грошового забезпечення без обмеження граничним розміром, наданні йому копій документів про нараховану та заборговану пенсію за кожний місяць, починаючи з 01.01.2016 року; просив надати розрахунок компенсації та індексації за кожен місяць, нарахувати і виплачувати доплати згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На своє звернення позивач отримав відповідь від 17 квітня 2018 року, згідно якої розмір пенсії позивача після перерахунку становить 6089,83 грн., тобто 70% грошового забезпечення. Позивачу також було повідомлено, що пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45. Крім того, відповідач пояснив, що листом від 28.02.2018 № 2900/05/22-2018 Міністерство внутрішніх справ України повідомило, що вважається неможливим проводити перерахунок пенсій з використанням поданих раніше довідок про розмір грошового забезпечення, по причині зазначення в них додаткових видів грошового забезпечення не в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103.
Вважаючи такі дії суб'єкта владних повноважень протиправними, ОСОБА_2 звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Оцінюючи правовідносини, що виникли між сторонами в межах доводів та вимог апеляційної скарги, апеляційний суд виходить з наступних міркувань.
Щодо виплати компенсації у зв'язку із непроведенням перерахунку пенсії колегія суддів зазначає наступне.
Частиною 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Відповідно до ч. 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які є нарахованими та які вони одержують на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Таким чином, єдиною умовою здійснення громадянам компенсації втрати частини доходів є нарахування таких доходів та порушення встановлених строків їх виплати. Однак позивач таких доходів не міг отримати, оскільки відповідач їх не нараховував, а тому виник спір про перерахунок пенсії, що встановлено в ході розгляду справи.
Відтак, суд першої інстанції правомірно відмовив в задоволенні позовної вимоги про виплату компенсації відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати».
Щодо індексації пенсії колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Статтею 2 Закону передбачено, що пенсії є об'єктом індексації.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
Відтак, колегія суддів зазначає, що після проведеного перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», відсутні підстави для виплати позивачу індексації в розмірі 516,92 грн. і в задоволенні позову у цій частині слід відмовити.
Щодо зобов'язання відповідача нарахувати позивачу та виплачувати щомісячно з 01.04.2018 року доплату в розмірі 35% до пенсії відповідно до постанови Кабінету міністрів України № 355 від 23.04.2012 року апеляційний суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно з п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 1294 від 07.11.2007 року, яка набрала чинності 01.01.2008 року, органами Пенсійного фонду України проведено перерахунок усіх пенсій призначених відповідно до Закону, з урахуванням підвищення окладів військовослужбовцям встановлених цією Постановою.
Після 01.01.2008 року Кабінетом Міністрів України рішень щодо підвищення розмірів посадових окладів військовослужбовців чи введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які б призвели до перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону, не приймалося.
Постановою Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012 року «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено з 01.07.2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у розмірі 11% пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 01.09.2012 року до 23% та з 01.01.2013 року до 35%.
При цьому, розміри пенсій, обчислених відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з п. 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 1294 від 07.11.2007 року, за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.
Пунктом 2 зазначеної Постанови Кабінету Міністрів України зобов'язано відповідні органи забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення військовослужбовців станом на 01.04.2012 року.
Таким чином, як вірно зазначив в спірному рішенні суд першої інстанції, в постанові Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012 року йдеться про встановлення відсоткового підвищення розміру пенсій, нею не змінено розміри одного з видів грошового забезпечення і не введено нові щомісячні додаткові види такого забезпечення, тому вона не є підставою для перерахунку пенсії.
В іншій частині рішення суду першої інстанції сторонами не оскаржене.
У п. 29 Рішення Європейського суду з прав людини від 09.12.1994 Справа «Руїз Торіха проти Іспанії» (серія А, №303А) Суд повторює, що згідно з його установленою практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтованості рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції зазначає, що судом першої інстанції, при вирішенні даного публічно-правового спору, правильно встановлено обставини справи та ухвалено законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому підстав для скасування постанови суду першої інстанції немає.
Керуючись ст.ст. 241, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 19 червня 2018 року у справі № 819/870/18 без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя В. С. Затолочний судді З. М. Матковська Р. М. Шавель