
Справа № 815/3216/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Танцюри К.О.,
за участю секретаря Потурнак А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Одесі справу за адміністративним позовом Державної екологічної інспекції в Одеській області до Публічного акціонерного товариства “Одеський завод радіально-свердлильних верстатів” про застосування заходів реагування,-
ВСТАНОВИВ:
Державна екологічна інспекція в Одеській області звернулась до суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства “Одеський завод радіально-свердлильних верстатів” про застосування заходів реагування шляхом призупинення господарської діяльності Публічного акціонерного товариства “Одеський завод радіально-свердлильних верстатів” до отримання дозволу на спеціальне водокористування, дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та дозволу (декларації) на здійснення операцій поводження з відходами.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Державною екологічною інспекцією в Одеській області проведено планову перевірку ПАТ “Одеський завод радіально-свердлильних верстатів” у ході якої встановлено факт провадження господарської діяльності без дозволу на спеціальне водокористування, дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та дозволу (декларації) на здійснення операцій поводження з відходами, одержання яких передбачено законодавством. Позивач, керуючись ст.16 Конституції України, ст.20-2 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” та ч.5. ст.4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” та зазначивши, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб’єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду, просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник позивача, посилаючись на обґрунтування викладені у позовній заяві, просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою суду від 26.07.2018р. відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що підприємство знаходиться на стадії отримання дозвільних документів на здійснення операцій поводження з відходами та те, що ПАТ “Одеський завод радіально-свердлильних верстатів” не є водокористувачем та відповідно не зобов'язаний отримувати дозвіл на здійснення спеціального водокористування, оскільки уклав з ПП «Володимир» договір оренди №9 від 30.3.2015р. щодо артезіанської свердловини.
Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши докази по справі, судом встановлено наступне.
Як вбачається з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань до видів діяльності ПАТ “Одеський завод радіально-свердлильних верстатів” відносяться: Код КВЕД 28.41 Виробництво металообробних машин (основний); Код КВЕД 28.49 Виробництво інших верстатів; Код КВЕД 46.62 Оптова торгівля верстатами; Код КВЕД 46.63 Оптова торгівля машинами й устаткованням для добувної промисловості та будівництва; Код КВЕД 33.12 Ремонт і технічне обслуговування машин і устатковання промислового призначення; Код КВЕД 35.13 Розподілення електроенергії
У період з 05.06.2018р. по 18.06.2018р. Державною екологічною інспекцією в Одеській області була проведена планова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства ПАТ “Одеський завод радіально-свердлильних верстатів”, за результатами якої складено акт перевірки №04/14 (а.с.13-29).
Під час проведення перевірки Державною екологічною інспекцією в Одеській області встановлено порушення ПАТ “Одеський завод радіально-свердлильних верстатів”:
- ч.5,6 ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря » 16.10.1992р.
№2707-XII, а саме, відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря;
- п.«в» ч.1 ст.17 Закону України «Про відходи» 05.03.1998р. №187/98-ВР, а саме, не визначені склад і властивості відходів, що утворюються;
-п. «є» ч.1 ст.17 Закону України «Про відходи», а саме не здійснення для максимальної утилізації відходів реалізації чи передачі їх іншим споживачам або підприємствам, установам та організаціям, що займаються збиранням, обробленням та утилізацією відходів(договори на утилізацію небезпечених відходів);
-п. «г» ч.1 ст.17 Закону України «Про відходи», а саме, не виявляє і не веде на основі матеріально-сировинних балансів виробництва первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються (журнальний облік відходів);
- ч.2 ст.17 Закону України «Про відходи», Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №118, а саме не подається суб'єктом господарської діяльності у сфері поводження з відходами, діяльність якого призводить виключно до утворення з відходів, до яких Пзув від 50 до 1000, щорічної декларації про відходи за формою та в порядку, затвердженим Постановою №118.
Водночас, під час перевірки встановлено, що у ПАТ “Одеський завод радіально-свердлильних верстатів” відсутні дозволи на здійснення операцій поводження з відходами та на спеціальне водокористування.
Пунктом 9 ст. 44 Водного кодексу України визначено, що водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Згідно із ч.1 ст.48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Відповідно до ч.1 ст.49 Водного кодексу України спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування.
Атмосферне повітря є одним з основних життєво важливих елементів навколишнього природного середовища.
Закон України “Про охорону атмосферного повітря” 16 жовтня 1992 року
N 2707-XI спрямований на збереження та відновлення природного стану атмосферного повітря, створення сприятливих умов для життєдіяльності, забезпечення екологічної безпеки та запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище.
Так, ч. 5,6 ст.11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” визначено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, суб'єкту господарювання, об'єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Статтею 12 “Про охорону атмосферного повітря” передбачено, що господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.
Правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов'язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території України, визначені Законом України «Про відходи» від 05.03.1998р.187/98-ВР
Обов'язки суб'єктів господарської діяльності у сфері поводження з відходами визначені ст.17 Закону України «Про відходи», відповідно до п. «в», «є», «г» якої суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язанівизначати склад і властивості відходів, що утворюються, а також ступінь небезпечності відходів для навколишнього природного середовища та здоров'я людини відповідно до нормативно-правових актів, які затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища; на основі матеріально-сировинних балансів виробництва виявляти і вести первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, і подавати щодо них статистичну звітність у встановленому порядку; здійснювати організаційні, науково-технічні та технологічні заходи для максимальної утилізації відходів, реалізації чи передачі їх іншим споживачам або підприємствам, установам та організаціям, що займаються збиранням, обробленням та утилізацією відходів, а також забезпечувати за власний рахунок екологічно обгрунтоване видалення тих відходів, що не підлягають утилізації.
Разом з тим, ч.2 ст.17 Закону України «Про відходи» суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами, діяльність яких призводить виключно до утворення відходів, для яких Пзув від 50 до 1000, зобов'язані щороку подавати декларацію про відходи за формою та у порядку, встановленими Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до положень ч.6,7 ст.7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” 05.04.2007р. № 877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт. На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Разом з тим, Державна екологічна інспекція України та її територіальні органи, зокрема Державна екологічна інспекція в Одеській області є повноважним органом щодо реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
При цьому, відповідно до ч.5 ст.4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відповідно до акту перевірки №04/14 в цеху металообробки встановлені верстати. Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря відсутній. Інвентаризація відходів не здійснена. В результаті експлуатації цеху металообробки утворюються такі види відходів, як металева тирса, ганчір'я, некондиційний пісок, побутові відходи. Договори на утилізацію відходів не укладені, журнали обліку відходів не ведеться, декларація щодо утворення відходів або дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, якщо їхня діяльність призводить до утворення відходів, для яких Пзув перевищує 1000 відсутній, що є порушенням ст.17 Закону України «Про відходи». Щодо водних ресурсів встановлено що водопостачання заводу здійснюється з артезіанської сверловини та дозвіл на спеціальне водокористування відсутній.
Зазначений акт перевірки №04/14 підписаний директором ПАТ “Одеський завод радіально-свердлильних верстатів” ОСОБА_1 у присутності якого проводилась перевірка без заперечень.
У ході офіційного з'ясування обставин справи відповідачем не спростовано відсутність у ПАТ “Одеський завод радіально-свердлильних верстатів” дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та дозволу на здійснення операцій поводження з відходами та не надано доказів відсутності вказаних порушень.
Щодо посилання представника відповідача в обґрунтування підстав для відмови у задоволенні позовних вимог на те, що відповідач знаходиться на стадії отримання дозвільних документів на отримання дозволу на здійснення операцій поводження з відходами, суд вважає, що вказані обставини не звільняють від обо'вязку здійснювати господарську діяльність лише після отримання таких документів.
Разом з тим, суд не приймає до уваги посилання представника відповідача на те, що ПАТ “Одеський завод радіально-свердлильних верстатів” не є водокористувачем і не зобов'язаний отримувати дозвіл на здійснення спеціального водокористування, враховуючи наступне.
Відповідачем надано до суду договір оренди нежитлового приміщення №9 від 30.03.2015р., укладеного між ПАТ “Одеський завод радіально-свердлильних верстатів” та ПП «Володимир» відповідно до п.п.1.1. якого орендодавець передає в оренду нежитлове приміщення шахтного колодяза на території заводу за адресою: м.Одеса, вул. Бугаївська 21 для здійснення своєї діяльності та надання послуг з подачі технічної води юридичним та фізичним особам- суб'єктам підприємницької діяльності.
Згідно листа Одеського обласного управління водних ресурсів від 26.10.2017р. №1666/23/12 адресованого директору ПП «Володимир», діяльність ПП «Володимир» не підлягає державному обліку використання вод шляхом подання звіту про використання води по формі 2ТП-водгосп .(а.с.58)
Разом з тим, відповідачем надано до суду рахунки Філії «Інфоксводоканал» адресовані ПП «Володимир» з постачання води (а.с.67-69), акт приймання-надання послуг №631715 від 31.07.2018р. укладені між філією «Інфоксводоканал» та ПП«Володимир» (а.с.71), акти приймання-надання послуг від 30.08.2018р. та 31.08.2018р., уклдадені між позивачем та ПП «Володимир».
Однак, надані відповідачем квитанції та акти не підтверджують реальність вказаного договору оренди нежитлового приміщення №9 від 30.03.2015р., складені після проведення перевірки, не надавались відповідачу при проведенні перевірки, акти приймання – наданні послуг від 31.03.2018р. та від 30.06.2018р. мають один номер №21 (а.с.71-72) Відповідно до п.2.11 зазначеного договору оренди нежитлового приміщення №9 від 30.03.2015р., укладеного між ПАТ “Одеський завод радіально-свердлильних верстатів” та ПП «Володимир», передбачено, що орендар забезпечує орендодавця технічною водою в об'ємі не менш 20м3 у місяць. При цьому, доказів наявності засобів обліку вказаної наданої води до суду не надано. Доказів проведення у бухгалтерському обліку підприємства вказаних господарських операцій відповідачем також не надано.
Враховуючи викладене та те, що ПАТ “Одеський завод радіально-свердлильних верстатів”, всупереч вимогам діючого законодавства здійснює господарську діяльність без отримання дозволу на спеціальне водокористування, дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та дозволу(декларації) на здійснення операцій поводження з відходами, суд вважає позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Одеській області є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Докази отримання ПАТ “Одеський завод радіально-свердлильних верстатів” дозволу на спеціальне водокористування, дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та дозволу(декларації) на здійснення операцій поводження з відходамии, до суду надано не було.
Частиною 1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов Державної екологічної інспекції в Одеській області підлагає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Державної екологічної інспекції в Одеській області-задовольнити.
Застосувати заходи реагування до Публічного акціонерного товариства “Одеський завод радіально-свердлильних верстатів”(код ЄДРПОУ 05748890, м.Одеса, вул.Бугаївська,21) шляхом зупинення господарської діяльності Публічного акціонерного товариства “Одеський завод радіально-свердлильних верстатів”(код ЄДРПОУ 05748890, м.Одеса, вул. Бугаївська,21) до отримання дозволу на спеціальне водокористування, дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та дозволу(декларації) на здійснення операцій поводження з відходами.
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлено 26.09.2018р.
Суддя К.О. Танцюра
.