Рішення № 76795735, 19.09.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.09.2018
Номер справи
813/2385/18
Номер документу
76795735
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/2385/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2018 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Коморного О.І.,

секретар судового засідання Редкевич О.Р.,

за участю:

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Товар-Експо” про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДФС у Львівській області, -

Обставини справи:

До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю “Товар-Експо” з урахуванням збільшення позовних вимог, з вимогами :

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДФС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації № 628779/41547180 від 03.04.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної № 17 від 15.03.2018р. в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов’язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну № 17 від 15.03.2018 року датою її подання в Єдиному реєстрі податкових накладних.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 03.04.2018 року ТОВ «ТОВАР-ЕКСПО» отримало за допомогою електронного документообігу рішення № 628779/41547180 від 03.04.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної № 17 в ЄРПН. При цьому у згаданому рішенні вказано, що платником не було надано копій «розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків». ТОВ “Товар-Експо” не погоджується зі згаданим рішенням, оскільки комісією ГУ ДФС у Львівській області не враховано, що у зв’язку з поганою роботою електронної системи банку, який обслуговує рахунок “Товар-Експо” в день подання повідомлення та пояснень до контролюючого органу, підприємство було позбавлено можливості надати копії банківських виписок.

Враховуючи наведене, рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, в якому зазначено що підставою для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних стало неподання позивачем розрахункових документів та/або виписки з банківського рахунку. Вважає оскаржуване рішення правомірним. Просив в задоволенні позову відмовити.

Судом ухвалою суду від 10.08.2018 року залучено співвідповідачем у справі Державну фіскальну службу України

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.

Представник відповідачів проти позову заперечив, просив у задоволенні такого відмовити повністю.

Суд заслухав вступне слово представника позивача, та представника відповідачів, дослідив подані сторонами докази та

встановив:

15 березня 2018 року Товариством з обмеженою відповідальністю ТОВ “Товар-Експо” на виконання ст. 201 Податкового кодексу України складено в електронному вигляді та відправлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 17.

Судом з податкової накладної № 17 встановлено, що ТОВ “Товар-Експо” продало підприємству “ЗДОРОВ’Я-200“ ВОІ “СОІУ“ товар - вживаний одяг кат.2,3 за кодом УКТ ЗЕД НОМЕР_1 загальною вагою 25005,03 кг на загальну суму 1000000,00 грн., в тому числі ПДВ - 166666,67 грн.

26 березня 2018 року ТОВ “ТОВАР-ЕКСПО“ отримало квитанцію в якій вказано, що реєстрацію податкової накладної зупинено, оскільки така відповідає вимогам пп. 10 п. 1 критеріїв ризиковості платника податку та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.

На підставі п. 14 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. № 117, ТОВ “Товар-Експо” направило повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої зупинено, та долучено копії наступних документів:

- контракт від 15 вересня 2017 року між ТОВ “Товар-Експо” та компанією- нерезидентом “Textiles Trading and Recycling Company OЬ“, згідно п. 1.1. якого нерезидент зобов'язується продати ТОВ “Товар-Експо”, а ТОВ “Товар-Експо” зобов'язується прийняти від “Textiles Trading and Recycling Company OЬ“ на умовах CPT („Cariage Paid To” - ,Фрахт оплачений до” м. Львів, згідно з правилами „ІНКОТЕРМС-2000”) вживаний одяг, взуття та сумки, що використовувались;

- вантажно-митні декларації, які підтверджують факт переміщення через державний кордон України вживаного одягу, а отже - набуття у власність з боку ТОВ “Товар-Експо”, який потім був проданий Підприємству “ЗДОРОВ'Я-200“ ВОІ “СОІУ“;

- сертифікати якості та дезінфекції, які підтверджують, що згаданий товар - одяг, що був у використанні пройшов усю необхідну обробку та відповідає міжнародним вимогам якості та безпеки;

- видаткова накладна № РН-0000151 від 15.03.2018р., що підтверджує факт набуття у власність з боку Підприємства “ЗДОРОВ’Я-200“ ВОІ “СОІУ“ згаданого товару;

- договір купівлі-продажу товарів № ТЕ - 18/67 від 12.03.2018р., який підтверджує факт наявності між ТОВ “Товар-Експо” та Підприємством “ЗДОРОВ’Я-200“ ВОІ “СОІУ“ договірних відносин по переданню у власність вживаного одягу;

- договір № 26 піднайму (суборенди) нежитлового приміщення від 01.01.2018р., який підтверджує факт наявності в ТОВ ТОВ “Товар-Експо” на праві користування складського приміщення для зберігання вживаного одягу.

В подальшому, 03.04.2018 року ТОВ “Товар-Експо” отримало за допомогою електронного документообігу рішення № 628779/41547180 від 03.04.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної № 17 в ЄРПН в якому вказано, що платником не було надано копій розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.

Позивач, не погодившись із таким рішенням відповідача звернувся із даним позовом до суду.

При прийнятті рішення суд керувався наступним.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до пункту 74.3 статті 74 даного Кодексу зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.

Постановою Кабінету Міністрів України за №1246 від 29.12.2010 року (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 р. № 341) затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових, який визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних.

Відповідно до пункту 2 Порядку податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з пунктом 12 Порядку після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов’язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 2001.3 і 2001.9 статті 2001 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Згідно з пунктом 13 Порядку за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі квитанція).

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті74 цього Кодексу.

Підпунктом 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 даного Кодексу у разі зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної /розрахунку коригування; б) визначення критерію (їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Нормативно-правовим актом, який визначає порядок та підстави зупинення реєстрації податкових накладних є Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. № 117 (далі - Порядок).

Пунктом 14 згаданого Порядку передбачено перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, а саме:

договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством..

Відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Відповідно до пункту 1 наказу Міністерства фінансів України "Про затвердження Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації" від 13.06.2017 №566, цей Порядок визначає організаційні та процедурні засади діяльності комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, а також права та обов'язки її членів.

За приписами пункту 2 Порядку №566, комісія є постійно діючим колегіальним органом при ДФС, що діє в межах повноважень, визначених пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України та постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 №190 "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації".

Зазначена комісія приймає рішення про:

- реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з підпунктом 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до підпункту 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України постановою Кабінету Міністрів України за №190 від 29.03.2017 установлено, що комісія Державної фіскальної служби приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.

Підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Відповідно до пп. 201.16.3 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту.

Податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій: а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (пп. 201.16.4 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України).

Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю “Товар-Експо“ направило повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої зупинено, та долучено копії наступних документів: контракт від 15 вересня 2017 року між ТОВ “ТОВАР-ЕКСПО“ та компанією- нерезидентом “Textiles Trading and Recycling Company OЬ“, згідно п. 1.1. якого нерезидент зобов'язується продати ТОВ “ТОВАР-ЕКСПО“, а ТОВ “ТОВАР-ЕКСПО“ зобов'язується прийняти від “Textiles Trading and Recycling Company OЬ“ на умовах CPT („Cariage Paid To” - ,Фрахт оплачений до” м. Львів, згідно з правилами „ІНКОТЕРМС-2000”) вживаний одяг, взуття та сумки, що використовувались; вантажно-митні декларації, які підтверджують факт переміщення через державний кордон України вживаного одягу, а отже - набуття у власність з боку ТОВ “ТОВАР-ЕКСПО“, який потім був проданий Підприємству “ЗДОРОВ'Я-200“ ВОІ “СОІУ“; сертифікати якості та дезінфекції, які підтверджують, що згаданий товар - одяг, що був у використанні пройшов усю необхідну обробку та відповідає міжнародним вимогам якості та безпеки; видаткова накладна № РН-0000151 від 15.03.2018р., що підтверджує факт набуття у власність з боку Підприємства “ЗДОРОВ’Я-200“ ВОІ “СОІУ“ згаданого товару; договір купівлі-продажу товарів № ТЕ - 18/67 від 12.03.2018р., який підтверджує факт наявності між ТОВ “ТОВАР-ЕКСПО“ та Підприємством “ЗДОРОВ’Я-200“ ВОІ “СОІУ“ договірних відносин по переданню у власність вживаного одягу; договір № 26 піднайму (суборенди) нежитлового приміщення від 01.01.2018р., який підтверджує факт наявності в ТОВ “ТОВАР-ЕКСПО“ на праві користування складського приміщення для зберігання вживаного одягу.

Суд зазначає, що по договору купівлі-продажу товарів № ТЕ - 18/67 від 12.03.2018р., який підтверджує факт наявності між ТОВ “ТОВАР-ЕКСПО“ та Підприємством “ЗДОРОВ’Я-200“ ВОІ “СОІУ“ договірних відносин по переданню у власність вживаного одягу позивачем не надано жодного розрахункового документу або банківських виписок з особових рахунків.

Належних та допустимих доказів неможливості такі подати позивач не надав.

Суд не бере до уваги подане позивачем до адміністративного позову платіжне доручення №6 від 15.03.2018 року, оскільки вказаний документ не подавався позивачем до комісії ДФС України та не досліджувався нею при ухваленні оскаржуваного рішення.

Враховуючи наведене, суд погоджується з позицією відповідача про відсутність надання платником податків копій всіх документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Реєстрі.

Зважаючи на вищенаведене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для скасування рішення комісії ГУ ДФС у Львівській області № 628779/41547180 від 03.04.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної №17.

Оцінюючи наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Відповідно до вимог ст.. 139 КАС України, судові витрати належить покласти на позивача.

Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд

у х в а л и в :

1.У задоволенні позову відмовити повністю.

2. Судові витрати покласти на позивача.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 27.09.2018 року.

Суддя Коморний О.І.