Ухвала суду № 76795649, 24.09.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.09.2018
Номер справи
810/4204/18
Номер документу
76795649
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

24 вересня 2018 року м. Київ № 810/4204/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Кушнова А.О., розглянувши позовну заяву Кулієва Турхана Аладдін огли до Головного управління Національної поліції в Київській області про визнання протиправними та скасування наказів,

в с т а н о в и в:

До ОСОБА_1 окружного адміністративного суду звернувся Кулієв Турхан Аладдін огли з позовом до Головного управління Національної поліції в Київській області, у якому позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати пункт 2 наказу Головного управління Національної поліції в Київській області №354 о/с від 09.07.2018 про звільнення зі служби кримінальної поліції Васильківського ВП ГУНП в Київській області старшого лейтенанта поліції Кулієва Турхана Аладдін огли;

- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Київській області від 09.07.2018 №354 о/с “По особовому складу” за пунктом 6 (у зв’язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільненні зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту;

- стягнути з Головного управління Національної поліції в Київській області на поліції Кулієва Турхана Аладдін огли заробіток за час вимушеного прогулу.

Ухвалою ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 20.08.2018 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу десятиденний, протягом якого позивачу необхідно було усунути недоліки позовної заяви, а саме: надати копії усіх заповнених сторінок паспорту громадянина України – Кулієва Турхана Аладдін огли; надати уточнену позовну заяву, з урахуванням вказаних судом зауважень та докази її направлення відповідачу; надати заяву про поновлення строку звернення до суду з позовною заявою та докази поважності причин його пропуску (у разі оскарження позивачем наказу №1357 від 23.06.2018 та пропуску місячного строку на його оскарження).

18.09.2018 на адресу суду від позивача надійшов супровідний лист з додатками, зокрема, копія паспорта громадянина України – Кулієва Турхана Аладдін огли, уточнена позовна заява та заява про поновлення строку звернення до суду з позовною заявою.

В уточненій позовні заяві до Головного управління Національної поліції в Київській області позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати пункт 2 наказу Головного управління Національної поліції в Київській області №1357 від 23.06.2018 "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих ГУНП в Київській області" щодо старшого лейтенанта поліції Кулієва Турхана Аладдін огли;

- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Київській області №354 о/с від 09.07.2018 “По особовому складу” щодо звільнення зі служби старшого лейтенанта поліції Кулієва Турхана Аладдін огли (0009259), оперуповноваженого сектору кримінальної поліції Васильківського відділу поліції з 12 липня 2018 року;

- стягнути з Головного управління Національної поліції в Київській області на поліції Кулієва Турхана Аладдін огли заробіток за час вимушеного прогулу.

Відповідно до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з’ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

З’ясовуючи відповідність позовної заяви вказаним вимогам, суд зазначає наступне.

Згідно з положеннями частини 1 статті 25 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об’єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Відповідно до частини 2 статті 26 Кодексу адміністративного судочинства України позови до юридичних осіб пред’являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

З аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що КАС України встановлює декілька видів територіальної підсудності, в тому числі: загальну (залежно від місця проживання чи місцезнаходження відповідача) та альтернативну (за вибором позивача).

Тобто, якщо предметом адміністративної справи є оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної особи, то позивач може застосувати альтернативну підсудність.

Як встановлено судом, предметом позову є визнання протиправними та скасування наказів про притягнення до дисциплінарної відповідальності та звільнення зі служби в поліції, які прийняті відносно позивача.

Відтак, у даному випадку, застосуванню підлягають положення ч.1 ст.25 Кодексу адміністративного судочинства України (територіальна підсудність справи за вибором позивача).

У позовній заяві зазначено, що місцем проживання позивача є: 08601, Київська обл., м.Васильків, вул.Декабристів, буд.39.

На виконання вимог ухвали суду про залишення позовної заяви без руху позивачем на підтвердження адреси проживання додано до позовної заяви копії паспорту громадянина України – Кулієва Турхана Аладдін огли та довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення від 04.09.2015 №3237000653, виданої Управлінням соціального захисту населення Васильківської міської ради.

Відповідно до копії паспорту громадянина України – Кулієва Турхана Аладдін огли позивач зареєстрованим місце проживання позивача з 14.09.2013 є: м.Луганськ, смт. Ювілейне, вул.ім.Генерала Дідоренка, буд.4.

Відповідно до довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення від 04.09.2015 №3237000653, виданої Управлінням соціального захисту населення Васильківської міської ради, позивач постійно проживав за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, і перемістився з тимчасово окупованої території (району проведення антитерористичної операції) в м. Васильків, вул.Декабристів, буд.39.

Проте, суд зазначає, що довідка про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення від 04.09.2015 №3237000653, видана Управлінням соціального захисту населення Васильківської міської ради, не є документом, що підтверджує зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування, знаходження) особи-позивача.

Так, форма довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, затверджена постановою Кабінету Міністрів України «Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення» від 01.10.2014 №509 (далі - Постанова №509).

Відповідно до п.1 Постанови №509 довідка є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, і перемістилися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі (далі - особа, яка переміщується).

Надалі Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 26.08.2015 №636, якою було внесено зміни до Постанови №509.

Так, вказаною постановою було викладено назву Постанови №509 у такій редакції “Про облік внутрішньо переміщених осіб” та викладено в новій редакції Додаток до постанови - Довідку про взяття на обік внутрішньо переміщених осіб.

Відповідно до п.1 Постанови №509 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.08.2015 №636) довідка є документом, який видається внутрішньо переміщеній особі.

Відповідно до ст.3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003 №1382-IV (зі змінами та доповненнями) у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

місце перебування - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік;

місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини;

довідка про реєстрацію місця проживання - документ, який видається органом реєстрації особі за її вимогою та підтверджує реєстрацію місця проживання або місця перебування особи;

документи, до яких вносяться відомості про місце проживання, - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист;

документ, до якого вносяться відомості про місце перебування, - довідка про звернення за захистом в Україні.

Згідно з п.9 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №207 від 02.03.2016 (в редакції, яка була чинна до 15.08.2017), відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (далі - документи, до яких вносяться відомості про місце проживання), а відомості про реєстрацію місця перебування - до довідки про звернення за захистом в Україні та довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (документ, до якого вносяться відомості про місце перебування) шляхом проставлення в них відповідного штампа реєстрації місця проживання/перебування особи за формою згідно з додатком 1.

09.08.2017 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №579 «Про внесення зміни до пункту 9 Правил реєстрації місця проживання», якою внесено зміни до пункту 9 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р. N 207 "Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру", а саме виключено в абзаці першому слова "та довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи". Вказана постанова набрала з чинності з 16.08.2017.

Отже, з 16.08.2017 довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи не належить до переліку документів, до якого вноситься інформація про зареєстроване місце перебування особи.

Таким чином, враховуючи вищенаведені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку про те, що надана позивачем довідка про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення від 04.09.2015 №3237000653, видана Управлінням соціального захисту населення Васильківської міської ради, не є документом, який підтверджує зареєстроване місце перебування позивача саме за адресою: 08601, Київська обл., м.Васильків, вул.Декабристів, буд.39.

У зв’язку з цим, суд, встановлюючи місце проживання позивача, враховує інформацію з паспорту громадянина України – Кулієва Турхана Аладдін огли, відповідно до якого зареєстрованим місцем проживання позивача є: м.Луганськ, смт.Ювілейне, вул.ім.Генерала Дідоренка, буд.4.

У позовній заяві зазначено, що місцезнаходженням відповідача є: 01601, м.Київ, вул.Володимирська, буд.15.

Отже, вирішення спору за місцезнаходженням позивача має здійснюватися окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на Луганську область (Луганський окружний адміністративний суд), а за місцезнаходженням відповідача має здійснюватися окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ (Окружний адміністративний суд міста Києва).

В той же час позивач звернувся із цим позовом до ОСОБА_1 окружного адміністративного суду, юрисдикція якого згідно Додатку № 1 до Указу Президента України від 16.11.2004 N1417/2004 “Про утворення місцевих та апеляційних адміністративних судів, затвердження їх мережі” розповсюджується на територію Київської області.

За таких обставин та враховуючи те, що місцезнаходженням позивача є м.Луганськ, а місцезнаходженням відповідача є м.Київ, дана справа не підсудна ОСОБА_1 окружному адміністративному суду, оскільки розгляд даної справи має здійснюватись за правилами територіальної підсудності або окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на Луганську область (Луганським окружним адміністративним судом), або окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ (Окружним адміністративним судом міста Києва).

Згідно з пунктом другим частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Відповідно до частини 6 та 8 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.

Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Враховуючи підсудність даної справи одночасно як Луганському окружному адміністративному суду (за зареєстрованим місцем проживання позивача), так і Окружному адміністративному суду міста Києві (за місцезнаходженням відповідача), а також приймаючи до уваги факт звернення позивача з позовною заявою до ОСОБА_1 окружного адміністративного суду, суд вважає за необхідне передати адміністративну справу до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Разом з тим, суд вважає за необхідне роз’яснити позивачу, що у разі незгоди з територіальною підсудністю, визначеною цією ухвалою, позивач не позбавлений можливості подати до Окружного адміністративного суду міста Києва клопотання про передачу справи на розгляд до Луганського окружного адміністративного суду, який знаходиться за адресою: проспект Космонавтiв, 18, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93400.

Відповідно до частини 1 статті 318 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.

Отже, порушення окружним адміністративним судом правил як предметної так і територіальної підсудності є підставою для скасування судового рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.

Наведене дає підстави стверджувати, що процесуальний закон забороняє адміністративним судам розглядати справи, які йому територіально не підсудні, і зобов’язує його направити таку справу на розгляд за встановленою законом підсудністю.

Керуючись статтями 25, 26, 29, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

у х в а л и в:

1.Адміністративну справу №810/4204/18 за позовом Кулієва Турхана Аладдін огли до Головного управління Національної поліції в Київській області про визнання протиправними та скасування наказів передати на розгляд до Окружного адміністративного суду міста Києва.

2. Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

3. Копію ухвали надіслати (вручити) позивачеві.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до ОСОБА_1 апеляційного адміністративного суду протягом п’ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд.

Повний текст ухвали підписано - 24.09.2018 р.

Суддя Кушнова А.О.