
Справа № 522/14769/18
Провадження № 2-а/522/1309/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2018 року Приморський районний суд м. Одеси
у складі: головуючого судді Бойчука А.Ю.,
за участю секретаря Іскрич В.В,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції в Одеській області до Державної регуляторної служби України про визнання дій незаконними, визнання акту незаконним, скасування подання, -
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2018 року Державна екологічна інспекція в Одеській області в особі представника звернулася до суду з позовом до Державної регуляторної служби України, по якому просила:
- визнати дії Державної регуляторної служби України (01011, м. Київ, вул. Арсенальна, 9/11, код ЄДРПОУ: 39582357) такими, що суперечать чинному законодавству України та є незаконними.
- визнати ОСОБА_1 Державної регуляторної служби України (01011, м. Київ, вул. Арсенальна, 9/11, код ЄДРПОУ: 39582357) № 15/62-К-2018 від 29.05.2018 року незаконним.
- подання Державної регуляторної служби України (01011, м. Київ, вул. Арсенальна, 9/11, код ЄДРПОУ: 39582357) про усунення Державною екологічною інспекцією в Одеській області (65058, м. Одеса, просп. Шевченка, 12, код ЄДРПОУ: 38017120) порушень Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) в сфері господарської діяльності – скасувати.
- визнати процедуру перевірки Державної регуляторної служби України (01011, м. Київ, вул. Арсенальна, 9/11, код ЄДРПОУ: 39582357) такою, що не відповідає вимогам діючого законодавства України.
Обґрунтовуючи свої вимоги тим, що Подання та ОСОБА_2 відповідачем винесено з порушенням процедури винесення таких розпоряджень, яка чітко визначена Постановою Кабінету Міністрів України від 24 травня 2017 року №361 «Деякі питання проведення перевірок органів держаного нагляду (контролю).Дії Державної регуляторної служби України та виявлені порушення, які зазначені в ОСОБА_1 не відповідають вимогам законодавства та є безпідставними.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив суд його задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив суд у його задоволенні відмовити в повному обсязі.
Від представника відповідача надійшов письмовий відзив до позову, у якому він зазначив, що ДРС проведено планову перевірку Державної екологічної інспекції в Одеській області у повній відповідності до Порядку, без порушень законних прав та інтересів позивача, а оскаржувані позивачем ОСОБА_2 від 29.05.2018 року та подання Державної регуляторної служби України про усунення Державною екологічною інспекцією в Одеській області порушень Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) в сфері господарської діяльності винесені у відповідності до вимог чинного законодавства України. З огляду на викладене просить відмовити в задоволенні позовних вимог Державної екологічної інспекції в Одеській області в повному обсязі з підстав передбачених у відзиві.
Дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення сторін, суд приходить до наступних висновків.
Порядок проведення перевірок додержання органами державного нагляду (контролю) вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» в частині здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.05.2017 № 361 (далі - Порядок).
З матеріалів справи встановлено, що відповідно до пункту 5 Порядку, перевірка Позивача здійснювалася відповідно до Плану перевірок додержання органами державного нагляду (контролю) вимог Закону «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» в частині здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на II квартал 2018 року» від 23.03.2018 року № 49, копія якого наявна в матеріалах справи.
У відповідності до вимог пункту 7 Порядку ДРС видано наказ від 26.09.2018 року № 62 про проведення планової перевірки Позивача.
На підставі вказаного наказу оформлено посвідчення ОСОБА_1 - завідувачу сектору ДРС в Одеській області від 26.04.2018 № 15/62-К на проведення перевірки Позивача з 16 по 29 травня 2018 року за період з 02 січня 2017 року по 15 травня 2018 року щодо:
-строків та порядку затвердження планів перевірок, їх змісту, строків оприлюднення планів та звітів про їх виконання;
-наявності та оприлюднення на веб-сайті органу державного нагляду (контролю) нормативно-правових актів щодо державного нагляду (контролю) у відповідній сфері господарської діяльності (крім актів з обмеженим доступом), визначені законом відомості про здійснені заходи державного нагляду (контролю), а також загальні консультації щодо вимог до провадження відповідної господарської діяльності та/або щодо здійснення державного нагляду (контролю); порядку повідомлення суб’єкту господарювання про плановий захід;
-строків проведення заходів державного нагляду (контролю);
-порядку складення та застосування розпорядчих документів щодо усунення порушень;
-порядку зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб’єктами господарювання;
-порядку відбору зразків та проведення експертизи (у разі застосування).
Листом ДРС від 26.04.2018 року № 4141/0/20-18 було повідомлено Державну екологічну інспекцію в Одеській області про проведення планової перевірки додержання ними вимог Закону № 877-У у частині здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
02 травня 2018 року Державною екологічною інспекцією в Одеській області було одержано листа, в якому повідомлялося про проведення планової перевірки додержання вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду контролю) у сфері господарської діяльності» в частині здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, яка відбудеться з 16 по 29 травня 2018 року за період з 02 січня 2017 року по 15 травня 2018 року.
За результатом проведення перевірки та вивчення наданої Державною екологічною інспекцією в Одеській області інформації та документів з питань, що стосувались предмета перевірки Позивача, завідувачем сектору ДРС в Одеській області ОСОБА_1., головою комісії, оформлено ОСОБА_1 перевірки, який складено у двох примірниках за формою Додатку 2 до Порядку
В ОСОБА_1 перевірки визначені наступні порушення Державною екологічною інспекції в Одеській області законодавства в частині здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності:
1)частини першої статті 3, частини четвертої статті 4 Закону № 877-V, статті 2 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон № 1728-VIII);
2)частини першої статті 3, частини четвертої статті 4 Закону № 877- V, пункту 1 частини першої статті 3, частини другої статті 3 Закону № 1728- VIII.
Відповідно до пункту 16 постанови Кабінету Міністрів України від 24 травня 2017 р. №361 про «Деякі питання проведення перевірок органів державного нагляду (контролю)» результати перевірки органу державного нагляду (контролю) оформлюються актом перевірки додержання вимог Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” у частині здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (далі - акт перевірки), який складається у двох примірниках та підписується комісією в останній день перевірки.
ОСОБА_2 перевірки повинен містити чіткі і стислі формулювання, які характеризують діяльність органу державного нагляду (контролю), та виявлені факти порушень вимог Закону, якщо такі мають місце, з посиланням на відповідні норми Закону, які порушено.
Пунктом 18 вищевказаної постанови регулюється порядок надання примірника акту перевірки органу державного нагляду (контролю), а саме:
- один примірник акта в останній день перевірки вручається керівнику органу державного нагляду (контролю) або уповноваженій ним особі, другий - зберігається в Державній регуляторній службі.
Під час вручення акта перевірки на його обох примірниках робиться запис “Один примірник акта перевірки отримано” та проставляється підпис керівника органу державного нагляду (контролю) або уповноваженої ним особи.
У разі відмови керівника органу державного нагляду (контролю) або уповноваженої ним особи від отримання примірника акта перевірки - в акті робиться запис “Від отримання одного примірника акта перевірки (найменування посади керівника органу державного нагляду (контролю) або уповноваженої ним особи, прізвище, ім’я та по батькові) відмовився”.
У такому разі один примірник акта перевірки надсилається керівнику органу державного нагляду (контролю) або уповноваженій ним особі рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.
Повідомлення про вручення рекомендованого листа є підтвердженням факту отримання примірника акта перевірки керівником органу державного нагляду (контролю) або уповноваженою ним особою та зберігається разом з іншим примірником акта перевірки в ДРС.
Як встановлено судом, усупереч вищезазначеним вимогам чинного законодавства України 13 червня 2018 року Державна екологічна інспекція в Одеській області (надалі-позивач) не одержавши акт перевірки отримала подання Державної регуляторної служби України (надалі-відповідач) про усунення позивачем порушень Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Даний факт свідчить про порушення прав Державної екологічної інспекції в Одеській області та невиконання Державною регуляторною службою України вимог Постанови Кабінету Міністрів України №361 від 24.05.2017р., про деякі питання проведення перевірок органів державного нагляду контролю).
Пунктом 19 вищезазначеної постанови визначено, що у разі наявності зауважень органу державного нагляду (контролю) до акту перевірки на всіх примірниках акту перевірки перед підписом керівника органу державного нагляду (контролю) або уповноваженої ним особи робиться запис - “Із зауваженнями”.
Зауваження надсилаються органом державного нагляду (контролю) до Державної регуляторної служби України рекомендованим листом та/або за допомогою електронного поштового зв’язку протягом двох робочих днів після отримання акту перевірки.
Порушивши вказані вимоги Державна регуляторна служба України позбавила права Державну екологічну інспекцію в Одеській області надати свої зауваження щодо виявлених під час перевірки порушень та дій працівників.
Також слід зазначити, що всупереч порядку внесення подань до органів державного нагляду (контролю) щодо усунення ними порушень вимог Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” в поданні Державної регуляторної служби України не зазначено наступних обов’язкових відомостей:
1.дата складення подання;
2.тип заходу (плановий чи позаплановий), у ході якого виявлено порушення вимог Закону органами державного нагляду (контролю);
3.опис виявлених порушень.
Вищевказене свідчить, що дане подання за формою і змістом не відповідає вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 24 травня 2017 р. № 361.
Окрім цього, подання складається у двох примірниках, один з яких надсилається рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення органу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в Державній регуляторній службі.
Всупереч вказаним вимогам подання Державної регуляторної служби України було надіслане простим поштовим відправленням.
З матеріалів справи вбачається, що лише 03 липня 2018 року за вх.№1767 позивачем одержано ОСОБА_1 перевірки додержання Державною екологічною інспекцією в Одеській області вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» у частині здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності №15/62-К- 2018.
Згідно з ОСОБА_1 відповідача під час проведення перевірки було виявлено порушення проведення позапланової перевірки суб’єктів господарювання у сфері природоохоронного законодавства на підставі звернення фізичної особи про порушення суб’єктом господарювання її законних прав, без погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності-Державної регуляторної служби України.
Державна регуляторна служба України своїм листом від 02.03.2018р. за вих.№2449/0/20-18, у зв’язку з оприлюдненням 23.02.2018 року Переліку органів державного нагляду (контролю), на які не поширюється дія Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 18.12.2017 №1104, повернула без розгляду звернення Державної екологічної інспекції України та її територіальних органів щодо надання погодження на здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) на підставі обґрунтованого звернення фізичної особи про порушення її законних прав суб’єктом господарювання.
Враховуючи вищевикладене, проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) за зверненням фізичних осіб не потребує погодження Державної регуляторної служби, що визнала Державна регуляторна служба.
Що стосується проведення планової перевірки суб’єкта господарювання у сфері додержання вимог природоохоронного законодавства в умовах встановленого до 31 грудня 2018 року мораторію на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
23 лютого 2018 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 18.12.2017 №1104 «Про затвердження переліку органів державного нагляду (контролю), на які не поширюється дія Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». До зазначеного Переліку включено Держекоінспекцію України та її територіальні органи (в частині екологічної та радіаційної безпеки).
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до Положення Державної регуляторної служби України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2014 № 724 (далі - Положення №724) Державна регуляторна служба України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляції господарської діяльності.
Пунктом 2 Положення про Державну регуляторну службу України визначено, що служба у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Згідно зі ст.8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» органи державного нагляду (контролю) та їх посадові особи під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) зобов'язані повно, об'єктивно та неупереджено здійснювати державний нагляд (контроль) у межах повноважень, передбачених законом.
Отже, з аналізу законодавства вбачається, що оскаржувані дії, відповідно Подання та ОСОБА_2 відповідачем винесено з порушенням процедури винесення таких розпоряджень, яка визначена Постановою Кабінету Міністрів України від 24 травня 2017 року №361 «Деякі питання проведення перевірок органів держаного нагляду (контролю).
Дії Державної регуляторної служби України та виявлені порушення, які зазначені в ОСОБА_1 не відповідають вимогам законодавства, є безпідставними та такими, що не ґрунтуються на чинних правових положеннях.
Відповідно дост. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Протестаттею 68 Конституції Українизакріплено, що Кожен зобов'язаний неухильно додержуватисяКонституції Українита законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до вимогст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Отже, в адміністративному процесі, як виняток із загального правила, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень встановлена презумпція його винуватості. Презумпція винуватості покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів. Відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, свою позицію суду не доказав та не обґрунтував її.
Суд вважає, що відповідач не довів правомірність прийнятого ОСОБА_1 від від 29.05.2018 року та Подання про усунення Державною екологічною інспекцією в Одеській області (65058, м. Одеса, просп. Шевченка, 12, код ЄДРПОУ: 38017120) порушень Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) в сфері господарської діяльності, а тому позов обґрунтований і підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. ст. 242 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про протиправність прийняття Подання Державної регуляторної служби України про усунення Державною екологічною інспекцією в Одеській області порушень Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) в сфері господарської діяльності. Відтак, останнє має бути скасоване.
Відповідно до вимог ч.2ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Згідно зі статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Судом враховується, що Першим і найголовнішим правилом статті 1 Першого додаткового до Конвенції протоколу є те, що будь-яке втручання державних органів у право на мирне володіння майном має бути законним і повинно переслідувати легітимну мету «в інтересах суспільства». Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним по відношенню до переслідуваної мети. Іншими словами, має бути забезпечено «справедливий баланс» між загальними інтересами суспільства та обов'язком захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде покладено особистий та надмірний тягар (див., серед багатьох інших джерел, рішення у справі «ОСОБА_8 Греції та інші проти Греції» (Former King of Greece and Others v. Greece) [ВП], заява № 25701/94, пп. 79 та 82, ЄСПЛ 2000-XII).
Тлумачення та застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Суд, однак, зобов'язаний переконатися в тому, що спосіб, в який тлумачиться і застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних з принципами Конвенції з точки зору тлумачення їх у світлі практики Суду (див. рішення у справі «Скордіно проти Італії» (Scordino v. Italy) (№ 1) [ВП], № 36813/97, пункти 190 та 191, ECHR 2006-V тап.52 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Щокін проти України» (заяви №№ 23759/03 та 37943/06), від 14 жовтня 2010року, яке набуло статусу остаточного 14 січня 2011року).
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Одеській області є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись: ст.ст.2,-14,19-20,22,72-77,118,227-228, ч.4 ст.229,241-246,250, 286 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов - задовольнити.
ОСОБА_3 дії Державної регуляторної служби України (01011, м. Київ, вул. Арсенальна, 9/11, код ЄДРПОУ: 39582357) такими, що суперечать чинному законодавству України та є незаконними.
ОСОБА_3 Державної регуляторної служби України (01011, м. Київ, вул. Арсенальна, 9/11, код ЄДРПОУ: 39582357) № 15/62-К-2018 від 29.05.2018 року незаконним.
Подання Державної регуляторної служби України (01011, м. Київ, вул. Арсенальна, 9/11, код ЄДРПОУ: 39582357) про усунення Державною екологічною інспекцією в Одеській області (65058, м. Одеса, просп. Шевченка, 12, код ЄДРПОУ: 38017120) порушень Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) в сфері господарської діяльності – скасувати.
ОСОБА_3 процедуру перевірки Державної регуляторної служби України (01011, м. Київ, вул. Арсенальна, 9/11, код ЄДРПОУ: 39582357) такою, що не відповідає вимогам діючого законодавства України.
Рішення суду першої інстанції може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасниками справи, які не були присутні в судовому засіданні, рішення суду першої інстанції може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя: А.Ю. Бойчук