
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 вересня 2018 року ЛуцькСправа № 0340/1405/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Андрусенко О. О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Волинського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 І.) звернувся в суд з позовом до Волинського обласного військового комісаріату (далі – Волинський ОВК, відповідач) про визнання бездіяльності протиправною щодо нескладання та ненаправлення висновку за заявою позивача та доданими до неї документами Міністерству оборони України для прийняття рішення для виплати одноразової грошової допомоги та зобов’язання подати Міністерству оборони України висновок та надані позивачем документи для виплати одноразової грошової допомоги.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 26.06.2018 року позивач звернувся до Волинського ОВК із заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги, до якої додав усі необхідні документи. Проте, всупереч вимогам пункту 13 Порядку № 975 Волинський ОВК не подав у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові коштів - Міністерству оборони України висновок щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги, чим допустив протиправну бездіяльність, яка порушує право позивача на отримання вказаної одноразової грошової допомоги.
Ухвалою суду від 30.07.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача позовних вимог не визнав, посилаючись на те, що відповідно до встановленого порядку після надходження заяви ОСОБА_1 з необхідними документами до Волинського ОВК, спеціалістами відділу соціального забезпечення була здійснена перевірка вищевказаних документів для подальшого складання висновку стосовно можливості надсилання вищевказаної заяви позивача на розгляд належної комісії Міністерства оборони України, яка компетентна приймати остаточне рішення щодо виплати заявнику одноразової грошової допомоги. Відповідно до запису у військовому квитку та довідки Луцького ОМВК № 390 від 26.06.2018 року ОСОБА_1 проходив строкову військову службу з 01.11.1981 року по 31.10.1983 року. Оскільки первинно третю групу інвалідності позивачу встановлено пізніше ніж через три місяці після звільнення з військової служби (01.12.2010 року – згідно довідки МСЕК), відтак підстав для складання висновку щодо можливості призначення та виплати одноразової грошової допомоги немає. У зв’язку з чим Волинським ОВК відповідні документи заявника на розгляд до Міністерства оборони України не надсилались. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Від учасників справи інших заяв по суті справи та клопотань про розгляд справи в судовому засіданні не надходило.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 у період з 01.11.1981 року по 31.10.1983 року проходив військову службу у Радянській армії СРСР, у період з 28.04.1982 року по 31.10.1983 року в складі в/ч пп 53701 приймав участь у бойових діях на території Демократичної Республіки Афганістан, що підтверджується довідкою Луцького ОМВК від 26.06.2018 року № 390.
Як вбачається з архівної довідки військо-медичного музею Міністерства оборони Російської Федерації від 28.10.2008 року № 6/3/0-64, рядовий в/ч пп 53701 ОСОБА_1 з приводу контузії головного мозку та захворювання перебував на лікуванні у в/ч 94777 (госпіталь ДРА) з 05.07.1982 року по 07.08.1982 року та на лікуванні у в/ч 93982 (медичний батальйон Баграм ДРА) з 01.04.1983 року по 05.05.1983 року відповідно. Причинний зв’язок: контузія, захворювання отримані в період проходження служби в ДРА.
Відповідно до витягу із протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України по встановленню причинного зв’язку захворювань, поранень, контузії, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця від 22.05.2009 року № 386 поранення (контузія головного мозку - 1982), та її наслідки ОСОБА_1, так, пов’язані з виконанням обов’язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.
17.02.2016 року при повторному огляді ОСОБА_1 встановлено довічно ІІ групу інвалідності внаслідок поранення, захворювання, пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби (ДРА), що підтверджується довідкою до акту огляду медико-соціальної експертної комісії Серії 12 ААА № 245622 від 29.02.2016 року.
21.06.2016 року позивачу видано посвідчення серії Б №061727 інваліда ІІ групи – інваліда війни.
26.06.2018 року позивач звернувся до Волинського ОВК із заявою, в якій просив виплатити одноразову грошову допомогу у зв’язку із встановленням інвалідності ІІ групи (захворюванням, пов’язаним із виконанням обов’язків військової служби). До вказаної заяви позивач додав копії таких документів: паспорта громадянина України, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, посвідчення інваліда війни 2 групи, військового квитка; архівної довідки від 28.10.2008 року; витягу із протоколу ЦВЛК № 386 від 22.05.2009, довідки МСЕК Серії 12 ААА № 245622 від 29.02.2016 року.
Листом від 06.07.2018 року № ВСЗ/757 Волинський ОВК повернув документи щодо можливості призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв’язку із встановленням ІІІ групи інвалідності ОСОБА_1 Також у вказаному листі повідомлено про те, що відповідно до довідки про проходження військової служби ОСОБА_1 проходив військову службу з 01.11.1981 року по 31.10.1983 року. Третю групу інвалідності (поранення, пов’язане із виконанням обов’язків військової служби (ДРА) первинно встановлено 01.12.2010 року. Відповідно до статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції, яка діяла на час встановлення йому інвалідності) одноразова грошова допомога призначається особам, звільненим зі строкової військової служби, у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення із такої служби внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період її проходження. Заявнику інвалідність встановлено понад зазначений термін, відтак у Волинського ОВК відсутні правові підстави для надсилання документів ОСОБА_1 на розгляд комісії Міністерства оборони України із розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до статті 41 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов’язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Відповідно до частини першої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Пунктами 5, 6 частини другої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції, чинній на час встановлення позивачу ІІ групи інвалідності) передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті; встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним військової служби, або встановлення особі, звільненій з військової служби, інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби чи після закінчення тримісячного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження зазначеної служби.
Згідно з пунктами 6, 9 статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами. Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (Постанова № 975).
Пунктом 2 Постанови №975 установлено, що особи, які до набрання чинності Порядком, затвердженим цією постановою, мають право на отримання одноразової грошової допомоги, зокрема, допомоги, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.
Тобто, одноразова грошова допомога повинна призначатися і виплачуватися відповідно до Порядку, що діяв на день виникнення права на отримання такої допомоги.
Згідно з пунктом 3 Порядку, затвердженого Постановою № 975, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
Листом від 06.07.2018 року № ВСЗ/757 Волинський ОВК повернув документи щодо можливості призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв’язку із встановленням ІІІ групи інвалідності ОСОБА_1 Крім того, у вказаному листі повідомлено про те, що третю групу інвалідності (поранення, пов’язане із виконанням обов’язків військової служби (ДРА)) первинно позивачу встановлено 01.12.2010 року.
Однак суд звертає увагу на те, що позивач 26.06.2018 року звернувся до відповідача із заявою, в якій просив виплатити одноразову грошову допомогу у зв’язку із встановленням не ІІІ групи інвалідності, а ІІ групи інвалідності. При цьому, жодних документів, які підтверджували б факт встановлення позивачу первинно 01.12.2010 року ІІІ групи інвалідності відповідачем суду не надано, водночас в матеріалах справи наявна лише довідка до акту огляду МСЕК Серії 12 ААА № 245622 від 29.02.2016 року, з якої вбачається, що позивачу встановлено довічно ІІ групу інвалідності внаслідок поранення, захворювання, пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби (ДРА).
Відповідно до пункту 12 Порядку № 975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Пунктом 13 Порядку № 975 визначено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Підпунктом 30 пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 року № 671 «Про затвердження Положення про Міністерство оборони України» визначено, що Міністерство оборони України приймає рішення щодо розподілу бюджетних коштів, головним розпорядником яких є Міноборони.
При цьому, наказом Міністерства оборони України № 564 від 26.10.2016 року затверджено Положення про Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних виплат (далі – Положення № 564), яке визначає основні функції, завдання, повноваження Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (далі - Комісія), а також порядок організації її роботи.
Згідно з пунктами 1, 2 Розділу ІІ Положення № 564 основними завданнями Комісії є, зокрема, вивчення документів та прийняття рішень про призначення (відмову у призначенні) одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». З метою забезпечення виконання покладених на неї завдань Комісія зобов'язана приймати до розгляду документи, що надходять до Міністерства оборони України для призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», військовослужбовцям Збройних Сил України, особам, звільненим з військової служби зі Збройних Сил України та СРСР, які стали інвалідами, військовозобов'язаним та резервістам, які стали інвалідами внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва) чи захворювання, пов'язаних з їх призовом на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, членам родин загиблих (померлих) військовослужбовців Збройних Сил України; приймати рішення про призначення (відмову у призначенні) одноразової грошової допомоги в місячний строк із дня надходження всіх необхідних документів.
Проаналізувавши вищенаведене, суд приходить до висновку, що саме до повноважень Комісії віднесено прийняття рішень про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги в місячний строк із дня надходження всіх необхідних документів, а на відповідача покладено обов’язок у 15-ти денний строк з дня реєстрації документів направити до Міністерства оборони України висновок з поданими документами для прийняття відповідного рішення.
Всупереч наведеного, відповідач не склав висновок про можливість призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 та не направив його у 15-ти денний строк з дня реєстрації документів розпоряднику бюджетних коштів - Міністерству оборони України, чим допустив протиправну бездіяльність.
Крім того, у листі від 06.07.2018 року № ВСЗ/757 Волинський ОВК фактично повідомив про відсутність підстав для призначення і виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності, внаслідок поранення, захворювання, пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби. При цьому, відповідач не наділений повноваженнями на прийняття рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги.
Таким чином, бездіяльність Волинського ОВК щодо нескладання висновку про можливість призначення одноразової грошової допомоги у зв’язку із встановленням ІІ групи інвалідності ОСОБА_1 та ненаправлення його у 15-ти денний строк з дня реєстрації документів розпоряднику бюджетних коштів - Міністерству оборони України разом з поданими документами для прийняття відповідного рішення є протиправною, а тому необхідно зобов'язати відповідача подати висновок та надані позивачем документи розпоряднику бюджетних коштів Міністерству оборони України для вирішення питання про призначення та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги.
Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 243, 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Волинського обласного військового комісаріату щодо нескладання та ненаправлення до Міністерства оборони України висновку та документів стосовно ОСОБА_1 для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги.
Зобов’язати Волинський обласний військовий комісаріат (43008, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Теремнівська, 85а, код ЄДРПОУ 08013516) подати до Міністерства оборони України висновок та подані ОСОБА_1 (43000, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) документи для вирішення питання про призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
ОСОБА_2 Андрусенко